خانه / برای همکاران دندانپزشک / جذب بیمار در دندانپزشکی:چه طور بیماران مطب خود را بپرانیم؟
جذب و پراندن بیماران دندانپزشکی
جذب بیمار و پراندن بیماران دندانپزشکی

جذب بیمار در دندانپزشکی:چه طور بیماران مطب خود را بپرانیم؟

 • مطب کثیف و تاریکی داشته باشید: ظاهر مطب مهم است. تمیزی مطب بیش از تزئینات و لوکس بودن اهمیت دارد. مراجعین اگر احساس کننده مطب شما کثیف و شلخته است، به انتخاب شما به عنوان درمانگر رغبت نمی‌کنند.نور مناسب مطب به دریافت حس تمیزی و بهداشت توسط بیماران کمک می کند.
 • از بیمارانتان ویزیت دریافت نکنید: برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، عدم دریافت حق ویزیت ممکن است در ناخودآگاه بیماران شما را دندان‌پزشکی سطح پایین و بدون دانش تشخیص جا بیاندازد. جق ویزیت یک حق قانونی است، اگر دندانپزشکی از این حق می‌گذرد مثل رستورانی است که سوپ رایگان با غذا را تبلیغ می‌کند. چندان حس تحسین و احترام در بیمارانتان ایجاد نخواهد کرد.دریافت ویزیت با جذب بیمار منافاتی ندارد.
 • طرح درمان را به بیمار توضیح ندهید: آگاهی در مورد جزئیات درمان، پیش آگهی آن‌ها و درمان‌های جایگزین حق بیمار است و جزئی از فرآیند ویزیت بیمار است. بدون دانستن این موارد، مراجعین شما حس اعتماد به درمان‌های شما نخواهند داشت.
 • هزینه‌های متغیر و نامشخص برای خدمات خود داشته باشید: هزینه‌های درمان از ابتدا باید مشخص و شفاف باشند. اگر بعضی موارد را نمی‌توان از اول مشخص کرد باید حدود هزینه‌های حالت‌های مختلف قابل پیش‌بینی به بیمار توضیح داده شود.
 • بیماران خود را به دلیل وضعیت دندان‌هایشان شماتت و سرزنش کنید: خیلی از فاکتورهای عامل پوسیدگی خارج از کنترل افراد است. همان‌طور که ما کشور، نژاد و شهرمان را انتخاب نمی‌کنیم، بیماران ما هم دندان‌های پوسیده یا حتی بهداشت پایین دهان و دندان‌ها را در بسیاری از موارد انتخاب نکرده‌اند؛ بنابراین سرزنش آن‌ها یا یادآوری مداوم وضعیت کمکی به اصلاح شرایط نمی‌کند. جملهٔ درستی که می‌توانید به کار ببرید این است: به نظرم شما نیازدارید که در روش‌های نگهداری دندان‌هایتان با راهنمایی‌هایی که من به مرور خواهم کرد تغییرات اساسی به وجود بیاورید!
 • مراجعین را زیاد در سالن انتظار منتظر بگذارید: هیچ کس از منتظر ماندن خوشش نمی‌آید. البته درمان‌های دندان‌پزشکی الزاماً طبق ساعت پیش نمی‌روند. مسائل پیش‌بینی نشده زیاد ممکن است طی درمان پیش بیاید که ساعات پذیرش مراجعینبه طور دقیق مطابق با زمانبندی پیش نرود؛ اما توجه کنید که حق همهٔ مراجعین است که سر ساعت پذیرش شوند و اگر به هر دلیلی این اتفاق نمی‌افتد، کوتاهی از طرف ماست و باید قضیه با توضیح، معذرت‌خواهی و … جبران شود.جذب بیمار با یک متد اخلاقی استاندارد قابل حصول خواهد بود.
 • جذب بیمار و مطب دندانپزشکی
  جذب بیمار و مطب دندانپزشکی
 • دستیاران و همکاران مطب خود را جلوی چشم بیماران دعوا کنید: مشکلات داخلی مدیریتی در همهٔ مطب‌ها وجود دارند اما مراجعین ما قرار نیست از مشکلات داخلی ما با خبر شوند. دستیار و منشی را نباید جلوی دعوا و بدتر ازآن تحقیر کرد. بیماران نباید به کادر درمان بی‌اعتماد شوند.
 • باتلفن در اتاق معاینه زیاد صحبت کنید: صحبت با تلفن در حضور بیماران بیش از آنکه تصور می‌کنیم به رابطهٔ ما و بیماران ضربه می‌زند. وقتی که برای مراجعین اختصاص می‌دهیم باید محترم بشماریم و همچنین از صحبت‌های روزمره پشت تلفن مخصوصاً امور مالی و تجاری اجتناب کنیم.
 • به ظاهر خود نرسید: نامرتب بودن و شلختگی ظاهری خوشایند مراجعین نیست و آن‌ها را در مورد درمان بدبین می‌کند.
 • در نحوهٔ پرداخت بیماران مدارا نکنید: هیچ دندان‌پزشکی نمی‌تواند تمامی درآمدش از افراد مرفه و بدون دغدغهٔ مالی باشد. هزینه‌های دندان‌پزشکی برای بیشتر اقشار جامعه هزینه‌های سنگینی است و ما باید با مردمی که برای حفظ و نگهداری دندان‌های خود ارزش قائل هستند مدارا کنیم. سرسختی مالی در پرداخت‌ها مخصوصاً نحوهٔ پرداخت موجب می‌شود که تعداد زیادی از مراجعین خود را از دست بدهیم.
 • توضیحات علمی و نامفهوم در مورد درمان بیماران بدهید: مراجعین باید توضیحاتی دریافت کنند که به طور کامل آن را درک می‌کنند و برایشان مفهوم و روشن است.
 • تبلیغات نامناسب داشته باشید: تبلبغات گول زننده یا خلافشان و منزلت رشته، شما را از چشم بیمارانتان می‌اندازد و در بلندمدت به زیان شما خواهد بود.
 • بیماران را برای درمانی که مشکل اصلیشان نیست تشویق کنید: تشویق مراجعین به درمان‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارند یا شکایت اصلی‌شان در زمینه‌های درمان‌های زیبایی کار درستی نیست. بیماران ما باید به این نتیجه برسند که درمان‌های پیشنهادی به نفع آن‌هاست و نه صرفاً خدمات مورد ارائه توسط ما. ما بازرایاب و فروشنده نیستیم.
 • همیشه در حالت پراسترس و بدون آرامش باشید: استرس شما به مراجعین ما منتقل می‌شود. کما اینکه بیماران از آزامش و طمأنینه شما، آرامش پیدا می‌کنند. استرس و دستپاچگی شما همچنین حس عدم تسلط شما در کار را نشان می‌دهد. همچنین بیماران ممکن است این حس را پیدا کنند که احتمال بی‌دقتی و اشتباه در کارشان بالاست.آرامش ما موجب جذب بیمار می شود.
 • به حرف‌های بیماران گوش نکنید: یکی از بزرگ‌ترین معضلات رابطه ما و مراجعین این است که ما به حد کافی به بیماران خود گوش نمی‌دهیم. همیشه تصور بسیاری از ما کادر درمانی این است که بیماران بیشتر ازآنچه لازم است در مورد مشکلشان صحبت می‌کنند و توضیح می‌دهند درحالی‌که قضیه کاملاً برعکس است. ما در بعضی موارد از گرفتن تاریخچهٔ صحیح از مراجعین خود ناتوانیم و با بیماران کمتر ازآنچه موردنیاز است در مورد شرح‌حال و بیماری‌شان صحبت می‌کنیم. حتی ما می‌توانیم در مورد حس مراجعین خود نسبت به مشکلشان و درمان آن چه‌بسا صحبت کنیم. این قضیه به شکل‌گیری درک صحیح ما از نگرش مراجعین به مشکل و بیماری منجر می‌شود.

 

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

یک نظر

 1. سلام اینا یادتون رفت 🙂 تجربه داشتم که میگم
  بداخلاق باشید حوصله جواب سلام نداشته باشید روی دردبیماران کنترل نداشته باشید حتی موقعی که اشک ازچشم بیمارتان به خاطر درد مثل فواره بیرون می اید اقدامی نکنید حتی زمانی که دستش بالاست به خاطر رعایت ادب حتی حاضربه دادزدن نشود زمانی که انقدر به خودش فشار میاره که دوتا ابروهاش دقیقا میچسبه بهم !!!!!!!!!!! چشماش رو جوری میبنده که حتی پلکهاش هم دیده نمیشن !!!!گوشه مانتو را جوری فشار میده تودستش که چوروک میشه !!!!یا با دستش جایی رونیشخون میگیره که دردش رو کمتر بفهمه که همانجا کبود میشه !……شما اقدامی نکنید مطمئنا مابیماران فرارخواهیم کرد 🙂 🙂 حتی شب عید هم حاضر به امدن نزد شما نیستیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *