خانه / برای همکاران دندانپزشک / بیست رویداد دندانپزشکی در سالی که گذشت
دندانپزشکی و عید- دکتر مهتاب ابراهیمی نژاد
دندانپزشکی و عید- دکتر مهتاب ابراهیمی نژاد

بیست رویداد دندانپزشکی در سالی که گذشت

سال 1394 در حال تمام شدن است و در آستانه سال جدید هستیم.1394در عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شاهد تغییرات و تحولاتی بودیم. صنف دندانپزشکی هم البته از اثرات این تغییرات مستثنی نبود.لغو تحریم ها و تثبیت شرایط اقتصادی کشور برای دندانپزشکان نوید بخش احتمال گشایش در اقتصاد صنف در سال آتی را داشت. در این نوشتار به بررسی رویدادهای اختصاصی صنف دندانپزشکی در یک سال گذشته می پردازیم.

1. اعلام جزئیات طرح تحول سلامت توسط وزیربهداشت: فروردین ماه 1394 سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت جزئیات طرح تحول سلامت دهان و دندان رااعلام کرد و گفت: این طرح شامل خدمات پیشگیری از آسیب‌های دندانی در بین دانش‌آموزان می‌شود. وی گفت: موضوع این مرحله از طرح تحول نظام سلامت در حوزه سلامت دهان مربوط می‌شود به افرادی که در سن مدارس ابتدایی قرار دارند و ظرف یک سال و نیم تمام بچه‌های دبستانی ما تحت پوشش طرح سلامت دهان قرار می‌گیرند. البته هنوز در مورد امکان اجرایی و کارایی طرح تحول سلامت دهان و دندان، در حالی که دولت هنوز در اجرای کلی طرح تحول سلامت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند خیلی زود است و بهتر است قضاوت به آینده موکول شود.
2. تجمع فارغ التحصیلان خارج از کشور در مقابل وزارت بهداشت: اردی‌بهشت 94، اولین تجمع فارغ التحصیلان خارج از کشور در اعتراض به سیاست‌های وزارت بهداشت، برای تائید مدارک تحصیلی آن‌ها رسانه ای شد. سیاست سخت‌گیرانه وزارت بهداشت درباره تأیید مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان دندان‌پزشکی خارج از کشور طی یک سال گذشته اعتراض‌های بسیاری را از طرف این افراد در پی داشت. تغییرات گسترده در روند پذیرش و ساز و کار ورود دانش‌آموختگان کشورهای خارجی (که بسیاری از آن‌ها از نظر وزات بهداشت، در دانشگاه‌های غیر معتبر یا کم‌اعتبار خاور دور تحصیل کرده‌اند) به سیستم بهداشت و درمان کشور زمینه‌ساز برپایی تجمع‌های اعتراضی بسیاری مقابل ساختمان وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی شده است. در نهایت وزارت بهداشت توانست با تعامل با این گروه و تدوین یک راهکار تائید مدرک، به اعتراضات پایان بدهد. هر چند که همین کوتاه آمدن دبیرخانه و خود ساز و کار تائید مدرک هم انتقاداتی را در میان گروه‌های مختلف برانگیخت.
3. جایزه بهترین تحقیق رزیدنتی انجمن اندودنتیست‌های امریکا در سال ۲۰۱۴ برای رزیدنت ایرانی: دکتر سارا فیاضی، متخصص اندودنتیکس و عضو مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی UCLA امریکا، جایزه بهترین تحقیق رزیدنتی انجمن اندودنتیست‌های امریکا در سال ۲۰۱۴ را کسب کرد. پروژه تحقیقاتی دکتر فیاضی با عنوان «ارزیابی انتقال و خانه‌گزینی سلول‌های بنیادی با استفاده از مدل‌های دندانی درمان‌های رژنراتیو اندودنتیک» در بهار ۲۰۱۴ جایزه بهترین تحقیق رزیدنتی اندودنتیکس را توسط کمیته تحقیقات انجمن اندودنتیست‌های امریکا نصیب خود کرد. خوشبختانه از سال‌های قبل، در رشته اندودنتیکس اندودنتیست‌های زیادی در سطح جهانی در دانشگاه‌های امریکا و اروپا مشغول فعالیت هستند. همچنین ریاست انجمن اندودنتیست‌های امریکا را برای مدتی یک اندودنتیست ایرانی (دکتر محمود ترابی نژاد) بر عهده داشته اشت.
4. افزایش تعرفه‌های دندانپزشکی: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خرداد ماه 94 گفت: آنچه دولت تصمیم گرفته افزایش ۱۴ درصدی تعرفه دندانپزشکی است که ابلاغ شده است و این موضوع در حد نرخ تورمی بود که دولت پیش بینی می‌کرد. دکتر هاشمی در حاشیه افتتاح یونیت دندانپزشکی دانش‌آموزی افزود: در مورد ارزشگذاری نسبی خدمات دندانپزشکی مشابه آنچه در پزشکی انجام شد شورای عالی سلامت دهان و دندان تصمیم می‌گیرد که در حال حاضر مشغول رایزنی با انجمن‌ها و نظام پزشکی است. وی گفت: در ادامه تصمیم شورای عالی سلامت به شورای عالی بیمه پیشنهاد می‌شود و امیدواریم در آنجا هم تصمیم منطقی گرفته شود و بتوانیم یک نرخ گذاری متناسبی در مناطق مختلف کشور داشته باشیم. افزایش 14 درصدی تعرفه‌ها با توجه به نرخ بالاتر تورم، به کاهش توان اقتصادی دندانپزشکان و کاهش کیفیت خدمات منجرخواهد شد چرا که قابل رقابت با افزایش هزینه‌های دندانپزشکان نیست.
5. رونمایی از برند اکسیدا: جمعه ۲۲ خرداد ۹۳ در مراسم باشکوهی که در تالار اجتماعات هتل المپیک تهران برگزار شد از برند رسمی کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران رونمایی شد.

اکسیدا ، کنگره دندانپزشکی
اکسیدا ، کنگره دندانپزشکی

«اکسیدا» (EXCIDA) که مخفف عبارت EXhibition and Congress of Iranian Dental Association است از این پس به عنوان برند کنگره‌های علمی انجمن دندان‌پزشکی ایران شناخته خواهد شد.
در رونمایی از برند اکسیدا و پوستر کنگره ۶۵ انجمن دندان‌پزشکی ایران هیات‌مدیره انجمن و جمعی از پیشکسوتان دندان‌پزشکی حضور داشتند. همزمان با اختتامیه اولین کنگره مرکزی ICOI انجام گرفت و با تقدیر از دکتر بیژن اخوان آذری رییس پیشین هیات مدیره آغاز شد.
اهمیت این کنگره که در اردیبهشت ماه سال ۹۵ برگزار می‌گردد همزمانی آن با کنگره منطقه‌ای FDI 2016 است که همزمان با پنجاه و ششمین کنگره علمی دندانپزشکی ایران در تهران برگزار خواهد شد.
6. اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری دندان پزشکی به تغییربدون اطلاع و ناگهانی سهمیه‌ها: جمعی از داوطلبان کنکور دستیاری دندان‌پزشکی با اجتماع مقابل درب وزارت بهداشت، به تغییرات سهمیه‌ها که بعد از اعلام نتایج این آزمون در دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشرشده، اعتراض کردند. هنگامی‌که دفترچه راهنمای آزمون دستیار رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی منتشر شد، سهمیه شاهد و ایثارگر برای پذیرش دانشجو در این آزمون به کسانی تعلق می‌گرفت که حداقل ۸۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در این رشته را کسب کرده باشند و درصورتی‌که رتبه لازم را کسب نکرده باشد واجد اولویت پذیرش نخواهد بود. بعد از برگزاری آزمون و انتشار کارنامه‌ها، دفترچه انتخاب رشته-محل آزمون دستیاری دندان‌پزشکی منتشر شد اما یک تفاوت اساسی با دفترچه راهنمای این آزمون داشت. بر اساس اطلاعات مندرج در این دفترچه، استفاده داوطلبان از سهمیه شاهد و ایثارگران مشروط به کسب ۷۰ درصد نمره آخرین فردی که در آن رشته پذیرفته می‌شود، شد. داوطلبان آزمون دستیاری دندان‌پزشکی به این مغایرت در دفترچه‌های منتشرشده قبل از آزمون و بعد از اعلام نتایج اعتراض کردند و روز گذشته برای طرح این موضوع با مسئولان به وزارت بهداشت رفتند. متاسفانه یکی از رویه‌های جا افتاده در وزات بهداشت و قسمت مربوط به دندانپزشکی 0(دبیرخانه)، تصمیم گیری‌های ناگهانی، بدون اطلاع رسانی و قرار دادن دندانپزشکان در مقابل کار انجام‌شده است که از سال‌های قبل وجود داشته و علیرغم تغییر دولت‌ها، اصلاحی در آن ایجاد نشده است. در حالی که دندانپزشکان داوطلب متقاضی در آزمون‌های مختلف از جمله دستیاری حق دارند که حداقل بتوانند برای یک سال آینده خود چشم انداز و برنامه مشخصی داشته باشند، دبیرخانه چنین نگاهی را در تثبیت تصمیم‌گیری‌های خود ندارد.
7. افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در سال 1394: همان‌طور که انتظار می‌رفت و وزیر بهداشت وعده آن را داده بود، ظرفیت پذیرش دانشجوی دندان‌پزشکی به بیش از ۱۵۰۰ نفر رسیده بود، اما اولین تغییر نسبت به سال‌های گذشته تعریف سهمیه جنسیتی مساوی دختر و پسر در رشته‌های مختلف و از جمله دندان‌پزشکی بود. تغییر دوم تغییر در سیستم بومی گزینی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بود. بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی ۳۰ درصد رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بر حسب نیاز به استان‌ها اختصاص یافته که این سهمیه به شکل کد رشته جدا از سهمیه آزاد، در دفترچه انتخاب رشته درج شده بود. نام شعب بین‌المللی دانشکده‌های دندان‌پزشکی نیز به واحد خودگردان تغییر یافت. این تغییر نام اگرچه در سال ۹۳ و بر اساس تغییر سیاست پذیرش دانشجوی پولی گرفته شده بود اولین بار در دفترچه انتخاب رشته سال ۹۴ رخ نمود. در حالی که افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی و ظرفیت‌های پذیرش دندانپزشک در دولت قبلی انتقادات زیادی را برانگیخت، به نظر می‌رسد سیاست‌های دولت قبل در افزایش ظرفیت دانشجویان دندانپزشکی به قوت خود باقی است.
8. عقب نشینی دبیرخانه دندانپزشکی در برابر فارغ التحصیلان خارج از کشور و تسهیل شرایط قبولی در آزمون ملی دندانپزشکی:94 سال پر سر و صدای فارغ التحصیلان خارج از کشور بود! تجمعات این عده و رسانه ای شدن آن در مقیاس بالا و به طور متعدد اتفاق افتاد و نتایجی را هم در بر داشت. با توجه به تاکید وزیر بهداشت مبنی بر الزام شرکت کلیه دانش آموختگان گروه پزشکی و خصوصاً رشته دندانپزشکی (با تاریخ ورود بعد از آگوست ۲۰۰۹) در آزمون ارزشیابی ملی و نظر به برگزاری اولین دوره آزمون ملی به صورت کامل تا پایان مرحله درمان جامع به منظور تسهیل و تسریع در فرآیند این آزمون انجام شد. اصلاحیه برای دستور العمل اجرایی ۲۵ اسفندماه ۹۲ شورایعالی ارزشیابی اعمال شده است. با توجه به برگزاری آزمون ملی مستقل از آزمون پذیرش دستیار بند مربوط به حد نصاب به این گونه اصلاح شد: حد نصاب قبولی در این بخش، کسب ۷۰ درصد میانگین نمره پنج درصد نفرات برتر آزمون در بخش دروس اختصاصی در همان دوره است. همچنین بند دیگری که مربوط به حدنصاب می‌شود به این گونه اصلاح شد: مجموع نصاب قبولی در دو بخش اول و دوم (با احتساب درصد مربوطه) به عنوان حد نصاب قبولی کل آزمون مرحله نظری محاسبه خواهد شد. تبصره ۲: ۱۰ درصد نفرات برتر آزمون مرحله نظری از یک آزمون عملی مرحله پره کلینیک (ارتودانتیکس) و نیمی از دوره درمان جامع معاف هستند. تعداد دفعات آزمون مرحله پره کلینیک از دو نوبت در هر سال تحصیلی به ۴ نوبت افزایش می‌یابد. همچنین تعداد دفعات آزمون مرحله کلینیک از دو نوبت در هر سال تحصیلی به ۴ نوبت افزایش می‌یابد. بند ۲- ۵ در دستورالعمل قبلی حذف شد. در این بند آمده بود افرادی که باید از ابتدای سال سوم شروع به تحصیل کنند موظف هستند کل واحدهای اختصاصی برنامه دکتری دندانپزشکی عمومی را بگذرانند. در آزمون نظری در بخش دروس اختصاصی، نمره منفی اعمال نمی‌شود. به علاوه شرایط آزمون دستیاری سال بعد هم به نحوی تغییر یافت که فارغ التحصیلان خارج از کشور به طور مستقیم و بدون نیاز به گذشت مدت زمان دوسال از فارغ التحصیلی، در آن بتوانند شرکت کنند.
9. برگزاری آزمون بورد 1394: برگزاری آزمون‌های مرحله کتبی و شفاهی سی و یکمین آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی در روزهای ۱۶ و ۱۷ شهریور ۹۴ با حضور دبیران گروه‌های مختلف و رزیدنت‌های شرکت کننده از دانشکده‌های دندانپزشکی اقصی نقاط کشور برگزار شد. در این دوره برای اولین بر از نرم افزار جامع طراحی سؤالات آزمون (نجما) استفاده شد. این دوره نسبت به دوره قبل که با اعتراض‌های شرکت‌کنندگان به نحوه برگزاری همراه بود، با آرمش بیشتری برگزار شد.
10. انتشار کارنامه علمی داوطلبان بیست و ششمین دوره آزمون جایابی دندان‌پزشکی ونتایج نهایی این آزمون: مهر ماه 1394 افراد شرکت کننده در آزمون جایابی با انتشار نتیاج با سه انتخاب مواجه شدند. آن‌هامی‌توانستند به انتخاب محل و شروع به تحصیل از سال پنجم، چهارم، سوم دندانپزشکی یا بر اساس لیست واحدهای تکمیلی اقدام کنند، یا از انتخاب محل انصراف دهند و برای شرکت مجدد در آزمون دوره بعد تمایل خود را اعلام کنند و یا اینکه ضمن انصراف از انتخاب محل و انصراف از شرکت در آزمون دوره بعد به منظور تطبیق واحد به یک دانشگاه مادر معرفی شوند. دانش آموختگان دانشگاه‌های نامعتبر (از نظر وزارت بهداشت) نیز مجاز بودند که با توجه به نمره و رتبه محل تحصیل را انتخاب کنند. البته شرایطی که وزارت بهداشت برای تائید مدرک دانش‌آموختگان خارج از کشور در نظر گرفته بود بارها مورد اعتراض این افراد گرفته و به تجمعات و نامه‌نگاری‌های متعددی منجر شده بود.

11. راه‌اندازی سه دانشکده دندان‌پزشکی جدید توسط دانشگاه آزاد: با افتتاح سه دانشکده دندان‌پزشکی جدید در شهرهای تبریز، ساری و مشهد، تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد به هفت واحد می‌رسد. در سال 1394، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد. به نظر می‌رسد درحالی که انتقادات زیادی از افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی در دولت قبلی صورت می‌گرفت، سیاست افزایش تعداد دانشکده‌ها و افزایش ظرفیت پذیرش دندانپزشکان کماکان بر قوا خود باقی است.

12. اصلاح منابع آزمون دستیاری دندان‌پزشکی سال ۹۵: درست بلافاصله بعد از اعلام تجمع اعتراضی توسط دندانپزشکان شرکت کننده در آزمون دستیاری 95، در آبان ماه 94، دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی، اصلاحیه‌ای را برای منابع آزمون منتشر کرد و کتب ملی مرجع را که پیش از این به عنوان یکی از منابع این آزمون عنوان شده حذف کرد! نکته جالب اصرارعجیب دبیرخانه با عدم ارتباط این حذف اصلاحی با اعتراض داوطلبین و تاکید آن بر تصمیم قبلی بود! از عجایب منابع آزمون دستیاری امسال، اعلام کتب مرجع به عنوان آزمون امتحان بود در حالی که این کتاب‌ها هنوز منتشر نشده بودند! اختصاص بودجه هنگفت جهت تألیف کتب مرجع ملی و صرف وقت اساتید دانشکده‌های کشور برای تألیف این کتاب‌ها واز طرف دیگر اعلام آن‌ها به عنوان کتب مرجع توسط دبیرخانه برای آزمون انتقادات زیادی را در سطوح مختلف صنفی و دانشگاهی کشوربرانگیخت. البته قضیه کتب ملی منتفی نشده است و مشخص نیست که برای سال آینده دبیرخانه چه تصمیمی برای استفاده از کتب مرجعی که معلوم نیست بنا بر چه سیاستی تألیف آن‌ها دستور کار دبیرخانه قرار گرفته، در نظر گرفته است!
13. تشکیل اداره کل درمان دندان‌پزشکی و انتصاب دکتر رضا حسین‌پور به ریاست این اداره: آذرماه 1394 هفتمین جلسه شورای سلامت دهان وزارت بهداشت، با حضور دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت، دکتر ایرج حریرچی قائم‌مقام وزیر و سایر اعضاء شورا با موضوع اصلاح و ارتقاء ساختار حوزه دندان‌پزشکی و سلامت دهان برگزار شد. یکی از مهم‌ترین مصوبات این جلسه تشکیل اداره کل درمان دندان‌پزشکی بود. این اداره کل زیر مجموعه معاونت درمان وزارت بهداشت تشکیل خواهد شد. تا امروز حوزه درمان دندان‌پزشکی با حجم گسترده اولویت‌ها و فعالیت‌ها، متولی مشخصی در وزارت بهداشت نداشت؛ اما با تشکیل این اداره یکی از مهم‌ترین خلاهای حوزه دندان‌پزشکی در ساختار وزارت بهداشت مرتفع شد. با پیشنهاد وزیر بهداشت و رأی اعضاء شورا، دکتر رضا حسین پور به‌عنوان مدیرکل اداره مذکور انتخاب شد. با توجه به تشکیل این اداره، بعد از مدت‌ها، سلامت دهان و دندانپزشکی، متولی رسمی در وزارت بهداشت پیدا کرد!
14. مدت زمان تعهدات متعهدین خدمت دوره‌های تخصصی دندانپزشکی کاهش یافت: بعد از اعتراضات و تجمعات فارغ‌التحصیلان متخصص دندانپزشکی سرانجام بعد از کش و قوس‌های فراوان، معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر لاریجانی، جزئیات کاهش مدت زمان تعهدات متخصصین دندانپزشکی را تشریح کرد. البته بعد از اعلام این کاهش، اختلاف‌هایی بین متعهدین پدیدار شد و گروهی از آن‌ها از میزان ونحوه اعمال این کاهش، رضایت کافی نداشتند که به بروز اختلاف نظر و شکاف در گروه متعهدین منجر شد.
15. ماهنامه «نگین دندان‌پزشکی» مجوز انتشار گرفت: دی ماه 1394 نگین دندانپزشکی مجوز انتشار گرفت و در اسفند 1394، اولین شماره نگین منتشر شد که انتشاران بازتاب خوبی در سطح رسانه ای داشت. ماهنامه نگین دندانپزشکی، با صاحب‌امتیازی و مدیرمسئولی دکتر سیامک شایان امین صادر شد. این نشریه در زمینه بهداشت دهان و دندان (اختصاصی) و ترتیب انتشار ماهنامه با گستره سراسری منتشر می‌شود.
16. شرایط جدید سخت‌گیرانه اعطای پروانه مطب تبصره هفت: با توجه به شرایط جدیدی که برای اخذ پروانه اعلام شد، دندانپزشکان از این پس با دشواری‌های بیشترو بعد از زمان طولانی‌تری قادر به اخذ مجوز مطب در شهرهای بزرگ خواهند شد. به طور کلی سیاست‌های اخذ مجوز کار برای دندانپزشکان در سال‌های اخیر به سمت دشوار کردن اخذ مجوزها بوده است.

نگین دندانپزشکی
نگین دندانپزشکی

17. ثبت نام دوره سی‌ام آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی 1395: اسفند ماه 94، ثبت نام داوطلبین شرکت در آزمون دستیاری 1395 آغاز شد. روند کلی ثبت نام، انتخاب رشته و اعلام نتیجه آزمون به صورت اینترنتی بود و داوطلبان می‌توانستند با مراجعه به سایت sanjeshp.ir از جزئیات آزمون مطلع شوند. ثبت نام و ارسال مدارک اینترنتی در این دوره از آزمون در روزهای ۹ تا ۲۰ اسفندماه ۹۴ انجام گرفت داوطلبان ضمن تکمیل فرم تقاضا نامه ثبت نام به صورت اینترنتی باید مدارک خود را اسکن و از طریق سایت اعلام شده ارسال می‌کردند. شرایط عمومی لازم برای پذیرش دستیار شامل اعتقاد کامل به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تدین به یکی از ادیان رسمی کشور، داشتن مدرک دکترای عمومی دندان‌پزشکی، یا فارغ‌التحصیل شدن افراد تا ۳۱ شهریور ماه ۹۵، ارائه گواهی وضعیت طرح نیروی انسانی و مشخص کردن وضعیت خدمت نظام وظیفه عمومی بود. در سال‌های اخیر با افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان دوره عمومی دندانپزشکی، رقابت بر سر پذیرش در دوره‌های دستیاری دندانپزشکی هم افزایش یافته است.
18. انتخابات مجلس شورای اسلامی و راه‌یابی همکاران دندانپزشک به این مجلس: «محمدحسین قربانی» نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر در مجلس دهم شد. دکتر محمدحسین قربانی که نامزد مورد حمایت ائتلاف اصلاح طلبان بود برای دومین بار به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد. دکتر قربانی در دوره نهم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم آستانه اشرفیه و بندرکیاشهر وارد مجلس شده و سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بود. دکتر بهرام پارسایی، دندان‌پزشکی که پیش از این نماینده شیراز در شورای شهر بود، از لیست اصلاحات و اعتدال موسوم به جبهه امید بالاترین آرا مردم را به خود اختصاص داد و با یک رکورد، به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد. از طرف دیگر خانم دکتر زهره طبیب زاده که در دوره نهم مجلس از نمایندگان جبهه پایداری بود و سابقه ریاست دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی داشت از راهیابی به مجلس بازماند.

دکتر پارسایی دندانپزشک
دکتر پارسایی دندانپزشک

19. انتخابات هیات‌مدیره و بازرس انجمن دندان‌پزشکی ایران: ۲۰ اسفند 94، انتخابات هیات‌مدیره و بازرس انجمن دندان‌پزشکی ایران، این بار بدون چالش و تشکیک خاص و در کمال آرامش برگزار شد و با وجود اینکه انتظار می‌رفت موقعیت زمانی خاص این انتخابات در روزهای پایانی سال و برگزار شدن آن خارج از کنگره، سبب شود افراد زیادی در آن مشارکت نکنند، ۴۷۰ نفر از دندان‌پزشکان با شرکت در مجمع عمومی، رأی خود را در صندوق انداختند. نکته جالب توجه در مورد این انتخابات، برگزاری آن بلافاصله بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بود. در این انتخابات، برای بررسی تعداد و مشخصات اعضاء حاضر در مجمع، یک سامانه الکترونیکی پیشرفته مورد استفاده قرار گرفت که سبب شد تمام جزئیات انتخابات با دقت رصد شود.
20. هشت میلیون دانش‌آموز فلورایدتراپی شدند: دکتر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام‌شده در حوزه بهداشت، پیشگیری، بیماری‌های واگیر و غیر واگیر به برخی انتقادات مبنی بر عدم توجه به حوزه بهداشت کشور پاسخ داد. سیاری با اشاره به ۵۵ میلیارد تومان اعتبار جهت بهبود سلامت دهان و دندان در روستاها گفت: امروز در هیچ روستایی دانش‌آموزی وجود ندارد که برایش وارنیش‌تراپی نکرده باشیم، بر این اساس ۸ میلیون دانش‌آموز فلورایدتراپی شده‌اند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *