چه خمیر دندانی بخریم؟

سوال رایجی که بسیاری از مردم از دندان‌پزشکان می‌پرسند، این است که از چه نوع خمیردندانی استفاده کنیم. دندان‌پزشکان اغلب پاسخ مشخص، کلی و ثابتی به همه می‌دهند: «نوع خمیردندانی که انتخاب می‌کنید تاثیر چندانی بر بهداشت دهان و دندان شما ندارد و خود عمل مسواک زدن و مدت زمانی که برای بهداشت دهان و دندان خود وقت می‌گذارید، عامل تعیین کننده در سلامت دهان و دندان شما می‌باشد»

ولی شما وقتی که خمیردندانی می‌خرید، صرف نظر از این عبارت کلی می‌توانید مواردی را در انتخاب خود با توجه به محصولات متونعی که در بازار وجود دارد، مد نظر داشته باشید:

طعم و رایحه خمیردندان:
بسیاری از خمیردندان‌ها طعم دار و حاوی اسانس و مواد طعم دهنده و بعضا حتی عصاره‌های معطر گیاهی هستند. نعناع، رایج‌ترین رایحه‌ای است که در خمیر دندان‌ها به کار می‌رود. ولی بعضی از اسانس‌های دیگر هستند که باعث تحریک گلوی برخی از استفاده کنندگان شده و موجب می‌شوند، فرد نتواند مدت کافی مسواک بزند. تحریک گلو باعث می‌شود شما مدام مجبور به خالی کردن دهان خود شوید و نتوانید مسواک زدن را در مدت زمان طولانی‌تر و مخصوصا در نواحی خلفی دندان‌های خود ادامه دهید. بنابراین در خرید خمیردندان خود، رایحه و تحریک نشدن گلویتان، با آن خمیردندان به خصوص را در نظر داشته باشید.

میزان مواد ساینده در خمیردندان:
میزان کمّی و عددی مواد ساینده خمیردندان را، اغلب مصرف کنندگان نمی‌توانند متوجه شوند. ولی بعضی خمیردندان‌ها تحت نام «سفید کننده» (Whitening) عرضه می‌شوند که از میزان مواد ساینده بیشتری در مقایسه با خمیردندان‌های عادی برخوردارند. بیشتر دندانپزشکان، استفاده از این خمیردندان‌ها را به صورت مصرف طولانی مدت توصیه نمی‌کنند. به خصوص زمانی که از مسواک‌های زبر استفاده می‌کنید یا با فشار زیادی مسواک می‌زنید، اثر سایندگی این خمیردندان‌ها احتمال دارد که مضر باشد.

ضد حساسیت‌ها:
برخی از خمیردندان‌ها حاوی مواد ضد حساسیت هستند و استفاده از آن‌ها برای کسانی که حساسیت دندانی دارند، توصیه می‌شوند. اگر تشخیص حساسیت دندانی برای شما توسط دندانپزشکتان، داده نشده است، دلیلی ندارد از این خمیردندان‌ها استفاده کنید. قیمت این خمیردندان‌ها گران‌تر است و برتری از نظر بهداشت دهان و دندان شما، بر سایر خمیردندان‌ها ندارند. در ضمن اثرات این خمیردندان‌ها محدود به حساسیت دندان‌های برخی افراد به تغییرات دمایی است و برالتیام دندان دردی که علت آن پوسیدگی‌های دندانی باشد، تاثیری ندارند.

رنگ و بسته بندی:
رنگ خمیردندان تاثیری بر خواص آن ندارد. خمیردندان‌های چند رنگ، بیشتر جنبه جذب مشتری دارند و احتمالا برتری بر سایر انواع خمیردندان ندارند. ولی برای تشویق کودکان و حتی بزرگسالان به مسواک زدن و ایجاد تنوع، استفاده از خمیردندان‌هایی که این رنگ و لعاب‌ها را دارند، بد نیست! خمیردندان‌های ژله‌ای و طعم دار، برای کودکان هم از جهت تشویق به مسواک زدن و هم از جهت اینکه ممکن است خمیردندان را ببلعند، گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. نحوه بسته بندی تیوپ، خارج شدن خمیر از تیوب، در راحتی کاربرد خمیردندان موثر است.

فلوراید و سایر افزودنی‌ها:
امروزه دیگر تقریبا تمام خمیردندان‌های موجود در بازار حاوی فلوراید هستند. ولی میزان فلوراید خمیردندان‌های مختلف با هم فرق می‌کند. بر روی بسته بندی خمیردندان‌ها، اغلب به میزان فلوراید خمیر دندان (بر حسب واحد PPM) اشاره شده است. شما هنگام خرید می‌توانید میزان فلوراید خمیردندان را به عنوان یک فاکتور مد نظر قرار دهید. سدیم و پتاسیم پیروفسفات‌ها در برخی خمیر دندان‌ها موجودند. این خمیردندان‌ها همان‌هایی هستند که تحت عنوان ضد جرم (Anti- tartar) به فروش می‌رسند. پیروفسفات تشکیل جرم بر روی دندان‌ها را کاهش می‌دهد. زایلوتول افزودنی دیگری است که به بعضی از خمیردندان‌ها اضافه می‌شود. زایلوتول در اساس یک قند است، ولی مانع از مصرف قندهای پوسیدگی زا توسط باکتری‌ها شده و احتمالا میزان پوسیدگی را کاهش می‌دهد.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *