خانه / دندان درد شدید دارید؟ درد دندان را چه طور کنترل کنید:

دندان درد شدید دارید؟ درد دندان را چه طور کنترل کنید:

 1. اگر برای شما درمان ریشه انجام شده است و کار عصب کشی شما تمام شده یا بین جلسات درمان هستید و هنوز عصب کشی شما تمام نشده است، درصورت بروز دندان درد شدید به توصیه های دندانپزشک خود عمل کنید، داروهای تجویز شده را مصرف کنید و همچنین می توانید در این وبسایت، توصیه های بعد از درمان ریشه را بخوانید. در غیر این صورت، به سطور پایین مراجعه کنید. مراجعه به دندانپزشک بهترین راه تسکین درد شماست. توجه داشته باشید که درمانگاه ها و مراکز دندانپزشکی شبانه روزی در بسیاری از شهرها در دسترس هستند و مطمئن ترین روش برای تسکین درد شما مراجعه به این مراکز است. مراکز دندانپزشکی هلال احمر اغلب چنین خدماتی را در بیست و چهار ساعت شبانه روز ارائه می کنند. برای گرفتن وقت اورژانسی از خود من به قسمت تماس با من مراجعه کنید و از طریق شماره تلفن های مطب درخواست خود را مطرح کنید. در ساعات عدم پاسخ از طریق ای میل و پیامک (09023232902) هم می توانید وقت بگیرید.
 2. داروهای خوراکی اولین و بهترین گزینه برای کنترل دندان درد شدید شما هستند. به شرطی که منع مصرفی در مورد داروهای خوراکی ضد درد که به آن ها اشاره می شود، نداشته باشید. قرص های روی پیشخوان دارو خانه ها (OTC) در کنترل درد های دندانی موثرند. ایبوپروفن و استامینوفن شایع ترین و موثرترین این دسته از داروها هستند. برخلاف تصور عمومی که در مورد قرص دندان درد بودن مفنامیک اسید وجود دارد (نسخه پیچ های دارو خانه ها نیز بیشتر به آن دامن میزنند) قرص یا شکل ژلاتینی/کپسولی ایبوپروفن مناسب ترین دارویی است که میتوانید به قیمت ارزان و بدون نسخه برای دندان درد ناغافل خود تهیه کنید. قرص های ترکیبی ضد درد حاوی ایبوپروفن هم برای این منظور بسیار مناسبند. این دارو ها را می توانید با مصرف دو قرص یا کپسول شروع کنید و تا زمان مراجعه به دندانپزشک هر شش ساعت تا چهارساعت یکبار ادامه دهید. قبل از مراجعه به دندانپزشک می توانید توصیه های قبل از اقدام به عصب کشی را بخوانید.
 3. در درد های نبض دار که موقع خوابیدن شما شروع میشود یا از خواب بیدارتان می کند، یک بالش بلند طوری که سرتان بلند تر از بدنتان قرار گیرد ممکن است اجازه بدهد که تا صبح بتوانید بخوابید!
 4. اسپری های بی حس کننده، خمیردندان، قطره های گیاهی ضد درد و برخی داروهای گیاهی سنتی مانند گل میخک ممکن است در کنترل درد موثر باشند. سیر، عسل، فلفل، نمک، پونه، پوست انار، ریشه زنجبیل، برگ چای و موادی از این دست هم در قدیم برای تسکین دندان درد استفاده می شده اند. استفاده از این ها در موارد اورژانس ممکن است در تسکین درد شما موثر باشد هرچند که از نظر علمی کارآیی دقیق یا مکانیسم ضد درد این مواد اثبات نشده باشد، تا زمانی که اطمینان دارید سمی یا مضر نیستند می توانید از آن ها کمک بگیرید. (تانین موجود در چای و اوژنول میخک اثر مشخص ضد درد دارند ولی اثر آن ها به صورتی که شما می توانید استفاده کنید در منابع دندانپزشکی به اثبات نرسیده است) یادتان باشد که دندان درد شدید موجب نشود که به مواد شیمیایی و چیزهای عجیب و غریب مثل روغن ترمز (!)، اسید باطری و … متوسل شوید! سم این مواد ممکن است خطرناک باشد. خمیردندان می تواند در مواردی که حفره ایجاد شده است با قرار گرفتن روی حفره درد را کاهش دهد.
 5. اگر داخل دندانتان حفره ایجاد شده و درد دندانتان با حرارت یا برخورد غذا تحریک می شود، میتوانید با آدامس (ترجیحا بدون قند) یا پنبه تمیز داخل اتاقک حفره را به طور موقت بپوشانید. از خوردن غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم، خیلی سرد و شیرین اجتناب کنید.
 6. سعی کنید از تحریک حرارتی دنداتان زمانی که درد های متناوب دارد خودداری کنید. بسیاری از اوقات دمای پایین یا بالا می تواند عامل محرک دندان درد باشد.اما مواردی هم وجود دارند که درد دندان فقط با سرما آرام می شود. در این حالت (Hot tooth) می توانید از کمپرس آب سرد یا یخ برای پایین آوردن دما در ناحیه و کاهش درد استفاده کنید!
 7. درد دندانی
  درد دندان
 8. الکل، مواد مخدر یا سیگار راه های کنترل دندان درد شدید نیستند. داروهای خواب آور و آرامبخش هم در صورتی که از سوی پزشک قبلا تجویز نشده باشند، برای استفاده در مواقع دندان درد مجاز نیستند. این مواد و داروها صرف نظر از اعتیاد آور بودن، ممکن است اثرات مضر جبران ناپذیری داشته باشند.
 9. قطع شدن دندان درد شدید به معنی عدم نیاز به مراجعه نیست. درد درواقع یک اخطار از سوی بدن در مورد آسیب یا احتمال آسیب می باشد پس حتی در صورت قطع شدن درد، به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص شده و برای درمان قطعی آن اقدام شود. تاخیر در مراجعه علاوه بر تخریب بیشتر دندان و تحمیل هزینه های بیشتر مالی، درمان شما را پیچیده تر کرده و حتی ممکن است به از دست رفتن دندان شما منجر شود.

345 نظرات

 1. سلام دکتر ممنون از سایت خوبتون.
  چند روزی دندونام درد داشتن دردشم میزد به گوش و چشمم حالا لثم ورم کرده رفتم پیش دندان پزشک گفتن عفونت کرده باید عصب کشیش کنی که کارشم احتمال خطا توش زیاده ببریش پیش متخصص ریشه بهتره حالا متخصص تا هفته ای دیگه نیستن تا اون موقع به نظرتون مترونیدازول یا آموکسی سیلین مصرف کنم عفونتش بدتر نشه؟

 2. دکتر علی مرسلی

  اگر درد و تورم آزار دهنده نیست و تب ندارید نیازی به آنتی بیوتیک نیست. مسکن برای درد بیشتر کمکتان می کند.

 3. سلام اقای دکتر من دندون درد شدیدی داشتم که عصب کشی کردم ولی بازهم درد دارم لطفا راهنمایی کنید تا درددندانم کمی تسکین بدم

 4. دکتر علی مرسلی

  بعد از درمان ریشه ، با داروهای مسکن و مصرف منظم داروها طبق ساعت می توانید درد را کنترل کنید

 5. باسلام ۱۰ روز است که ایمپلنت کرده ام دندانم عفونی بود و دکتر جراح همزمان دندان را کشیده و ایمپلنت گذاشتند در این مدت درد کشنده ای دارم غیر قابل تحمل تا حد مرگ لطفا کمکم کنید این درد برای ایمپلنت طبیعی است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *