خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / ترس از دندانپزشکی / بچه ها را از دندانپزشکی نترسانید!
عصب کشی و بچه ها
بچه ها و عصب کشی

بچه ها را از دندانپزشکی نترسانید!

Rate this post

متنی را که در تصویر مشاهده می کنید ، یکی از مراجعین من به اسم “سام” نوشته است. سام از بدو ورود به مطب نشان داد که درمان دندانپزشکی را دوست ندارد. روی یونیت شروع بع گریه کرد و حاضر به باز کردن دهانش نبود. بعد از نیم ساعت گریه، با بیرون رفتن والدینش از اتاق معاینه، یک ربع من و سام با هم صحبت کردیم. بعد از یک ربع سام درمانش را شروع کرد و در انتهای درمان هم متن بالا برا برایم نوشت.

بچه ها به دلایل مختلف می توانند به درمان های دندانپزشکی نیاز پیدا کنند. در سنین خیلی پایین طبیعی است که کودکان همکاری لازم را با دندانپزشک نداشته باشند. متخصصان دندانپزشکی اطفال البته می توانند با روش های تخصصی همکاری این کودکان را جلب کنند و در بیشتر موارد برای کودکان حتی با سنین پایین کار دندانپزشکی انجام دهند.

اما گاهی کودکان به نسبت بزرگتر با دندان های دائمی هم از کار دندانپزشکی وحشت دارند و همکاری نمی کنند. از آنجایی هم که دندان های مورد نیاز درمان این کودکان در مراجعه به متخصص درمان ریشه ، دائمی است، به هر نحوی برای نگهداری این دندان ها و جلوگیری از ،از بین رفتن آن ها، درمان برای این دندان ها ضروری است.

کودکانی تجربه بستری شدن قبلی در بیمارستان را دارند و کودکانی که تجربه بدی از درمان های دندانپزشکی قبلی دارند اغلب همکاری کمی در مطب های دندانپزشکی نشان می دهند. تعدادی از والدین هم هستند که از درمان های پزشکی و دندانپزشکی به عنوان ابزار تهدید در طول تربیت کودک خود استفاده کرده اند( مثلا: اگر به حرفم گوش نکنی آمپول می زنیم!) یا خودشان دچار وحشت از درمان های دندانپزشکی بوده و باور های غلطی را به کودک خود انتقال داده اند. مدام در خانه در مورد آمپول دندانپزشکی یا درد دندانپزشکی حرف زده اند و یا حتی استرس خود را ناخودآگاه به فرزند خود بدون اینکه حرف بزنند انتقال داده اند.

پیشنهاد ما به والدین گرامی این است که اگر نمی توانید اطلاعات درستی در مورد درمان های دندانپزشکی در اختیار کودکتان قرار دهید، بهتر است اطلاعات اشتباهی با او در میان نگذارید! اصلا با فرزندتان در این مورد صحبت نکنید و بگذارید خودش با قضیه مواجه شود و پیش زمینه ذهنی منفی در این مورد نداشته باشد. کودکانی که پیش زمینه ذهنی ندارند ، اغلب همکاری خوبی در درمان دندانپزشکی نشان می دهند.

شمار والدین تک فرزند در جامعه افزایش یافته است. خانواده هایی که فرزندان در آن ها محوریت پیدا کرده اند هم افزایش یافته است. در نتیجه نوعی از کودکان هم هستند که به علت مرکز توجه بودن در خانواده، حاضر نیستند که در درمان های دندانپزشکی از خود انعطاف نشان دهند. خیلی از والدین این کودکان سعی کرده اند که با رشوه دادن به این کودکان آن ها را به کارهایی که مایل نیستند تشویق کنند. این کودکان با رشوه گرفتن درس می خوانند ، با رشوه گرفتن مدرسه می روند، با رشوه اتاقشان را مرتب می کنند و … . در مراجعه به دندانپزشک هم پیشنهاد رشوه از سوی والدین، رفتار همکاری این کودکان را کاهش می دهد. یعنی کودک فکر می کند که چون درمان دندانپزشکی چیز بد و اذیت کننده ای است، والدین برای او جایزه و رشوه در نظر گرفته اند! بنابراین همکاری کمتری از خود نشان می دهند.

در هنگام مراجعه به دندانپزشک سعی کنید بیشتر از اینکه خودتان با کودکتان صحبت کنید، اجازه دهید دندانپزشک با کودکتان صحبت کند. کودک باید متوجه شود که مسئول مستقیم درمان و نیاز های او در مطب دندانپزشکی، دندانپزشک است (و نه پدر و مادر) و سعی کند با او ارتباط برقرار کند نه اینکه ارتباطش از مجرای گفتمان والدین باشد.

کار با بچه ها حساسیت های خاص خود را دارد. بالشخصه سعی براین اس که حتما یک جلسه قبل از درمان ، چلسه معاینه و معارفه وجود داشته باشد و توضیحات کافی در مورد درمان به والدین و مهم تر از آن به کودک داده شود.

در سنینی که بچه ها  نیازمند درمان اندودنتیک دندان های دائمی می شوند، با توجه به شکل گیری شخصیت کودک، عزت نفس کودک باید در طی درمان حفظ شود. بنابراین درمان توام با گول زدن، زور و یا تمهیدات تهدیدی بی معنی است و کارایی ندارد. این روش ها حتی اگر کارآیی هم داشته باشد، لطماتی که به عزت نفس و روحیه کودک می زند و تصویری که از درمان دندانپزشکی تا پایان عمر در ذهن کودک حک می کند، ارزش درمان را زیر سوال می برد. بنابراین درمان دندانپزشکی نباید به هر قیمتی انجام شود.

بچه در این سن به منزله یک انسان با حقوق معین در نظر گرفته شده و مستقیم مورد خطاب ما قرار می گیرد. همه توضیحات مستقیم به خود او داده می شود و به سوالاتش پاسخ داده می شود. حتی رضایت آگاهانه هم به فراخور سن و میزان توجهی که نشان می دهد اخذ می شود.

عصب کشی و بچه ها
بچه ها و عصب کشی

اگر خودتان هم از عصب کشی می ترسید اینجا را کلید کنید!

اگر از دندانپزشکی به طور کلی می ترسید اینجا را کلیک کنید!

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *