خانه / برای همکاران دندانپزشک / دندانپزشکی ، اخلاق و اگوست لندمسر
اخلاق اگوست لندمسر

دندانپزشکی ، اخلاق و اگوست لندمسر

در تصویر مردی را مشاهده می کنید که درمیان انبوهی از مردم که سلام نازی ها را میدهند، اعتراض گونه دستانش را در هم گره زده است و از همرنگ جماعت شدن خودداری می کند.صاحب این عکس” آگوست لندمسر” نام داشت و تا سالیان سال بعد از مفقود شدنش در جنگ ( به اختمال قوی به دست نازی ها به قتل رسید) مردم دنیا او را نمی شناختند و نامش را هم نشنیده بودند.سال ها بعد از مرگش، این عکس توجه تاریخ پژوهان را برانگیخت و سرانجام توانستند آن فرد را پیدا کنند و بفهمند که حرکت او در این عکس اتفاقی نبوده است. اگوست لندمسر فردی که اینگونه با عصبانیت در میان مردمی که گوسفند وار به آرمان های نازی ها دل باخته اند، ایستاده است ، ازمعدود مخالفین حزب نازی در زمان خود بوده است و سرانجام در نهایت گمنامی جان خود را هم در این راه باخته است و خانواده اش از هم پاشید اند. اگوست لندمسر نماد وجدان بیدار جامعه ای است که اکثریت آن در مسیر اشتباه حرکت می کنند و رفتاری برخلاف روال غلط و اشتباه خود را به شدت سرکوب می کنند.
این روزها البته مبحث اخلاق پزشکی موضوع داغ مجامع است. در دانشکده های دندانپزشکی مباحثی تحت عنوان اخلاق تدریس می شد. دانشجویان دندانپزشکی هم بالاجبار و اغلب از روی بی میلی این واحد ها را اصطلاحا پاس می کنند!پاس کردن این واحد ها اغلب راحت تر و کم زحمت تر از پاس کردن اندو؛پروتز و اطفال می باشد. اما به راستی اخلاق( به معنی واژه معادل انگیسی آن یعنی Ethic) در کجای کار دندانپزشکی قرار دارد؟ چرا ما باید اخلاق را رعایت کنیم؟
مثالی که من برای کاربرد اخلاق در دندانپزشکی استفاده می کنم به رشته خودم مربوط است.خشک کردن کانال قبل از آبچوراسیون یک دستورالعمل غیرقابل اغماض و ضروری در تمام درمان های کانال ریشه می باشد. اما جنبه اخلاقی قضیه چیست؟ جنبه اخلاقی قضا این است که بدون خشک کردن کانال هم شما ممکن است یک درمان ریشه را در زمان کمتر و با همان کیفیت قابل سنجش ( کیفیت درمان ریشه را معمولا با گرافی ارزیابی می کنیم) ارائه بکنید. هیچ کس نخواهد فهمید که شما کانال ها را خشک نکرده اید یا در کانالی در حال خونریزی مرحله آبچوراسیون را به اجرا در آورده اید. نتیجه درمان هم ممکن است حتی در کوتاه مدت بد نباشد! اما علم، منطق و تمام نتایج حاصل از مطالعات ما را به این گزاره رسانده است که باید کانال ها را با کن کاغذی خشک کنیم و از عدم وجود تراوش فعال در داخل کانال مطمئن شویم.چون وجود خونریزی و تراوش با فلسفه اندو یعنی ایجاد محیطی که رشد میکروارگانیسم ها را غیرممکن کند و سیل کافی اخذ کند در تعارض است. اتفاقا “اخلاق” اینجا خیلی به کمک می آید . یک دندانپزشک حرفه ای ( بخوانید اخلاق محور) با وجودی که می داند معیار سنجشی برای علمی کار کردنش ( بخوانید اخلاقی کار کردنش) وجود ندارد و ممکن است حتی سطح درآمدش را کمتر از آدم هایی کند که غیرعلمی تر و سریع تر کار می کنند، باز منافع بلند مدت بیماران،خود و هم صنفی هایش را در نظر می گیرد و می داند که اعتبار و شان حرفه ای ش علاوه بر ارزش معنوی، یه منبع درآمد لایزال بلند مدت برایش می باشد. با این دیدگاه اخلاق صرفا یک بحث فردی و شخصی نیست،بلکه حتی موارد جزئی حرفه را در بر میگیرد.!
اینکه همه یا بیشتر آدم های دور و بر ما پایبند اتیکس ( اخلاق حرفه ای ) باشند یا نباشند، اینکه فشار اجتماعی، مشکلات اقتصادی، توهین به شان و منزلت درمانگران هر روز بیشتر و بیشتر می شود هیچکدام دلیل نمی شود که ما به عنوان یک دندانپزشک مسئولیت فردی اخلاقی خود را فراموش کنیم. دندانپزشکی یک رشته انفرادی و با مسئولیت فردی است و هر فرد درمانگر به تنهایی و فقط خودش در برابر وجدان حرفه ای خود مسئول است. همانطور که از نظر قانونی هم هویت ما به عنوان دندانپزشک با یک شماره نظام پزشکی به رسمیت شناخته شده است و در قبال اتهاماتی که به ما از مجرای قانونی وارد می شود ،فرقی نمی کند که مورد اتهام در کجا اتفاق افتاده باشد. چون خود فرد ما هستیم که در قبال مراجعین و بیمارانمان مسئولیت داریم.
این روزها در جامعه مارا به غرور، تکروی، تافته جدا باخته باخته بودن متهم می کنند. اغلب ما سعی داریم با انکار این اتهامات، متهم کنندگان را قانع کنیم. ولی خقیقت این است که حس فردیت منجصر پزشکان ،دندانپزشکان و سایر درمانگران نه تنها به ضرر بیماران نیست بلکه از نظر درمانی به نفع آن ها تمام خواهد شد. حس برتری که مردم به جامعه پزشکی می دهند ( و الا اگر لطف مردم نبود که جامعه درمانی کشور صاحب چیزی از خود نبودند) باعث می شود در میان انبوه مشکلات جامعه اعم از اقتصادی ، فرهنگی و روز مره ، کار خود را مستقل و مبری از مشکلات حاضر به خوبی و درستی انجام بدهند و الا شما تصور کنید همین خطاهای فاحشی که در تولید انبوه فلان ماشین معلوم الحال و بدون ایمنی در مقیاس چند میلیونی صورت میگرد و به مرگ هزاران نفر منجر می شود اگر در جامعه درمانی کشور هم به تبعیت از بقیه جامعه به صرف همرنگ جماعت شدن صورت می گرفت چه فاجعه ای به وقوع می پیوست.
نگارنده البته منکر بی اخلاقی ها و کاستی های موجود در جامعه درمانی کشور نیست. کافی است که یکبار پایتان به بیمارستان باز شده باشد یا گیر یک دندانپزشک کارنابلد افتاده باشید تا بفهمید که اصول حاکم بر جامعه پزشکی هم تا حد زیادی نیاز به اصلاح اساسی دارد. اما باید در نظر داشت خبط ها و بی اخلاقی های حاکم بر جامعه درمانی در قیاس با روابط و اصول حاکم بر کلیت جامعه کشور، بسیار بسیار ناچیزتر و قابل صرف نظر کردن است! چه برسد اینکه توسط همین جامعه ناکارآمد از نظر رعایت اخلاقیات فردی و حرفه ای ، در بوق و کرنا شود و موضع تمرکز رسانه های جمعی گردد.
امیدواریم هر پزشک، دندانپرشک و درمانگری که اعطای سلامتی به بیماران پول درمیاورد، همیشه بر پایه اصول و اخلاقیات حرفه خود که در دانشکده و در تعامل با اساتید وهمکاران آموخته است ، بایستد. ولو اینکه شنا کردن برخلاف جرایان حاکم و بی ثمر از منظر اکثریت باشد. ممکن است رفتار اخلاقی فردی ما چیزی را عوض نکند، به گوش کسی نرسد، پولدار نشویم، مشهور و حتی محبوب هم نباشیم. ممکن است حتی بیمارانمان هم ارزش این حرفه ای و اخلاقی بودن مارا درک نکنند. اما عزت نفس و اعتلای روحی که از این قضیه به دست می آوریم، با هیچ کالایی قابل معاوضه نخواهد بود. اگوست لندمسر قبل از مرگش مشهور ،پولدار و به تعبیر اکثریت جامعه پیروزبخت نشد! اما چون به درجه ای از آگاهی رسیده بود که باور داشت مسیر صحیح را می پیماید و اکثریت مطلق الزاما اخلاق محور و درستکار نیستد، بر سر آن چه فکر می کرد درست است ایستاد و جانش را هم سرانجام در همین راه از دست داد.

1
ما درمانگران قرار نیست جانمان در مسیر درمان بیماران به خطر بیفتد،اما عمر،جوانی ، وقت و بسیاری از خواسته هایمان را صرف رسیدن به نقطه ای برای شروع کار درمانی فدا می کنیم. انصاف نیست که این شان و منزلتی که مفت از طبیبان و هم صنفی های نیاکان به ما رسیده است با زیاده خواهی و بد اخلاقی های خود به هدر بدهیم.هر چند که این میراث را جامعه قدر نشناسد، همکارن خودمان کم لطفی کنند و حتی به دلیل رعایت اصول از همکاران و حتی بیماران زخم زبان بشنویم ، با به خاطر آوردن اگوست لندمسر – مردی که درست ایستاد تا تمام مردم درست ایستادن را از او یاد بگیرند- دوباره به تصمیم گیری ها فردی اخلاقی برگردیم و ethics را از هر آموخته بیشتری در کار روزانه خود در اولویت قرار دهیم.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

5 نظرات

 1. وجدان بیدار….
  عالی بود این مطلبتان.
  اگر وجدانها بیدار بودند و اگر اخلاق حاکم بود، ماشینهای جنگ هیچوقت راه نمی افتادند و چکها برنمیگشتتد و بجای روت کانال ، ابمپلنت پیشنهاد نمیشد و طبیلت تخریب نمیشد و موجودات منقرض نمیشدند و ….
  چه زیبا میشد انوقت جهان و زندگی.

 2. دکتر علی مرسلی
  دکتر علی مرسلی

  ممنون جناب دکتر

 3. مطلب جالب و قابل تاملی بود دکتر.

 4. مطلب خیلی جالب و قابل تاملی بود دکتر.

 5. دکتر علی مرسلی
  دکتر علی مرسلی

  سپاس از سرزدن شما به اینجا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *