خانه / در حاشیه / اخلاق:کتاب” چالش های اخلاقی و قانونی در دندانپزشکی”
چالش های اخلاقی دندانپزشکی
چالش های اخلاقی دندانپزشکی

اخلاق:کتاب” چالش های اخلاقی و قانونی در دندانپزشکی”

در سال 1389 شروع به نگارش کتابی کردیم که فهرستی از مشکلات و مسایل اخلاق دندانپزشکی مدرن و معاصر را در بر بگیرد و بتواند علاوه بر مطرح کردن این مشکلات، برای آن ها پیشنهاد هایی را به عنوان راه حل ارائه کند. با تلاش فراوان توانستیم کتاب را به مرحله اخذ شابک و کسب مجوز انتشار برسانیم. اما اتفاق هایی افتاد که متاسفانه انتشار کتاب را به تاخیر انداخت. کتاب در سد ممیزی گیر کرد و اصلاحیه ای که برای مطالب یک کتاب با پایه علمی و آکادمیک در نظر گرفته شده بود، آن قدر کلی و غیرقابل اعمال بود که نگارندگان از اعمال آن به طور کلی صرف نظر کردند و از چاپ کتاب منصرف شدند. از آن جایی که این کتاب هیچ جنبه سیاسی، اعتقادی و حتی رویکرد تبلیغی و اجتماعی نداشت، نگارندگان ایرادات ممیزی را بیشتر نظر شخصی می دانستند و حاضر به اعمال آن ها و دستکاری محتویات کتاب نبودند.

بالاخره انتظار به سر رسید و با به روی کار امدن دولت تدبیر و امید، امید ما برای گذر از سد ممیزی دوباره جان گرفت و این بار با رویکرد منطقی ممیزی نسبت به کتابی علمی – تالیفی در حوزه دندانپزشکی – آن چنان که پیش از این انتظار آن میرفت – کتاب ما چاپ شد و به مرحله عرضه رسید.

کتاب “چالش های اخلاقی و قانونی در دندانپزشکی معاصر” همان طور که از اسمش بر می آید، کتابی است که با رویکردی متفاوت نسب به اخلاق دندانپزشکی به این مقوله می پردازد.  اغلب کتاب های اخلاق دندانپزشکی، بر اساس ساختار کتب اخلاق پزشکی نوشته شده اند و بیشتر مسائلی هم که در آن ها مطرح می شود، مسائل کلی مربوط به اخلاق پزشکی است. کمتر مشاهده شده است که در مورد مسائل اخلاقی و حرفه ای اختصاصی دندانپزشکی، بحث صورت گیرد.

در این کتاب سرفصل های متنوعی مورد بحث قرار میگیرد که منطبق با نیازهای روزمره و کاربردی دندانپزشکان است. مثلا در مورد اشتراک مسئولیت، هزینه ها، اورژانس های دندانپزشکی، ایمپلنت و اندو، تجویز دارو و … را مورد بحث قرار می دهد. از طرف دیگر در مورد مسائل کلان حوزه دندانپزشکی ماننده فلوریداسیون آب آشامیدنی، روابط دندانپزشکان و شرکت های داروسازی ، روابط دندانپزشکان و بیمه ها، جنبه های اخلاقی انتشار مقالات و حتی گریزی به احکام شرعی دندانپزشکی را در بر میگیرد.

این کتاب توسط انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان به چاپ رسیده است.برخی از مقالات این کتاب در سالیان قبل توسط نشریات علوم پزشکی و صنفی پزشکی مانند هفته نامه سپید( که هم اکنون تبدیل به روزنامه سپید شده است) منتشر شده اند.

دکتر آرش قدوسی، همکار من در نگارش این کتاب متخصص پزشک قانونی است و یکی از معتبرترین و بلیغ ترین مدرسین حوزه اخلاق پزشکی و اخلاق دندانپزشکی است. ایشان با سال ها سابقه تدریس درس اخلاق و پزشکی قانونی برای دانشجویان دندانپزشکی و درگیری مستقیم با پرونده های نظام پزشکی و پزشکی قانونی در حوزه دندانپزشکی، یکی از مجرب ترین مدرسین در حوزه اخلاق دندانپزشکی هستند.

کتاب حاضر بیشتر حوزه های عملی روزمره دندانپزشکی را که دندانپزشکان ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنند را در برمیگیرد بدون اینکه بخواهد با بیان مسائل نامرتبط و یا غیر عملی، خواننده را خسته کند.

خرید نسخه چاپی ویرایش اول کتاب چالشهای اخلاقی و قانونی در دندانپزشکی

در مورد دندانپزشکی اخلاقی

در مورد کتاب کنترل عفونت دندانپزشکی دکتر مسعود یغمایی

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

5 نظرات

  1. تشکر می کنم از شما همکار عزیز
    و امیدوارم هرچه زودتر این کتاب رو تهیه و مطالعه کنم.

  2. دکتر علی مرسلی
    دکتر علی مرسلی

    دکتر گرامی، در اولین دیدار تقدیم می شود.

  3. با سلام .ضمن تشکر از تهیه چنین کتابی باید عرض کنم قیمت کتاب برای دانشجویی که قصد نوشتن پروپوزال دارد سنگین است!!! بنده دانشجوی مدیریت هستم و قصد دارم پایان نامه ام را در زمینه رفتار مصرفی دندان پزشکان کار کنم.اگر این کتاب را مناسب موضوع بنده می دانید راهنمایی بفرمایید.

  4. عذرخواهی میکنم به ریال توجه نکردم.اما در این زمینه راهنمایی بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *