خانه / برای همکاران دندانپزشک / مسئولیت درمان در اندو
گرافی مربوط نامه ارجاع!
گرافی

مسئولیت درمان در اندو

Rate this post

وقتی درمان دندانپزشکی انجام می گیرد، دندانپزشک مسئولیت نامحدودی در قبال درمان انجام شده دارد. این مسئولیت کمتر مشمول زمان و نحوه تعامل بیمار با دندان می شود! هزینه ای که بیمار می پردازد، هزینه تقبل مسئولیت درمان در یک بازه نامعین زمانی را هم در بر میگیرد.اغلب دندانپزشکان حتی بعد از گذشت سالیان دراز در قبال درمانی که انجام داده اند احساس مسئولیت می کنند.
در درمان های دندانپزشکی ارجاع یک درمان به معنی تفویض مسئولیت آن درمان به همکار طرف ارجاع می باشد.دندانپزشک طرف ارجاع مسئولیت کامل درمان را بعد از قبول درمان بیمار به عهده می گیرد. رضایت بیمار و حتی برائت نامه نمی تواند موجب شانه خالی کردن مسئول درمان از مسئولیت درمان شود.
گاهی بعضی از همکاران در روند ارجاع، در مورد “مسئولیت ” درمان رویکرد جالبی از خود نشان نمی دهند. نمونه این این رویکرد غیرحرفه ای ، مواردی است که یک همکار، قسمتی از دندان اندو را – به خیال خود البته- انجام می دهد و بقیه را به همکار متخصص درمان ریشه واگذار می کند. برای مثال یک کانال را آبچوره می کند و کانال های دیگر را ( که یافتن یا آماده سازی آن ها دچار مشکل شده است) به همکار متخصص ارجاع می دهد.بدترین حالت این است که برای این کار ناقص از بیمار هزینه درمان هم دریافت می کند! به چند دلیل ساده ، چنین رویکردی غیرمنطقی و غیرقابل قبول است.

نامه ارجاع به اندودنتیست!
نامه ارجاع!

گرافی مربوط نامه ارجاع!
گرافی مربوط به نامه ارجاع

اول اینکه مسئولیت درمان ریشه یک دندان فقط می تواند با یک نفر باشد. در صورت بروز مشکل ( درد ، ضایعه و …) بیمار باید با یک نفر به عنوان مسئول درمان خود طرف باشد. نمی توان بعد از شکست درمان، مسئول درمان را تحت این شرایط تشخیص داد.حتی در صورت تشخیص علت شکست، نمی توان بیمار را قانع کرد که کانالی که یکی از همکاران کار کرده مسبب شکست درمان است و همکاری که باقی درمان توسط او انجام شده است بیگناه است! منطق هم ایجاب می کند که درمان تحت استاندارد واحد یک دندانپزشک انجام شود و کار درمانی بیمار شسته رفته و یکدست باشد.
مسئله دیگر شارژ بیمار است. اخلاقی و منطقی نیست که بیمار برای یک درمان واحد، دوبار هزینه بدهد( حتی اگر مقدار هزینه اولیه چشم گیر نباشد). همین که بیمار فکر کند قسمتی از درمانش انجام شده است،انتظارش از ادامه درمان تغییر می کند.گاهی پیش می آید که یک دندانپزشک همکار یک یا دو کانال را آماده سازی و آبچوره می کند و به بیمار می گوید که دو سوم کار را انجام داده است و برای یک سوم باقی مانده( مثلا یک کانال پیدا نشده، کلسیفیه، لج شده یا پرفوره شده و …) ارجاع به اندودنتیست صورت می دهد.درحالی که زمان لازم و ریسک متحمل شده توسط اندودنتیست برای حل این مشکل درمانی، ممکن است از درمان اولیه همان دندان از شروع تا انتها بسیار بیشتر باشد. در چنین موردی بیمار هم چون تصور می کند دو سوم کارش انجام شده است، نتیجه می گیرد که باید هزینه کمتری پرداخت کند و درمانش صد درصد نتیجه خواهد داد! ( چون قسمت جزئی آن به گفته دندانپزشک اول باقی مانده است!)
معدود همکارانی که چنین نوع ارجاعی را صورت می دهند انتظار این را هم دارند که در مورد مشکلات درمان با بیمار صحبت نشود( بیمار نفهمد دلیل ارجاع چه بوده است، درحالی که بیمار حتما این سوال را خواهد پرسید). این همکاران که تعداد اندکی دارند و به ندرت ممکن است به آن ها بر بخوریم،حتی گاهی فقدان وسیله خاص یا فقدان زمان و شلوغ بودن سرشان (!) را دلیل ارجاع خود برای بیمار ذکر می کنند! چنین رویکردی نسبت به بیمار و مهم تر از همه یک همکار، غیراخلاقی و غیرمنطقی است. ارجاع به موقع،صادقانه و با در نظر گرفتن منافع بیمار و شان و منزلت همکاران، به نفع همه اجزا خواهد بود.( نکاتی در مورد ارجاع به اندودنتیست را اینجا بخوانید) و منافع همه را تضمین خواهد کرد. هیچ دندانپزشکی چه عمومی، چه متخصص در کار خود بی نقص نیست. خطا، جزئی از درمان است و فقط دیکته نانوشته، غلط ندارد. مهم این است خطاهایمان را بپذیریم، با خود، بیماران و مخصوصا همکاران صادق باشیم، به هم اعتماد کنیم و درصدد اصلاح و ارتقای مهارت های حرفه ای خود باشیم.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *