خانه / خاطرات و نظرات مراجعین / دندانپزشکی و هموطن آشوری
آسوری - دندانپزشکی
آسوریان - دندانپزشکی

دندانپزشکی و هموطن آشوری

یکی از خوشبختی های زندگی من قبل از تحصیل و بعد از تحصیل دندانپزشکی این بوده است که در شهرهایی که زندگی کرده ام محله ای که در آن بوده ام  محله ای چند فرهنگی بوده است و افراد با مذاهب و قومیت های متفاوتی در آن ها زندگی کرده اند. در تبریز در مجاورت خیابان شهناز ( شریعتی فعلی) و محله بارون آواک ( بارناوا) زندگی کرده ام و در اصفهان در ادامه تحصیل دندانپزشکی هم در نزدیکی محله جلفا بودم. درتهران هم همین روند ادامه داشت. در تبریز البته غیر از ارامنه ، آشوری ها هم در همسایگی زندگی میکردند. آشوری ها از اقوام قدیمی هستند که حتی گفته شده است که جز اولین اقوامی هستند به مسیحیت گرویده اند. کلیسای انجیلی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، کوچهٔ والمان واقع شده است.تعداد آشوری ها در آذربابجان و به طور کلی در ایران به دلیل حوادث ناخوشایند تاریخی که متاثر از جنگ های جهانی بوده است، کاهش یافته است. ولی حضور این هموطنان چه آشوری و ارمنی برای شهرهای ما غنیمت و مایه پیشرفت های فراوانی بوده است. اولین دندانپزشک زن فارغ التحصیل در داخل ایران خانم آنیک استپانیان (آویدیان) یک خانم ارمنی بوده است .(زنان و دندانپزشکی را اینجا بخوانید)

به عنوان یک دندانپزشک، داشتن مراجعین دندانپزشکی از همه ی اقوام و ادیان را ترجیج میدهم. چرا که در صحبت و معاشرت با مراجعینم موارد زیادی می آموزم. در کار طبابت تفاوتی بین مراجعین ما از نظر رنگ ، نژاد و قومیت وجود ندارد. چه بسا این تفاوت ها موجب بلوغ و رشد بیشتر انسانیت در میان تک تک ما بشود.

شامیرا از مراجعین آشوری من است که مطالب بسیار مفیدی در مورد او از آشوری ها و تاریخ آن ها آموختم. یکی از نکات جالب در مورد آشوری ها این است که تقریبا همه ی شاخه های اصلی مسیحیت یعنی پروتستان، کاتولیک، ارتودکس و نستوری در میان آن ها وجود دارد. در ادامه در مطالعه در مورد آسوری ها دریافتم که حتی حضور آسوریان یهودی در گذشته گزارش شده است که با توجه به پیشینه سامی آن ها بعید نیست.

ما به عنوان یک انسان ( و نه طبیب و دندانپزشک) با انسان هایی مانند خودمان ( و نه بیماران، مراجعین یا مشتری ها ) مواجه هستیم. در حیطه کاری یک دندان پزشک که با درد و ناملایمات مردم سر و کار دارد، مراجعین ما بیش از بقیه حرفه ها به دریافت حس انسانی مشترک نیاز دارند . تفاوت های ما برعکس چیزی که در دنیای امروز پر از جنگ و کشتار در حال روی دادن است می تواند موجب نزدیکی بیشتر ما و تقویت بیشتر انسانیت و محبت بین ما بشود.

دندانپزشکی - نظر شامیرام
دندانپزشکی – نظر شامیرام

دکتر گرامی،

دیدن چوانانی مانند شما که کار را خدمت کردن و نه شغل، و انسان ها را هم عضو و نه مشتری و و زمان را زندگی و نه سود و منفعت می بینید مرا وادار می کند که باور کنم هنوز انسانیت و محبت در میان نسل امروز جایی دارد و مجبت و عشق هنوز رمق و جانی در میان شما عزیزان دارد. دعا می کنم مانند یک ویروس مفید واگیردار در میان همسن و سالان شما اپیدمی شود چون در دنیا تنها سه چیز باقی می مانند،ایمان ، امید و محبت و آنچه ابدی است ومحبت است…

به امید روزی که همه انسان ها در صلح و آرامش در دهکده ی جهانی زندگی کنیم و با هم مهربان تر باشیم.

 

برای خواندن نظرات سایر مراجعین به اینجا بروید .

برای تماس با من از اینجا اقدام کنید.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *