خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / پاسخ به سوالاتی در مورد مصرف دگزامتازون بعد از عصب کشی
دگزامتازون و دندانپزشکی
دگزامتازون و دندانپزشکی

پاسخ به سوالاتی در مورد مصرف دگزامتازون بعد از عصب کشی

دگزامتازون در دندانپزشکی داروی شناخته شده ای است و مصرف آن چه بخواهیم و چه نخواهیم امری رایج است.درد قبل و بعد از بسیاری از درمان های دندانپزشکی امری قابل پیش بینی است. معمولا دندان پزشکان برای تسکین درد بیماران خود مسکن های خوراکی تجویز می کنند. اگر درد با خوردن قرص مسکن التیام نیافت، تجویز بعدی تزریق آمپول دگزامتازون است. اما وقتی دندان پزشکان تزریق این آمپول را به بیمارنشان توصیه می کنند برخی از آنها دچار تردید می شوند؛ چراکه دگزامتازون دارویی از خانواده کورتیکواستروئیدهاست که در کنار کارکدهای موثرش ممکن است برای عوارضی برای برخی بیماران داشته باشد.

آنچه می خوانید مجموعه ای از سوال هایی است که ممکن است درباره مصرف دگزامتازون پس از درمان های دندان پزشکی در ذهن داشته باشید شما می توانید حقایقی در مورد دگزامتازون را در اینجا بخوانید. به علاوه می توانید پاسخ سوال جایگاه دگزامتازون در دندانپزشکی را اینجا بخوانید:

۱- آیا بعد از عصب کشی باید حتما دگزا تزریق کنم؟

– خیر، دگزامتازون در موارد خاص و شاید نادری بعد از درمان ریشه شما (عصب کشی) تجویز می شود. برای کنترل درد بعد از درمان ریشه داروهای اصلی تجویزی ضد دردهای قابل تهیه از داروخانه بدون نسخه مثل ایبوپروفن و استامینوفن و ترکیبات کدئین دار هستند.

۲- آیا دگزامتازون می تواند بدون مراجعه به دندان پزشک دندان مرا خوب کند؟

– خیر، دگزامتازون برای درمان دندان شما کاری انجام نمی دهد و فقط علایم را می تواند مدت محدودی پنهان کند و حتی در طولانی مدت موجب مشکلات بیشتری مانند ضعیف شدن ایمنی شما و گسترش بیماری های عفونی شود.

۳- دندان پزشکم برای من دگزا تجویز کرده است آیا ممکن است پوکی استخوان بگیرم؟

– در دوزهای معمول که دندان پزشکان در شرایط خاص کورتون ها را برای بیماران تجویز می کنند نگرانی از عوارض آن ها مانند پوکی استخوان، گسترش عفونت ها و… حداقل است و تقریبا می شود گفت نگرانی در این مورد وجود ندارد.

۴- آیا با کورتونی که دندان پزشک برایم تجویز کرده باید حتمن آنتی بیوتیک بخورم؟

– خیر، در افراد سالم نیازی به مصرف آنتی بیوتیک به همراه کورتون در درمان های دندان پزشکی وجود ندارد.

۵– من ورزشکار حرفه ای هستم و قرار است تست دوپینگ بدهم. دندان پزشکم برایم دگزامتازون تجویز کرده است. ممکن است تست دوپینگم مثبت شود؟

– بله. دگزامتازون می تواند قند خون را افزایش دهد و مصرف آن دوپینگ محسوب می شود.

۶- آیا در دوران بارداری مصرف دگزامتازون آزاد است؟

– خیر. مصرف هر نوع دارو در دوران بارداری باید با مشورت پزشک معالج باشد. دگزامتازون جز داروهای گروه C در بارداری بوده و مصرف آن در شرایط عادی توصیه نمی شود. ولی در شرایط خاص با تشخیص پزشک معالج تجویز آن ممنوع نیست.

۷- آیا دگزامتازون می تواند مرا چاق کند؟

– بله، عوارض طولانی مدت مصرف کورتون ها افزیش وزن و علایم شبیه سندرم کوشینگ است. ولی چاقی ناشی کورتون ها متناسب نیست و تجمع بافت ها در نواحی خاصی روی می دهد و چاقی بدریختی به شمار می رود. همچنین پوکی استخوان هم همراه با این حالت دیده می شود. ولی در دوزهای اندک دندان پزشکی نباید نگران چنین عوارضی بود.

۸- دندان پزشکم برای درمان درد شدید بعد از عصب کشی دگزامتازون را پای ریشه دندانم تزریق کرده است آیا کار درستی کرده است؟

– بله، در شرایط خاص، تجویز موضعی کورتون ها در مجاورت ریشه دندان، بعد از بی حسی در کتاب های مرجع ذکر شده است. بنابراین کار اشتباهی صورت نگرفته است.

۹- آیا در مواقع دندان درد می توانم از داروخانه دگزا تهیه و مصرف کنم؟

– خیر، دگزامتازون دارای عوارض متععدی بوده و درمان درد دندان نیست. اگر چه علایم درد را می تواند به مدت محدود کمتر کند ولی در   نهایت علت درد شما به جای خود باقی است و تنها راه درمان آن مراجعه به دندان پزشک است. مصرف خودسرانه دگزامتازون سیستم ایمنی شما را تضعیف و عوارض جانبی متعددی دارد و چون درمان قطعی دندان شما انجام نمی شود و به تعویق می افتد، اوضاع شما و دندانتان را وخیم تر می کند. ضمن اینکه فروش شکل تزریقی دگزامتازون بدون نسخه ممنوع است

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *