خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / کشیدنی شدن دندان ها را چه کسی تشخیص می دهد؟
دندان کشیدنی و دندان پزشک متخصص
دندان کشیدنی و دندان پزشک متخصص

کشیدنی شدن دندان ها را چه کسی تشخیص می دهد؟

کشیدنی شدن یک دندان پیشامد ناراحت کننده ای است.

دندان‌پزشکی امروز رشته‌ای تخصصی است و از رشته‌های مختلف تشکیل شده است. تخصصی شدن دندان‌پزشکی باعث پیشرفت‌های زیادی در حفظ دندان‌ها شده است. امروزه درمان‌های پیشرفته موفقیت حفظ و تگهداری از دندان‌ها را تا حد زیادی بالا برده است.(اگر در مورد تخصص های دندانپزشکی می خواهید بیشتر بدانید به اینجا مراجعه کنید)

مراجعین دندان‌پزشکی اغلب دندان‌هایی دارند که در مورد قابل نگهداری بودن یا کشیدن شدن آن‌ها شک و تردید دارند. در بیشتر موارد همکاران دندان پزشک عمومی در مورد امکان حفظ و نگهداری دندان‌ها می‌توانند نظر بدهند.

امروزه حفظ دندان‌ها برای مراجعین دندان‌پزشکی بسیار مهم شده‌است. مراجعین ما به آسانی زیر بار کشیده شدن دندان‌های خود نمی‌روند و دوست دارند که به هر نحو ممکن دندان‌هایشان را حفظ کنند.

دانش پیشرفتهٔ امروز اجازهٔ چنین درخواستی را هم در بسیاری از موارد به این مراجعین می‌دهد؛ بنابراین منطقی است که همهٔ راه‌های ممکن برای حفظ یک دندان به این مراجعین پیشنهاد شود و به سمت تخصصی‌ترین درمان‌هایی که قادر به حفظ دندان‌هاست، راهنمایی شوند.

مواردی وجود دارد که برای تعیین امکان نگهداری یک دندان باید به یک متخصص مراجعه کنید. چرا که در بسیاری از موارد فقط درمان‌های تخصصی است که می تواند یک دندان را نجات دهد و از کشیده شدن دندان‌ها جلوگیری کند؛ اما سوال این است که چه تخصص‌هایی در دندان‌پزشکی ناجیان دندان های بدحال روبه موتی هستند که در خطر کشیده‌شدن قرار دارند؟

اندودنتیست ها و دندان های کشیدنی :

مهم‌ترین ناجیان دندان‌هایی که در خطر کشیده شدن قرار دارند اندودنتیست‌ها هستند. اندودنتیست‌ها متخصصان ریشهٔ دندان هستند و از آنجایی که بسیاری از دندان‌ها به دلیل مشکلات ریشه کشیده می‌شوند، اندودنتیست‌ها را می‌توان خط آخر ناجیان بیشتر دندان‌ها نامید.(چه زمانی به اندودنتیست مراجعه کنیم؟)

اگر متخصص درمان ریشه، دندانی را کشیدنی بداند، تقریبا هیچ راه حلی برای حفظ آن دندان به صورت علمی و اصولی وجود ندارد. بهترین تشخیص و درمان در مورد دردهای دندانی و عفونت‌های مربوط به دندان توسط متخصصان درمان ریشه می‌تواند ارائه بشود.( متخصص درمان ریشه چه کاری انجام می دهد؟)

متخصص های ترمیم و متخصص‌های پروتز دندان:

آن قسمت از دندان که ما به عنوان دندان می‌شناسیم و خارج از استخوان و لثه قرار دارد تاج نامیده می‌شود. برای اینکه دندان خراب شما دندان شود، باید تاج دندان قابل بازسازی باشد. اگر خرابی، پوسیدگی یا شکستگی تاج آن‌قدر زیاد باشد که قابل بازسازی نباشد یا نتوان با استفاده از مواد ترمیمی تاج بازسازی شود یا روکش روی آن قرار داده شود، دندان به احتمال زیاد باید کشیده شود.

متخصص های لثه و دندان های کشیدنی :

پریودنتیست‌ها (متخصص‌های لثه) دندان‌پزشکانی هستند که در مورد لثه و بافت‌های دور ریشهٔ دندان اظهار نظر می‌کنند. در صورتی که مشکلات لثه مانند تحلیل لثه و استخوان دور دندان در فک، شکستن یا پوسیدن قسمتی از دندان زیر لبهٔ لثه داشته باشید، نظر متخصص لثه در مورد نیاز به کشیده شدن یا قابل درمان بودن دندان‌هایی از این دست حجت خواهد بود.

ارتودنتیست‌ها  و دندان های سالم کشیدنی :

ارتودنتیست‌ها در مواردی ممکن است دستور کشیده شدن دندان‌هایی برای مرتب شدن دندان‌ها را در جریان سیم بستن و ارتودنسی بدهند. در بسیاری از این موارد این دندان‌ها سالم هستند ولی به اقتضای نیاز به فضا برای مرتب شدن دندان‌ها قربانی می‌شوند.

دندان های کشیدنی و متخصصین دندانپزشکی
دندان های کشیدنی و متخصصین دندانپزشکی

جراحان فک و صورت:

دندان‌های عقل روییده، نیمه نهفته و نهفته در موارد زیادی بنا بر تشخیص پزشک اجباراً کشیده می‌شوند. همهٔ دندان‌های عقل نیاز به کشیده شدن ندارند اما در مواردی که ظن بر نیاز به کشیده شدن بشد، جراح فک و صورت بیشترین مهارت و تجربه را در جراحی و خارج کردن دندان‌ها دارند.

سایر همکاران:

سایر متخصصین دندان‌پزشکی و همکاران عمومی می‌توانند در مورد کشیده شدن یا ماندن دندان‌های شما نظر بدهند. برای مثال متخصصین تشخیص بیماری‌های دهان و دندان در مورد تشخیص ضایعات و بیماری‌های دهانی خبره‌تر از سایر دندان‌پزشکان هستند. همکاران دندان‌پزشک عمومی هم در بیشتر موارد در تشخیص قطعی امکان حفظ دندان‌های با شرایط وخیم توانمند هستند ولی درعین‌حال در موارد موردنیاز ازنظر متخصصین مربوطه با مشاوره بهره می‌گیرند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *