خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / کودک و عصب کشی: درمان ریشه دندان های دائمی برای بچه ها
عصب کشی و کودک
عصب کشی و کودک

کودک و عصب کشی: درمان ریشه دندان های دائمی برای بچه ها

بچه‌های زیادی هستند که متاسفانه برای دندان‌های دائمی خود نیاز به درمان ریشه پیدا می‌کنند. عبارت عصب‌کشی اغلب برای بسیاری از بچه‌ها بسیار ترسناک است و موجب استرس و دلهره آن‌ها می‌شود. برای اینکه بچه‌ها برای دریافت این درمان آماده باشند، توصیه می‌شود که ابتدا والدین و سرپرستان کودک اطلاعات کافی و آمادگی ذهنی مناسب داشته باشند تا بتوانند کودک خود را برای اینکه درمان راحت و بدون استرسی داشته باشد، مهیا سازند. موارد زیر کمک می‌کند که کودک شما برای انجام دریافت درمان ریشه (عصب‌کشی) آمادگی بهتری داشته باشد.

 • از کلمهٔ عصب‌کشی استفاده نکنید. این عبارت ذاتاً اشتباه است و عبارت درست درمان ریشه است. خود این کلمه برای کودکان و بزرگسالان حتی استرس زاست!( عصب کشی یا درمان ریشه ، کدام درست است؟)
 • اطلاعات اشتباه یا خاطرات یا شنیده‌های ناخوشایند خود و دیگران را برای کودک تعریف نکنید! پیش زمینهٔ ذهنی که اغلب اشتباه است برای فرزند خود ایجاد نکنید. بچه ها را از درمان ریشه نترسانید!
 • فرزند خود را به دلیل اینکه کار دندانش به درمان ریشه کشیده است ملامت نکنید. همین سرزنش و ملامت و عباراتی ازاین‌دست که چون مسواک نزده‌ای چنین بلایی به سرت آمده است، استرس‌زاست و ترس کودک را بیشتر می‌کند. اجازه بدهید فرزندتان اطلاعات را از مسیر درست از دندان‌پزشک خود دریافت کند.در مورد روش های پیشگیری از پوسیدگی های در بچه ها اینجا را بخوانید.
 • بر ارزش دندان‌های دائمی فرزندان خود واقف باشید. کودکان شما قرار است تا پایان عمر این دندان‌ها را حفظ کنند و شما در قبال حفظ، نگهداری و درمان آن‌ها مسئولیت دارید.
 • از ابتدا برای آوردن بچه‌ها به مطب از وعدهٔ جایزه استفاده نکنید. قول جایزه‌های بزرگ در ذهن کودک ممکن است هیولایی از درمان ریشه درست کند.
 • بچه‌هایی که در سنین دندان‌های دائمی به ما مراجعه می‌کنند، کنجکاو هستند. خواندن و نوشتن بلد هستند و قادر به مطالعه و کسب اطلاعات هستند. باید به آن‌ها اطلاعات درست اما متناسب با سن آن‌ها داده شود ولی نباید آن‌ها گول زد و فریب داد.
 • درمان ریشه، دندان‌ها را از کشیده شدن نجات می‌دهد و در حال حاضر تنها راه نجات دندان‌های نیازمند به درمان است؛ بنابراین در مورد اهمیت درمان و ارزش آن اگر آگاه باشید، می‌توانید کودکان را هم بهتر راهنمایی کرده و به انجام درمان ترغیب کنید.
 • در مورد راهکارهای بهداشتی دهان و دندان‌ها و روش‌های پیشگیری از موارد بعدی نیاز به درمان ریشه، با دندان‌پزشک خود صحبت کرده و راهنمایی‌های لازم را بگیرید.
 • ترس از دندانپزشکی - کودک
  ترس از دندانپزشکی – کودک
 • در درمان دندان‌های دائمی نیازمند درمان ریشه در کودکان، اغلب پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد. یک متخصص درمان ریشه (اندودنتیست) بهترین دندان‌پزشکی است که می‌تواند این مشکلات را مدیریت کرده و بهترین نتایج درمان با طولانی‌ترین امکان حفظ و نگهداری دندان‌ها را برای کودک شما به ارمغان بیاورد.
 • از آوردن سایر کودکان مخصوصاً بچه‌های کوچک‌تر برای تماشای درمان برادر یا خواهر خود خودداری کنید. تمرکز دندان‌پزشک کودک شما روی بهترین درمان برای بیمار خواهد بود نه ایجاد ذهنیت خوب برای بچه‌های دیگر!
 • درمان ریشه برای دندان های دائمی تفاوت های چشمگیری با درمان دندان های شیری دارد. از نظر زمان تکنیک و … به طور کلی این درمان متفاوت است و پیچیدگی هایش بیشتر است .

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *