خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / توریسم دندانپزشکی چیست؟
توریست
توریسم دندانپزشکی یا dental tourism

توریسم دندانپزشکی چیست؟

گردشگری دندانپزشکی (dental Tourism یا dental vacation )،نوعی از مدیکال توریسم( توریسم پزشکی) است که در آن گردشگران به دنبال یک مقصد ارزان و در عین حال با کیفیت برای درمان دندانپزشکی خود هستند. امروزه این نوع از گردشگری در کشورهای پیشرفته جهان شایع بوده و اغلب کشورهای در حال توسعه را به عنوان مقصد این نوع گردشگری انتخاب می کنند.
مهم ترین دلیل گردشگران دندانپزشکی برای سفر به کشور دیگر، هزینه های بالای دندانپزشکی در کشور خودشان است. به طوری که مجموع هزینه های یک سفر، پرداخت هزینه های اقامت و حتی تفریح و درمان، در مجموع آن سفر را ارزان تر از درمان دندانپزشکی در کشورخودشان می کند! در کشورهای اروپایی، استاندارد سازی واحد آموزشی در کشورهای این حوزه،اعتماد عمومی به دندانپزشکان سایر کشورهای اروپایی را که خدمات ارزان تری ارائه می کنند،افزایش داده است. ADEE بر آموزش دندانپزشکان اتحادیه اروپا نظارت دارد ولی قیمت خدمات در هر کشوری متفاوت بوده فلذا، توریسم دندانپزشکی در اروپا امر رایجی است. امکان تردد راحت بین کشورهای اتحادیه اروپا، این نوع از توریسم را بیشتر رواج داده است.
به علاوه در کشورهایی که نیروی کار ارزان باشد،دندانپزشکان مالیات کمتری بپردازند و مداخله دولت در امور درمانی کمتر باشد، دندانپزشکان می توانند خدمات با کیفیت مناسب با هزینه کمتر به توریست ها ارائه کنند. مکزیک، کاستاریکا و تایلند به علت هزینه های نازل مقصد بسیاری از گردشگران دندانپزشکی دنیا هستند . مجارستان سالیانه 227 میلیون یورو از محل توریسم دندانپزشکی درآمد دارد.کشور ترکیه هم مقصد بسیاری از توریست های دندانپزشکی از سراسر دنیا، برای انجام خدمات دندانپزشکی است.
علاوه بر اروپا، امریکایی ها هم علاقه زیادی به انجام درمان های دندانپزشکی خود در کانادا ،مکزیک و حتی پرو دارند! صد و سی میلیون امریکایی تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیستند و سفر به خارج از کشور برای عصب کشی و روکش دندان می تواند تا هفتاد درصد هزینه های دندانپزشکی آن ها را کاهش دهد.هر سال بیش از نیم میلیون امریکایی برای درمان دندانپزشکی خود به خارج از امریکا می روند!
در کشور ما هم توریسم دندانپزشکی رایج است.ایران یکی از مقاصد توریسم پزشکی و دندانپزشکی در منطقه است. علاوه بر این که بسیاری از ایرانیان خارج از کشور تمایل دارند که امور دندانپزشکی خود را به علت کیفیت مطلوب و قیمت مناسب در ایران انجام دهند،برخی از شهروندان کشورهای همسایه مانند عراق و جمهوری آذربایجان هم ایران را به عنوان مقصد گردشگری دندانپزشکی انتخاب می کنند.
کیفیت خدمات دندانپزشکی در ایران به جرات می توان گفت که قابل مقایسه با پیشرفته ترین کشورهای دنیا می باشد. برخلاف تصور عمومی، در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی و حتی کشورهای توسعه یافته تر از ما مانند کره جنوبی،مالزی، فرانسه، ایتالیا ،آلمان اسکاندیناوی و … کیفیت اعمال دندانپزشکی اگر در حد ایران نباشد، پایین تر هم هست! حتی در ایالات متحده امریکا که مهد تولید علم دندانپزشکی جهان می باشد، درمان های دندانپزشکی از نظر تجهیزات به کار رفته،مهارت دندانپزشکان و کیفیت ارائه شده تفاوت فاحشی با کشور ما ندارد. ( البته میزان رضایت مندی بیماران از درمان مبحث دیگری است که شاید خیلی از موارد، ربطی به کیفیت قابل سنجش درمان نداشته باشد)

توریسم دندانپزشکی
توریسم

البته توریسم درمانی منتقدان خودش را هم دارد. به عنوان مثال ADA ( انجمن دندانپزشکان امریکا) معتقد است که توریسم درمانی دندانپزشکی ممکن است امکان ملاقات ها و چکاپ های دوره ای دندانپزشکی را از بیماران سلب می کند.امکان پیگیری برای خطاهای دندانپزشکی را هم نداشته و ممکن است در مواردی به زیان مراجعین دندانپزشکی تمام شود. احتمال نقض اصول استریلیزاسیون و عدم پایبندی به استاندارد های درمانی روز دنیا هم از نظر برخی منتقدین می تواند برای مراجعین دندانپزشکی تباعاتی در بر داشته باشد.
در این میان موسسات ،سایت ها و شرکت هایی هم هستند که خدمات گردشگری به توریست های دندانپزشکی ارائه می کنند. این خدمات از تامین محل اقامت، ترانسفر تا معرفی دندانپزشکان ماهر و معتمد را در بر میگیرد.خدمات این شرکت ها گاهی آن قدر گسترده است که گرفتن نوبت از مراکز دندانپزشک و حتی گرفتن تخفیف را هم در بر میگیرد!
در ایران البته در حال حاضر حضور چنین شرکت ها و موسساتی- حداقل در حیطه دندانپزشکی – محسوس نیست. اما بسیاری از توریست ها، حتی توریست های کشورهای پیشرفته دنیا، گاهی مایلند که درمان های دندانپزشکی خود را در ایران انجام بدهند. هزینه پایین در عین حال کیفیت در حد استاندارد های دندانپزشکی دنیا، توریست ها را بیشتر به این امر تشویق می کند.

کشور ایران به داشتن دندانپزشکان توانمند و مجهز به تکنولوژی های روز دنیا می تواند یک مقصد گردشگری دندانپزشکی برای منطقه و حتی کشورهای اروپایی باشد .

مراجعین دندانپزشکی خارج از کشور بخوانند

تماس با من (دکتر علی مرسلی)

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *