خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / قیمت های دندانپزشکی:چرا دندان‌پزشکان قیمت‌های مختلفی دریافت می‌کنند؟
مطب دکتر علی مرسلی - هزینه و قیمت
مطب دکتر علی مرسلی - هزینه و قیمت

قیمت های دندانپزشکی:چرا دندان‌پزشکان قیمت‌های مختلفی دریافت می‌کنند؟

مراجعین دندانپزشکی اغلب با دیدن قیمت‌های مختلف برای خدمات دندانپزشکی شگفت‌زده می‌شوند. برای مشتریان دندانپزشکی عجیب است که مثلاً برای یک واحد روکش در دو مطب مختلف تفاوت قیمت چند برابر باشد! در این مطلب به ذکر دلایلی می‌پردازیم که چرا ممکن است قیمت‌های مختلف خدمات مختلف درجاهای مختلف باهم فرق کند. البته بعضی‌ها ممکن است خرده بگیرند که همهٔ پرداخت‌ها باید بر اساس تعرفه باشد. چنین سیاستی البته در واقعیت عملی نیست. چراکه درعین‌حال که تعداد اندکی از همکاران ما به دلایل موجه حتی بسیار بالاتر از تعرفه‌های رسمی می‌گیرند، خیلی از همکاران ما هم هستند که خدمات دندان‌پزشکی را با قیمت پایین‌تر از تعرفه برای مردم ارائه می‌کنند؛ بنابراین سختگیری بر اجرای دقیق تعرفه‌ها الزاماً به سود مردم نیست.

  • کیفی بودن درمان و متغیر بودن طرح درمان‌ها: درمان‌های دندان‌پزشکی کیفی هستند و هزینه‌های متفاوتی دارند. طرح درمان پیشنهادی یک دندان‌پزشک هم ممکن است با همکار دیگر متفاوت باشد که بالطبع در هزینه‌ها تفاوت ایجاد می‌کند. هزینهٔ یک روکش با جنس طلا، زیرکونیوم یا متال سرامیک تفاوت‌های چشمگیری می‌تواند باهم داشته باشند. هزینهٔ یک درمان ریشه قدامی با یک درمان مجدد ریشهٔ دندان خلفی تفاوت چشمگیری دارد. مراجعین ما ممکن است این تفاوت‌ها را دقیق متوجه نشوند ولی ما دندان‌پزشکان موظف هستیم که این تفاوت‌ها را توضیح بدهیم تا ابهامات مراجعین ما برطرف شود.
  • کسی که درمان را انجام می‌دهد: یک دندان‌پزشک مجرب و خوش‌سابقه ممکن است که هزینهٔ بیشتری از یک دندان‌پزشک که سابقه‌اش کمتر است دریافت کند. به‌علاوه یک متخصص طبق قانون و عرف هزینهٔ بیشتری از یک دندان‌پزشک عمومی می‌تواند برای درمانی که در آن تخصص دارد دریافت کند. توجه به این نکته ضروری است که ممکن است مهارت، تخصص یا سابقه معادل سن نباشد و مهارت در آن درمان به‌خصوص ممکن است مستقل از سن به آموزش‌هایی که طرف دیده و مهارتی که کسب کرده است مربوط باشد. حتی در موارد زیادی دندان‌پزشکان جوان ازنظر به‌روز بودن ممکن است که از قدیمی‌ترها پیشروتر هم باشند و به دلیل استفاده از تکنولوژی‌ها جدیدتر، هزینه‌های تمام‌شدهٔ آن‌ها و متعاقب آن تعرفهٔ خدمات، بالاتر هم باشد.
  • جایی که درمان انجام می‌شود: قضیهٔ موقعیت جغرافیایی و محل اگرچه همیشه صادق نیست ولی یکی از مهم‌ترین ارکان تعیین هزینهٔ درمان است. به‌علاوه که تعرفهٔ رسمی هزینه‌های درمان در شهرهای مختلف باهم تفاوت دارد، به‌طور عرفی نواحی مختلف یک شهر ممکن است هزینه‌های درمان متفاوت باشد. یک قضیهٔ عینی دیگر این است که طبیعی است هزینه‌های دایری مطب در یک محلهٔ گران، سرمایه‌بر تر از یک محلهٔ باقیمت مسکن ارزان‌تر باشد. پس طبیعی است که به‌طور عام در مناطق به‌اصطلاح بالاشهری درمان‌های دندانپزشکی از بقیهٔ مناطق گران‌تر باشد.
  • مواد، تجهیزات و تکنیک مورداستفاده: مواد، تجهیزات و تکنولوژی‌های مورداستفاده می‌تواند روی هزینه‌های دریافتی از بیمار اثرگذار باشد. البته دندان‌پزشکان حق ندارند به دلیل پایین آوردن هزینهٔ پرداختی شما از مواد غیراستاندارد استفاده کنند. استاندارد درمانی معیار مشخصی دارد که فرقی نمی‌کند درمان با چه قیمتی انجام‌شده است و باید حتماً رعایت شود. ولی برخی خدمات ویژه و تخصصی به‌طور مستقیم با مواد و تجهیزات مورداستفاده رابطه دارند. وقتی روکش بیمار جنسش از طلا باشد یا مواد گران‌تر از طلا در درمان بیمار استفاده شود، طبیعی است که این هزینه‌ها را باید بیمار بپردازد.
  • endodntist tehran iran root canal
    endodntist tehran iran root canal

آیا هزینهٔ بالای دندان‌پزشکی همیشه به معنی کیفیت بالای درمان است؟

تجربه نشان داده است که پرداخت هزینهٔ بالای دندان‌پزشکی الزاماً سطح عالی درمان را تضمین نمی‌کند. به‌عنوان یک متخصص درمان ریشه بسیار پیش‌آمده است که با شکست‌های درمانی مواجه شده‌ام که درمان آن‌ها در مطب‌های بالای شهر و با هزینهٔ بالا انجام‌شده بود. از طرف دیگر مثلاً دیده‌ام که بیماری مراجعه می‌کند که در یک درمانگاه روستایی یا پادگانی دورافتاده در یک نقطهٔ مرزی یک دندان‌پزشک طرحی یا سرباز درمانی بسیار ایده آل را برای او انجام داده است.( چرا تعرفه های دندانپزشکی گران هستند؟ مطلب مرا در خبرآنلاین  بخوانید)

رابطهٔ بین قیمت درمان و  کیفیت درمان:

رابطهٔ بین هزینه درمان و کیفیت درمان به‌طورکلی البته قابل‌انکار نیست. هزینه‌های درمان درمطب‌ها و مراکز درمانی غیرخیریه نمی‌تواند از حد خاصی پایین‌تر باشد. چراکه پایین بودن هزینه‌ها به‌صورت غیرطبیعی امری مشکوک است که مراجعین را باید به این فکر بیندازد که علت این قضیه چیست. بالا بودن بیش‌ازحد هزینه‌های درمان هم به معنای کیفیت بالای درمان ارائه‌شده نیست. برای هزینه‌های درمان اغلب تعرفه‌های رسمی که برای بخش‌های خصوصی و دولتی ارائه می‌شوند قابل استناد هستند. هرچند که به دلیل کیفی بودن درمان دندانپزشکی متغیر بودن این هزینه‌ها امری طبیعی است.

معمولاً دندان‌پزشکان باتجربه‌تر که از تجهیزات به‌روز استفاده می‌کنند و برای کار خود وقت و دقت بیشتری اختصاص می‌دهند، هزینه‌هایشان منطقی نیست که از تعرفه‌های اعلام‌شده کمتر باشد.

آیا خدمات دندان‌پزشکی تعرفه و قیمت ثابت دارد؟

خدمات دندان‌پزشکی تعرفه دارد. هرسال این تعرفه‌ها بر اساس تورم آن سال به‌صورت رسمی اعلام می‌شود (باید بشود!) ولی این تعرفه‌ها برای یک خدمت کیفی هستند و امکان برآورد دقیق مجموع خدمات در این تعرفه‌ها وجود ندارد. برای مثال در مورد درمان ریشه،هزینه ها بر اساس تعداد کانال هستند درحالی‌که تعداد کانال دندان‌ها ازنظر علمی متغیر است و مبنای صرف هزینهٔ تمام‌شدهٔ یک درمان نمی‌تواند باشد؛ بنابراین معیار خوبی برای تعرفه‌ها نیست. با این توضیح باید گفت خدمات دندان‌پزشکی دارای تعرفه است. ولی تعرفهٔ آن، یک محدوده را شامل می‌شود. بعضاً ممکن است به‌ندرت همکارانی باشند که خارج از این محدوده، هزینه‌های بالاتر یا پایین‌تر دریافت کنند. عرضه و تقاضا ممکن است چنین شرایطی را پیش می‌آورد. اگر افرادی هستند که مایل هستند به هر دلیلی مبلغی بیش از محدودهٔ تعرفه‌ها با رضایت خود، پرداخت کنند، کار اشتباهی نمی‌کنند. دندان‌پزشکانی هم که قیمت می‌شکنند و با قیمت پایین‌تر از تعرفه‌های مصوب خدمات ارائه می‌کنند، جرمی را مرتکب نمی‌شوند. همان‌طور که در مورد بقیهٔ خدمات کیفی اعم از هنر نقاشی، صافکاری ماشین، وکالت و … ممکن است که قیمت‌های بالا و پایین وجود داشته باشد، در مورد دندان‌پزشکی هم در عمل چنین شرایطی اجتناب‌ناپذیر است.بهترین درمان، توسط بهترین متخصص با معقول ترین هزینه هدف غایی مراجعین است که قابل دستیابی است.

نقش قیمت در انتخاب دندان‌پزشک:

علی‌القاعده قیمت خدمات، فاکتور اصلی انتخابی دندان‌پزشک نیست. ولی مقتضای اقتصادی خانواده‌ها ایجاب می‌کند که فاکتور هزینه را در انتخاب دندان‌پزشک خود مدنظر قرار دهند. تبلیغات اغواکننده در مورد هزینه‌های خیلی پایین و ارزان می‌تواند اخطاری برای شما باشد که در انتخاب درمانگر خود دقت بیشتری به خرج دهید. تبلیغات اغواکننده برای دریافت هزینه‌های خیلی بالا مانند استفاده از دستگاه‌های خاص یا اسم‌های دهان‌پرکن باقیمت‌های هنگفت هم درمان بهتری را الزاماً برای شما به ارمغان نخواهد آورد. انتخاب یک دندان‌پزشک قابل‌اطمینان، خوش‌نام و البته منصف که در مورد هزینه‌ها با شما صادق باشد و بهترین درمان با معقول‌ترین هزینه را به شما پیشنهاد کند، گزینهٔ ایده‌ال شما خواهد بود.

در مورد هزینه های دندانپزشکی مطب ما به اینجا مراجعه کنید.

برای تماس با مطب های تهران و کرج  و هماهنگی برای وقت ملاقات از اینجا وارد شوید.

 

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *