خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / مشاوره های تلفنی و آنلاین دندانپزشکی … آری یا خیر؟
دندانپزشکی
دندانپزشکی

مشاوره های تلفنی و آنلاین دندانپزشکی … آری یا خیر؟

Rate this post

مشاوره های دندانپزشکی آنلاین و از طریق وسایل ارتباطی مختلف، امروزه در دنیا بسیار رایج شده است. در دنیای جدید تکنولوژی،همه ما راحت طلب شده ایم و سعی داریم که در سریع ترین زمان و حالت ممکن، کارهایمان را صورت دهیم. از مراجعات وقت گیر ابا داریم و به دنبال راه هایی هستیم که از منزل در کوتاه ترین زمان ممکن، مراجعات مورد نیاز خارج از منزل خود را هم صورت دهیم. امور بانکی، پرداخت قبوض، خریدها، شرکت در برنامه های آموزشی آنلاین و … اموری هستند که امروزه در منزل و از پشت رایانه ها و یا حتی به وسیله تلفن‌های همراه و تبلت‌‌ها به راحتی قابل انجامند ( البته راحت بودن آن را سرعت اینترنت شما آن را تعیین می‌کند! ). در ادامه همین روند، این انتظار وجود دارد که بتوانیم اقدامات تشخیصی و مشاوره های بهداشتی، سلامتی و پزشکی خود را هم از منزل انجام دهیم! در مورد امور دندانپزشکی هم شاید مراجعین دندانپزشکی دلشان بخواهد که بدون مراجعه در منزل، مشاوره های مورد نیاز با دندانپزشک خود را انجام دهند.ولی حقیقت این است که بسیاری از مشاوره‌های راه دور در دنیای پزشکی به دلایل مختلف عملی نیست.در این مطلب به دلایل منطقی عدم محبوبیت مشاوره های آنلاین دندانپزشکی می‌پردازیم. از طرف دیگر تاکید می شود که نباید از نقش تکنولوژی های جدید، ارتباطات تصویری ، صوتی و داده ای در تشهیل ارتباط بین دندانپزشک و بیمار غفلت کرد. مطلب زیر به این معنی نیست که دندانپزشکان از طرق راه های ارتباطی پاسخ گوی نیازهای مراجعین خود نباشند، بلکه تاکید روی این نکته است که هیچ گزینه ای نمی تواند جایگزین مراجعه و معاینه حضوری را بگیرد.

خطاهای تشخیصی

امکان خطای تشخیصی در معاینه از راه دور زیاد است. وقتی امکان دیدن دقیق، لمس ، دق، انجام تست های دقیق وجود ندارد، احتمال اینکه خطا کنیم بیشتر می شود. تشخیص نادرست ممکن است به سلامت شما آسیب وارد کند. توضیحات شما ممکن است در ای میل، پیامک، یا پشت تلفن کافی نباشد. تماس شما ممکن است در ساعاتی باشد که دکتر نتواند وقت کافی برای اخذ تاریخچه از شما اتخاذ کند. توصیفات شما ممکن است برای تشخیص و یا درمان کافی نباشد. همه این موارد احتمال خطاهای تشخیصی را افزایش می دهد.

تجویز داروهای اشتباهی یا ارائه توصیه های نادرست

یکی از بیماران یک دندانپزشک به او ای میل میزند و بهترین دارو برای کنترل دندانش سوال می کند. دکتر دارویی را به او پیشنهاد می دهد بدون اینکه متوجه شود بیمار داروهای دیگری میخورد که با دارویی که امروز برای مشکل دندانش تجویز شده است، تداخل دارد. این تداخل کار بیمار را به بستری شدن می کشاند و دندانپزشک در برابر مشاوره ای که صورت داده،و نظری که بیان کرده،بدون اینکه بر تاریخچه پزشکی فرد اشراف داشته باشد، مجبور به پاسخ گویی می شود.
مورد دوم خانمی است به دندانپزشک خود سراسیمه زنگ میزند و از تورم شدید یکی از دندان های فک بالایش که تا زیر چشمش ادامه یافته است شکایت می کند. دندانپزشک بعد از پرسش چند سوال در مورد حضور تب، زمان شروع و روند طی شده از شروع مشکل به آن خانم توصیه می کند که از آنتی بیوتیک آموکسی سیلین تا زمانی که بتواند بتواند خود را به دندانپزشک برساند استفاده کند.آن خانم از داروی توصیه شده استفاده می کند و مصرف آن را بدون مراجعه به دندانپزشک در هفته بعدی هم ادامه می دهد. بعد از چند ماه آن خانم در پی یافتن علت بارداری ناخواسته خود می باشد و پی میبرد که مصرف آنتی بیوتیک، در روند تاثیر داروی ضدبارداری که مصرف میکرده است تاثیر داشته و بارداری ناخواسته را باعث شده است. بیمار مسئولیت عدم توضیح در مورد استفاده از روش مکمل پیشگیری در صورت مصرف آنتی بیوتیک را متوجه دندانپزشک می کند در حالی که دندانپزشک، مشاوره تلفنی را به آن اندازه جدی و پرمخاطره تلقی نمی کرده است.
توضیحات و مشاوره های شفاهی، به دلیل اینکه معاینه دقیق و تست صورت نمی گرد، ممکن است اشتباه از آب دربیایند. در مورد حالت های اورژانسی ، مشاوره تلفنی می‌تواند کمک کننده باشد( برای مثال وقتی دندان کودکان در اثر ضربه از محلش خارج می شود و نیاز به مداخله درمانی در اسرع وقت وجود دارد)

امکان سوء برداشت از ارتباطات تلفنی و مجازی

در ارتباط های تلفنی و مجازی امکان سوء برداشت، فهم نادرست و یا تلقی اشتباه زیاد است. ممکن است پیام به درستی منتقل نشود یا مخاطب پیام را ناقص دریافت کند. ارتباطات مجازی اغلب درحالتی ممکن است صورت گیرد که هر دو طرف پیام تمرکز کافی روی موضوع نداشته باشند. فرض کنید که دندانپزشک شما در منزل در حال آشپزی است (تعجب نکنید! دندانپزشک‌ها هم آشپزی می‌کنند!) یا اینکه در مسافرت است یا در وسط یک مهمانی است. شما در خارج از ساعات کاری با او تماس میگیرید و او در پی آن است که سریع پاسخ شما را بدهد! احتمال اینکه توضیح دکتر شما جامع نباشد، منظور شما را اشتباه بفهمد و یا نتواند مطمئن شود که شما منظور او را درست فهمیده اید بسیار بالا می باشد!

حریم شخصی و آرامش کانون خانواده دندانپزشک شما

اگر شما هم دندانپزشکی باشید که از صبح تا شب کارش با دندان‌‌‌های مردم است، تمام سوالات مراجعین،دوستان و آشنایان به “دندان” ختم می‌شود، مطمئنا دوست دارید که زمانی که به منزل رسیدید و یا سرکار نیستید، از زندگی لذت ببرید و در مورد کار درگیری ذهنی نداشته باشید.خانواده، همسر و بچه های شما هم از شما انتظار دارند تا وقت خود را به آن ها اختصاص دهید و نه اینکه در زمان اندک کنار خانواده بودن، به تلفن‌ها، ای میل ها و پیام‌های مراجعین و بیمارانتان جواب بدهید! آرامش در ساعات غیرکاری حق هر دندانپزشکی است. استرس های شغلی دندانپزشکی بسیار بالا می شود به طوری که طبق آمار کشور ایالت متحده امریکا، بعد از پزشکان متخصص بیهوشی و روانپزشکان بیشترین آمار خودکشی در میان دندانپزشکان می‌باشد! بنابراین درست نیست با تماس غیرضروری در ساعات غیرکاری، استرس های شغلی دندانپزشک خور را بیشتر کنیم و با وارد شدن به حریم شخصی، آرامش او را برهم بزنیم. البته حساب تماس های اورژانسی که در رابطه دندانپزشک – بیمار تعریف شده است جدا می باشد. بسیاری از دندانپزشکان یک شماره یا پست الکترونیکی خود را برای تماس‌های اورژانسی در اختیار برخی بیماران خود که احساس می کنند به کمک آن ‌ها در ساعات غیر کاری نیاز پیدا می کنند، قرار می دهند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

106 نظرات

 1. سلام خسته نباشین اقای دکتر من دوتا از دندونای فک جلو از دهن زده بیرون میخاستم بدونم به غیر از ارتوندسی هم راهی هست؟و اینکه اگه بکشم به جاش دندون مصنوعی بزارم مشکلم حل میشه؟

 2. با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من 14 سالمه و دو دندان عقب(اخرین) ردیف پایین و بالا کمی درد و کمی سیاه شدند و بسیار نگران هستم باید چیکاری انجام بدم ممنون میشم اگه هرچه سریع تر پاسخ دهید با تشکر

 3. با سلام . ۷۲ ساعت میشه که دندان عقل پایین سمت راست خود را از طریق جراحی خارج کردم . همه چیز طیق روال است غیر از اینکه نصف زبانم کاملا بی حس است . باید چه کنم ؟

 4. سلام.خسته نباشید.سوالی ازحضورمحترمتان داشتم.اگردریک سمت فک پایین دندان دی جوانه بزندآیادرسمت دیگرهم جوانه میزندیاممکن است جوانه نداشته باشد؟وآیاگرفتن عکس کامل ازدندانهای بچه هابرایشان ضرر دارد؟باتشکر

 5. سلام دکتر خسته نباشید. من 10روز پیش دندان عقل فک بالایم را کشیدم ولی چند روز بعد یک استخوان از اون قسمتی ک دندان را کشیدم زده بیرون رفتم ب دکتر نشون دادم گفتن ک استخوان فکته کاری نداشته باش بهش استخوان سازی میشه درست میشه.میخواستم ببینم یعنی واقعا خود ب خود خوب میشه؟؟

 6. سلام آقای دکتر.خسته نباشید.خیلی ممنون ازراهنماییهای خیلی خوب ومفیدتون.سوالی ازخدمتتان دارم.آیاممکن است درسن دوازده سالگی هم٬ماننددوسالگی٬جوانه دندان دائمی درفک بالارویش کند؟باتشکر

 7. سلام دکتر جان
  من امروز برای یکی از دندان هایم را بعد از دو بار عصب کشی به علت تشکیل کیست در انتهای ریشه مجبور به عمل اپیکو شدم. منتها در شرح درمان نوشته شده توسط پزشک که الان مشاهده کردم دیدم نوشته اند جراحی تومور کوچک!، نگرانم که نکند سرطان داشته باشم و ایشان اطلاعی به من نداده باشند. دسترسی هم به دکتر ندارم متاسفانه، به نظر شما چه کنم؟

  • دکتر علی مرسلی

   شرح درمان ملاک نیست و نباید این طور نوشته میشد. گزارش پاتولوژی ملاک نوع ضایعه است که معمولا تومور در این ناحیه به ندرت ممکن است وجود داشته باشد و نگران نباشید.

 8. باسلام اقای دکتر من یک پسر 7 ساله دارم که دندان های شیری جلوی دهانش افتاده، ولی دندانهای دائمی جدیدش زرد رنگ میباشد، به متخصص نیز مراجعه کرده ام و گفتند که به خاطر مصرف انتی بیوتیک در دوران نوزادی بوده و راه حلی ندارد، لطفا راهنمایی کنید،،،

  • دکتر علی مرسلی

   مصرف آنتی بیوتیکی مانند تتراسایکلین در کودکی باعث تغییر رنگ می شود و فعلا درمانی انجام نمی شود. در آینده بعد از تکمیل رشد ، درمان های پروتزی می تواند به عنوان درمان زیبایی انجام شود .

 9. با سلام خدمت آقای دکتر مرسلی
  جناب آقای دکتر بنده در سال 91 دندان آسیابی پایینم را عصب کشی و پر کردم
  ولی هم اکنون بعد از گذشت چهار سال همان دندان عفونت کرده و وقتی لثه
  کنار دندان را فشار میدهم از کنار دندان چرک و عفونت بیرون می آید.در ضمن
  این قضیه از سال گذشته برام اتفاق افتاده و هرچی هم قرص آنتی بیوتیک
  خوردم برای مدت کوتاهی عفونت متوقف میشد ولی بعد از اینکه دوباره دیگر
  آنتی بیوتیک را کنار میگذاشتم دوباره شروع به عفونت میکرد.یک بار هم پیش
  دندان پزشک رفتم و دکتر دندان پزشک پس از عکس برداری گفت که احتمالا
  دندان شما موقع عصب کشی سوراخ شده و همین باعث چرک کردن دندان شده است و
  دکتر دندان پزشک برایم آنتی بیوتیک تجویز کردکه هیچ نتیجه ای هم نداشت
  .سوالم از خدمت آقای دکتر این است که این دندان هیچ گونه دردی ندارد آیا
  بهتر است با همین وضعیت با هاش کنار بیام یا اینکه برم دندان رو بکشم؟ با
  تشکر

 10. عيسي آسايش

  سلام آقای دکتر
  من جراحی کاملا لثه رو با موفقیت انجام دادم اما بر اثر عفونت لثه هام استخوان نگهدارنده تحلیل رفته
  ایا این تحلیل به مرور زمان برمیگردد یا نیاز به کار دندان پرشکی دیگر است

 11. فرید طهماسبی

  سلام آقای دکتر
  من 4 روز پیش دندان عقل فک بالا رو به دلیل درد و پوسیدگی کشیدم، آنتی بیوتیک و مسکن میخورم اما هنوز هم تورم و درد دارم، آیا این طبیعی هست؟ سال قبل که دندان عقل سمت چپم رو کشیدم اینطوری درد نداشتم.
  البته سال قبل قبل کشیدن دندان دردی هم نداشتم.

  • دکتر علی مرسلی

   دلیلی که خودتان در آخر ذکر کردید کاملا منطقی است…وجود درد قبل از درمان احتمال درد بعد از کار را زیاد میکند. نگران نباشید درد طبیعی است و چند روز دیگر هم مجبور به مدارا با آن خواهید شد

 12. سلام.بنده قرار است کل فک بالا را دو تا هشت تا روکش فلزی کنم.پزشکم اصرار دارد نیازی به زیر کونیا نیست چون هزینه ات بشدت بالا میرود و همین هم جوابگوی زیبایی مورد انتظار را دارد.اما دوستان میگویند فلز ان دیده میشود و ظاهرش بد میشود.و امکان ندارد کار طبیعی بشود و حنما زیرکونیا بگذارم..بشدت نگرانم چه کنم.۱6تا هفتصد تومان با شانزده تا چهارصد تومان هم خودش مبلغی.ممنون میشم راهنمایی کنید..اما اگر واقعا لازم باشه هزینه را میشه کاریش کرد

 13. سلام آقای دکتر چهار روز پیش یک دندان مانده به دندان عقلم رو کشیدم ولی بعد از گذشت چهار روز هنوز درد شدید دارم و مرتب مجبور هستم برای آرام شدن درد مسکن بخورم میخواستم ببینم این درد طبیعی هست یا باید به دکتر مراجعه کنم

 14. سلام آقای دکتر تورو خدا کمکم کنید،من ٢۴سالمه،توسن ١٠سالگی دوتادندون یک و یک جلوم افتادن براثر زمین خوردن همون موقع دکترجراح برام پیوندزد،امسال دندونام تیره شدن ویکیشون مدام عفونت کرد،رفتم عکس گرفتم بردم پیش متخصص گفتن ریشه هاش تحلیل شدن میفتن باس حتما ایمپلنت کنی،الان ازین قصیه خیلی ناراحتم که ایا روکش (پروتز)موقت روی خودایمپلنت میشه گذاشت یا نه تو طول درمان؟

 15. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  جناب دکتر من هممممه دندونام خرابه جنسش خرابه از بچگی شروع به پوسیدن شدید کردند و الان تقریبا هیچ دندون سالمی ندارم هزینه ایمپلنت هم اصلا ندارم از طرفی از پروتز متحرک هم بیشتر سالمندان میذارن ذهنیت خوبی ندارم به نظر شما راهی هست که از دوتا دندون جلوی و دو تای آخره هر فک به عنوان ستون استفاده بشه و خود این دندونها و دندونهای بینشون رو پل زده بشه و کلا دندونام روکش بش؟
  منتظر جواب فوری شما هستم
  با تشکر فراوان

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   تعداد دندان های باقی مانده ی شما باید بررسی شود و بررسی شود که چه درمانی برای شما قابل انجام است .هرچند که درمان پروتز یا ایمپلنت در حیطه کاری من نیست ولی برای مشاوره ی رایگان در خدمتتان هستم .

 16. با سلام خدمت شما،دهان من بوی خیلی بدی دارد.
  دندان های نیش پایین من نیاز به جرم گیری فوری و اضطراری دارند و جرم زیادی آنها را احاطه کرده است و من فکر می کنم این عاملی باشد برای بوی بد دهان من.علاوه بر آن مخاط گلوی من بوی خیلی بدی دارد به همین خاطر من فکر میکنم که بوی بد دهان من می تواند به این عامل هم ربط داشته باشد،خوشحال میشوم کمکم کنید و به من بگویید که بوی بد دهان من به کدام یک از این دو عامل ربط دارد؟ و راه درمان بوی بد دهان من چیست؟
  ممنونم.

 17. سلام من سه سال پیش دندون 5 بالا رو چون خیلی پوسیده بود عصب کشی وبعد از اون جایی دیگری روکش دندان کردم اما بعد از هر سه سال روکش میوفتاد تا اینکه چند روز پیش رفتم دکتر وگفت کلا دندان نابود شده دندان پزشک گفت دو ره بیشتر نداری یا اینکه ایمپلنت کنی یا اینکه من لثه رو جراحی کنم وبعد عصب کشی و بعد پست براش بذارم وبعدشم روکش -حالا من میخوام بدونم کهه اگه من پست وروکش بذارم دیگه روکش کنده نمیشه ؟ وسوال دوم اگه من بخوام ایمپلنت کنم نیازی به جراحی هست یا نه؟

 18. سلام آقای دکتر.
  وقتتون بخیر
  یه راهنمایی نیاز داشتم؛
  یکی از دوستانم از اواسط حدود سن ۹ سالگی، ارتودنسی گذاشت و به مدت چند ماه تحت این درمان بود…
  ولی به دلیل تشخیص ناصحیح پزشک مربوطه ، درست انجام نشد و باعث شد که پس از چند ماه ، بسیار اذیت بشه و دیگه از ارتوندسی استفاده نکنه…
  که نهایتاً دندان ها به حالت اول برگشت و الان که در سن نزدیک ۲۱سالگی هست، دوباره کاملا این مشکل رو احساس کنه…!
  مشکل بعدی و جدی تر اینه که در آن زمان به دلیل وسواسی که براش پیش اومده بود، دندون هاشو خیلی محکم مسواک میزد،
  که باعث شده الان هم مینای دندانش آسیب ببینه، هم لثه ش آسیب دیده و کم کم به ریشه دندان نزدیک میشه و به دلیل دردی که مسواک زدن دراین حالت داره، نمی تونه مسواک بزنه، و پزشکان بهش گفتن که احتمال پوسیدگی ریشه ی دندان در آینده(شاید نچندان دور) براش وجود داره…

  میخواستم بپرسم از محضرتون، که این دوست من چکار باید بکنه؟
  راهی برای ترمیم لثه و تقویت مینای دندونش هست؟
  با تشکر

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   درجه اول توصیه می شود که دوستتان به یک متخصص لثه ( پریودنتیست مراجعه کند)
   همیشه باید در علم طب علت را درمان کرد … برای درمان وسواس شاید نیاز به مراجعه به مشاور داشته باشد.
   در مورد شکل ظاهری دندان ها بعد از اینکه این موارد درمان شد با یک ارتودنتیست ماهر مشورت می شود .

 19. سلام اقای دکتر من حدود 4 یا 5 سال پیش دندان 5 بالا سمت چپ را عصب کشی کردم وبعد از اون جایی دیگه ای روکش کردم این روکش هر سه سال میفتاد وچند روز پیش رفتم پیش دکترم و اون گفت از دندون هیچی نمونده الان دو راه بیشتر نداری یا اینکه پست بذاری که احتیاج به جراحی لثه و عصب کشی مجدد و بعد پست میذاریم وبعد روکش وراه دوم ایمپلنت -حالا میخواستم بدونم که من اگه پست بذاریم چند سال دووم میاره وسوال دوم اینکه اگه من ایمپلنت کنم دیگه جراحی لثه احتیاج نیست؟ویه سوال دیگه چون من خیلی از دندون پزشکی میترسم میخواستم بدونم که مته هایی که برا ی ایمپلنت به کار میبرن صدا دارن یا نه اخه من از صدای مته خیلی میترسم ممنون میشم جواب سوال های منو بدید

 20. احمد خواجوی

  سلام آقای دکتر خسته نباشین میخاستم باهاتو ارتباط داشته باشم برا مشاوره ای اگه قبول کنین ممنون میشم ۱۹ساله از تبریز

 21. با سلام
  آیا دندانی که عصب کشی نشده است را می شود روکش گذاشت ( به پزشکی مراجعه کردم و چنین پیشنهادث داده است) لازم است عرض کنم که دندان درد و عفونت ندارد
  با تشکر

 22. سلام جناب دکتر

  من 28 سال دارم ، دندان های عقلم دچار پوسیدگی هستند . به طور ناگهانی با درد دندان عقل پایین سمت چپ مواجه شدم که با تهیه عکس OPG پزشک تشخیص به کشیدن دندان را دادند . ولی امر بسیار دردناکی برای من بود نه حین کشیدن بلکه درد بعد از بی حسی . حال با توجه به این تجربه دردناک قصد دارم نگذارم سایر دندان های عقلم به این سرنوشت دچار شوند . آیا شما ترمیم و پر کردن دندان های عقل را توصیه میکنید ؟ چون اکثر همکارانتون میگن که صبر کنید و موقعی که دردناک شد دندان عقل رو بکشید که من شدیدا از این کار یعنی دندان کشیدن تنفر دارم .

  تشکر از پاسخ شما

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   دندانهای عقل مانند سایر دندان ها قابل پرکردن و قابل عصب کشی هستند به شرطی که از موقعیت رویشی مناسبی برخوردار باشند( نیمه روییده نباشند) و همچنین در ناحیه پش آن ها لثه برآمده و دارای پاکت نباشد که تجمع غذایی داشته باشد … تشخیص این موارد با استفاده از رادیوگرافی و معاینه است .

 23. سلام جناب دکتر خسته نباشید
  بنده ی دندان نیش اضافه در فک بالا دارم که متاسفانه در زمان خودش رسیدگی نشده و حالا منجر به نامرتبی شدید دندونام شده نظر پزشک به اینصورت بود که دندون چهارم کشیده شه و سپس ارتودنسی. از ی طرفم متاسفانه دندون چهار طرف دیگه فک بالام هم خراب شده و دکتر گفتن این دندون هم باید کشیده شه بعلت کوچیک بودن فک و نامرتبی دندونا درست کردنش فایده ایی نداره یعنی طبق گفته ایشون هر دو دندون چهارم باید کشیده شن بعلت نامرتبی شدید دندونها و جایگیری درست دندون نیش اضافه.و سوال من اینکه بنظر شما اینکار ایجاد مشکل نمیکنه؟ و اینکه بعلت هزینه بالا احتمالا بعد از کشیدن دندونها نتونم ارتودنسی کنم ایا در سن نوزده سالگی امکان جایگیری و حرکت طبیعی دندونها وجود داره؟نظر بقیه دندانپزشکا اینکه باید درمان ارتودنسی انجام شه اما من در اطرافیان مشاهده کردم حرکت دندانها پس از کشیدن دندون دیگه ایی میسره اما ریسکش بالاس و واقعا نمیدونم چیکار کنم و این موضوع ازارم میده بنظر شما ریسکشو قبول کنم و اینکه میشه به حرکت طبیعیشون و جایگیریش امیدوار باشم؟

  پیشاپیش ممنون از پاسختون

 24. سلام و خسته نباشید، من احساس میکنم که رویه دندان شماره یک فک پایینم از سمت چپ یه خط سفید افتاده که شبیه ترک هست میشه راهنماییم کنین که ایا نیاز به درمان داره؟

  • دکتر علی مرسلی

   دو حالت دارد. یا یک تغییر رنگ ساده است و شما تازه متوجه آن شده اید که بالطبع غیر از زیبایی مشکلی ندارد
   دوم اینکه ترک واقعی است که باید دلیلی مانند ضربه داشته باشد که بهتر است مراجعه حضوری به دندان پزشک داشته باشید

 25. باسلام و خسته نباشید.فک بالا سمت راست,کل اسیاب هاچندسال بعداز پرکردن شکسته والان فقط در حد ریشه هستند….ایا این ریشه ها برای کاشتن دندان نیاز نیستند؟هیچ گونه کارای ندارن

 26. سلام جناب دکتر خسته نباشید

  فرزند من 13 سالشه ویکی از دندانهای جلو یا پیشین بعد از افتادن دندان شیری هنوز در نیومده عکسهایی که گرفتیم نشون میده که دندانی جلوی اون رو گرفته حالا هم هرجا که رفتم میگن باید عمل بشه وهزینش بین 6 تا 7 میلیون تومانه واین هرینه رو ندارم لطفا کمکم کنید اگه یکی دو سال دیگه بمونه تا هزینه رو جور کنم مشکلی بپیش نمیاد و ایا این کار تخصص ارتدنس هستش یا جراح دندانپزشک ؟با تشکر فراوان از شما

  • دکتر علی مرسلی

   موردی که شما ذکر کردید خیلی در حیطه ی تخصص من نیست ولی جراحی شش هفت میلیونی برای این مورد در دندانپزشکی وجود ندارد و احتمالا منظور شما هزینه های ارتودنسی است که بالطبع بیشتر درمان زیبایی تلقی می شود. معمولا دندان های نهفته را با ارتودنسی سر جای خود میاورند ولی برای این کار اول بهتر است با یم ارتودنتیست مشورت کنید

 27. سلام.ممنون از پاسخگویی با حوصله شما.بنده سیگاریی بودم و دندونام خیلی سیاه و خورده شده.خیلی شدید.آیا قابل ترمیم هست؟!یا باید ایمپلت انجام بشه.هنوز به دندانپزشک مراجعه نکردیم

  • دکتر علی مرسلی

   در مورد نگهداری یا کشیدن دندان ها بررسی با معاینه و رادیوگرافی صورت می گیرد.
   ایمپلنت در افراد سیگاری ممکن است ولی میزان موفقیت کمتری نسبت به افراد غیرسیگاری دارد

 28. محبوبه محمدی

  سلام.خسته نباشید.اقای دکترمن قبل بارداری نزد دکتر رفتم برای ترمیم دندانهام.عکس گرفتم سه تا پر کردنی سطحی داشتم که اصلا درد نداشتن که دکتر پر کردن.یکیشو اون هفته ازوقتی پرکردم وقتی اب سردمیخورم دردمیگیره.موقع خوردن غذا یا چیزای گرم نه فقط آب سرد.قبلش اصلا اینجوری نبود فقط میگم که یه کم رو دندانم جرم داشت که دکتر پر کردن.حالا نگرانم خیلی زیاد.ازاینکه نکنه دکتر خوب پر نکرده.به نظرشماچکارکنم؟

  • دکتر علی مرسلی

   سلام . حساسیت بعد از ترمیم ممکن است اتفاق بیفتد ولی اگر این حساسیت افزایشی است احتمال نیاز به درمان ریشه وجود دارد که بسته به ماه بارداری و شرایط شما قابل انجام است

 29. ابراهیم شریفی

  سلام آقای دکتر امیدوارم که خیلی زود به سوال بنده پاسخ بدهید، پیشاپیش ممنون از راهنمایی شما
  بنده دختری سه ساله دارم که چند وقت قبل دوتا دندون نیش بالای فکش بر اثر خوردگی و ضربه از وسط شکست، بعد از مدتی لب روی شکستگی ورم کرد، با مراجعه به دکتر عموعی، ایشون گفتن که عفونت کرده و چند شربت و آمپول تجویز کردن و در پاسخ به من که گفتم آیا به دندان پزشک مراجعه کنم؟ گفتن که نه نگران نباشید لازم نیست
  اما حالا با گذشت مدتی بازهم هرازگاهی احساس درد میکنه و ورم لب رو در پی داره و همچنین بعضی وقتها بوی بسیار بدی از دهان بچه انتشار پیدا میکنه بسیار تند که باعث نگرانی من شده حالا من چکاری باید انجام بدم آقای دکتر؟

  • دکتر علی مرسلی

   سلام این دندان ها بالطبع شیری هستند ولی احتمالا نیاز به درمان هم متعاقب ضربه دارند. به یک متخصص دندان پزشک اطفال که در تمامی مراکز استان حتمن وجود دارد مراجعه کنید.

 30. سلام آقای دکتر من میخواستم دندونامو پروتز کنم ولی باهاش آشنا نیستم نمیدونم که چجوری این کارو انجام میدن و فکر میکنم از ارتدنسی بهتر باشه چون ارتدنسی خیلی درد داره میخواستم بدونم پروتز دایم کردن چیز خوبیه برای یه دست کردن دندون ها؟!

  • دکتر علی مرسلی

   پروتز یک عنوان کلی برای انواعی از درمان های دندانپزشکی است. درمان با وجود مشکل و بیماری معنی دارد.پروتز یا ارتودنسی بر اساس سلیقه شخصی و انتخاب نیست بلکه عوامل فرد به فرد و تشخیص مشکل و درمان را مشخص می کند

 31. سلام من دو تا دندونای جلو فک بالام فاضله زیادی و میخام این فاصله از بین ببرم پیش چند تا دکتر برای مشاوره رفتم یکی میگه ارتودنسی کن یکی میگ مواد بزار لای دندون پر کن یکی میگه کامپوزیت نمیدونم چیکار کنم الان میترسم ارتودنسی جواب نده و از سیم بدم میاد و کامپوزیتم کنم مگرانم خیلی درشت بشه دندونام

  • دکتر علی مرسلی

   در مورد درمان های زیبایی شما ممکن است نظرات متفاوتی را بشنوید. چون امری کیفی است. در نهایت پیشنهاد می شود با یک متخصص ارتودنسی در ابتدا مشورت کنید .در صورتی که به هر دلیل مایل به انجام ارتودنسی نیستید… با یک متخصص ترمیمی و زیبایی در مورد امکان ترمیم مشورت کنید

 32. سلام جناب آقای دکتر
  من دختری 30 ماهه دارم که تنها 16 دندان شیری درآورده. لازم به ذکر است قد و وزنش نرمال می باشد. آیا برای درآوردن بقیه دندان ها دیر شده و یا نیاز به معاینه دارد؟

 33. محمد مهدی شیبانی

  سه روز پیش دندانم را پر کردم ولی درد میکرد امروز مراجعه کردم گفتند نیاز به عصب کشی داری
  آیا این روش سعی و خطا در دندانپزشکی مرسوم است؟ یعنی با عکس قابل تشخیص نبوده؟ یا در حین پرکردن این اتفاق افتاده؟

  • دکتر علی مرسلی

   دندانپزشکی علمی تجربی است و سعی و خطاهای آن قبلا صورت گرفته است و در مورد مراجعین سعی و خطا صورت نمی گیرد.دندان های پرشده ممکن است در اینده دور یا نزدیک درمان ریشه نیاز داشته باشند ولی همه ی این حالت ها در چارچوبی است که از قبل به شما توضیح داده می شود…مثلا قبل از شروع هر نوع درمانی به شما توضیح داده می شود که این ترمیم که نزدیک پالپ دندان است ممکن است در صورت حساس شدن در چند روز یا چند هفته آینده به درمان ریشه نیاز پیدا کند…. در نهایت بیشتر موارد برای شما قابل پیش بینی و قابل توضیح است

 34. با سلام.اقای دکتر من دندانهامو پر کردم ولی به دلیل اینکه با مواد سیاه پرشده از نظر زیبایی دوست ندارم امکانش هست به پزشک مراجعه کنم و با لیزر پرکنم تا قابل تشخیص نباشه؟آیا پر کردن دندان با مواد کامپوزیت استحکام و مقاومت کمتری دارد؟واینکه بعد از پر کردن درد دندان طبیعی است؟

 35. باسلام وعرض خسته نباشیدیه ماه پیش شکست بعد رفتم دکتروباموادسفید پرش کردحالا همون موادسفیدلق شده حالامن چی کنم آقای دکتر؟

 36. سلام وقت بخیر . چند روزی هست که دندان درد دارم . عکس دندان گرفتم و دندانی که یکسال پیش عصب کشی کرده بودم الان دچار عفونت شده ولی نه لثه ها متورم شده نه تب دارم ولی التهاب زیر دندان زیاد شده . درد خیلی اذیتم میکنه چیکار باید کرد. در این مرحله میشه عصب کشی کرد و عفونت ها رو خارج کرد یا فقط باید انتی بیوتیک مصرف کنم?

 37. k k:
  سلام
  بنده چند ساله مشکل خونریزی لثه دارم
  بعضی مواقع کمتر میشه، مثلا زمانی که سرما میخورم و پنیسیلین بهم تزریق میکنن مدتی کمتر میشه..
  تا حالا دندانپزشک نرفتم..
  لطفا منو راهنمایی کنید مشکلم جدی هست یا خیر
  ممنون

 38. سلام من جند سال پیش دندون اول آسیاب پایین که دوتا مونده به آخری میشه را عصب کشی و پر کردم از حدود
  یک ماه پیش لثه کنار همون دندان شروع به متورم شدن کرد و بعد به دندون که دست میزدم لق شده بود که احتمالا ترک خورده
  کپسول آموکسی تهیه کردم و خوردم و الان ورمش خیلی کمتر شده
  البته باهاش غذا نمیخورم چون درد میگیره .در حالت عادی هم درد نداره .
  دیروز رفتم پیش دندون پزشک که عکس گرفتن و تو عکس از دوتا ریشه دندون فقط یکی از ریشه ها بودن که احتمالا به خاطر
  همون عصب کشی اینطور شده و دکترگفتن یا بکشم یا درمان کنم و نمی خواستم دندونمو بکشم از طرفی هم من در کشور
  آلمان هستم و هزینه درمان بسیار زیاد و چندین برابر ایران بود که مجبورم چند ماه دیگه که اومدم ایران درستش کنم
  با این تفاسیر میخواستم بدونم چه پیشنهادی میدید که تو این چند ماه مشکلی پیش نیاد و اگر درد گرفت یا لثه متورم شد بازم قرص بخورم؟
  مرسی

  • دکتر علی مرسلی

   معمولا این دست دردها ، درد حادی نیست. اگر تورم رو به گسترش بود با نوجه به شرایط شما، مصرف آنتی بیوتیک به طور موقت اوضاع دندانتان را کنترل می کند ولی درمان قطعی با کشیده شدن یا درمان مجدد ریشه خواهد بود. اگر تشخیص داده شده است که دندان شما قابل درمان مجدد ریشه شدن است این درمان در بیشتر موارد ایران با کیفیت بهتر از آلمان برای شما در تمام مراکز استان و شهرهای بزرگ کشور قابل انجام است. ولی با توجه به زمان بر بودن درمان های دندانپزشکی پیشنهاد می کنم به محض ورود به ایران اقدام کنید .

 39. سلام خسته نباشید، میخواستم بپرسم از زمانی که همه ی دندونا کشیده میشه چه مدت زمان میبره تا لثه ها سفت بشن که دندون قالبی گذاشته بشه؟
   

 40. باسلام وسپاس از اینکه وقت خود را برایپاسخگویی به سوالات ما میگذارید.پسرم شیش سال ونیم سن داره وسال گذشته دوتا از دندانهای جلوش فک بالا بر اثر ضربه لق شدن وافتادن الن بعد یک سال هنوز در نیامدن ایا نگرانی نداره .ممنون میشم پاسخ بدین .با تشکر

  • دکتر علی مرسلی

   به احتمال قوی در این سن یعنی پنح سالگی دندان های شیری بوده است که دائمی ها به طودی جایگزین می شوند. جهت اطمینان بیشتر می توانید با مراجعه به دندانپزشک عکس / گرافی تهیه کنید

 41. سلام دکتر من الان دو دندان اخریه فک پایینم کمی سیاهی برداشته نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید.

 42. بهاره اقایاری

  سلام اقای دکتر من دندانهای فک بالام نا مرتب و میخوام از درمان لمینت برای اصلاح طرح لبخندم استفاده کنم و اصلا مایل به ارتودنسی نیستم ،خواهش میکنم صادقانه عوارض و معایب روکش و لمینت دندان رو بگید

 43. با سلام دندان عقل بالا سمت راست رو ۳هفته ای هست کشیدم اما هنوز خونریزی دارد علت چیست؟و روش درمان

 44. سلام آقای دکتر خسته نباشین. بین عصب کشی و پر کردن دندان چند روز باید فاصله باشه؟ میشه دوروز بعد پرش کرد؟

 45. سلام آقای دکتر
  راجب درمان کیست که بعد از عصب کشی در انتهای ریشه ایجاد شده توضیحی میدهید ؟
  دکترم گفته یک هفته قرص بخور اگر درمان نشد عصب کشی مجدد انجام میشه ..
  آیا راه درمان کیست همینه ؟

 46. سلام آقای دکتر من همین دیروز سه تا از دندونای چپ آسیا5 .6.7 را روکش کردم. اما اصن حس رضایت ندارم . نمیدونم برم بگم. همه میگن عادیه ولی من حس میکنم انگار آدامس به دندونم چسپیده. اصن حس خوبی ندارم و خیلی ببخشین عین سگ پشیمونم. دندون هفت به عصب کشی نیاز داشت ولی خیلی کم کرم خورده بود الان فک میکنم کاش فقط پرمیکردم و دندون 6 هم نداشتم چون کشیده بودم. دندون 5 هم پر کرده بودم قبلا که اونم روکش کردم سه تا باهم روکش شده و به هم چسبیده هستند.. اما حس خوبی ندارم حس میکنم بزرگه چون از داخل دهان حی به زبونم می خوره و راحت نیستم تو حرف زدن. و سمت بیرون دندونا هم خیلی انگار انحنا داره و صاف نیست. انگار فقط قالب گرفته و اصن روش کار نکرده که یه کم راحتر باشه. خیلی نارحتم. میترسم دوباره ببرم پیشش (منظورم دکتری که کار کرده روش) از این بدتر کنه دندونم کلا برتاشه کلا خرابتر کنه. چه کار کنم؟؟؟؟ ببرم پیس دکتری نطر بده که خوب کار شده روش یا نه؟؟؟؟
  یه سوال دیگه آیا میشده که دندونا ها را مجزا کار بکنه؟؟ حس میکنم اگر میشد بدون اینگه دندونای روکشی به هم بچسبن راحتر بودم. والا آدم میره پیش دکتری و دکتر را امین خودش میدونه و میگه ریش قیچی دست شما ولی انگار دیگرون فقط فک جیب خودشوونن . دیگه نمیدونن آدم با چه امیدی هزینه ای که باز هزار زحمت جمع کرده میده دست بعضی دکترا. من گرچه قبل کلی مشاوره گرفتم ولی باز نمیدونستم روکش اینطوری میشه. چه کار کنم. خیلی نگرانم. در ضمن انگار فرقی نکرده از این طرف نمیخوردم بازم نمیتونم بخورم. انگار دندونا غذا را نمیبرند و اینکه انگار هم از داخل و ه بیرون قلنبه هست…

 47. حیف دندون 7 که سابیدو تراشیدو والا اصن اون حس راحتی نیست. چکار کنم. میشه کلا روکش را در آورد و یه جور دیگه روش کار کرد که من راحتر و حس رضایت داشته باشم.؟؟اگر روکش را روزی در بیارم و چه روش دیگه ای ااست؟؟؟ با اینکه 5 و 7 سابیده شده و 6 هم نبود کلا.؟؟ تشکر منتظرم.

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   روکش استاندارد حس رضایت به اندازه دندان طبیعی دارد . اگر روکشان مشکلی دارد آن را با همکاری در میان بگذارید و مشکل را رفع کنید. روکش ها اکثر موارد قابل تعویض هستند

 48. سلام اقای دکتر.

  دوتا از دندونای فک بالاییم (انسیزال کناری راست و نیش سمت چپ از جلو) به علت بزرگ بزرگ بودن دندون انسیزال میانی نا مرتب هست(بیرون هست) که باید ارتودنسی میکردم ولی به خاطر هزینه بالا ارتودنسی اینکارو نکردم.
  الان دندون عقل که در اومد احساس میکنم یه کم دندونا جلوتر اومدن. یه نفر به من گفت اگه دوتا دندون عقل تو بکشی کل دندونای فک بالا به عقب حرکت میکنن و دندونت میره سر جاش.

  میخواستم بدونم همچین چیزی میشه و یا امکان داره که با کشیدن دندون عقل دوتا دندون نامرتب به جایی که باید باشن حرکت میکنن؟؟ سن 22

 49. سلام خسته نباشید . من دو ماه پیش با درد دندان جلو فک پایین به دندانپزشک مراجعه کردم . عکس برداری کردن زیر سه تا دندان کنار هم پایین جلو، سه تا کیست رادیکولار عفونی مزمن کوچک دیده شد . که موجب شده بود کمی از استخوان زیر دندان از بین بره و دندان ها کمی لق بشن . هر سه تا دندون رو عصب کشی کردن برام . عصب کشی طی دو مرحله با فاصله ی دو هفته انجام شد . دو مرحله انتی بیوتیک تجویز شده بود برام .الان دو ماه از عصب کشی میگذره . لقی خیلی کم شده . دوتا از دندون ها که اصلا لق نیستن . دیروز عکس گرفتن باز ، دوتا از کیست ها خیلی کوچیک تر شدن یکیشون هنوز تغییری نکرده از نظر اندازه . دکتر گفتن هیچ عفونتی هم دیگه وجود نداره. من گاهی اوقات در استخوان فک زیر دندون های جلو کمی احساس ناخوشایندی و درد و گاهی تیر کشیدن دارم. میخوام بدونم این درد ها با وجود گذشت دوماه ظبیعی هست ؟ و اینکه باز هم برای بهبود یافتن کامل کیست ها باید صبر کنم یا باید برای جراحی اقدام کنم ؟ و اینکه من قصد باردار شدن دارم.

 50. سلام اقای دکتر
  ببخشید این سوال رو میپرسم و امیدوارم بهم نخندید ایا دانشجویان دندانپزشکی برای یادگیری به مدل نیازمندند؟ هزینه های لمینت و کامپوزیت بشدت گرونه و من هم دندونام نیاز به درست شدن داره میخواستم بدونم که یه همچین چیزی هست که دانشجویی برای یادگیری مدل بخواد؟ مرسی بخشید

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   بیماران مراجعه کننده به دانشکده های دندانپزشکی مدل تلقی نمی شوند و درمان آن ها با استانداردهای بالا تحت نظر اساتید انجام می گیرد. با مراجعه به دانشکده های دندانپزشکی کشور می توانید از این خدمات با قیمت پایین استفاده کنید. فقط ممکن است که زمان بیشتری از مطب های خصوصی مجبور شوید که اختصاص بدهید

 51. محمد جواد خجسته

  سلام آقای دکتر من از بچه گی یک دندان نیشی داشتم که به علت فضای کم بیرون زده و به علت ترس زیاد از بیحسی و دندانپزشکی درمانش نکردم دکتر ها میگن باید ارتودنسی بشه ولی تمام دندانهای من مرتبن جز همون یکی الان هم واقعا نمیخام دوتا از دندونهای سالمم رو برای ارتودنسی بکشم الان میخوام همون دندون نیشم رو بکشم میخواستم ببینم امکانش هست و آیا درد زیادی داره با توجه به آیه 20 سالمه

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   خیلی به فضای فک شما بستگی دارد . ممکن است مشکلاتی باشد که شما به ظاهر نمی بینید ولی وجود دارد به نظر من درجه اول باید با ارتدودنتیست مشورت کنید تا کشیدن این دندان برای بقیه موارد مشکلی ایجاد نکند

 52. سلام آقای دکتر دندان نیش رو هم که بیرون زده میشه کشید و آیا دردش زیاده برای بزرگسالان

  • دکتر علی مرسلی

   دندان نیش دندان بسیار مهم و استراتژیکی است و حتی الامکان کشیده نمیشود و اگر ممکن باشد با ارتودنسی موقعیت آن را اصلاح می کنند …حتما با همکار ارتودنتیست مشورت کنید

 53. سلام آقای دکتر.
  من دندان 6 پایین سمت چپ رو عصب کشی کردم ، بعد از چند ماه کیست درومد که درمان مججد ریشه انجام دادم، الان بعد از 2 ماه که عکس انداختم گویا هنوز آثاری خیلی کمی وجود داره، آیا درمان موفقیت آمیز نبوده ؟
  ضمن اینکه انتهای ریشه کمی شکستگی داره !!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *