خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / شکلات و پوسیدگی دندان های بچه ها در اثر تماس با قندها
شکلات و پوسیدگی دندان های بچه ها
شکلات و پوسیدگی دندان های بچه ها

شکلات و پوسیدگی دندان های بچه ها در اثر تماس با قندها

یکی از ناراحت‌کننده‌ترین صحنه‌هایی که متأسفانه روزانه با آن مواجه هستم، بچه‌هایی هستند که با پوسیدگی دندان‌های شش برای درمان ریشه از طرف همکاران دندان‌پزشک به من ارجاع می‌شوند.پدر و مادر این یچه ها اغلب این کودکان را به دلیل خوردن شکلات و شیرینی زیاد ملامت میکنند!

درمان ریشهٔ دندان‌های نابالغ (دندان‌های دائمی اطفال)، اغلب درمانی تخصصی است و دشواری‌های زیادی دارد. اغلب این دندان‌ها دو سه سال بیشتر نیست که روئیده اند؛ یعنی پوسیدگی آن‌ها خیلی سریع اتفاق افتاده است.حفظ این دندان ها برای مدت طولانی در داخل دهان بیمار هم کار راحتی نیست.

بچه‌ها در این سنین به شکلات و مواد قندی علاقهٔ وافری دارند. مواد قندی غذای میکروب‌های موجود در دهان هستند و خیلی راحت دندان‌ها را مبتلا به پوسیدگی می‌کنند.

بچه‌ها را نمی‌توان از خوردن شیرینی‌ها منع کرد. به‌عنوان یک دندان‌پزشک هم حتی چنین توصیه‌ای منطقی نیست! اما با راهکارهای می‌توان پوسیدگی دندان بچه‌هایی که شکلات دوست دارند را به حداقل رساند!

شکلات و پوسیدگی دندان های اطفال
شکلات و پوسیدگی دندان های اطفال

 • مواد قندی و پوسیدگی‌ها بعد از وعدهٔ غذایی به بچه‌ها داده شود. این روش چند مزیت دارد. اول اینکه کودک آن‌قدر گرسنه نیست که در خوردن مادهٔ شیرین افراط کند. دوم اینکه اطمینان داریم که شکلات جای غذا را نمی‌گیرد و مواد مغذی به کودک می‌رسد. سوم هم اینکه شانس پوسیدگی را با تجمع مصرف مواد غذایی در یک‌زمان و فرصت کافی به اثر شست‌وشوی بزاق کاهش می‌دهیم
 • بچه‌ها را به نوشیدن آب بلافاصله بعد از مصرف مواد قندی تشویق کنیم. حلالیت مواد قندی در آب کمک بزرگی به کاهش تجمع مواد قندی و شروع پوسیدگی در دندان‌ها می‌کند.
 • بچه‌ها را به مسواک زدن بعد از مصرف مواد غذایی، علی‌الخصوص مواد قندی تشویق کنیم. درصورتی‌که خودشان به هر دلیلی نمی‌توانند به‌تنهایی مسواک بزنند، به آن‌ها کمک کنیم و خودمان هم با مسواک زدن مرتب الگوهای خوبی برای آن‌ها باشیم.
 • در میان تمام مواد شیرین و قندی، آن‌هایی که چسبندگی بیشتر دارند، بیشتر موجب پوسیدگی و آسیب به دندان‌ها هستند. شکلات‌های کاراملی که چسبناک‌اند و آب‌نبات‌های سفت که مدت‌هایی زیادی در دهان می‌مانند و حل نمی‌شوند، از اصلی‌ترین عوامل پوسیدگی هستند. در عوض شکلات‌های تیره (تلخ)، کمترین ارتباط را با پوسیدگی دارند.
 • حتماً کودک را برای معاینات چکاپ دوره‌ای نزد دندان‌پزشک ببرید. بسیاری از پوسیدگی‌ها و آسیب‌ها، بلافاصله بعد از رویش دندان شروع به ایجاد شدن می‌گیرند و در بسیاری از بچه‌ها، با درمان‌های ساده می‌توان از نیاز به درمان ریشه پیشگیری کرد.
 • درمان‌های پیشگیری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های درحال رویش مانند فیشورسیلانت توسط دندان‌پزشکان علی‌الخصوص دندان‌پزشکان متخصص اطفال قابل انجام است. فلورایدتراپی یک درمان پیشگیرانهٔ خوب است و در بیشتر مطب‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی به‌راحتی برای بیشتر اطفال قابل‌ارائه است. استفاده از دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌های حاوی فلوراید در بچه‌ها در سنین بالاتر هم از پوسیدگی می‌تواند پیشگیری کند.
 • اثر تجمعی قندها را در نظر داشته باشید. اگر بچهٔ شما روزی ده آب‌نبات می‌خورد و این ده عدد را در ده ساعت به‌صورت هر ساعت یک عدد می‌خورد، دندانش بسیار بیشتر از بچه‌ای که بیست آب‌نبات را در یک ساعت می‌خورد در معرض پوسیدگی است! زمان تماس مواد قندی با دندان بچه‌ها را هرقدر می‌توانید کم کنید
 • چرا با وجود مسواک زدن باز هم دندان ها خراب می شوند؟(بیشتر بخوانید)
 • آیا عصب کشی دندان ریشه ها را ضعیف میکند؟(این مطلب از من در جام جم آنلاین را اینجا بخوایند)
 • ترس بچه ها از عصب کشی را چه طور از بین ببریم؟ اینجا را بخوانید .

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

یک نظر

 1. سلام دکتر جان ممنون از پست جدید ولی
  من که 24سالمه نمیتونم جلوی خودمو موقع دیدن شکلات مخصوصا کاکائویی چنان دلم میخاد که انگار باید سه نفر دستاموبگیره طرفش نرم بیچاره بچه نمیشه جلوشوگرفت یبارگذاشته بودم بالای کابینت ازکابینت رفته بود بالا همون بالا مونده بود همش رو یجاخورده بود 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *