خانه / برای همکاران دندانپزشک / آپکس لوکیتور ها و چهارده نکته کاربری در استفاده از آن ها
آپکس لوکیتورها در درمان ریشه
آپکس لوکیتور ها

آپکس لوکیتور ها و چهارده نکته کاربری در استفاده از آن ها

آپکس لوکیتور ها در درمان ریشه، دیگر وسیله لوکس و تجملی به حساب نمی آیند.دقت بالای این وسایل، استفاده ازآن ها را برای دندانپزشکانی که کار اندو انجام می دهند به یک نیاز تبدیل می کند. این ابزارها می توانند کیفیت درمان شما را تا حد زیادی ارتقا ببخشند و از استرس کار اندو بکاهند.آپکس لوکیتور  امروز یک وسیله کاربردی مهم در اندودانتیکس معاصر است.

چهارده نکته مهم در استفاده از آپکس لوکیتور

1-آپکس لوکیتور ها ممکن است دقت بالاتری از رادیوگرافی برای شما ارائه کنند. ولی به هیچ وجه جایگزین رادیوگرافی نیستند. تعیین طول یکی از کاربرد های رادیوگرافی های حین کار است، درثانی آپکس لوکیتور و رادیوگرافی مکمل هم هستند و با توجه به خطاهای هردو ابزار در تعیین طول، بهتراست این دو مکمل با هم (برای تعیین طول) استفاده شوند.البته در نظر داشته باشیم اطلاعات به دست آمده از رادیوگرافی محدوده وسیعی داشته و صرفا به تعیین طول کارکرد محدود نمی شود.

2. آپکس لوکیتورهای نسل های سه و سه به بعد ( تمام برند های معروف در بازار) در حضور بزاق ،هیپوکلریت و مایعات ادعا می شود که دقت خود را حفظ می کنند ولی توجه کنید که تمام ادعا ها مربوط به “داخل کانال” می باشد. تاج دندان تا جای ممکن باید خشک و آری از حضور مایعات باشد اما وجود رطوبت داخل داخل کانال بی اشکال است.

3. رعایت اصول اندو به افزایش دقت اپکس لوکیتور کمک می کند: برداشتن همه پوسیدگی، برداشتن تمامی ترمیم قبلی، پیش آماده سازی (preflaring) قبل از تعیین طول و آماده سازی به روش کراون داون باعث می شوند که بهتر بتوانید از این وسیله استفاده کنید.

4. اصل اساسی استفاده از اپکس لوکیتورها ایزلاسیون است.بدون ایزولاسیون تمامی نتایج به دست آمده از از این دستگاه ها احتمالا با خطا همراه خواهد بود.هیچ محلول شست و شو یا لوبریکنتی احتمالا نمی تواند،عدم وجود خطا را تضمین کند.

5. از تماس اتصالات دستگاه با بیمار و خود دستگاه مطمئن شوید. اتصالات دستگاه بعد ازمدت ها استفاده ممکن است دچار استهلاک شوند یا اینکه به دلیل استفاده از ضد عفونی کننده هایی مانند دکونکس جرم بسته و دقت کمتری از خود نشان دهند.

6. شارژ دستگاه را در حالت پر استفاده کنید.دستگاه با شارژ کم ممکن است دچار خطا شود.اگر دستگاهتان باطری خور است،از باطری های با کیفیت استفاده کنید.
7. گیره لبی اگر در سمت مخالف محل درمان استفاده شود بهتر و مطمئن تر است.در سمت درمان گیره هم فضا اشغال کرده و راه دستتان را سد می کند و هم امکان اتصالی و ایجاد خطا وجود دارد.

8. آپکس لوکیتور های نسل جدید گفته شده است که تداخلی با پیس میکرهای قلبی ندارند بنابراین به طور عملی هیچ منع استفاده ای برای اپکس لوکیتور  ها وجود ندارد. ولی شرط احتیاط آن است که تا زمانی که از فقدان تداخل با پیس میکرها مطمئن نشده اید، در افراد استفاده کننده از این وسایل، از آپکس لوکیتور  ها استفاده نکنید. خواندن راهنمای شرکت سازنده دستگاه هم در این مورد کمک کننده می باشد.

آپکس لوکیتور فارماترون پارکل
آپکس لوکیتور فارماترون پارکل

9. کار کردن با دستگاه و تفسیر خطاهای آپکس لوکیتورها بیشتر “قلقی” است و با کارکردن با آین دستگاه ها برحسب نوع درمان و نوع دستگاه متوجه آن ها خواهید شد. تجربه در استفاده از این دستگاه ها نقش مهمی ایفا می کند. برای مثال به طور تجربی در بیشتر آپکس لوکیتورها در ریشه ها با طول های خیلی بلند، دندان های با اپکس باز و دندان های دچار تحلیل ریشه ،تفسیر اطلاعات به دست آمده از ادستگاه  در تعیین محل اپکس نیار به دقت و تجربه کلینیکی بالایی دارد  و محدوده ی خطای وسیعی را ممکن است شامل شود.

10. نوع دندان ها، شرایط پالپی دندانی ( وایتال یا نکروز) در بیشتر مطالعات نشان داده شده است که تاثیر کلینیکال بر عملکرد اپکس لوکیتور ها ندارند.ولی پیش آماده سازی و استفاده از فایل های سایز بالاتر، حس اعتماد بیشتری در حین اتکا به نتایج آپکس لوکیتورها ایجاد می کند.

11. از آپکس لوکیتورها می توان برای تشخیص پرفوراسیون های دندان در نواحی مختلف استفاده کرد.در کاربرد اپکس لوکیتورها برای این مورد،ایزولاسیون بسیار حیاتی و الزامی است.

آپکس لوکیتور
آپکس لوکیتور

12. به طور تجربی برخی اپکس لوکیتورها در برخی دندان ها ممکن است دقت کافی نداشته باشند.در دندان های با طول ریشه های بلند،تحلیل آپکس ریشه و حضور ترمیم های فلزی یا روکش به نتایج آپکس لوکیتورها اعتماد نکنید.در دندان های کلسیفیه، در حالت دبری پک و فقدان Patency  ممکن است، تخمین شما از طول کارکرد به دست آمده با دستگاه آپکس لوکیتور ممکن است دچار خطا شود.

13. پیشرفت نسل های موجود آپکس لوکیتورها الزاما به این معنی نیست که آن آپکس لوکیتور دقیق تر و بهتر باشد.یعنی اینکه نسل سوم الزاما از نسل چهارم از نظر دقت عقب تر نیست.بررسی نتیجه مطالعات و استفاده از تجربه همکاران در خرید دستگاه به شما کمک خواهد کرد.به تبلیغات دهان پرکن شرکت ها،ظاهر دستگاه ها و توضیحات فروشنده ها کمترین اهمیت را قایل شوید!

14. نتایج حاصل از آپکس لوکیتور را در کنار رادیوگرافی و سایر روش ها( لمس تنگی آپکس، کن کاغذی و …) استفاده کنید .اتکا تنها به یک روش تعیین طول،ضریب اشتباهات شما را بالا خواهد برد.

در مورد آپکس لوکیتورهای موجود در بازار فعلی ایران اینجا را بخوانید!

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

21 نظرات

  1. دکتر علی مرسلی

    root zx
    پارکل فارماترون
    raypex

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *