خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / عصب کشی چند جلسه است و چه قدر زمان می برد؟
عصب کشی دندان
عصب کشی دندان

عصب کشی چند جلسه است و چه قدر زمان می برد؟

این مطلب برای هفته نامه سلامت نوشته شده است و می توانید از این لینک در هفته نامه سلامت مطلب را بخوانید.

زمان لازم برای درمان عصب کشی سوالی است که بیشتر مراجعین درمان ریشه از ما در مورد آن سؤال می‌کنند. از منظر حرفه‌ای به‌عنوان یک دندانپزشک موظف هستیم که همیشه قبل از شروع درمان در مورد زمان درمان و تعداد جلسات لازم برای انجام درمان، با بیمار صحبت کنیم، تمامی اطلاعات مورد نیازش را در اختیار او بگذاریم و به سوالاتش جواب بدهیم. بیشتر مراجعین دندانپزشکی چون تصورات نادرستی در مورد عصب کشی دارند(افسانه های واهی در مورد عصب کشی را اینجا بخوانید) که بالطبع توأم با ترس از آن است، در مورد زمان انجام درمان –بخوانید زمانی که فکر می‌کنند قرار است شکنجه شوند- کنجکاوی نشان می‌دهند. در حالی که آنچه بیش از زمان و تعداد جلسات یک درمان اهمیت دارد، نتیجه درمان در بلند مدت می‌باشد. اگر از عصب کشی می ترسید اینجا را کلیک کنید.

درمان عصب کشی چند جلسه طول می‌کشد؟

درمان کانال‌های ریشه یا همان عصب کشی معمولاً بین یک الی سه جلسه برای یک دندان ممکن است طول بکشد. در بیشتر موارد درمان ریشه یک یا دوجلسه می‌باشد. امروزه با توجه پیشرفت‌های زیادی که در حوزه تکنولوژی و دانش رشته اندودنتیکس (عصب کشی) صورت گرفته است، تعداد درمان‌های تک جلسه‌ای نسبت به زمان‌های قبل افزایش چشمگیری یافته است.(عصب کِشی یا عصب کُشی کدام درست است؟ اینجا را کلیک کنید)

آیا عصب کشی در چند جلسه نتیجه بهتری از یک جلسه دارد؟

پاسخ خیراست. تعداد جلسات موفقیت یا شکست درمان عصب کشی را کم یا زیاد نمی‌کند. تعداد جلسات ممکن است بر اساس فاکتورهای زیادی تعیین شود که قضاوت کلینیکی و تصمیم گیری بالینی خود دندانپزشک مهم‌ترین عامل در تعیین تعداد جلسات باشد. گاهی دندانپزشک ناگزیر است برای افزایش موفقیت درمان، عصب کشی را در بیش از یک یا حتی بیش ازدو جلسه انجام دهد؛ اما درمان‌های بیش از دوجلسه، خیلی شایع نیست.

طول زمان درمان عصب کشی چه قدر است؟

بر اساس نوع کارِ عصب کشی، نوع دندان و فاکتورهای دیگر تخصصی که عصب کشی یک دندان را سخت‌تر یا ساده‌تر می‌کند، درمان عصب کشی می‌تواند طولانی یا کوتاه باشد. به طور میانگین حدود یک ساعت نشستن روی یونیت دندانپزشک برای انجام یکی از جلسات درمان ریشه، طبیعی است و امر غیرقابل انتظاری نیست.ولی توجه کنید که پیش‌بینی دقیق مدت زمان مورد نیاز برای انجام درمان ریشه به طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست.

دندان و عصب کشی
دندان و عصب کشی

آیا عصب کشی و پرکردن دندان می‌تواند در یک جلسه انجام شود؟

بله، ممانعتی از نظر تکنیکی برای درمان ریشه و پرکردن همان دندان در یک جلسه برای بسیاری از موارد وجود ندارد. هر چند که در مواردی برای بهبودی کامل درد و رفع علایم دندانپزشک صلاح می‌بیند که این دو درمان را در دو جلسه جدا از هم انجام دهد. همچنین با توجه به اینکه خود درمان ریشه، درمقایسه با بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی، زمان کمی نمی‌برد، خستگی بیمار و یا دندانپزشک ممکن است ایجاب کند که پرکردن دندان یا شروع مراحل درمان پروتزی (روکش) به جلسات دیگری موکول شود. اگر درمان ریشه دندان شما توسط متخصص درمان ریشه (اندودنتیست) انجام شده باشد، معمولاً برای پرکردن دندان ویا روکش دندان به همکار دیگری ارجاع داده می‌شوید، لذا در جلسه جداگانه از عصب کشی برایتان انجام می‌شود.

عصب کشی دندان
عصب کشی دندان

بین جلسات عصب کشی چه اتفاقاتی میفتد؟

درد بین جلسات درمان و درد بعد از خاتمه درمان امری عادی است. مصرف دارو با مشاوره دندانپزشک به شما برای از این مرحله در کمال آرامش کمک خواهد کرد. با دندان پانسمان شده باید با احتیاط بیشتری مدارا کنید. ممکن است حتی کمی موضع دندان متورم هم بشود. برطرف شدن درد بعد از تمام شدن درمان جلسه اول، به این معنی نیست که کل درمان ریشه دندان شما تمام شده است. برای جلسه دوم و همچنین جلسه شروع درمان ترمیمی/پروتز (پرکردن/روکش) در اولین فرصت برنامه ریزی کنید.توصیه های بعد از درمان عصب کشی را اینجا بخوانید.

ایمپلنت و عصب کشی در مقایسه با هم از نظر زمانی چه گونه‌اند؟

درمان مجدد ریشه و درمان‌های متعاقب آن (پر کردن، روکش و …) درنهایت در بیشتر موارد زودتر از درمان ایمپلنت به نتیجه (دندان دار شدن شما) می‌رسد. البته هرکدام از این درمان‌ها، جای خود رادارند و جایگزین هم نیستند؛ اما در برخی موارد بیمار ممکن است زمان حصول نتیجه یک درمان را در انتخاب طرح درمانش به‌عنوان یک فاکتور تأثیر دهد. ایمپلنت درمانی با موفقیت بسیار بالاست، ولی مدت‌زمان انتظار برای قرارگیری دندان در محل بی‌دندانی ممکن است طولانی‌تر از سایر درمان‌های رایج باشد.( آیا ایمپلنت جایگزین عصب کشی است؟ را اینجا بخوانید)

آیا تعداد جلسات عصب کشی روی هزینه تاثیر دارد؟

بالطبع زمانی که صرف انجام درمان می‌شود هزینه آن درمان را بالا می‌برد.ولی در کشور ما اغلب درمان‌های دندانپزشکی فارغ از تعداد جلسات محدوده هزینه مشخصی دارند.معمولا تعرفه‌ درمان‌ریشه توسط نظام پزشکی هر سال تعیین می‌شود و هزینه‌های متخصص درمان ریشه هم در محدوده خاصی است. میزان دشواری یک درمان بالطبع باعث می‌‌شود در تعرفه‌ها هم هزینه بیشتری برای آن درمان به خصوص مد نظر قرار گیرد. (در مورد هزینه های عصب کشی اینجا را بخوانید) دشواری یک درمان هم نسبت مستقیم با زمان صرف شده برای آن دارد. به همین دلیل درمان‌های با تعداد جلسات بیشتر منطقی است که هزینه بیشتری داشته باشند(هر چند که در بسیاری از موارد در کشور ما در عمل این اتفاق نمی‌افتد).در بسیاری از کشورهای دنیا درمان‌های چند جلسه‌ای پرداختی بیشتری از سوی بیماران یا شرکت‌های بیمه در بردارد.همچنین هزینه درمان ریشه در بیشتر کشورها به دلیل دشواری و زمان‌بر بودن بیش از ایران است.( مراجعین خارج از کشور برای عصب کشی اینجا را بخوانند)

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

10 نظرات

 1. سلام
  میخواستم بدونم فاصله بین جلسات چند روز است؟ نوبت من واسه جلسه بعد شش روز بعد از جلسه اول هست آیا این روال معمول هست؟؟

 2. دکتر علی مرسلی

  فاصله ی جلسات مورد به مورد فرق می کند و دستورالعمل واحدی ندارد

 3. دکتر علی مرسلی

  اگر نسج سالمی بالای لثه و استخوان باشد درمان ممکن است

 4. سلام ببخشیددکتر عصب کشی در حین درست کردن درد دارد؟

 5. دکتر علی مرسلی

  درمان ریشه حین کار تحت بی حسی انجام می شود و درد ندارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *