خانه / برای همکاران دندانپزشک / آپکس‌لوکیتور های موجود در بازار فعلی ایران و معرفی آن ها
آپکس لوکیتورهاو دستگاه های اندو
آپکس لوکیتورهاو دستگاه های اندو

آپکس‌لوکیتور های موجود در بازار فعلی ایران و معرفی آن ها

مطلب ویژه همکاران دندانپزشک

آپکس لوکیتورها ها در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین وسایل کمکی اندودانتیکس هستند که به هیچ وجه وسیله‌ای تجملی در دانش اندودانتیکس امروز به شمار نمی‌آیند. استفاده از این دستگاه‌ها برای تمامی دندان‌پزشکانی که درصدد ارتقای مهارت درمان ریشه خود هستند توصیه می‌شود. به‌طور مفصل قبلاً در اینجا توضیحات مفصلی در مورد نکات کلی در استفاده از آپکس لوکیتورها مطرح شد. در این مطلب به معرفی تعدادی از آپکس‌لوکیتورهای موجود در بازار ایران می‌پردازیم. استفاده از این دستگاه‌ها تجربه شخصی نگارنده است و بدیهی است که ممکن است همکاران دیگر تجربیات متفاوتی داشته باشند. نکته مهم در استفاده از آپکس‌لوکیتورها این است که افرادی که قلق یک دستگاه دستشان آمده‌باشد، ممکن است آن دستگاه را بهترین دستاه دنیا بدانند و نتوانند با دستگاهای دیگر کار کنند! بنابراین در این مطلب روی تجربه شخصی نگارنده تاکید خاصی می‌شود.

   موریتا – ROOZ ZX

دستگاه آپکس یاب شرکت موریتا با دو مدل مینی و دنتاپورت در بازار ایران موجود است و نماینده فروش دارد. روت زد ایکس یکی از استانداردهای طلایی دستگاه‌های آپکس لوکیتور است و از دقت و ثبات نتایج بسیار بالایی برخوردار است. نبیشتر مطالعات در مورد آپکس‌لوکیتورها روی این محصول گرفته است و از گذشته تا به امروز یک محصول بسیار محبوب بین اندودنتیست‌ها بوده است. نوع دنتاپورت قابلیت اتصال به اندوموتور ساخته شده توسط همین شرکت را دارد که البته این اندوموتور به دلیل قیمت بالا چندان در بازار محبوب نیست. شایعاتی در مورد دقت بالاتر دنتاپورت نسبت به نوع مینی وجود دارد که البته تجربه شخصی من در استفاده از هر دو نوع نشان داده است که صحیح نیستند و هر دو مدل دقت بالا و یکسانی دارند. موریتا در واقع جز مخترعین فناوری آپکس‌یاب محسوب می‌شود بنابراین محصول این شرکت از اصالت بالایی برخوردار است.مشکل اصلی آپکس‌لوکیتورهای موریتا قیمت بسیار بالای خود دستگاه و قیمت بالای اتصالات است (که بعد از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعویض ممکن است پیدا کنند). مثلاً قیمت این دستگاه در سایت خرده‌فروشی آمازون کمتر از حدود 880 دلار است (سال 2016) ولی در ایران تقریباً یک میلیون تومان بیشتر از قیمت خرده‌فروشی عرضه می‌شود. در حالی که از نمایندگی‌های رسمی انتظار می‌رود که قیمت خرده‌فروشی پایین‌تری داشته باشند. برای خرید یک قلاب اتصالی لب (لیپ کلیپ) که یک مفتول فلزی ساده است و دستیارتان ممکن است آن‌ها را هرازگاهی گم کند، مجبورید بین پنجاه تا شصت هزار تومان در شرایط فعلی (این مطلب در آبان ماه 1395 نوشته شده است) بپردازید.

فارماترون – پارکل

آپکس لوکیتور فارماترون ساخت شرکت پارکل یک برند آمریکایی است. این دستگاه از سال‌های قبل در بازار ایران وجود داشته است ولی با توجه به ضعف شرکت نمایندگی فروش محصول در برندینگ و معرفی محصول، چندان توسط دندان‌پزشکان شناخته‌شده نیست. شکل ظاهری محصولات اولیه هم از چراغ‌های دیود دران استفاده‌شده بود و روشن شدن چراغش شبیه روشن شدن فازمتر بود هم برای عدم رغبت خریداران مزید بر علت بود! اما محصول جدید فارماترون شکل ظاهری شیک‌تر و قابل‌قبول‌تری دارد. ساده طراحی‌شده و کارکرده با آن آسان است. در مورد کارایی، تجربه استفاده من نشان داده است که فارماترون تقریباً به‌اندازه RootZx قابل‌اتکا و دقیق است. اشکال جزئی فارماترون یکی خالی کردن سریع‌تر باطری و دومی پیچی بودن دگمه به‌جای فشاری بودن است که البته اشکالات مهمی در برابر دقت بالا و قیمت پایین در برابر محصولات مشابه به شمار نمی‌آید (مشکل باطری با یک باطری توان بالا یا شارژی قابل حل است). درواقع باقیمتی که شما فارماترون را می‌خرید، دستگاه‌های چینی و کره‌ای با کارایی و دقت کمتر قابل تهیه هستند و به نظر من نسبت به قیمت منطقی‌ترین خریدی است که برای یک آپکس‌لوکیتور می‌توان داشت.

آپکس لوکیتور فارماترون پارکل
آپکس لوکیتور فارماترون پارکل

VDW-  Raypex

Raypex محصول شرکت VDW آلمان در ایران نمایندگی فروش دارد؛ اما در اصل این محصول rebrand شده یک محصول دیگر به اسم Bingo است.rapex4 درواقع همان Bingo1200 است که یکی از دستگاه‌های آپکس‌یاب معروف و کارآمد در گذشته بوده است. محصولات جدید این شرکت هم کارایی بالایی دارند و به‌عنوان رقیب شرکت موریتا و محصول معروفش RootZx مطرح هستند. قیمت عرضه این دستگاه در ابتدای عرضه کمتر از موریتا بود ولی به‌تدریج این قیمت افزایش پیداکرده و الآن ازنظر قیمتی هم‌رده روت زد ایکس است. به همین دلیل قیمت این محصول گران محسوب می‌شود ولی باوجود گران بودن هنوز هم در میان دندان‌پزشکان ایران محصول معتبر و محبوبی است.

NSK

شرکت NSK که در بازار ایران بسیار معروف و شناخته‌شده است و نمایندگی رسمی دارد در گذشته دستگاه آپکس‌ لوکیتوری به نام PAL داشت که البته rebrand شده محصولی از شرکت Brassler به همین نام بود. این آپکس‌لوکیتور محصول خوش‌نامی بود ولی دستگاه‌های بعدی تولید این شرکت به نام سری Ipex  نتوانستند از اعتبار برند NSK را در بازار ایران برای این دستگاه‌ها آن طور که انتظار میرفت استفاده کنند. در مقایسه باقیمت و کارایی نظر شخصی من (که بر اساس تجربیات استفاده از این دستگاه‌هاست)، این است که این محصول در مقایسه با قیمت در برابر روت زد ایکس و حتی رقبای آمریکایی مثل فارماترون (پارکل) و محصولات چینی مانند وودپکر مزیتی ندارد.

 آپکس‌لوکیتور های چینی و کره‌ای

تعداد زیادی از آپکس لوکیتورهای چینی و کره‌ای در بازار ایران وجود دارند. مارک‌هایی مثل ،coxo،woodpecker و denjoy محصولات مختلفی دارند. دنجوی دستگاهی شبیه raypex5 به اسم Joypex5 تولید کرده است که ازنظر ظاهری فقط اسم دو محصول باهم فرق می‌کند. شرکت‌های چینی کپی‌هایی از محصولات ژاپنی و آمریکایی هم تولید کرده‌اند. شرکت کره‌ای متا هم که در بازار دندان‌پزشکی ایران شناخته‌شده است، آپکس‌لوکیتور در مارکت ایران دارد. در مورد کارایی این محصولات ازآنجایی‌که شرکت‌های صاحب فناوری اصلی نیستند خیلی نمی‌توان اظهارنظر کرد ولی به‌طورکلی در استفاده از چند محصول در این رده تجربه شخصی من کارایی متوسط این دستگاه‌ها و مشاهده خطای طول کارکرد در برخی موارد بوده است که آن‌ها را به‌اندازه rootZX و حتی فارماترون و … قابل‌اعتماد نمی‌کند.

سایر آپکس‌لوکیتور های کمتر رایج در بازار ایران:

از آپکس‌ لوکیتورهای معروف دنیا که در بازار ایران چندان فروش ندارد آپکس لوکیتور elements diagnostic ساخت شرکت sybronEndo است که کارایی عالی دارد و دارای پالپ‌تستر هم هست. (در اصل سازنده اوریجینال این محصول kerr است) قیمت بالا و فقدان پشتیبانی مشکل عمده این آپکس لوکیتوراست.البته سیبرون‌اندو مدل مینی بسیار جمع و جوری هم دارد. شرکت Kerr هم محصول دیگری به نام Mini Endodontic Apex Locator دارد که تجربه‌ای در استفاده از آن توسط خودم یا همکاران نداشته‌ام.Endex محصول شرکت Osada هم سابقه زیادی دارد ولی در بازار ایران رایج نیست.آپکس‌ لوکیتورهای متنوع چینی و حتی فرانسوی هم به تنهایی یا متصل به اندوموتور به بازار معرفی شده‌اند. Schlumbohm EndoPilotکه به نظر میرسد همان محصول مشترک Komet باشد هم این روزها در بازار ایران تبلیغات زیادی دارد ولی از آن‌جایی که این دستگاه یک مجموعه به همراه اندوموتور می‌باشد و قیمت بسیار بالایی دارد،به تنهایی خیلی نمی‌توان در مورد دستگاه آپکس‌یاب آن بحث کرد.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

4 نظرات

  1. سلام آقای دکتر.ممنون از مطلپالب مفیدتون میشه در مورد انواع دستگاههای الکتریک پالپ تست هم توضیح دهید؟ خیلی ممنون

  2. دکتر علی مرسلی

    این دستگاه ها در بازار ایران تنوع خاصی ندارند و نیازی هم نیست چون کار ساده ای انجام می دهند .

  3. سلام خیلی ممنون از مطالب مفید. بهترین دستگاه اپکس چی هست؟ قیمت اصلاً برام مهم نیست.ممنون از وقتتون.

  4. دکتر علی مرسلی

    من خودم Root zx و فارماترون هر دو را استفاده می کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *