خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / درمان بدون درد دندانپزشکی با بی حسی
درد و بی حسی در دندانپزشکی
درد و بی حسی در دندانپزشکی

درمان بدون درد دندانپزشکی با بی حسی

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کسانی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، نگرانی در مورد دردناک بودن درمان‌های دندان‌پزشکی است. معمولاً مراجعین دندان‌پزشکی در مورد نحوهٔ بی‌حسی و اینکه چه طور قرار است درد آن‌ها کنترل شود، سؤالات و ابهاماتی دارند. در این مطلب به برخی از سوالاتی که مراجعین ما در مورد بی‌حسی و روش‌های آن دارند پاسخ داده می‌شود.

بی‌حسی موضعی در دندانپزشکی چیست؟

بی‌حسی موضعی در دندان‌پزشکی همان‌طور که از نامش پیداست با بی‌حس کردن یک ناحیه که شامل یک الی چند دندان می‌شود، موجب می‌شود که شما دردی را احساس نکنید. احساس درد در دندان‌پزشکی احساس بسیار ناخوشایندی است ولی با استفاده از بی‌حسی موضعی تقریباً دیگر مشکل درد حین اعمال دندان‌پزشکی به‌طور کامل برطرف می‌شود. بی‌حسی‌های موضعی انواع مختلفی دارند. ولی در بیشتر موارد انواع تزریقی آن در دندان‌پزشکی استفاده می‌شوند. بی‌حسی‌های موضعی سطحی به‌صورت ژل و اسپری اثرات بی‌حسی ضعیف‌تری دارند و برای بیشتر اعمال دندان‌پزشکی مانند درمان ریشه، جراحی و حتی بیشتر ترمیم‌ها کافی نیستند؛ بنابراین بیشترین حالتی که بی‌حسی موضعی برای مراجعین دندان‌پزشکی استفاده می‌شود، حالت تزریقی است.

آیا تزریق‌های دندان‌پزشکی دردناک هستند؟

تزریق‌های دندان‌پزشکی شاید به دلیل قطر سوزن کمتر و بی‌حسی موضعی بلافاصله و همچنین تکنیک‌ها و ناحیهٔ تزریق، به‌اندازه تزریق‌های پزشکی دردناک نباشند. از طرف دیگر دید بیشتر بیمار، اندازه و شکل وسیله تزریق و همچنین طول مدت تزریق و ناحیه مخاطی پر از گیرنده‌های عصبی آن، به بیماران ترس از درد بیشتری را منتقل کند. ولی در نظر داشته باشید که وجود یک بی‌حسی عمیق و کامل شرط لازم برای انجام بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی است.

درخواست برخی از بیماران: لطفاً بدون بی‌حسی برای من کار انجام دهید!

به‌ندرت برخی از مراجعین به دلایل مختلف که مهم‌ترین آن‌ها ترس از تزریق است درخواست می‌کنند که بدون بی‌حسی برایشان درمان انجام شود. بال شخصه هرگز چنین درخواستی از بیماران را قبول نمی‌کنم. چون از کسی که نمی‌تواند با درد خیلی کم تزریق مدارا کند و بر ترسش غلبه کند، انتظار نمی‌توان داشت که درد شدید کار درمانی بدون بی‌حسی را تحمل کند؛ بنابراین درخواست کار بدون بی‌حسی به‌جز موردی که واقعاً دلیل استثنایی و خاصی داشته باشد، منطقی نیست.

روش‌های آرام‌بخشی در دندان‌پزشکی غیر از بی‌حسی موضعی وجود دارند؟

غیر از بی‌حسی‌های موضعی روش‌های آرام‌بخشی دیگری هم وجود دارند که البته به‌اندازه بی‌حسی‌های موضعی استفاده نمی‌شوند و کاربردهای خاص خود را دارند:

  1. آرام‌بخشی با استفاده از گاز: این روش به دلایل تکنیکی و قانونی در ایران رایج نیست ولی در بسیاری از کشورهای دنیا روش رایجی است. البته در این روش هم در ادامه از بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌شود اما عمل آرام‌بخشی و بی‌حسی را بسیار ساده می‌کند. در این تکنیک از گازی که به گاز خنده معروف است استفاده می‌شود. در دندان‌پزشکی اطفال استفاده از این روش جایگاه خاصی دارد.
  2. آرام‌بخشی با استفاده از داروهای خوراکی یا تزریقی: داروهای آرام‌بخش به‌صورت خوراکی یا تزریقی ممکن است به صلاحدید پزشک روز قبل از مراجعه و یا ساعاتی قبل از مراجعه برای برخی از مراجعین تجویز شوند. این داروها کمک می‌کنند تا اضطراب بیمار کاهش، آرامش بیمار افزایش پیدا کند و امکان دستیابی به بی‌حسی موضعی کامل هم بیشتر شود. داروهای مورداستفاده در این روش‌های آرام‌بخشی موجب خواب‌آلودگی و کاهش هوشیاری می‌شوند و فقط باید تحت نظر پزشک و در مقدار توصیه‌شده استفاده شوند.
  3. هیپنوتیزم و روش‌های مشاوره‌ای: هیپنوتیزم یک روش کاربردی در دندان‌پزشکی است که می‌تواند بسیاری از مشکلات بیماران را کاهش دهد. البته تصورات بیشتر مردم در مورد هیپنوتیزم اغراق‌آمیز و غیردقیق است. هیپنوتیزم یک روش تکمیلی در بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی می‌تواند باشد. ولی بالطبع تعداد کمی از دندان‌پزشکان ممکن است دارای این مهارت باشند (در آموزش عادی دانشکده این مهارت‌ها گنجانده نشده) از طرف دیگر همهٔ مراجعین ممکن است که کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش نباشند.

برای برخی از افراد که فوبیای شدید دندانپزشکی (ترس شدید از درمان‌های دندان‌پزشکی) دارند، ممکن است ملاقات با یک مشاور یا روانشناس برای ریشه‌یابی و حل مشکل ترس کمک‌کننده باشد. ( اگر مشکل ترس از دندان پزشکی دارید به اینجا مراجعه کنید و مطالب مرتبط را بخوانید)

ترس از عصب کشی
ترس از عصب کشی  و درد

بی‌هوشی برای درمان‌های دندان‌پزشکی:

تقریباً در افراد بزرگ‌سال نیاز به بی‌هوشی برای درمان‌های روتین دندان‌پزشکی وجود ندارد. در کودکانی که نمی‌توانند با دندان‌پزشک خود همکاری برای انجام داشته باشند و روی یونیت بنشینند و در بزرگ‌سالان با شرایط خاص (برای مثال عقب‌ماندگی ذهنی از نوعی که امکان همکاری بیمار با دندان‌پزشک را فراهم نکند) ممکن است که نیاز باشد درمان دندان‌پزشکی تحت بی‌هوشی عمومی انجام بگیرد. بالطبع انجام درمان تحت بی‌هوشی عمومی نیاز به امکانات بیمارستانی دارد و از زمان بیشتری هم از بیمار و تیم درمانی می‌گیرد.

آیا بی‌حسی موضعی دندان‌پزشکی عارضه دارد؟

بی‌حسی موضعی دندان‌پزشکی رایج، لیدوکائین حاوی رگ فشار (اپی‌نفرین) است که عارضه جانبی آن در دوزهای معمول بسیار اندک است. برخی از بیماران از خواب‌آلودگی یا سردرد بعد از بی‌حسی ممکن است شکایت کنند که البته یافتهٔ شایعی نیست و حتی ممکن است با استرس‌های قبل از درمانشان هم مرتبط باشد؛ بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که در حالت عادی بی‌حسی‌های موضعی دندان‌پزشکی برای سلامتی شما زیان‌بار نیستند.

آیا خانم‌های باردار مشکلی ازنظر دریافت بی‌حسی موضعی ندارند؟

در دوران بارداری استفاده از بی‌حسی موضعی لیدوکائین معمولی مشکلی را برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند و کاملاً ایمن است. البته اعمال دندان‌پزشکی در دوران بارداری ممکن است که نیاز به مجوز پزشک معالج متخصص زنان داشته باشد و سه‌ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای انجام اعمال دندان‌پزشکی است. ( مطلب دندانپزشکی برای زنان باردار را اینجا بخوانید)

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *