خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / آیا کیست دندان خطرناک است؟
کیست های دندان و عوارض آنها
کیست های دندان و عوارض آنها

آیا کیست دندان خطرناک است؟

Rate this post

همه چیز در مورد کیست دندان: از سوال‌های رایج از دندانپزشک‌ها، نگرانی در مورد کیست‌های دندانی است. متاسفانه تلقی اشتباهی در مورد کیست‌های دندانی در میان مردم وجود دارد و حتی خیلی از همکاران دندان‌پزشک هم با کاربرد نادرست واژهٔ کیست در توضیح به بیمارانشان، به این تلقی اشتباه دامن می‌زنند؛ اما فی‌الواقع کیست دندانی چیست؟ چه طور درمان می‌شود و آیا خطرناک است یا خیر؟ در این مقاله به این سؤالات شما به صورت کامل پاسخ می‌دهم.

کیست چیست؟

دندانپزشکان از اصطلاح «ضایعه» برای مواردی که در رادیوگرافی‌ها (عکس‌های فک و دندان شما) می‌بینند استفاده می‌کنند. کیست در اصل یک اصطلاح پاتولوژیک است؛ یعنی در واقع تشخیص قطعی کیست بر اساس شواهدی که زیر میکروسکوپ دیده می‌شود مسجل می‌شود؛ بنابراین در بیشتر موارد اطلاع واژهٔ کیست تا زمانی که جواب پاتالوژیست به دستمان نرسد یعنی بعد از خارج شدن با جراحی و فرستادن به پاتولوژیست، اطلاق درستی نیست؛ اما در مواردی با توجه به تکنولوژی‌های جدید و نه چندان معمول (مانند استفاده از رادیوگرافی CBCT یا با استفاده از سونوگرافی) امکان تشخیص نسبتاً قطعی قبل از خارج کردن برای کیست‌های ناحیه فک و صورت و دندانی وجود دارد؛ بنابراین استفاده از اصطلاح ضایعه درست است و نه کیست. کیست در واقع یک حفرهٔ توخالی به صورت کیسه مانند یا حاوی مایع (مواد نیمه جامد) با دیواره یا غشای متمایز از بافت اطراف است.

کیست‌ها چند نوع هستند؟

کیست‌های ناحیه فک (در سینوس‌ها و بافت نرم ناحیه دهان و صورت تقسیم بندی کیست‌ها متفاوت است) به طور کلی به دو نوع کیست‌ها با منشأ التهابی و کیست‌های با منشأ تکاملی تقسیم می‌شوند. کیست‌های منشأ التهابی که به خاطر پوسیدگی یا ضربه به دندان‌ها یا عفونت دندان ترمیم‌شده ممکن است ایجاد شوند موضوع صحبت ما هستند که شایع‌ترین آن‌ها کیست رادیکولار یا پری‌آپیکال (کیست مربوط به ریشهٔ دندان) است.طبقه‌بندی کلی کیست‌ها پیچیده و طولانی است و سایرکیست‌های غیر التهابی و خارج استخوان فکین موضوع صحبت ما نیستند.

کیست همان عفونت است؟

کیست همان عفونت نیست. کیست‌ها می‌توانند که عفونی بشوند که در این صورت درد هم می‌توانند ایجاد کنند. آبسه‌های عفونی که با تورم همراه هستند و فیستول‌های چرکی که از آن‌ها ترشحات چرکی خارج می‌شود کیست نیستند. هر چند که عفونت می‌تواند از طریق مکانیسم‌هایی با تحریک دسته‌ای از سلول‌ها، به ایجاد کیست منجر بشود ولی این دو، مقوله‌های متفاوت از هم هستند.

بعد از گذشت مدتی از یک پوسیدگی یا ضربه منجر به مرگ پالپ (محتویات کانال‌های عصبی) دندان، ممکن است که در پای ریشه یک ضایعه تشکیل شود. در بیشتر موارد این ضایعه که فقط در رادیوگرافی‌های دندانی مشاهده می‌شود، یک گرانولوم است (و نه کیست یا آبسه). گرانولوم می‌تواند در آینده تبدیل به کیست شود یا حتی می‌تواند تبدیل به آبسه هم بشود. ولی دردناک نیست و شاید در ضربه دندان اندکی درد یا حس متفاوت داشته باشد.

فرق آبسه با کیست چیست؟

آبسه یک حالت التهابی کلینیکی است که دندان‌پزشک با معاینه آن‌را تشخیص می‌دهد. آبسه در عکس رادیوگرافی اغلب ممکن است دیده نشود. آبسه به تنهایی بعد از مرگ پالپ (عصب) دندان و عفونی شدن کانال‌های دندان می‌تواند به وجود آمده باشد یا بعد از وجود یک کیست یا گرانولوم ایجاد شده باشد.

آیا کیست دندان خطرناک است؟
آیا کیست دندان خطرناک است؟

کیست‌های دندانی چه طور درمان می‌شوند؟

در درجهٔ اول وقتی با ضایعه‌ای مواجه هستیم نمی‌دانیم که واقعاً کیست هست یا نه! شیوع کیست‌های حقیقی بالا نیست بنابراین برای درمان ابتدا به سراغ درمان منشأ (دندان) می‌رویم. برای ددندان‌پزشک در مرحلهٔ درمان فرقی نمی‌کند که آن‌چه ر عکس رادیوگرافی می‌بیند کیست باشد یا گرانولوم …، چرا که در مرحله درمان اولیه بیشتر موارد فقط درمان ریشه مشکل را حل می‌کند. بعد از درمان منشأ احتمالی که یک دندان پوسیده یا ضربه دیده یا پرشده است، معمولاً منتظر می‌مانیم که ضایعه به سمت کوچک شدن برود. درمان دندان دو راه دارد، اولی درمان ریشه (عصب‌کشی) است و راه دوم حذف صورت مسئله با کشیدن دندان است. بعد از درمان ممکن است نیاز باشد که شما چند ماه بعد مراجعه کنید تا نتیجهٔ درمان بررسی شود. در بررسی روند درمان ممکن است که نیاز به خارج شدن ضایعه (تا اینجا هم کیست نیست!) وجود داشته باشد که در این حالت درمان جراحی برای شما انجام می‌شود. یا اینکه روند درمان مطلوب باشد و همان درمان قبلی کافی باشد و کار بیشتری انجام نشود.

در ضایعات خیلی بزرگ که احتمال کیست واقعی بودن بالاست، از آنجایی که ممکن است فقط با درمان ریشه معمولی، مشکل حل نشود، ممکن است که منتظر نتیجه نمانیم و براساس سن و شرایط بیمار تصمیم بگیریم که بلافاصله درمان جراحی با خارج کردن ضایعه و فرستادن آن برای روشن شدن ماهیت آن درآزمایشگاه پاتولوژی صورت دهیم.

آیا کیست‌های دندانی خطرناک هستند؟

کیست‌های منشأ دندانی آن طور که بیماران از آن وحشت دارند خطرناک نیستند. آن‌ها بیشتر موارد دردناک نیستند. رشد کمی دارند و اغلب بر روی بافت‌های مجاور تأثیر زیادی ندارند؛ اما چون از یک لایهٔ اپیتلیوم در حال رشد در دیواره، تشکیل شده است، به طور ذاتی پتانسیل تغییر ماهیت دارند. این تغییر ماهیت می‌تواند در موارد خیلی نادر، به سمت تشکیل تومور از دیوارهٔ کیست باشد. در موارد کمتری هم این تومورها ممکن است بدخیم باشند؛ بنابراین درمان همیشه مورد نیاز است؛ اما پروسهٔ درمان ممکن است با مداخلات مرحله‌ای باشد؛ یعنی در بار اول فقط دندان درمان شود. در ادامه در بررسی‌ها ممکن است نیاز به جراحی هم وجود داشته باشد. در نهایت اگر هر بافتی از بدن در جریان جراحی خارج شود (بیوپسی)، طبق پروتکل به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود تا ماهیت آن بررسی شود و آنجاست که به طور قطعی اسم «کیست» یا ضایعهٔ دیگر روی آن می‌گذارند.

عوارض دیگر کیست‌های دندانی:

کیست‌های دندانی می‌توانند عفونی شده و دردناک شوند. تبدیل به آبسه شده و تورم و برآمدگی در فک ایجاد کنند که با این حالت حتی بیمار می‌تواند دچار تب و بی‌حالی هم بشود. کیست‌ها اگر درمان نشوند چون حفره‌های خالی از استخوان در فک هستند، استخوان فک را در برابر ضربه تضعیف می‌کنند. به ندرت پاراستزی (بی‌حسی)، تحلیل ریشه و لقی دندان‌ها عارضهٔ کیست‌های بزرگ درمان نشده می‌تواند باشد.

از شنیدن عبارت کیست از دهان دندان‌پزشکتان نترسید!

حقیقت این است که دندان‌پزشکان همیشه واژهٔ کیست را به‌عنوان یک احتمال بر زبان می‌آورند! در بیشتر موارد واقعاً کیستی وجود ندارد. در اکثر موارد درمان ریشه (عصب‌کشی) صحیح، مشکل را برطرف می‌کند و نیاز به درمان دیگری وجود ندارد. ضایعه‌ای که دیده می‌شود بیشتر موارد گرانولوم نام دارد و در مرحله درمان اولیه ماهیت و اسم آن فعلاً اهمیتی ندارد! به هر دلیل اگر در بررسی‌های دوره‌ای که در ماه‌ها و حتی سال‌های بعد صورت می‌گیرد، دندان‌پزشک اگر متوجه مورد مشکوکی شد، بهترین درمان‌های تکمیلی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

چه تخصص‌هایی در دندان‌پزشکی می‌توانند در مورد کیست‌ها نظر بهتری بدهند؟

اندودنتیست‌ها (متخصصین درمان ریشه)، جراحان فک و صورت، پاتولوژیست‌های فک و صورت و متخصصین تشخیص بیماری‌های دهان و دندان گروه‌های تخصصی هستند که بیش از بقیه با تشخیص و درمان کیست‌ها سروکار دارند و بهتر

می‌توانند شمارا راهنمایی و نگرانی‌های شمارا برطرف کنند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

33 نظرات

 1. با سلام
  در دندون هایی که منجر به درمان مجدد ریشه می شوند و کیست تشکیل شده و تو عکس دیده می شود
  آیا ممکن است ریشه گزاری صحیح بوده و الودگی در حین گزاشتن پست ایجاد شود و ریشه الوده بشود
  یا نه در حین گزاشتن پست الودگی وارد ریشه نمیشه
  ممنون میشم توضیح بدهید

  • دکتر علی مرسلی

   در حین قرار گیری پست اگر بین جلسات فاصله ی زیادی طول بکشد پانسمان خوب نباشد …امکان آلودگی وجود دارد . در ضمن ضایعه ( که به اشتباه کیست گفته می شود) بعد از درمان مجدد در حتی یک سال ممکن است در عکس دیده شود و ربطی به موفقیت درمان ندارد

 2. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر مرسلی
  من دندان 6 پایین رو 7سال پیش عصب کشی کردم تا سه سال پیش که شروع کرد به عفونت که منجر به تورم لثه ام شد دوبار توسط دندانپزشکی که عصب کشی کرده بود جراحی شد ولی دوباره برگشت .گفتن اگه برای بار سوم برگشت باید دندان رو بکشی الان دوباره عفونت کرده پیش هر دکتری رفتم گفت 50 تا60 درصد احتمال اینکه دوباره باز کنیم و عصب کشی کنیم بهبود پیدا کنه شاید دوباره برگرده و هزینش زیاده .لطفا راهنماییم کنید.

  • دکتر علی مرسلی

   تصمیم گیری در مورد درمان دندان شما با توجه به درمان های انجام شده دشوار است. اول اینکه مهم است بدانیم که درمان های قبلی توسط چه کسانی انجام شده است.اگر درمان توسط متخصص درمان ریشه انجام نشده یا جراحی اوسط جراح فک و صورت یا متخصص درمان ریشه انجام نشده است، نیاز به مشاوره با اندودنتیست دارید تا در مورد شانس نگهداری دندان بر اساس گرافی (عکس) تصمیم بگیرید

 3. درود آقای دکتر مرسلی!

  آیا پس از کشیدن دندان که کیست داشته، ماندن کیست و در نیاوردن آن اشکالی ندارد؟ و خودش از بین میرود؟
  یا باید همراه دندان کیست نیز خارج شود؟
  پیشاپیش سپاسگزاری میکنم

 4. سلام
  دکتر من همراه با کشیدن دندانم به گفته خودشان کیست را نیز کشیدن
  ننیایانیازست که من دوباره به پزشک مراجعه کنم
  ممنونم راهنماییمکنید

  • دکتر علی مرسلی

   معمولا بعد از کشیدن دندان ضایعه ( یا همان کیست که شما نامیدید) با منشا دندانی برطرف می شود

  • با سلام من از امریکا تماس می گیرم.دو سال و نیم پیش دندانپزشک من از طریق عکس گرفتن از دندانم متوجه شد که من کیست دارم روی ریشه دندان بالا دندان بغل دندان نیش. من حدود شش ماه طول کشید که از طریق بیمه دولتی نوبتم گرفتم. گلتند اول برو عصب کشی شاید با عصب کشی خوب شه که متأسفانه خوب نشد .بالا خره نصمیم به جراحی گرفتند و لثه را به اندازه یک بند انگشت شکاف دادند و کیست را خارج کردند. الان دو سال می گذرد دهان من ناراحت است خیلی بد بخیه کردند احساس سنگینی و سوزش می کنم.فضای زیر لب در مفایسه با فبل کم شده احساس کشیدگی می کنم. پیش دو نفر متخصص دهان رفتم یکی از انها گفت راه حلی ندارد و دیگری گفت بیا لیزر بکن ولی من می ترسم بدتر شوم.خواهش می کنم راهنمایی کنید مرا. با تشکر سیما از تگزاس

   • دکتر علی مرسلی

    سلام
    من به نتیجه ی ریپورت پاتولوژی شما و رادیوگرافی ها دسترسی ندارم و بالطبع نظر دقیق نمی توانم بدهم
    اما اگر مشکلتان سوزش است و فضای زیر لب کم شده، این قضیه از عوارض جراحی نیست. متخصص تشخیص بیماری های دهان (Oral diagnosis specialist) فردی است که در این مورد می تواند شما را راهنمایی کند. اندودنتیست ها هم در تشخیص منشا درد خبره هستند. مواردی مثل سندرم دهان سوزان و … برای شما ممکن است مطرح باشد. سوابقی مانند بیماری های سیستمیک ،افسردگی و … هم باید در تاریخچه ی پزشکی شما بررسی شود . به هر حال تشخیص این موارد پیچیده نیاز به معاینه و بررسی های تکمیلی دارد

 5. سلام…ببخشین من یک ماه پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پرش نکردم چون دندون بغلیش خراب بود و باید کشیده میشد….الان برای پر کردنش اقدام کردم میخاستم بدونم مشکلی پیش نمیاد این همه مدت خالی بوده؟؟
  ممنون

 6. دکتر سلام وقت بخیر
  دندونم نصفش شکسته بود کیست داشت یا همون عفونت چون لپم ورم کرده بود کپسول اموکسی سیلین 500 سه بسته خوردم تقریبا خوب شد بعد رفتم عصب کشی کردم و یه 15روزی پانسمان بود و مشکل نداشت…الان ک پرش کردم دوباره متورم شده لپم و درد داره…امپول زدم و قرص میخورم.برطرف میشه بطور کل؟نگرانم

 7. سلام ببخشید من دندون اسیبابمو سه سال پیش عصب کشی کردم پرش نکردم دندونم چند،روزه شکسته ریشش هنوز هست انگار سر جاش چیزای گردی،داره میتونه کیست باشه یا ابسه است ریشه رو در نیارم مشکلی پیش میاد

 8. سلام آ قای دکتر وقت بخیر،همسرم چند وقته لثه ش عفونی میشه وچندبار بانیشتر عفونت خارج میشد opgگرفتیم دکترش گفت مشکوکم باید سه بعدی بگیرین .الان عکسی که کرفتیم به ابعاد 3*1*1 به نظرکیسته که دکتر متخصص فک و صورت گفتن که میبایست درشرایط بیمارستانی و بیهوشی 3تا دندون کشیده بشه و این کیست خارج بشه.یعنی کامل تراشیده بشه و بعد چند ماه پیوند استخوان بشه .مشکل اینه که قسمت بالای فک هم این کیست هست در ابعاد خیلی کوچکتر.شما چه راه حلی پیشنهاد میدین ممنون.

  • دکتر علی مرسلی

   مورد شما مورد پیچیده ای است و صرف نظر اینکه در احاطه ی کامل دانش من ممکن است نباشد، نیاز به رویت گرافی ها و معاینات دارد . پیشنهاد من این است با اساتید جراحی فک و صورت مجرب تر هم مشورت کنید .

 9. سلام دکتر خسته نباشید من خیلی وقته دندون جلوییم و دوتا از دندون های فک چپم عفونت کردن بطوری که کلا سمت چپ صورتم ورم کرده بود که 3تا پنی سیلین 800 تزریق کردم و اموکسی سیلین مصرف کردم ورم دندون های فک چپم خوابید ولی دندون جلوییم هیچ فرقی نکرده کلا لبم باد کرده خیلی اذیت داره ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. سلام وقتتون بخیر آقای دکتر تقریبا 3 هفتس دندون عقل پائین سمت راستم رو کشیدم(بیمارستان میلاد) و بعد از دوروز سمت راست صورتم متورم شد به پزشک دیگری مراجعه کردم 4 تا پنی سیلن زدم ورم خوابید اما با گذشت 3 هفته از ناحیه دندان عقل تا کنار دندان نیش لثم متورمه (وقتی دستم میزنم اندازه یه نخود سفت شده) پزشک دومی که مراجعه کردم میگن صبر کن به مرور زمان خب میشه .اما نگرانم .میشه راهنماییم کنید

 11. حسین اسفندیاری

  سلام آقای دکتر. در زیر زبان من تهش در کف دهانم زخمی ایجاد شده که سر سفیدی دارد وچرکی میشود ومبترکد وسوراخی به جا میگزارد و این پروسه تا حالا سه بار تکرار شده.. جاش تقریبا پایین دندان آخری در فک پایینم میباشد لطفا برای درمان راهنماییم کنید این زخم مدت 2 ماه است که به وجود آمده

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   برای تشخیص ضایعه حتما به یک دندانپزشک مراجعه کنید. مواردی که به عفونت دندانی مربوط است با درمان دندان برطرف می شود . ولی اگر مربوط به دندان نباشد حتما و حتما باید منشا آن تشخیص داده شود .

 12. با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر مرسلی
  من حدود یک سالی هست که یه ضایعه در فک پایین خود دارم . پیش متخصص فک و صورت رفتم وعکس انداختم و ایشون گفتن که به نظر می رسه این ضایعه کیست باشه
  مایعی که باعث تورم لثه شده بود رو خالی کردن گفتن که خداروشکر عفونی نیست
  ولی در مورد درمان با من صحبتی نکردند ایشون گفتند که ریشه های دندون رو از بین برده و احتمالا باید دندون هارو بکشیم
  من 18 سالمه و نمیخوام تو این سن دندون هامو از دست بدم واسه همین می خواستم بدونم آیا راه دیگه ای برای درمان هست؟
  اگر لازم هست عکس فکم رو براتون میفرستم

 13. با سلام.
  اخیرا یک عمل جراحی مربوط به کیستهای پری آپیکال هم در فک بالا و هم در فک پایین انجام داده ام. در این جراحی نیاز به کشیدن دندانها نشد اما به گفته پزشک مربوطه قسمتی از استخوان فک از بین رفته بود که مجبور به استفاده از پودر استخوان شدند.
  در برگه نتیجه آزمایش بیوپسی نیز که مربوط به هر دو کیست بالا و پایین بود، نوشته شده بود که کیست ها از نوع پری آپیکال هستند.
  خواستم بدونم که آیا جای نگرانی وجود دارد؟ یا با این عمل جراحی مشکل بر طرف شده است؟
  ممنون

 14. سلام خسته نباشید . من زیر سه تا دندون فک پایین جلو شماره های 1 و 2 کیست های کوچکی تو رادیوگرافی تشخیص داده شد که دوماه پیش برام عصب کشی کردن هر سه تا دندون رو و دارو هم دو دوره استفاده کردم . الان دوماه گذشته دوتا از کیست ها خیلی کوچیک تر شدن ولی یکیش هنوز تغییری نکرده . میخواستم ببینم باز هم باید صبر کنم یا باید زودتر جراحی کنم؟ در ضمن به من گفتن کیست رادیکولاره یا همون پری آپریکال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *