خانه / در حاشیه / مروری بر ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در سال 1394
پذیرش دانشجوی دندانپزشکی
پذیرش دانشجوی دندانپزشکی

مروری بر ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در سال 1394

این مطلب در مورد ظرفیت ها و سیاست های کلی پذیرش دانشجوی دندانپزشکی برای سال 1394 می باشد و برای همکاران دندانپزشک تهیه شده است.

با برگزاری کنکور سراسری امسال، عده زیادی از دانش آموزان وارد دانشگاه خواهند شد و رقابت بر سر رشته‌های دانشگاهی، در گام آخر با انجام انتخاب رشته به پایان خواهد رسید. دندانپزشکی در سال های اخیر از شاخه های دانشگاهی محبوب کنکور علوم تجربی بوده است. در آزمون سراسری سال 1394 شاهد تغییراتی در ظرفیت‌ رشته های دانشگاهی بوده ایم. در عین حال بحث‌های فراوانی در رابطه با نیاز کشور به دندانپزشک در آینده، ظرفیت پذیرش دندانپزشک در دانشگاه‌های داخلی و آمار ایرانیانی که در خارج از کشور به تحصیل دندانپزشکی مشغولند و در آینده قصد بازگشت دارند وجود دارد. در طول سالیان اخیربه نظر می‌رسید که آمار نقطه ضعف برنامه ریزی نیازهای درمانی دندانپزشکی کشوربوده و متولیان امر، برنامه مدونی که به نیاز‌های آینده جامعه پاسخ گوید، در چنته نداشته اند.در مورد نحوه پذیرش دانشجوی دندانپزشکی و کیفیت پذیرش هم بارها صحبت هایی در سطوح مختلف تصمیم گیری و رسانه ها انجام شده است وای نتیجه مشخص در پی نداشته است.
پروفسور رامون بائر مشاور سازمان بهداشت جهانی در دومین کنگره سلامت دهان و اپیدمولوژی دندان در سال 1390بیان کرد که برای هر 11 هزار و 100 ایرانی فقط یک دندانپزشک وجود دارد و برخلاف کشورهای پیشرفته، بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله ایران شاهد افزایش شیوع بیماری‌های دهان و دندان هستند.
توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که دکتر باقر شهنی‌زاده رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در اردیبهشت 1393 در برنامه تلویزیونی پزشکی نبض اعلام کرد که در حال حاضر ۳۰ درصد از ۳۰ هزار دندانپزشک تربیت شده کشور بیکار هستند. بنابراین باید برنامه‌ریزی‌ها در حوزه سلامت بهداشت دهان و دندان سلامت‌محور باشد نه درمان‌محور.در فاصله سه سال از آماری که دکتر بائر ارائه داد بعید است در سه سال معجزه ای در سرانه دندانپزشکان کشور اتفاق افتاده باشد.نتیجه این که یک جای کار می لنگد و آن احتمالا عدم وجود آمار موثق و روشن و در نتیجه عدم برآورد صحیح از نیازهای بهداشت دهان و دندان مردم کشور است.
دکتر محمد بیات رییس دانشکده دندان‌پزشکی تهران،تقریبا مقارن با مصاحبه دکتر شهنی زاده ( اردیبهشت 1393) در مصاحبه با ایسنا به تربیت تعداد زیادی دانشجو در داخل و خارج از کشور اشاره کرد و گفت:” در حال حاضر در داخل کشور حدود ۳ هزار دانشجوی در حال تحصیل داریم، ۴ هزار جوان ایرانی نیز در خارج از کشور در حال تحصیل در رشته دندان‌پزشکی هستند که بخش عمده آن‌ها به کشور بازمی گردند. دوهزار نفر از آن‌ها در فیلیپین مشغول به تحصیل هستند؛ به گونه‌ای که ۹۰ درصد دانشجویان دندان‌پزشکی در فیلیپین ایرانی هستند و متاسفانه با کیفیت پایین فارغ التحصیل می‌شوند. وی تعداد کل دندان‌پزشکان کشور در حال حاضر را بیش از ۲۶ هزار نفر عنوان کرد و گفت: این تعداد دانشجویان با تجمیع دانشجویان در حال تحصیل در خارج از کشور این عدد به بیش از ۳۳ هزار نفر خواهد رسید و این در حالی است که کشور به این تعداد متخصص دندان‌پزشکی نیاز ندارد! ” سخنان دکتر بیات هم با آنچه که ظاهرا از سوی سازمان بهداشت جهانی برای سرانه دندانپزشک نسبت به جمعیت تعریف شده است و دکتر بائر سه سال قبل بیان کرده بود همخوانی چندانی نداشت.مگر اینکه در سه سال سرانه دندانپزشک کشور،از معیارهای سازمان بهداشت جهانی عبور کرده باشد.

نگاهی به پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در سال 1394
ظرفیت پذیرش دندانپزشک در دانشکده های دولتی دندانپزشکی کشور امسال حدود 1200 نفر است که در کنار دانشکده‌های دولتی، پردیس های خودگردان دانشکده‌های دولتی هم حدود 295نفر دانشجوی دندانپزشکی جذب می‌کند که با حساب پردیس ها، در مجموع تعداد ظرفیت اعلام شده پذیرش طبق دفترچه آزمون سراسری 1394 به 1500 نفر می‌رسد. نکته جالب این است که پردیس‌های دانشکده‌های دولتی که در واقع دانشکده‌های” پولی” حساب می‌شوند تقریبا به اندازه یک سوم ظرفیت کل پذیرش دانشکده‌های دولتی پذیرش دانشجو دارند! در نظر بگیرید که بسیاری از این دانشکده‌ها از امکانات دانشکده‌های دولتی استفاده می‌کنند.
نکته جالب تر اینکه وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید، جناب آقای دکتر هاشمی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری مهر در خرداد ماه 1394 گفتند که ظرفیت کنکور سراسری در گروه علوم تجربی در گروه دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی افزایش پیدا می کند، و فکر میکند که در مجموع دانشگاه های دولتی و آزاد حداقل در حدود ۱۵۰۰ نفر ظرفیت افزایش پیدا خواهد کرد.در حالی که ظرفیت اعلام شده برای رشته دندانپزشکی دانشگاه های دولتی در سال اخیر(1394) بیش از 1500 نفر بوده است که برای رشته پزشکی و داروسازی بسیار بسیار بیشتر از 1500 نفر است!
البته این تعداد که به آن‌ها اشاره شد، تنها ظرفیت پذیرش دانشجویان دندانپزشکی در کشور ما نیستند. واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای مختلف با ظرفیت پذیرش متغیر خود،تعداد زیادی دانشجوی دندانپزشکی جذب می کنند که در سال های قبل که فقط دو دانشکده موجود بود، این تعداد پذیرش با دانشکده‌های دولتی رقابت می‌کرد. هم اکنون که تعداد شهرهای دارای دانشکده‌های دندانپزشکی دانشگاه آزاد افزایش پیدا کرده است احتمالا تعداد پذیرش دندانپزشک توسط دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به ظرفیت‌های متغیر این دانشگاه رشد بیشتری هم می‌تواند داشته باشد و احتمالا نظارت کاملی بر کمیت پذیرش وجود ندارد.
در نظر داشته باشیم که ظرفیت پذیرش دانشجو دندان‌پزشکی سال ۹۳ مجموعا ۱۱۴۱نفر و سال ۹۲ برابر با ۱۵۰۰ نفر اعلام شده بود که در سال 1393 نسبت به 1392 کاهش داشت. واضح است که حتی با استناد به آمار غیردقیق موجود، سیاست مشخصی در قبال تعیین ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی در کشور وجود ندارد و هر سال ممکن است تصمیمات اتخاذ شده در کاهش یا افزایش پذیرش با سال قبلی متفاوت باشد.

در پایان
شرایط بهداشت و سلامت دهان و دندان کشور بیش از آنکه به نظر می رسد نیاز به مداخله داشته باشد، نیاز به ارزیابی دقیق و آنالیز دارد.در همه کشور‌های پیشرفته دنیا، مطالعات جمعیتی و برآورد نیاز تربیت کادر مورد نیاز سلامت در آینده، جز اولویت‌های سیاست گذاران نظام سلامت آن کشور است.امید است که سیاست گذاران سلامت کشور هم با چنین رویکردی ظرفیت‌های پذیرش دانشگاه‌ها در رشته دندانپزشکی را تعریف کرده باشند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

21 نظرات

  1. دکتر علی مرسلی

    اگر قرار باشد که خواست و دلخواه داوطلبان ظرفیت رشته را تعیین کند آن وقت همه ی مردم ایران باید پزشکی و دندانپزشکی بخوانند … چرا که شما اگر از هر ده کودک بپرسید در آینده می خواهد چه کاره شود حداقل نه نفر خواهند گفت که تمایل به دکتر شدن دارند . ظرفیت را نیاز جامعه و همچنین قدرت نظام آموطشی برای تربیت داوطلبین شایسته ( ونه همه) تعیین می کند. ضمنا تحصیل در رشته های علوم پزشکی نیاز به سطحی از توانمندی و استعداد است که همه الزاما این توانمندی را ندارند . نمی توان سلامت و جان مردم را به دست افراد صرفا علاقه مند( آن هم به دلایل مادی!) و غیرتوانمند سپرد!
    افسانه هایی را که در مورد انیشتین و پاستور شنیدید فراموش کنید …این افراد ، آدم های تلاشگر با سطح هوش و استعداد عالی و نمرات درجه بالا بودند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *