خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / روزه و دندان پزشکی: درمان ریشه در ماه رمضان برای روزه داران
اندودنتیست -کرج - دکتر علی مرسلی
اندودنتیست -کرج - دکتر علی مرسلی

روزه و دندان پزشکی: درمان ریشه در ماه رمضان برای روزه داران

درمان ریشهٔ دندان یا چیزی که عامهٔ مردم آن را به‌عنوان عصب‌کشی می‌شناسند، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین درمان‌های دندان‌پزشکی است که می‌تواند به حفظ دندان‌ها و جلوگیری از کشیده شدن آن‌ها منجر شود. درمان ریشه، جایگزینی ندارد و درصورتی‌که به هر علتی در صورت نیاز به این درمان، امکان آن فراهم نباشد، درمان جایگزین کشیده شدن دندان خواهد بود.روزه داران ممکن است در ماه رمضان به این درمان نیازمند باشند.

مراجعینی که به درمان ریشه نیاز پیدا می‌کنند، بیشتر مواقع (و نه همیشه) درجاتی از درد یا ناراحتی را ابراز می‌کنند. بعضاً این درد شدید است و بیمار را در وضعیت دشواری قرار می‌دهد.

به‌این‌ترتیب نیاز به درمان ریشه در تمامی ایام سال ازجمله ماه مبارک رمضان، ممکن است اجتناب‌ناپذیر باشد. علی‌الخصوص وقتی‌که برای کنترل درد نیاز به دارو باشد، روزه‌داران جهت اجتناب از استفاده از دارو برای کنترل درد بهتر است که در اسرع وقت برای درمان به دندان‌پزشک خود مراجعه کنند.

مراجعین روزه‌دار دندان‌پزشکی اغلب سؤالات و ابهاماتی در مورد رابطهٔ روزه‌داری و دندان‌پزشکی دارند. ترس از باطل شدن روزه و مشکلات شرعی متعاقب بسیاری از روزه‌داران را در ایام ماه مبارک از مطب‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی دور می‌کند؛ اما حقیقت این است که درمان‌های دندان‌پزشکی علی‌الخصوص درمان ریشه، درمانی اجتناب‌ناپذیر است که خیلی از موارد قابل به تأخیر افتادن نیست؛ اما باید گفت بسیاری از شبهات و نگرانی‌های روزه‌داران که آن‌ها را از مطب‌های دندان‌پزشکی در ماه رمضان دور می‌کند، بی‌مورد یا قابل برطرف شدن است و حتی برخی از آن‌ها مبنای شرعی قاطعی هم ندارد.

– طبق نظر بیشتر مراجع دینی درمان‌های عادی دندان‌پزشکی ازآنجایی‌که به‌ندرت ممکن است با بلع مواد یا مایعات همراه باشند، روزه را باطل نمی‌کنند. به همین دلیل نگرانی چندانی برای روزه‌داران برای مراجعات دندان‌پزشکی وجود ندارد. درواقع معاینه و بیشتر اعمال دندان‌پزشکی نمی‌تواند روزه را باطل بکند.

-با توجه به نیاز به تزریق بی‌حسی موضعی در درمان‌های ریشه، در ساعات نزدیک افطار ممکن است که به دلیل گرسنگی، استرس و خستگی، حین تزریق فشار شما پایین بیفتد. به همین دلیل ساعات نزدیک افطار ممکن است زمان مناسبی برای انجام درمان ریشه برای روزه‌داران نباشد. هرچند که این قضیه فردبه‌فرد متفاوت است و ممکن است برای عده‌ای، فرق نکند که در چه ساعتی بی‌حسی دریافت کنند و کار درمان خود را شروع کنند.

-دندان‌پزشکان می‌توانند برای مراجعین روزه‌دار خود، نحوه و توالی مصرف داروها را تغییر دهند. در صورت نیاز به مسکن یا آنتی‌بیوتیک، می‌توان از فرم‌های دارویی که در ساعات طولانی‌تری استفاده می‌شوند، تجویز کرد تا با روزهٔ روزه‌داران حداقل تداخل را داشته باشد.

-استفاده از نخ دندان و مسواک زدن روزه را باطل نمی‌کند. با توجه به ساعات طولانی نخوردن و نیاشامیدن، برای پیش‌گیری از بوی بددهان، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌تواند کمک‌کننده باشد. علاوه بر این، ماه رمضان می‌تواند تمرین خوبی برای کسانی باشد که در بهداشت دهان و دندان‌های خود تنبلی می‌کنند و در پایان این ماه علاوه بر ثواب روزه‌داری و عبادت، عادت حسنهٔ مسواک زدن مرتب را هم از مهمانی خدا با خود تحفه می‌برند.

-تقریباً همهٔ درمان‌های دندان‌پزشکی در ماه مبارک رمضان، برای روزه‌داران قابل انجام است و با رعایت شرایط، حداقل تداخل با روزه‌داری در مراجعات دندان‌پزشکی وجود دارد. پس در میهمانی خدا از سلامت دهان و دندان‌های خود غافل نشویم.

احکام دندان پزشکی برای روزه داران را اینجا می توانید بخوانید .

 

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *