خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / روکش آیا برای دندان درمان ریشه شده الزامی است؟
روکش دندان بعد از عصب کشی
روکش دندان بعد از عصب کشی

روکش آیا برای دندان درمان ریشه شده الزامی است؟

از سؤالات بسیار رایجی که مراجعین ما بیشتر مواقع از ما می‌پرسند این است که آیا دندانی که ما برایشان درمان ریشه می‌کنیم حتماً باید روکش بشود یا نه. البته یه عنوان یک متخصص درمان ریشه نوعی ما افرادی هستیم که معمولاً روکش و حتی پرکردن دائمی دندان را انجام نمی‌دهیم. ولی نیاز است که به این سؤال مراجعین خود پاسخ صحیح و درستی بدهیم. برای اینکه جواب سؤال را به طور کامل پاسخ دهم، ابتدا به ذکر مواردی در مورد روکش و بعد درمان ریشه می‌پردازم.

روکش چه کمکی به حفظ دندان می‌کند؟

در دندان‌هایی که تخریب شده‌اند و با پرکردگی‌های وسیع پر می‌شوند، نیروها به نسج دندان و پرکردگی همزمان وارد می‌شوند. به مرور زمان ممکن است که به دلیل به هرحال پرکردگی از جنس خود دندان نیست، در اثر این نیروها که در طول زمان با شدت‌های مختلف و درجهت مختلف وارد می‌شوند، شکستن قسمتی از پرکردگی، قسمتی از دندان یا ایجاد نشتی و پوسیدگی در حد فاصل پرکردگی و نسج دندان اتفاق بیفتد. این قضیه در پرکردگی‌های خیلی وسیع، قابل پیش بینی‌تر است.

روکش(کراون) می‌تواند با ایجاد یک سطح همگن، تماس مناسب با دندان‌های مجاور و با پخش متعادل نیروها در واحد سطح، عمر دندان درمان شده را بیشتر کند. به این ترتیب دندان‌هایی که براساس نیاز روکش می‌شوند، عمرشان از دندان‌های با پرکردگی وسیع که روکش نمی‌شوند خیلی بیشتر است.

بالطبع این نکته در مورد دندان‌های سالم صدق نمی‌کند و کراون(روکش) کردن دندان سالم نه‌تنها عمر آن‌را افزایش نمی‌دهد، بلکه به دلیل تراشی که برای قرار گیری کراون روی دندان‌سالم اتفاق می‌افتد، به هرحال آسیب هم وارد می‌کند.

چرا دندان‌ها نیاز به عصب کشی پیدا می‌کنند؟

تقریباً در اکثر موارد دلیلی که دندان‌ها نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) پیدا می‌کنند، پوسیدگی است. در پوسیدگی بافت دندان دچار فساد می‌شود و از بین می‌رود. معمولاً حجم زیادی از پوسیدگی باید باشد تا پالپ (به اصطلاح عامه همان عصب!) دندان درگیر شود و نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) پیدا کند.

پس وقتی که دندانی به دلیل پوسیدگی به درمان ریشه نیاز پیدا می‌کند و عصب‌کشی می‌شود، معمولاً حجم زیادی از آن به دلیل پوسیدگی از دست رفته است. بعد از بازسازی این حجم با پرکردگی به دلایلی که بالا اشاره شد، بهتر است که دندان زیر روکش برود تا عمر و دوام آن افزایش پیدا کند.

عصب کشی دندان ها را ضعیف نمی کند و باعث نمی شود که به کراون نیاز پیدا کنند.پوسیدگی در واقع دندان ها را ضعیف و نیازمند عصب کشی می کند.برای اطلاعات بیشتر در مورد رابطه ی ضعیف شدن دندان و درمان ریشه(عصب کشی) اینجا را بخوانید.

بریج یا روکش پل دندانی
بریج یا روکش پل دندانی

آیا همهٔ دندان‌های عصب کشی شده باید روکش شوند؟

پاسخ به این سؤال خیر است. مواردی هستند که حجم پوسیدگی که به پالپ (عصب) رسیده است به میزانی است که با پرکردگی قابل بازسازی است و نیاز به روکش (کراون)ندارد. البته این موارد در مقایسه با موارد نیازمند کراون در تجربه‌ای که در بیماران در  ایران داریم کمتر هستند. چرا که اغلب مراجعین ما پوسیدگی‌های وسیع دارند که مدت‌ها درمان آن‌ها به تأخیر افتاده است و بالطبع بعد از درمان ریشه نیاز به روکش پیدا می‌کنند.

به‌علاوه گاهی نیاز به عصب کشی به دلیل پوسیدگی نیست و مثلاً در اثر صدمات ضربه‌ای وارد شده به دندان‌هاست. در این موارد هم وقتی که شکستگی دندان اتفاق نیفتاده باشد یا مشکوک به ترک خوردن دندان نباشیم ممکن است که نیاز به درمان کراون نداشته باشیم.

توصیه های بعد از درمان ریشه را که شامل توصیه به مشاوره در مورد کراون هم می شود اینجا بخوانید.

چه کسی تشخیص می‌دهد که دندان نیاز به روکش دارد یا نه؟

کسی که دندان را قرار است پرکند، شاید ذی‌صلاح‌ترین فردی باشد که در مورد نیاز به کراون(روکش) آن می‌تواند نظر بدهد. البته در ابتدای کار درمان ریشه، ما وظیفه داریم که احتمال یا قطعی بودن نیاز به کراون را با بیمار مطرح کنیم. ولی اگر مراجعین ما نیاز به نظر تخصصی داشته باشند، متخصص‌های پروتز دندانی و متخصصان ترمیم، از جمله افرادی هستند که در این درمان‌ها خبره و صاحب نظرند و تصمیم آن‌ها برای سایر رشته‌های دندان‌پزشکی حجت است. اگر به هر دلیلی در مورد پرشدن یا روکش دندان با شبهه‌ای مواجه شدیم، با روش‌های مختلف از جمله مشاوره با همکاران صاحب‌نظر مشاوره می‌گیریم.

آیا روکش به دندان آسیب می‌زند؟

پاسخ این سؤال البته تقریباً درمجموع پاراگراف‌های بالا به‌نوعی داده‌شده است. این درمان به دندان‌ها نه‌تنها آسیب نمی‌زند، بلکه در مواردی که نیاز به آن هست باعث عمر بیشتر دندان‌های ما می‌شود. به‌علاوه روکش‌ها از مهم‌ترین درمان‌هایی که اهداف زیبایی را هم تأمین می‌کنند به‌حساب می‌آیند. شما ممکن است به افرادی برخورد کرده باشید که از روکش‌هایشان گله و شکایت دارند و نسبت به این درمان نظر منفی دارند. ولی حقیقت این است که این درمان  با انتخاب درست و اجرای درست که بالطبع توسط یک دندان‌پزشک خبره و متخصص در کارش قابل‌ارائه است، درمانی رضایت‌بخش و با عمر طولانی خواهد بود.

 

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *