خانه / برای همکاران دندانپزشک / آپکس لوکیتور ها و چهارده نکته کاربری در استفاده از آن ها
آپکس لوکیتورها در درمان ریشه
آپکس لوکیتور ها

آپکس لوکیتور ها و چهارده نکته کاربری در استفاده از آن ها

Rate this post

آپکس لوکیتور ها در درمان ریشه، دیگر وسیله لوکس و تجملی به حساب نمی آیند.دقت بالای این وسایل، استفاده ازآن ها را برای دندانپزشکانی که کار اندو انجام می دهند به یک نیاز تبدیل می کند. این ابزارها می توانند کیفیت درمان شما را تا حد زیادی ارتقا ببخشند و از استرس کار اندو بکاهند.آپکس لوکیتور  امروز یک وسیله کاربردی مهم در اندودانتیکس معاصر است.

چهارده نکته مهم در استفاده از آپکس لوکیتور

1-آپکس لوکیتور ها ممکن است دقت بالاتری از رادیوگرافی برای شما ارائه کنند. ولی به هیچ وجه جایگزین رادیوگرافی نیستند. تعیین طول یکی از کاربرد های رادیوگرافی های حین کار است، درثانی آپکس لوکیتور و رادیوگرافی مکمل هم هستند و با توجه به خطاهای هردو ابزار در تعیین طول، بهتراست این دو مکمل با هم (برای تعیین طول) استفاده شوند.البته در نظر داشته باشیم اطلاعات به دست آمده از رادیوگرافی محدوده وسیعی داشته و صرفا به تعیین طول کارکرد محدود نمی شود.

2. آپکس لوکیتورهای نسل های سه و سه به بعد ( تمام برند های معروف در بازار) در حضور بزاق ،هیپوکلریت و مایعات ادعا می شود که دقت خود را حفظ می کنند ولی توجه کنید که تمام ادعا ها مربوط به “داخل کانال” می باشد. تاج دندان تا جای ممکن باید خشک و آری از حضور مایعات باشد اما وجود رطوبت داخل داخل کانال بی اشکال است.

3. رعایت اصول اندو به افزایش دقت اپکس لوکیتور کمک می کند: برداشتن همه پوسیدگی، برداشتن تمامی ترمیم قبلی، پیش آماده سازی (preflaring) قبل از تعیین طول و آماده سازی به روش کراون داون باعث می شوند که بهتر بتوانید از این وسیله استفاده کنید.

4. اصل اساسی استفاده از اپکس لوکیتورها ایزلاسیون است.بدون ایزولاسیون تمامی نتایج به دست آمده از از این دستگاه ها احتمالا با خطا همراه خواهد بود.هیچ محلول شست و شو یا لوبریکنتی احتمالا نمی تواند،عدم وجود خطا را تضمین کند.

5. از تماس اتصالات دستگاه با بیمار و خود دستگاه مطمئن شوید. اتصالات دستگاه بعد ازمدت ها استفاده ممکن است دچار استهلاک شوند یا اینکه به دلیل استفاده از ضد عفونی کننده هایی مانند دکونکس جرم بسته و دقت کمتری از خود نشان دهند.

6. شارژ دستگاه را در حالت پر استفاده کنید.دستگاه با شارژ کم ممکن است دچار خطا شود.اگر دستگاهتان باطری خور است،از باطری های با کیفیت استفاده کنید.
7. گیره لبی اگر در سمت مخالف محل درمان استفاده شود بهتر و مطمئن تر است.در سمت درمان گیره هم فضا اشغال کرده و راه دستتان را سد می کند و هم امکان اتصالی و ایجاد خطا وجود دارد.

8. آپکس لوکیتور های نسل جدید گفته شده است که تداخلی با پیس میکرهای قلبی ندارند بنابراین به طور عملی هیچ منع استفاده ای برای اپکس لوکیتور  ها وجود ندارد. ولی شرط احتیاط آن است که تا زمانی که از فقدان تداخل با پیس میکرها مطمئن نشده اید، در افراد استفاده کننده از این وسایل، از آپکس لوکیتور  ها استفاده نکنید. خواندن راهنمای شرکت سازنده دستگاه هم در این مورد کمک کننده می باشد.

آپکس لوکیتور فارماترون پارکل
آپکس لوکیتور فارماترون پارکل

9. کار کردن با دستگاه و تفسیر خطاهای آپکس لوکیتورها بیشتر “قلقی” است و با کارکردن با آین دستگاه ها برحسب نوع درمان و نوع دستگاه متوجه آن ها خواهید شد. تجربه در استفاده از این دستگاه ها نقش مهمی ایفا می کند. برای مثال به طور تجربی در بیشتر آپکس لوکیتورها در ریشه ها با طول های خیلی بلند، دندان های با اپکس باز و دندان های دچار تحلیل ریشه ،تفسیر اطلاعات به دست آمده از ادستگاه  در تعیین محل اپکس نیار به دقت و تجربه کلینیکی بالایی دارد  و محدوده ی خطای وسیعی را ممکن است شامل شود.

10. نوع دندان ها، شرایط پالپی دندانی ( وایتال یا نکروز) در بیشتر مطالعات نشان داده شده است که تاثیر کلینیکال بر عملکرد اپکس لوکیتور ها ندارند.ولی پیش آماده سازی و استفاده از فایل های سایز بالاتر، حس اعتماد بیشتری در حین اتکا به نتایج آپکس لوکیتورها ایجاد می کند.

11. از آپکس لوکیتورها می توان برای تشخیص پرفوراسیون های دندان در نواحی مختلف استفاده کرد.در کاربرد اپکس لوکیتورها برای این مورد،ایزولاسیون بسیار حیاتی و الزامی است.

آپکس لوکیتور
آپکس لوکیتور

12. به طور تجربی برخی اپکس لوکیتورها در برخی دندان ها ممکن است دقت کافی نداشته باشند.در دندان های با طول ریشه های بلند،تحلیل آپکس ریشه و حضور ترمیم های فلزی یا روکش به نتایج آپکس لوکیتورها اعتماد نکنید.در دندان های کلسیفیه، در حالت دبری پک و فقدان Patency  ممکن است، تخمین شما از طول کارکرد به دست آمده با دستگاه آپکس لوکیتور ممکن است دچار خطا شود.

13. پیشرفت نسل های موجود آپکس لوکیتورها الزاما به این معنی نیست که آن آپکس لوکیتور دقیق تر و بهتر باشد.یعنی اینکه نسل سوم الزاما از نسل چهارم از نظر دقت عقب تر نیست.بررسی نتیجه مطالعات و استفاده از تجربه همکاران در خرید دستگاه به شما کمک خواهد کرد.به تبلیغات دهان پرکن شرکت ها،ظاهر دستگاه ها و توضیحات فروشنده ها کمترین اهمیت را قایل شوید!

14. نتایج حاصل از آپکس لوکیتور را در کنار رادیوگرافی و سایر روش ها( لمس تنگی آپکس، کن کاغذی و …) استفاده کنید .اتکا تنها به یک روش تعیین طول،ضریب اشتباهات شما را بالا خواهد برد.

در مورد آپکس لوکیتورهای موجود در بازار فعلی ایران اینجا را بخوانید!

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

21 نظرات

 1. مرسی دکتر. مطلب مفید و اموزنده ای بود.من گیره اش رو تا حالا در همون سمتی که دندون مربوطه رو کار می کردم میذاشتم.پس از این به بعد در سمت مخالف میذارمش.

 2. ممنون.اموزنده بود آقای دکتر

 3. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  ممنون از مطالب آموزنده و مفیدتون
  امکانش هست که مارک و مدل دستگاه اپکس فایندر، روتاری، و rvg خوب رو معرفی کنین.
  با تشکر فراوان

 4. محمد علی پور

  آقای دکتر دستتون دردنکنه بابت مطالب مفیدتون
  خوشحال میشم اگه انجام RCT رو مرحله به مرحله و دقیق برای یه فرد تازه کار از دیدگاه خودتون و اونجور که خودتون انجام میدید رو سایتتون شیر کنید.
  باتشکر

  • دکتر علی مرسلی
   دکتر علی مرسلی

   در آینده به فکر تهیه فیلم آموزشی هستم ولی در این مورد هم چشم حتمن .

   • محمد علی پور

    ممنون از لطفتون. لطفا اگه فیلم آموزشی ساختید حتما اطلاع رسانی بفرمایید . امیدوارم در آینده بسیار نزدیکی باشه

   • محمد علی پور

    ممنون از لطفتون. لطفا اگه فیلم آموزشی ساختید حتما اطلاع رسانی بفرمایید . امیدوارم در آینده بسیار نزدیکی باشه

 5. سلام اقای دکتر….هنگام کار کردن با ابچوراتور…بعد از تخلیه گوتا ..هنگام پک کردن…گاهی گوتا با پلاگر بیرون میاد چکار باید کرد…شما در این زمینه تجربه ای دارید ممنون میشم

  • دکتر علی مرسلی
   دکتر علی مرسلی

   سلام، من تجربه زیادی در کارکردن با روش های گوتای گرم ندارم و روتین کارم نیست.البته در استفاده از VDW هم همین مشکل شما وجود داشت. انتخاب سایز پلاگر مهم است. باید پلاگر شما آن قدر بزرگ باشد که در گوتا فرو نرود بلکه با نیروی پیشرانه و هیدرودینامیک آن را به جلو براند

 6. عرض ادب دکتر جان بسیار عالی و آموزنده بود. بخصوص برای بنده که بعد از ده سال کار تازه میخوام از اپکس استفاده کنم و احساس میکنم میتونه کمک بسیار خوبی در درمانهای ریشه باشه. اگر مطلب جدیدی از تجربیات استفاده از این وسیله رو در سایت بگذارید ممنون می شم. سپاس

 7. صادق حصارخانی

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان.جناب دکتر مرسلی آیا واقعا آنطوری که بعضی همکاران اعتقاد دارند اپکس لوکیتور moritaمزیتی بر دیگر برندها دارد یا خیر .اگر نه جنابعالی چه برندی را معرفی می کنید؟

  • دکتر علی مرسلی
   دکتر علی مرسلی

   سلام. آپکس لوکیتور روت زد ایکس موریتا مزیت های زیادی دارد و گلد استاندارد جهانی است. اما با آپکس لوکیتورهای دیگر هم احتمالا حصول همین نتیجه ممکن است.

 8. سپاس فراوان ،بابت مطالب مفیدی که فرمودید
  اگر جسارت نیست ،یه برند مورد تایید خودتون را ذکر بفرمائید

 9. سلام جناب دکتر در صورت امکان یک اپکس لوکیتور کارامد رو به بنده معرفی بفرمایید. ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *