faen
خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / درآمد دندان‌پزشکان آیا واقعا زیاد است؟
دندانپزشکی و درآمد
دندانپزشکی و درآمد

درآمد دندان‌پزشکان آیا واقعا زیاد است؟

شما هم به عنوان یک مراجعه کننده به دندان‌پزشک ممکن است از گروه افرادی باشید که وقتی در مطب دندان‌پزشک خود نشسته و با احتساب پولی که از شما برای درمانتان دریافت شده است، ضربدر تعداد بیماران تخمینی یک روز، سعی در محاسبه درآمد دندان‌پزشک بکنید. چندی است که در رسانه‌ها مصاحبه‌هایی از افراد مختلف مربوط و نامربوط، علی الخصوص مسئولین رده‌بالای وزارت بهداشت، در مورد هزینه‌های درمان‌های دندانپزشکی مطرح می‌شود. بعضاً گفته می‌شود که هزینه‌های مواد دندانپزشکی فلان درصد است و دندان‌پزشکان در به اصطلاح گران بودن هزینه‌های دندانپزشکی، مقصرند. قبل از همه باید تاکید کنم، فرضیه گران بودن هزینه‌های دندانپزشکی با اینکه مردم توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند بهتر است دو مقوله جدا از هم در نظر گرفته شوند. به طور مفصل در مورد گران نبودن هزینه‌های دندانپزشکی و اینکه ارزش خود این خدمات همین مقدار و حتی بیشتر از این مقدار است، در برنامه تلوزیونی و مقالات دیگر توضیح داده‌ام. هزینه های دندانپزشکی برای مردم کمر شکن هستند و بیشتر مردم توان پرداخت آنها را ندارند. اما سؤال اینجاست که چرا نمی‌شود سود و زیان یک دندانپزشک را صرفاً با دریافتی که از بیماران دریافت می‌کند ضربدر تعداد بیماران محاسبه کرد. در ادامه ادله‌ای برای اینکه چرا قیمت تمام شده خدمات دندان‌پزشکی در همه‌جای دنیا و ازجمله ایران گران است ارائه می‌شود.

1- هزینه‌های مطب دندانپزشکی فقط مواد نیستند

تجهیزات دندانپزشکی قیمت‌های بالایی دارند. یونیت(صندلی دندان‌پزشک) از نوع ایرانی (ارزان‌ترین انواع) از قیمت یک پراید شروع و تا قیمت یک ماشین ژاپنی شاسی بلند باکیفیت ادامه دارد. شما اگر یک پراید بیست میلیونی داشته باشید و در اختیار یک راننده آژانس قراردهید و قرارداد ببندید و خودتان در خانه زیر کولر بنشینید، می‌توانید هر ماه درصدی از درآمد را شریک شوید. اگر خودتان با پراید مسافرکشی کنید، درآمد بیشتری کسب می‌کنید. دندانپزشک در واقع علاوه بر ارائه خدمات، سرمایه زیادی را هم به کار می‌گیرد. در کنار یونیت شما دستگاه‌های گرانقیمت دیگری را در نظر بگیرید که همپای دندانپزشک سرویس می‌دهند و نگهداری و تعمیرات آن‌ها هم علاوه بر هزینه خریدشان کلی هزینه اضافی دربردارد. حقوق پرسنل و مهم‌تر از همه هزینه ملک مطب (خریداری شده باشد یا اجاره‌ای باشد)، و دست آخر مواد مصرفی و یکبار مصرف کلی هزینه روی دست دندانپزشک می‌گذارند. بسیاری از خدمات دندانپزشکی در یک چرخه حتی خارج از مطب انجام می‌شوند. لابراتوارها و دستگاه‌های گرانقیمت، فلزات ومواد گران‌بهای مورد استفاده و کار تکنسین‌های ماهر غیر از دندانپزشک، هزینه درمان را بالا می‌برند. دندان‌پزشکان برخلاف سایر صنوف که راه‌های زیادی برای فرار مالیاتی دارند، جز خوش‌حساب‌ترین مودیان مالیاتی هستند و مبالغ زیادی را به عنوان مالیات نسبت به مشاغل با درآمد مشابه و حتی بیشتر می‌پردازند.

2- زمان و هزینه زیادی برای دندانپزشک شدن صرف شده است

یک مهندس بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه دولتی، تعهد رسمی به دولت ندارد. ولی یک دندانپزشک بعد از شش سال درس خواندن مجبور است به طرح خدمتی برود و دوسال اکثراً در مناطق محروم خدمت کند. تازه بعد از اتمام طرح برای آزاد کردن مدرک خود هم مجبور است مقادیرکلانی بپردازد! نکته خنده‌دار این است که فارغ‌التخصیلان دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که با هزینه خودشان هم تحصیل کرده‌اند، مجبورند که این دوره اجباری را طی کنند! این بی‌عدالتی‌ها در برابر طرح اجباری متخصصین دندانپزشک ناچیز است! با اخذ تخصص در دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی که سه الی پنج سال بعد از دوره عمومی باز هم درس خوانده‌اید، مجبورید که هر جا که وزارت بهداشت مقرر می‌کند به مدت چند سال بروید! همه‌این موارد هزینه به شمار می‌رود. هزینه این «زمان» آنقدر بالاست که شما اگر به عنوان دندانپزشک اصرار داشته باشید که با پرداخت پول به دولت از این تعهدات معاف شوید یا فقط مدرک خود را حتی بعد از پایان تعهدات دریافت کنید، وزارت بهداشت معمولاً یا چنین موردی را قبول نمی‌کند و یا ده‌ها تا صدها میلیون تومان (به وجه رایج تاریخ نگارش این مطلب)، ممکن است که از دندانپزشک مطالبه کند!

3- دندانپزشکی حرفه پرخطری است

دندان‌پزشکان با کار خود به سلامتی خود آسیب می‌زنند. در لیست مشاغل پراستهلاک دندان‌پزشکی معمولاً در رده‌های بالا قرار دارد.یکی از مشاغل پر استرس است. بیشترین میزان خودکشی در مشاغل پزشکی در امریکا را دندان‌پزشکان به خود اختصاص داده‌اند. شغل دندانپزشکی بیمه نمی‌شود. مستقیم با سلامت جسمی و روحی مرتبط است و اگر هرکدام به خطر بیفتد،دندانپزشک از امرار معاش ناتوان است. عمر کار دندان‌پزشکی خیلی بالا نیست و اغلب دندان‌پزشکان به دردهای کمر و گردن دچار می‌شوند.

4- دندان‌پزشکی با سلامت مردم – که باارزش‌ترین داشته آنهاست – سر و کار دارد

زمانی که من یک لحظه شک کنم که یکی از وسایل مورد استفاده آلوده شده،یا قبلاً استفاده شده و … حتی اگر مطمئن هم نباشم، سریع آن وسیله را برای بیمار جدید دور می‌اندازم یا کنار می‌گذارم و از وسیله جدید استفاده می‌کنم. چون کنترل عفونت در رشته ما خیلی حساس است و بهای مادی ندارد.سلامت قابل قیمت‌گذاری نیست. ما نمی‌توانیم اگر درمانی از نظر زمانی یا هزینه‌ای گران برای ما تمام می‌شود، بیمار را قبول نکنیم و از زیر درمانی که بیمار به آن نیاز دارد، در برویم. فشار مسائل اقتصادی نباید دندان‌پزشک را برای کاهش هزینه‌ها تحت فشار قرار دهند. چون کاهش هزینه‌های مطب دندانپزشکی به زیان سلامت بیماران است. هزینه‌های درمان اشکالی ندارد که بالا باشد، در عوض درمان بدون شبهه، با حوصله در وقت بیشتر و با موفقیت بیشتر صورت می‌گیرد. اگر دندانپزشک بخواهد مانند حرفه‌های دیگر با فروش خدمات بیشتر یا افزایش سرعت ارائه خدمات، درآمدش را افزایش دهد یا با حذف استانداردها، استفاده از مواد و تجهیزات نامرغوب هزینه‌ها را کاهش دهد، سلامت و جان مردم به خطر می‌افتد و این قضیه دام خطرناکی است که متأسفانه سیاست گذاران بهداشت و درمان کشور از آن غفلت می‌کنند. ما تولیدکننده کنسرو یا شیر نیستیم که وقتی تورم بالا می‌رود، برای ثابت نگه‌داشتن سود، وزن کنسروها را کم کنیم یا شیرها را رقیق کنیم! هر دو مورد کنسرو و شیر با سلامت مردم سروکار دارند، اما طبیب از نظر اخلاقی نمی‌تواند کیفیت درمانش را به خاطر کاهش هزینه‌ها یا حفظ سود مالی، پایین بیاورد یا اینکه خدمات کمتری ارائه‌کند! (در کتاب چالش های اخلاقی دندانپزشکی مفصل در این مورد توضیح داده ام)

5- دندانپزشکی علم و هنر است

خدماتی کیفی از نوع دندان‌پزشکی چندان قابل کمی سازی قیمت نیستند. البته تعرفه‌گذاری در دندانپزشکی وجود دارد. ولی جفیفت این است که نمی‌توان انتظار داشت که همهٔ دندان‌پزشکان یک مبلغ را برای عنوان خدمات واحد دریافت کنند. چون خدماتی که حتی عنوان یکسان دارند، یکسان نیستند. مثلاً درمان ریشه دو دندان مولر در دو فرد متفاوت، شرایط متفاوتی دارد و هر کدام ممکن است زمان و تعداد جلسات متفاوتی را بطلبد. درنتیجه تعرفه یکسان برای دو خدمت متفاوت نمی‌تواند منطقی باشد. علاوه بر این تجربه، تخصص دندانپرشک، هزینهٔ تمام شدهٔ درمان ( که از اجاره مطب، مالیات و مواد مصرفی و استهلاک تجهیزات را در بر می‌گیرد) را بالا و پایین می‌کند. برای دندانپزشکی، تعرفه گذاری به صورت حداکثر تعرفه و حداقل تعرفه می‌تواند صورت گیرد، به شرطی که روی هر دو نظارت کافی وجود داشته باشد. مسئله دیگر اینکه دندان‌پزشکی کار درمان و جراحی در یک فضای محدود است. مانند خلق یک اثر هنری، مهارت اپراتور را می‌طلبد و در نتیجه مانند هر اثر هنری دیگر باید در قیمت‌گذاری در نظر گرفته شود.

6- حساس بودن وخطاپذیربودن درمان‌های دندانپزشکی

دندانپزشکی کاری تخصصی است. میزان بروز خطا در درمان‌های دندانپزشکی به خاطر ذات حساس بودن درمان بالاست.در همه‌جای دنیا، میزان خطاهای دندانپزشکی بالاست به طوری که بیشترین میزان هزینه بیمه خطای درمان (بیمه مسئولیت) را در میان درمانگران امریکا، دندانپزشک‌ها می‌پردازند. (منبع را بخوانید ) درست است که کار یک جراح قلب یا مغز ریسک جانی دارد و با شکست درمان دندانپزشکی قابل قیاس نیست، اما توجه کنید که همه در دهان خود تا 32 دندان می‌توانند داشته باشند و بیشتر افراد گذرشان به دندان‌پزشک می‌افتد ولی همه گذرشان به جراح قلب یا مغز نمی‌افتد. بنابراین هزینه‌های مجموع جبران خطای دندان‌پزشکان هم بالاست. کار پر ریسک هم علی القاعده باید با هزینه بیشتر ارائه شود.

7- سخن آخر

خدمات دندانپزشکی در همه‌جای دنیا گران هستند و ازقضا در ایران این خدمات باکیفیت مناسب و خیلی ارزان‌تر از کشورهای دیگر دنیا و حتی همسایه‌ها ارائه می‌شود. بسیاری از هم‌وطنان خارج از کشور ما برای دریافت خدمات دندانپزشکی مناسب و ارزان به ایران سفر می‌کنند. (مثال هزینه ها در امریکا) قیمت چیزی که ذاتاً گران است با دستور، مصوبه، لایحه و … ارزان نمی‌شود. به همان دلیل که نمی‌توان دستور ارزان شدن طلا یا ارز را داد. اما متأسفانه بسیاری از مردم ما به دلیل فشار اقتصادی از درمان‌های دندانپزشکی محروم هستند. راه‌حل کمک به مردم برای بهره‌مندی از خدمات دندان‌پزشکی می‌تواند در سه مسیر کلی پوشش خدمات بیمه‌ای مبتنی بر پیشگیری، افزایش فرهنگ سلامت دهان و دندان مردم و بهبود کسب‌وکار و رونق اقتصادی، خلاصه کرد. پاک کردن صورت‌مسئله و سخنان عوامانه که شعار کاهش هزینه‌های دندانپزشکی را می‌دهند راه به‌جایی نمی‌برند و صرفاً کاربرد انتخاباتی و مردم فریبانه دارند. این مطلب منکر میانگین درآمد بالاتر دندان‌پزشکان نسبت به مشاغل دیگر نیست. اما در همه‌جای دنیا این الگوی طبیعی حضور دارد. دندان‌پزشک نسبت به یک کارمند درآمد بیشتری دارد ولی نسبت به یک توسعه‌دهنده وب موفق یا یک واردکننده فرش ممکن است درآمد ناچیزی داشته باشد. این روند ممکن است عوض شود و شغل دیگری در سال‌های بعد پردرآمد باشد. به‌هرحال تمام مشاغل درآمد یکسان قرار نیست داشته باشند .شغل پردرآمدتر، برحسب درآمد هم هزینه‌های بیشتری داشته و پرداختی مالیاتی بیشتری با خود دارد. همان‌طور که انتخاب رشته و شغل برای همه آزاد است، کسب درآمد مشروع هم حق همهٔ شهروندان کشور است. بسیاری از دندان‌پزشکان امروز فرزندان اقشار آسیب‌پذیری هستند که باهوش و درایت،زحمت زیاد برای قبولی در کنکور، درس خواندن و کار در دانشگاه دندان‌پزشک شده‌اند. آن‌ها نه اختلاس کرده‌اند، نه دکل دزدیده‌اند و نه پول فروش نفت را بالاکشیده‌اند. بلکه با  سال‌ها درس‌خواندن ونشستن در ساعات طولانی در یک چهاردیواری در پشت یونیت، کار در فضای کوچک دهان توأم با استرس زیاد و فشار به مهره‌ها و فقرات، درد مردم را تسکین داده‌اند و سلامت را به ارمغان آورده‌اند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج، خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی، ساختمان پزشکان نور واحد 20 /تهران، پل گیشا 02188283006

187 نظرات

 1. دکتر جون. بعضی نظرات خیلی چرت و دری وری هستن٬ من تعجب میکنم شما چرا وقت میذارید همه رو جواب میدین!!!

 2. من‌ امسال کنکور دارم وخداروشکر وضعیت تحصیلیم خوبه وامید به قبولی در رشته پزشکی ودندانپزشکی دارم ولی یه چیزی که ذهنمو مشغول کرده اینه که تو دندانپزشکی اگه نتونی هزینه ی راهاندازیشو بدی به اندازه ی کافی درمانگاه وجود داره که بتونی توش کار کنی، خودم یه درمانگاه میشناسم که ۶یا۷دندانپزشک عمومی دارند آنجا کار میکنن در حالی که سالانه به تعداد فارغالتحصیلان اضافه شده ودرآشنایان خودمون هم داریم کسانی رو که توایران قبول نشدن ورفتن فیلیپین دندون میخونند با این اوصاف به نظر شما بازار کار دندونپزشکی محدود نیست؟

 3. با سلام ، من به عنوان یک دندانپزشک به این باور رسیدم که درامد ارایشگر ها از ماها بیشتر ، و مردم ایران برای قرتی بازی خوب پول خرج میکنن، برای تزریق ژل و بوتاکس بدون چونه پول میدن. چه جوری با ژل لب میخندی وقتی اطرافیانت از بوی بد دهانت رنج میبرن. واقعا دیگه عصبی میشم وقتی این همه بی احترامی و بی عدالتی میبینم. همین مردم اگه قلبشون درد بگیره بدو بدو از ترس اینکه نمیرن میرن دکتر ، ولی حاظر نیستن برای سلامت دهان و دندان به دکتر مراجعه کنن.

 4. سلام. من دانشجوی سال اخر دندانم. ی سوالی ب شدت ذهت منو ب خودش نشغول کرده ک ایا رزیدنتی شرکت کنم یا خیر. ایا از نظر درامد تفاوتی هست بین عمومی و متخصص. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   پاسخ این سوال فاکتورهای زیادی را در بر میگیرد که فقط به درآمد مربوط نیست و بنیادی تر است …. در کل باید ببینید هدفتان از زندگی و نگاهتان به آینده چیست

 5. سلام و عرض ادب
  ضمن آرزوی موفقیت در امورات
  بنده با این مورد مخالفم. فکر میکنم هزینه ای که برای امور درمان توسط افراد پرداخت میشه به شدت هزینه بالایی هست. بر فرض مثال هزینه یک عمل جراحی برای درمان شکستگی استخوان برای یکی از عزیران بنده حدود 8 میلیون هزینه برداشت. در صورتی که یک معلم ماهیانه شاید 3 میلیون حقوق بگیرد ولی یک پزشک با چندین جراحی بیش از 10-20 میلیون درامد روزانه دارد. خود بنده دکترای اخصصی در رشته مهمندسی برق مشغول تحصیل هستم ولی برای تامین هزینه مجبور به کار در مرجع آموزش وردپرس هستم. آموزش وردپرس ولی وقتی درامد خودم را با یک پزشک مقایسه می کنم حرفی برای گفتن ندارم. به هر ترتیب امیدوارم وضعیت معیشت همه ملت روبراه باشد. موفق و پیروز باشد.

  • دکتر علی مرسلی

   عدالت به معنای برابری نیست. مت مونلوگ پایه گذار ورد پرس الان میلیونر است . با صرف ارائه یک پلت فرم متن باز بدون اینکه بعدا حتی کار خاصی کرده باشد. در امریکا و اروپا هم درآمد جراح اختلاف فاحشی حتی با معلمین دارد . برای ویزیت یک پزشک عمومی در اتحادیه اروپا 40 تا 100 یورو است…یعنی برای یک سرماخوردگی ساده به پول ما الان (1397) بیش از هشتصدهزارتومان هزینه ویزیت یک پزشک عمومی در اتحادیه اروپاست. در ایران این مبلغ الان در بخش خصوصی 25 هزار تومان است . اگر همین نسب را تعمیم بدهید به دریافتی میانگین کارمند یا معلم در اروپا متوجه می شوید که 40-100 یورو برای آن ها مبلغ کمی نیست !

 6. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی روانشناسی ام سال کنکور علاقه به پزشکی و دندان پزشکی داشتم اما نتونستم قبول شم الان میخوام دوباره اماده بشم برای قبولی دندان پزشکی الان 20 سالمه به نظر شما ارزش داره که من دوباره کنکور بدم و اینکه من علاقه به تحقیقات دارم در رشته داندان پزشکی میشه کارهای پژوهشی هم کرد ؟

 7. کاش میشد به عقب برگردم و از نو انتخاب رشته کنم:(

 8. سلام امروز رای قطعی شورای رقابت راجع به تاسیس داروخانه ها صادر شد و پس از از چند دهه مکیدن خون مردم به خاطر انحصار توسط بسیاری از داروسازان، ایین نامه جدید تاسیس داروخانه نیز ابطال شد به تمام مردم حق طلب ایران تبریک میگویم به فضل خدا رشته دندانپزشکی و تخصص پزشکی و رشته های توانبخشی وپیراپزشکی نیز از انحصار خارج خاهند شدهیچ مرجعی به بهانه تخصصی بودن حرفه و شغل،،،حق ندارد ظرفیت ورودی را کاهش دهد.به امید سربلندی ایران عزیز

  • دکتر علی مرسلی

   ظرفیت ورودی رشته در سال های اخیر چند برابر شده است و حرف شما نه تنها مصداق ندارد بلکه مضحک است. دندانپزشکی پزشکی و … انحصاری نیست و هر کس که تلاش کند و هوش و توانش را داشته باشد از طریق کنکور سراسری قبول می شود . اینکه در دانشگاه را بدون کنکور باز کنند و به افرادی که توان و صلاحیت این کار را ندارند کار را بسپارند( که با زیاد شدن ظرفیت ها در حال اتفاق افتادن است) خطرناک است

   • اینکه منی که هم تئوری قوی داشتم و هم عملی بسیار نتونم درست تست بزنم چون اساسا تست زدن مثل قمار بازی هست ، با اون شاگرد آخر کلاسی که به زور معدل 15 شده بود و تو تست زنی مهارت داشت چون با پول میرفت کلاس جادوگری تست زنی بیشتر مضحکه ، وقتی کنکور برداشته بشه این همه تخلفات پزشکی هم دیگه نمیبینیم ولی خوب برای بعضیا نون داشته و برای بعضی دانش آموز ها هم سود

    • دکتر علی مرسلی

     کنکور در حال حاضر عادلانه ترین روش عدالت آموزشی است. افرادی که از زوستاهای دور دست کشور در کنکور رشته های خوب قبول می شوند گواه این مدعا هستند . بدون کنکور مطمئنا دانشگاه ها با رانت و پارتی پر خواهند شد

 9. بعدم يه طوري ميگيد اون كشور اين كشور مشكلي داريد تشريف ببريد شرايط مملكت اينه مث همه مهندسين حاذق شريف بخوني ك از كشور رفتن اگرم نميتوني ميبيني شرايط اينه مجبور نيستي بري مهندسي سركيسه كردنم نيست واس پولي ك ميگيره درس خونده بابا درس خوندن سخته اونم دندان و پزشكي و دارو نه يسال نه دوسال چن سال

 10. من خودم دوسال پشت كنكورم براي دندون پزشكي اينا هيچوقت پرنميشه توجامعه چون ظرفيت خيييلي محدوده مث رشته هاي مهندسي نيست كه بدون كنكور پذيرش كنن رقابت هم به همين خاطر شديده نكته بعد اينك يه كنكور قبول شدن كارراحتي نيست موقعي كه شما ول ميچرخيدي واس خودت اينا سخت درس ميخوندن و ميخونن اون كسي ك يه عصب كشي ميكني كار دومين نيست كار چند سال درس خوندنه اينو فقط اونايي كارساده ميدونن كع كنكور تجربي ندادن نميفهمن رقابت يني چه آماس پا براي زياد درس خوندن يني چي اصلا نميدونن درس خوندن يني چي و اينك كسي ك تو شريفه بيكاره بله حق داره اونم درس خونده كلي زياد اما خب شرايط جامعه مااينه و بازم مسله اي ك هست اگ مهندسين ميديدن وضع درست نيست تجربي ميدادن و بجاي رقابت تو١٠٠هزارنفر با ٧٠٠هزارنفر رقابت ميكردن

  • دوست عزیز اول اینکه مهندسین از کجا میدونستن که شرایط بدین صورت میشه اگه اطلاع داشتیم راهو از همون اول درست میرفتیم بنده خودم مهندسی برق خوندم تو دانشگاه شریف با بهترین نمرات الانم تو یه نیروگاه تو منطه مرضی کار میکنم یا بهتر بگم خدمت میکنیم که البته تو ایران فقط پزشکهای عزیز که تو مناطق مرزی هستن خدمت میکنن
   درسته بچه های پزشکی زحمت کشیدن و درس خوندن اما بچه های مهندسی هم زحمت زیاد کشیدن خدا لعنت کنه دانشگاه ازاد رو که بصورت فله ای گند زد به رشته ها مهندسی ای کاش ظرفیت مهندسی رو هم به اندازه مورد نیاز نگه میداشتن که امروزه انقدر مهندسی بی ارزش نباشه و بچه های مهندسی به فکر تغییر رشته نباشن
   رتبه یک پزشکی پارسال اگه سرچ کنید میبنید که کسی نیست جز دانشجوی ترم سه کارشناسی مهندسی برق دانشگاه شریف هستش که تغییر رشته داد و پزشکی قبول شد نشون میده که بچه های مهندسی کشش درس خوندن تو پزشکی رو دارن پس هی نگید بچه های پزشکی خیلی بیشتر از بچه ای مهندسی زحمت کشیدن بله طول تحصیل شما درسته طولانی هستش اما اگه انسان اینده خودشو روشن ببینه زیاد مهم نیس یکم بیشتر از بقیه درس بخونه .
   دوستی پزشکی میگفت تعهد خدمتی داریم بعد پایان تحصیل. اینو میخام بگم خود بنده مشغول بکارم تو نیروگاه در منطقه مرزی و محروم و حقوق در حد کارمندی دارم و امنیت شغلی صفر ای کاش تعهد خدمتی از ما هم میگرفتن حاضر بودم ده سال بلکه بیشتر تعهد بدم که امنیت شغلیم حفظ بشه در ظمن عزیزی که در کسوت پزشکی تو مناطق پزشکی هستن حقوق ۱۵ تومن دیافت میکن بغییر کارانه و.. البته این مطلبو خود وزیر بهداشت گفتن .گوارای وجود پزشک مسیرشو درست انتخاب کرده الانم داره بهرشو میبره

 11. I was looking at some of your posts on this site and I conceive this internet site is
  real informative! Continue posting. http://www.sille.info/cgi-std/gaestebuch.cgi

 12. سلام روی چه حسابی میفرماییدکه کیفیت دندانپزشکی در روسیه و ایتالیا بدتر از ایرانه؟؟؟؟ اگه به رنک دانشگاه باشه که دانشگاه مسکو و میلان رنکش از دانشگاه علوم پزشکی تهران بهتره،،اگه به تولید تجهیزات حوزه سلامت باشه که تجهیزات ساخت ایتالیا در دنیا کم نظیره شاخص دی ام اف تی در ایتالیا نیز از ایران بسیار بهتر است ،،،قطعا درامد متوسط یه دندانپزشک ایتالیا از بقیه مشاغل حرفه ای بیشتر نیست ،،وقتی تمام اطبای متخصص و نود و پن درصد دندانپزشکان توانایی سفر های خارجی رو دارن این به معنای خوردن حق تمام داوطلبان رشته تجربی هست اگر تعدادتان بیشتر بود درامد متوسطان کاهش میافت تعداد محدود تری درامد نجومی داشتین،،بالفرض که هزینه های دندانپزشکی مردم هیچ فرقی نکند ولی درامدمتوسط حوزه سلامت تعدیل خاهد شد،،،وزارت بهداشت در تعیین ظرفیت های سه رشته پر طرفدار از اختیارات خود سو استفاده کرده و مصداق بارز سو استفاده از حق و قابل طرح در دیوان عدالت اداری میباشد همانطوری که داروسازان تا حدودی توانستند ایین نامه ظالمه تاسیس داروخانه رو با شکایت در شورای رقابت و دیوان عدالت اصلاح کنند امتیاز جمع کردن برای تاسیس مطب در شهر های بزرگ نیز ظالمانه است فقط یه مرد میخاد که پای وزارت بهداشت رو مانند المان (لینک زیر رو مطالعه فرمایید)به دادگاه بکشه انشالله به زودی. https://www.google.com/amp/amp.dw.com/fa-ir/تحصیل-در-آلمان-تغییر-شرایط-پذیرش-برای-تحصیل-در-رشته-پزشکی/a-41859148

  • دکتر علی مرسلی

   کیفیت خدمات دندانپزشکی ربطی به رتبه ی دانشگاه ندارد .بیشتر سیستم های آموزش دندانپزشکی اروپایی و روسی سال ها از سیستم های امریکایی عقب ترند و کشورهایی که تکست های امریکایی به سبک آموزش امریکایی آموزش داده می شود درمان کلینیکی بهتری دارند.شاخص دی ام اف تی هم ربطی ندارد. مالدیو اصلا دانشکده دندانپزشکی ندارد ولی شاخص دی ام اف تی آن بسیار بهتر از ایران است!
   در آمد متوسط در ایتالیا را با کلید واژه / income /Italy Average Salaries به راحتی می توانید ببینید و درآمد متوسط دندانپزشکان ایتالیا طبق آمار رسمی FDIبالای 100 هزار یورو در سال است اما متوسط درآمد در ایتالیا بیست هزار یورو در سال است!
   خدمات با ارزش افزوده قیمت بالا دارند . همه صافکاری می توانند یاد بگیرند و هزاران صافکار وجود دارد . ولی فقط در تهران چند صافکار اتوموبیل قیمت های بالا دارند. در مورد دندانپزشکان هم همین طور است. خیالتان را راحت کنم اگر ده میلیون دندانپزشک هم فارغ التحصیل شوند فرقی به حال انسان های باهوش و توانمندی که بین صدهاهزار نفر کنکور داده و در تجربی سرآمد شده و همین مسیر را هم در دانشگاه طی کرده اند نخواهد کرد!
   زمانی که من وارد دانشگاه شدم 12 دانشکده داشتیم ، الان 60 دانشکده داریم در حالی که امریکا با دویست میلیون جمعیت کمتر از 50 دانشکده دارد ، تبعات این قضیه را بالطبع نسل های بعدی خواهند دید .

 13. با سلام.تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.دلایل زیادی رو میشه مطرح کرد برای رد حقانیت صحبت های شما.متاسفانه دندانپزشکان سرکیسه کردن مردم رو حق طبیعی خودشون میدونن چون که در کنکور رتبه خوبی آوردن و زیاد درس خوندن در حالی که یادمون نره در دانشگاه آزاد هم رشته دندانپزشکی وجود داره!!!ضمنا دندانپزشکی حرفه ای هست که در اون هیچگونه تولید،خلاقیت،نوآوری،ابتکار و ارزش افزوده وجود نداره و صرفا جنبه خدماتی و زیبایی داره.خوشبختانه مردم نسبت به ذات و ماهیت دندانپزشکان کاملا آگاه هستن.به همین موارد اکتفا میکنم.موفق باشین.

  • دکتر علی مرسلی

   پذیرش در دانشگاه آزاد در دندانپزشکی بسیار سخت است و از پذیرش در رشته های دولتی و حتی دندانپزشکی شهرستان ها ساده تر نیست .
   دندانپزشکی برخلاف نظر شما بسیار خلاقانه و نیازمند ابتکار و قابلیت های فردی است و تفاوت های دندانپزشکان مختلف در سطح خدمات موید این قضیه است .

 14. سلام الگوی ایران در زمینه پزشکی و دندان پ باید ایتالیا باشه که به ازای هر دویست نفر یک پزشک و دندانپزشک داره نه کیفیت کارشون اومده پایین نه اختلاف طبقاتی به وجود اورده نه سایر تحصیل کردگان رو دلسرد کرده فراری و خودکشی داده، دندونپزشک تو ایتالیا خودشم بکشه بیشتر از سالی هفتاد هزار یورو نمیتونه در بیاره،یکی از فواید دولت اصول گرا شکستن انحصار در حوزه وزارت بهداشت بود که با روی کار اومدن دولت جدید ظرفیت همه رشته های وزارت بهداشت مخصوصا دندانپزشکی رو بیش از پنجاه درصد کاهش دادن،،، بله دکتر جان ما بیداریم اگه تعدادتون به جای حدود سی هزار نفر ، هفتاد هزار نفر میبود دیگه هیچ کلینیکی بهتون پرکیس نمیداد و مجبور بودین با ماهی دو تومن واسه کارفرمای پولدار کار کنین بدون بیمه ، واسه هیچ صنفی توی کشور ما کارانه و نوین و per case وجود نداره ،کارمند به ازای هر مشتری مهندس به ازای هر پیچی که میبنده کارانه بگیره ،شما هم به خاطر انحصار رشتتون سفر هلند و یونان ومالدیو و ارمنستان و… بریدو درس دادنتون رو در دانشگاه وقت تلف کردن بدونین چون نمیدونین چه کسانی با همین پول حق التدریسی زندمانی میکن.

  • دکتر علی مرسلی

   متاسفانه در کشور ما این احساس وجود دارد که درآمد کسی از حق دیگری است.ایتالیا دندانپزشکی بسیار ضعیفی دارد و اصلا الگوی مناسبی نیست ولی درآمد دندانپزشکان ایتالیا خیلی خیلی بیشتر از جیزی است که شما ذکر کردید.فقط هزینه رحیسترشدن در دندانپزشک خانواده برای هر فرد 12 یورو است.ویزیت دندانپزشک 40حداقل یورو است که علاوه بر 12 یورو ثبت نام است! ایعنی شما در ایتالیا فقط برای اینکه دندانپزشک را زیارت کنید حداقل 300000تومان باید بپردازید تازه دندانپزشکان معروف کمتر از 200 یورو ویزیت نمی گیرند! ایتالیا یکی از انحصاری ترین کشورها در زمینه ی دندانپزشکی است و اصلا ورود دندانپزشک از بیرون در این کشور تعریف نشده است در حالی که در امریکا و آلمان و … دندانپزشکان خارجی از جمله ایرانی با طی مراحل پذیرش می شوند.
   شما چه دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید درآمد متوسط دندانپزشکان در بیشتر نقاط دنیا زیاد است.در امریکا برای یک عصب کشی دندان مولر مردم حداقل 900دلار در دانشکده آموزشی زیر دست دانشجو می پردازند و این مبلغ در بیرون بالای 1500 دلار است.بیشترشان هم بیمه ندارند! همانطور که من به کارآفرینی که با نوشتن یک اپلیکیشن میلیون ها دلار درآمد کسب کرده حسودی نمی کنم و این درآمد را حق زحمت،نبوغ و هوش او می دانم …شغل های زیادی هستند که درآمد آن ها از من یا شما کمتر یا بیشتر است. کارمند قرار داد دارد و کارمندانی هستند که پر کیس هم میگیرند.همه ی ما باید به قراردادمان پایبند باشیم. دندانپزشکی ما با امریکا قابل قیاس است ولی متاسفانه نظام اداری ما با ایتالیا هم قابل مقایسه نیست.شما کافی است که مراجعه به دندانپزشکی در ایران و امریکا را با مراجعه به یک اداره دولتی در ایران و امریکا مقایسه کنید …

   • حمیدرضا صادقی

    از این مبالغی که میگید یک عالمه مالیات کسر می شه اون هم با نظام مالیاتی سرسختانه اروپا و آمریکا که کمتر کسی می تونه از زیر این مالیات ها فرار کنه.این در حالی است که دندان پزشکان در ایران براحتی از مالیات فرار می کنند پس در نتیجه از دندانپزشکان آمریکایی و اروپایی درآمد بیشتری دارند.

 15. سلام
  به دلیل عدم توانایی مدیران و مسئولین در کنترل و پایین اوردن تعرفه های پزشکی ، کمتر پزشکی در مراکز دولتی کار می کند و درامد بالای بخش خصوصی باعث بی میلی حتی در تشخیص و درمان پزشکان بخش دولتی شده است.درامد یک پزشک بخش خصوصی در ایران تقریبا با درامد پزشک در آمریکا مطابقت دارد اما با این تفاوت که اختلاف درامدی یک پزشک در ایران با سایر مشاغل در ایران بسیار زیاد است بطوری که هزینه ترمیم یک دندان به اندازه تمام حقوق یک کارگر ساده می باشد و یا ویزیت یک متخصص حدود یک دهم حقوق یک ماه کارگر ساده می باشد.تنها راه موثر کردن درمانهای بخش دولتی و کاهش فاصله حقوقی بین پزشکان و سایر مشاغل کم کردن تعرفه های بخش خصوصی است.اگر پزشکانی هم حاضر به فعالیت در مناطق محروم نشدند هستند پزشکان بیکاری که می توانند بجای انها فعالیت بنمایند.گفتنی است دولتها و وزارت بهداشت بجای پرداختن به موضوع مهم پیشگیری ، تنها به فکر درمان و گسترش زیرساختهای درمانی هستند و یک سوال مهم بوجود می آید و آن اینست چرا دولت هزینه های زیادی جهت جلوگیری از بیماری نمی کند اما بودجه های انچنانی جهت احداث و تعمیر و تجهیز اماکن درمانی می کند ؟چرا محیط آلوده؟ چرا غذای ناسالم و سرطانزا؟ چرا محیط سرشار از استرس؟ آیا دولت توان مقابله با سودجویان را ندارد؟ جالب است بدانیم غذایی که ما مصرف می کنیم در کشور های دیگر دنیا به دلیل رعایت ندارن اصل مهم بهداشت مواد غذایی ، غیر قابل مصرف می باشند اما در کشور ما به دلیل مصلحت اندیشی آقایون مردم باید دچار بیماری شوند.به امید کم کردن تبعیض در کشور

 16. جهانگییر سیفی

  سلام.بنده دانشجوی دندان پزشکی هستم.مطالب بشیار واضح و مفید و پرمحتوا بود.

 17. با سلام
  لازمه یه نقدی به صحبت های این دوست دندان پزشکمون داشته باشم.
  1- اگر بخواهیم هزینه های دندان پزشکی در کشور رو با خارج ایران مقایسه کنیم باید درامد متوسط مردم با سایر کشورها هم در نظر گرفت. دندان پزشکی به عنوان یک حرفه در اقتصاد نه تولید هست نه بازرگانی، بلکله جزو خدمات هست. دستمزد خدمات هم در هر کشور متناسب با درامد عموم مردم هست. اگر در امریکا و کانادا دستمزد یه دندان پزشک بالا هست، در کنارش سایر مشاغل خدماتی هم درامد بالایی به نسبت دارمد مضاف بر اینکه بیزنس های بخش تولید و بازرگانی درامدهای بالاتری هم از بخش خدمات دارند
  ۲- متاسفانه در سالهای اخیر در ایران بیزنس های خدمات در هر حوزه ای دستمزد هاشون چندین برابر شده، از تعمیرات وسایل عمومی و خانگی مثل تعمیرات خودرو، لوله کشی ساختمان، برقکاری، کابینت سازی و..تا بیزنس های خدماتی که حوزه بهداشت درمان هستند اما بخش تولید شدیدا ضعیف و کم بازده و بخش بازرگانی (املاک تجاری، فروشندگی و…) شدیدا اشباع شده. شما الان از هر مشاور اقتصاد دان سوال بپرسی که وارد جه بیزینسی بشم بدون شک میگه برو توی بیزنس های خدماتی.

  ۳- شکی در سختی و حساسیت حرفه دندان پزشکی وجود ندارد، اما مشاغل دیگر هم سختی های خاص خودشون رو دارن که متاسفانه چون در ایران هر کسی فقط سختی های شغل خودش رو میبینه این تصور را دارد که بقیه مشاغل سختی خاصی ندارند. به عنوان نمونه در مورد خودم بگم، من لیسانس از یک دانشگاه معتبر دولتی در مهندسی شیمی گرفتم مدرکم رو مشروط بر دو برابر مدت تحصیل که ۸ ترم بود برای تعهد کار در ایران ازاد نکردن، یعنی ۸ سال سابقه کار مرتبط در ایران باید داشته باشم تا بعد از اون رایگان مدرکم رو بهم بدن، خوب تازه بعد فارغالتحصیلی برای استخدامی یه ازمون دادم که ۴ هزار نفر شرکت کننده داشت، نفر اول ازمون شدم و استخدام، کار من هم به عنوان بهره بردار یه واحد عملیاتی بصورت شیفکاری هست که باعث شده کشیک شب هم بدم و حالا بعد ۴ سال سابقه حقوقم ۴-۵میلیون هست، با این حساب که اشتباه در حوزه کار ما از لحاظ اقتصادی خسارت های میلیون دلاری داره و از نظر جانی، نقص عضو و مرگ رو به همراه داره. در صورتی که در کشورهای خلیج درامد یه مهندس با شغل من، ۱۰ برابر بیشتره.

  ۳-اکثر مشاغلی که در دنیا درامد بالایی دارند مربوط به ابتکار خود فرد هست نه شرایط عمومی که شغلش براش ایجاد کرده، افراد کار افرین که خلاقیت به خرج میدن و طرح هایی پیاده می کنند که قبل از اونها کسی نتونسته، شایسته درامدهای نجومی هستن و حرفه هایی که لرنیگ کرو انها پایین است دارای این حجم درامد نسبت به مشاغل دیگر اون جامعه نیستند.
  دندانپزشکی هم مثل بقیه حرفه های معمول جامعه لرنیگ کرو سطح بالایی نداره، در واقعه یک کارافرینی نیست که کسی که وارد این حرفه میشه با انواع و اقسام مشکلات ناشناخته که قبل از او کسی با اونها اشنا نبوده و راه حلی براش تعرف نشده است، روبرو شود و باید با پشتکار و خلاقیت خودش اون ها رو بر طرف کند-این خصوصیت یه کارفرین است و مستحق درامد بالایی هم می اشد-. متخصص دندان پزشک شدن هم مثل بقیه رشته ای دانشگاهی یه مسیر معمول رو که از قبل همه چیز اون تعریف شده و مشخص هست رو باید طی کنه نه نیاز به کارافرینی دارد و نه روحیات کارافرین!

  ۴-شاید سخترین قسمت برای ورود به حرفه دندان پزشکی رد شدن از فیلتر کنکور باشد که البته اون هم افراد باهوش و ضریب هوشی بالا از پسش بر می ایند اما مسله اینه که صرف ضریب هوشی نسبتا بالا نباید یه حاشیه امن برای تضمین حرفه ای با درامد های نجومی برای افراد فعال در اون حرفه باشد. افرادی با ضریب هوشی بسا هم سطح یا بالاتر از اون هم پیدا میشه که در رشته های فنی مهندسی تحصیل کردند اما درآمد های متوسط تا بالا که سهله، تضمین اشتغال هم برای اونها وجود ندارد.
  ۵- ظلمی که از اواخر دهه هفتاد وزارت علوم در حق رشته ای فنی مهندسی و همچنین علوم انسانی شروع کرد و بی مهبا و بدون برنامه ریزی در دانشگاه ها رو روبه همه باز کرد، تصور کنید که وزارت بهداشت هم بخواهد با رشته های علوم پزشکی انجام دهد و مثلا ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی را که الان ۱۵۰۰ در سال است به سه برابر برساند و هزینه این دوبرابر افزوده شده را هم از خود ثبت نام کننده بگیرد، اونوقت چند سال دیگه اونوقت دندانپزشک در هر شهر داریم که خودشون برای رقابت در جلب بیمار (مشتری) قیمت هاشون رو رقابتی میکنند، ولی چون الان تقاضای مردم برای دندان پزشکی زیاده و عرضه ان کم قیمت ها سرسام اوره. یه مثال بگم الان شهری که خودم توش کار میکنم (ماهشهر) دندان پزشکاش کمتر از ۱۵ نفر هستن در صورتی که این شهرستان جمعیتش از ۱۵۰۰۰۰ نفر بیشتره.

  ۵- به نظر میرسه که حرفه ای که شدیدا تحث تاثیر یه تصمیم و سیاست ساده از یک مرجع است (وزارت بهداشت به راحتی میتونه با یه دستور تعداد پذیرفتگان این رشته افزایش یا کاهش بده مثل اون کاری که وزارت علوم با رشته ای فنی مهندسی کرد.) نمی تواند اهمیت و محبوبیتش را مرهون ذات خودش بداند.

 18. کل گردش مالی دندانپزشکان شش هزار میلیارد تومنه گردشذمالی وکلا بیش از هفتاد هزار میلیارد تومنه

 19. يه جور ميگيد ناعدالتي انگار پزشكي و داروسازي اينطور نيستن.
  منم دانشجوي داروسازي هستم ولي درامد انچناني نداريم.هر چند بازار كار دندانپزشك چند ساله شديدا تو شهراي بزرگ اشباع شده،و اين روند تو سالهاي اينده شامل متخصصا هم ميشه

 20. سلام آقای دکتر خداقوت
  من 35 سال دارم و کارشناسی ارشد مکانیک هستم. میخوام کنکور تجربی بدم فقط برای قبولی دندانپزشکی
  با فرض قبولی در کنکور سال بعد و 6 سال دانشگاه و 2 سال طرح، در سن 44 سالگی کار دندانپزشکی رو شروع میکنم آیا دیر نیست؟
  اینکه یک دندانپزشک حدودا تا چند سالگی میتواند در مطب کار کند؟
  دندانپزشکان در 3 سال پایانی دانشگاه و دوران طرح درآمد دارند؟ و چقدر؟

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   دندانپزشکان تا زمان فارغ التحصیلی و اخذ شماره نظام نمی توانند و نباید طبابت کنند.
   در دوران طرح درآمد دارید. در سربازی احتمالا خیر ندارید .
   بر حسب شرایط بدنی هر کسی در سنی بازنشسته می شود. برای شروع هم دیر نیست ولی علاقه ، انگیزه و دلایل منطقی قوی برای چنین تصمیمی می طلبد

 21. مهندسین خیلیاشون رتبه های زیر هزار کنکور بودن و هیچ در امدی ندارن. شما بادکترای مهندسی و کلی چاپلوسی و پارتی بازی و 4 5 تا مقاله ی ای اس ای اگه شانس بیارید ( احتمالا توی یه شهرستانی) بهتون ماهی 4.5 می دن و تازه باید حدودا دو مقاله ی ای اس ای چاپ کنید در سال بمدت 5 سال تا دانشیار بشید و حقوقتون بشه 6.5 اگه نتونید اخراجید! ( حساب کنید چقدر استرس داره!) من که خودم دکترای برق دارم با 33 سال بی کارم حالا باید بدوام به این ماهی 4.5 برسم چون ساعتی بخوام توی دانشگاه های معمولی درس بدم ماهی 13 هزا می دن که شما 700 تومان برای یه عصب می گیرید ظرف همون یه ساعت….

  دوستم که الان استاد دانشگاه گیلان هست با 200 سایتشن و کلی پارتی بازی چند روز پیش می گفت سبزی فروش می شدم بهتر بود. خلاصه فقط شما درستون خوب نبوده ما اگه نرفتیم سمت رشته ی شما بچه بودیم راهنما نداشتیم وگرنه الان مثل خیلی از همکاراتون فایل می شکوندیم توی ریشه کلی هم پول می گرفتیم طلب کار هم بودیم. ( بلایی که سر من اومده…)

 22. با تشکر از راهنمایی شما.

  خیر قصد بازگشت به ایران ندارم چون معدل دیپلمم پایین است و وزارت بهداشت معدل پایین دیپلم را ایراد میگیرد و مدرک ارزشیابی نمی شود.
  شاید بتونم بعد از اتمام تحصیل در خود روسیه کار پیدا کنم .چون زبان تحصیل روسی هست مشکلی برای ارتباط با مردم نخواهم داشت. انچه من را ازار میدهد سنم هست(33 سال) همه می گویند با این سن نمیتونی دندان پزشکی بخونی. همه میگویند دندانپزشکی روسیه خوب نیست مردم چون از روسیه خاطرات بدی دارند کاملا شتاب زده درباره همه چیز اظهار نظر می کنندولی من اعتقادی به این مساله ندارم چون اگر حقیقت داشت از خارج روسیه دندان پزشک استخدام می کردند یا اینکه مردم به خاطر وضعیت بد دندانپزشکی برای درمان به خارج می رفتند البته من هنوز کسی را پیدا نکر ده ام که در روسیه دندانپزشکی خوانده باشد تا اطلاعات بگیرم
  شهریه تحصیلی بالای کشور های اروپایی و همچنین شرایط محدودیت سنی و شرط معدل برای پذیرش تحصیلی من را به فکر تحصیل در روسیه انداخته است و عملا انتخاب دیگری ندارم

  • دکتر علی مرسلی

   من در مورد طبابت در روسیه اطلاعی ندارم و نمی توانم کمکی بکنم ولی سطح آموزش دندانپزشکی ایران بهتر از روسیه است .
   سن فاکتور مهمی است ولی نه این قدر مهم

  • با سلام…شرایط معدل برای ارزشیابی وزارت بهداشت حذف شده و شما باید در آزمون ملی شرکت کنید…

 23. با عرض سلام

  من 33 سال دارم ومدرک دیپلم تجربی دارم و مشکلان زیادی در زندگیم داشتم و هیچ وقت فرصت تحصیلات دانشگاهی نداشتم والان شرایط مالی بهتری دارم وعلاقه زیادی به تحصیل در رشته دندان پزشکی دارم.حقیقتشو بخواهم بگم من امادگی برای شرکت در کنکور سراسری ندارم ایا به نظر شما تحصیل دندان پزشکی در روسیه کار درستی هست؟ در روسیه امتحان ورودی ساده تری برای ورود به دانشگاه هست الان موندم چی کار کنم.ایا تحصیل در این سن و سال ان هم در کشور روسیه درست است؟نمیتونم از علاقم به دندانپزشکی دل بکنم

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   اگر هدفتان بازگشت به ایران و طبابت در ایران است حتما از مورد تائید بودن دانشکده ی مورد نظر مطلع شوید. در ضمن مسیر تائید مدرک را در ایران در نظر بگیرید. مسیر دندانپزشکی مسیر ساده ای در هیچ جا نیست .

 24. سلام اقای دکتر ممنون ک جواب سوالات رو می دید. کاش بقیه هم مثله شما با حوصله بودن تا امثال من ی کمی از سردرگمی نجات پیدا کنیم….
  اقای دکتر من قبلا هم ب شما ایمیل زدم .23 سالمه . مهندس مواد هستم و بخاطر جبهه رفتن پدرم معاف شدم. دلم میخواد بشینم و برای دندانپزشکی بخونم چون از اول هم به همین شغل علاقه داشتم. فکر میکردم تصمیم اشتباهی گرفتم با مشورتی ک از شما گرفتم فهمیدم ک کار منطقی ای هست ک من تو این سن بخوام تازه برا دندانپزشکی بخونم. فقط اینکه یک سوال دارم ک خیلی فکرمو ب خودش مشغول کرده اونم اینه ک تو دوران طرح خدمت پزشکان 5 تا 10 میلیون میگیرند ایا دندانپزشکان هم حداقل همون 5 میلیون رو میگیرند؟ چون واقعا اگه این دو سال هم بخوان حقوق ناچیزی داده بشه واقعا ظلمه ک من 8 سال دیگه تازه بخوام بدون پول به فکر اجاره مطب و خرید وسایل دندانپزشکی باشم!! پیشاپیش سپاس از پاسخگوییتون

 25. سلام آقا دکتر خوب هستید ؟
  میخواستم بدونم به نظر شما بازار کار رشته دندان پزشکی ممکن هست برای ۲۰ سال آینده اشباع شود یا خیر چون الان موقع انتخاب رشته بسیاری از دوستان از این بحث ها راه میندازند که به دلیل بالا رفتن سطح سواد مردم و رعایت بهداشت دهان و دندان دیگر مثل حال حاضر در آینده چنین رشته ی پر بازدهی نخواهد بود .
  و راجع به موضوع دوم اینکه امکان این هست که مثل پزشکی در این رشته شما به تحقیق بپردازید و در صورت پیدا کردن یک کشف علمی یا نظیر آن بتوانید توسط کشور های پیشتاز حمایت شوید یا چنین انعطاف پذیری در این رشته موجود نیست؟؛

  تشکر بابت وقتی که میگذارید.

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   تمام رشته ها الان به نوعی اشباع شده اند و بیش از بازار کار ، قدرت فردی افراد شاغل تعیین می کند چه قدر در آن رشته موفق باشند
   در تمام رشته های علمی و دانشگاهی امکان کشف علمی و … هست . در رشته های تجربی که این مسیر بسیار فراخ است /

 26. سلام آقای دکتر
  من دانشجوی سال سوم دندانپزشکی هستم
  متاسفانه وضعیت مالی خانوادم اصلا خوب نیست
  آیا شغلی مناسب برای دانشجوی ترم ۵ یا ۶ دندانپزشکی وجود دارد؟
  ممنون میشم معرفی کنین

  • دکتر علی مرسلی

   سلام ، کارهای تحقیقی و مطالعاتی برای بسیاری از دانشجویان هم رده شما فراهم است.درآمد بالایی ندارد ولی به عنوان هزینه ی کمکی خوب است و خود من هم چنین کارهایی در دوران دانشجویی می کردم .
   ولی شما سه سال دیگر فارغ التحصیل می شوید برای تغییر عجله نکنید. یک دندانپزشک خوب شوید ، مطمئن باشید درآمد کافی خواهید داشت.

 27. اونجایی که فرمودید دو سال خدمت تو مناطق محروم اونم تو حوزه کاریتون و خودتونو با مهندسین مقایسه کردین و فرمودین بی عدالتی….
  پس این همه مهندس لیسانس و فوق و سایر رشته که تو مناطق محروم پا میکوبن نه اینکه مثل شما تو حوزه کاریشون کار کنن و هرچی خوندن با اون فرمانده های بیسوادشون یادشون میره چرا اونا نباید بگن بی عدالتی
  این همه تراکت پخش کن و کارگر مهندس که کلی دندون ناسالم تو دهنشون هست و واقعا زندگی دهنشونو سرویس کرده ولی پول ندارن برن پزشک چی
  این مشکلات مالی به شما وارد نیست ولی حرف از بیعدالتی زدن یعنی باید برعکس باشه

  • دکتر علی مرسلی

   طرح و سربازی دو مقوله ی جدا از هم هستند. پزشکان و دندان پزشکانی که سربازی ندارند هم مجبورند در مناطق محروم طرح خدمت بروند ولی کسی فارغ التحصیلان سایر رشته ها را نمیت واند مجبور کند که وقتی که سربازی ندارند به مناطق محروم بروند .

 28. سلام
  کسایی که میگن درامد پزشکا و دندونپزشکا خیلی زیاده باید به اطلاعشون برسونم که در تمام طول تاریخ درامدشون زیاد بوده و شماهم قطعا زمان کنکورتون اینو میدونستین . کسایی که پزشکی و دندون قبول شدن دوسال از زندگیشونو از همه چیشون گذشتن … از مهمونی گذشتن از عروسی از تلویزیون از خواب از استراحت از تفریح از لذت گذشتن تا بتونن در اینده شغل خوب و با درامد و موقعیت خوبی داشته باشن… اون دوساله سرنوشت ساز ممکنه واسه ادما زمان کمی از عمرشون باشه… ولی باید بدونن چقدر سخته که بخوای ثانیه به ثانیشو برنامه داشتن و عید دیدنی و تمام تفریحاشونو بذارن کنار و فقطط بخونن… چشم درد بگیرن کمر درد بگیرن خوابشون بیاد خسته بشن سردرد بگیرن ولی بخونن…
  همه ی شماهم این دوسال رو داشتین…
  و میدونستین پزشکی و دندون درامدش بالاس و سخته قبولیش….
  ولی شما رفتین تفریح کردین اهمیت ندادین… ولی اونا اهمیت دادن…
  شاید بعضیا بگن ما هم تلاش کردیم ولی قبول نشدیم. پس باید بدونن اونا بیشترر تلاش کردن….
  اونا جون کندن سختییی کشیدن تا قبول شدن حالا هم درامدشون نوش جونشون…
  شمایی هم که اعتراض داری اگه دوسداشتی میرفتی دندون یا پزشکی میخوندی…. ولی چون برات سخت بود و تنبل بودی نتونستی… برای کسایی هم که قبول شدن سخت بود ولی سختی کشیدن…
  پس کساییم که ناراضین و اعتراض دارن کسایین که تلاش نکردن و سختی نکشیدن و الان دارن عقده هاشونو با فریاد زدن خالی میکنن….
  تازه این فقط شرایط ورود به دانشگاهش بود… دیگه موندن توی دانشگاه و اخراج نشدنش یه چیز دیگه….
  کتابهایی باید بخونن یه جای دیگه…. و از یه جایی به بعد هم کلا تابستون براشون بی معنی میشه و تمام سال بجز عید باید برن دانشگاه…..
  پس کسایی که ناراضی هستین اینو بدونین که زمان هایی که تا ظهر میخوابیدی… تفریح میکردی… ساعتها فیلم میدیدی و ….
  اونا داشتن جون میکندن….
  حالا هم درامدشون بالاتره به خاطر تلاش خودشونه…

  • مهندس دندانپزشک

   انتظار میره یه پزشک بعد از این همه تلاشی که ذکر میکنه رو بینششم کار کرده باشه لزوما تصمیمی که یه فرد 18 ساله میگیره نمیتونه فقط فاکتور تلاش کردن یا نکردن توش مطرح باشه. بحث درست تر اینه که بگیم چرا باید کار کردن در رشته های خاصی مثل دندونپزشکی یا وکالت درآمدی بسیار بالاتر از میانگین افراد تحصیل کرده در سایر رشته ها داشته باشه. من فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی در دانشگاه سراسری و دانشجو دندانپزشکی هستم و به جرئت میتونم بگم اون تفاوتی که شما در ذهنتون دارید با واقعیت تفاوت بسیاری دارد. امیدوارم که صرف رسیدن به یک هدف که مطلوبیت بالایی در جامعه دارد بهانه ای برای نادیده گرفتن زحمات سایرین نباشد من دو مسیر را طی کردم و دلیل آن عدم بینش امروزم نسبت به جامعه ای بود که در آن زندگی میکردم. به بقیه کسانی هم که در ابتدای این مسیر قرار دارند پیشنهاد میکنم به جای رشته های تولیدی در این کشور دنبال رشته های خدماتی باشند.

 29. سلام آقاي دكتر
  يه سوالي مدتيه فكرمودرگيركرده
  اگه زحمتي نيست جواب سوالموبدين
  من مدتيه كه براي درمان ارتودنسي به دندانپزشك متخصصي مراجعه ميكنم.
  هرباركه مراجعه ميكنم بخشي ازكارهاي دندونمودستيارهاي ايشون انجام ميدن.
  تااونجاييكه من مطلع شدم دستياراي ايشون هيچگونه مدرك پزشكي ندارن.
  وگاها حتي اتفاق افتاده كه تمام كارمنودستياراانجام دادن وخوددكتر آخرش چك كردن.
  دكترمن همزمان سه تامريض ويزيت ميكنن وبخشي ازكارهرمريض رودستياراشون انجام ميدن.
  چندين بارهم شده كه دستياراشون باعث آسيب به دهان ولثه ام شدن.
  آيااين كاردكترمن غيرقانوني نيست؟
  آياغيراخلاقي نيست كه صرفابراي درآمدبالاترهمزمان سه مريض ويزيت ميشه وكارهمشون باعجله وتوسط دستياراانجام ميشه؟
  ودر آخرپيشنهادشمابه من چيه؟ باتوجه به اينكه هنوزشيش ماه ازقرارداددرمانم باايشون مونده وخيلي ازبابت ظلمي كه بهم ميشه ناراحتم وازطرفيم احترام زيادي به دكترم قائلم
  خيلي ممنونم بابت وقتي كه براي من گذاشتين

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   من ارتودنسی انجام نمی دهم و در دانشگاه هم در دوران دانشجویی از آموزش عملی این شاخه محروم بودم بنابراین پاسخ دقیقی به شما نمی توانم بدهم .ولی وقتی خودم را جای شما می گذارم حس شما را درک می کنم و حق را به شما می دهم.
   شاید راه حل این باشد مه مردم معیار انتخاب یک دکتر را انجام درمان توسط آن دکتر قرار دهند… به این ترتیب در هنگام مراجعه اولیه از دکتر خود سوال می کنید که آیا تمام مراحل درمان را خودشان انجام می دهند و در صورتی که مطابق سلیقه ی شما بود درمان را می پذیرید.

 30. سلام دکتر.
  میخواستم ببینم کسی که از نظر مالی ضعیف باشه ولی درسش خوب باشه نمیتونه دندون بخونه؟ (یعنی بعدا نمیتونه کاری کنه مطب بزنه یا کار کنه و درآمد داشته باشه؟)

 31. هر رشته و شغلی در انحصار باشه درامدش نجومیه شما رشته های به ظاهر درجه دوم تجربی رو ببینین بینایی سنجی شنوایی سنجی فیزیوتراپی اعضای مصنوعی کاردرمانی گفتار درمانی دندونسازی و زمین شناسی و گیاهپزشکی و ژنتیک. هیچکدوم از رشته های بالا بیکار نداره چون ظرفیتش محدوده و از همه مهمتر بهشون مجوز کلینیک میدن که در انحصاره.مثلا کلینیک ارتز پروتز رو فقط به فارغ التحصیلان اعضای مصنوعی مجوز میدن و در انحصاره دانشگاه ازاد اصلا این رشته رو نداره . و درامد ماهانه یه کلینیک به پنجاه ملیون درماه میرسه و کاملا گمنامه.همچنین تاسیس کلینیک فیزیوتراپی در انحصاره به ازای هر سی هزار نفر جمعیت مجوز میدن. با دکتری رشته تربیت بدنی میشه کلینیک حرکات اصلاحی زد. با دکتری ژنتیک میشه مشاوره ژنتیک راه اندازی کرد. با فوق لیسانس زمین شناسی میشه ازمایشگاه سنگ های قیمتی راه انداخت .یا لابراتورا دندونسازی . تمام این رشته ها به غیر از چند تاش در انحصاره وزارت بهداشته.اگه شما یه بینایی سنج بیکار پیدا کردینکردم من جایزتون میدم زیر شیش ملیون تومن استخدامش نیست تولید عینک هم فقط در انحصار اینها هست.شنوایی سنج ها که دلال سمعک هم هستن . دارالترجمه در انحصاره. دفتر خونه .کارشناسان رسمی قوه قضاییه .داروخونه در انحصاره.شمار فرزند معلول نداشتین تا گذرتون به گفتار درمانی یا کار درمانی یا حتی اب درمانگر بیوفته. چرا دانشگاه ازاد این رشته ها رو از انحصار در نمیاره .یه نوار گوش صد هزار تومن. یه جلسه فیزیوتراپی پنجاه تومن .درامددار الترجمه ماهی شی ملیون حداقل عینک ساز سی ملیون حداقل کار درمانگر هم همینطور حرف زیاده….

  • دکتر علی مرسلی

   حرف های شما از این جهت عجیب است که عرضه ی سمعک باید توسط فارغ التحصیلان شنوایی سنجی باشد ( نه دلال های بدون تحصیلات) و این اسمش انحصار نیست بلکه ضابطه مندی است! این رشته ها را دانشگاه های آزاد و دولتی هر دو دارند. دندانپزشکی هم همین طور است. ولی اگر منظورتان این است که به فارغ التحصیل رشته ی حقوق اجازه ی دندانپزشکی بدهند تا انحصار نباشد به نظرم ایده ی غیر قابل قبولی است

 32. با عرض سلام واحترام خدمت دكتر مرسلي و دوستان
  بنده حيدري دانشجوي سال دوم دندانپزشكي هستم
  البته چهار سال پيش دانشجوي دكتري دامپزشكي دانشگاه سراسري اروميه بودم وانصراف دادم
  ضمن احترام به سخنان ارزشمند شما و ديگر دوستان لازم ميدونم تجربيات خودم رو با شما به اشتراك بذارم
  از نظر بنده در كشور ما دندانپزشكي يكي از رشته هاي پول ساز جامعه است كه اتفاقا نسبت به پزشكي و دامپزشكي دروس به مراتب آسانتري دارد وبه اين زودي ها هم بازارش خراب نميشه يكي از مهمترين دلايل انصراف بنده هم نبود هرگونه آينده شغلي مطمئن براي دامپزشكي بود
  از حق نگذريم داندانپزشكي مخصوصا در ايران گران است بطوري كه در شرايط عادي و مساوي حد اقل چهار برابر رشته هاي ديگر پرزحمت درآمد دارد و متاسفانه اكثر دوستان اين قضيه رو كتمان ميكنند
  با تشكر

  • دکتر علی مرسلی

   همکار آینده ی گرامی
   شما نه رشته ی دامپزشکی را تمام کرده و بازار کار شده اید و نه هنوز وارد کلینیک دندانپزشکی شده اید ….عملا نظر شما با ادم های دیگر تفاوتی نمی تواند داشته باشد و طبیعی است. اگر تصور می کنید که قرار است بعد از فارغ التحصیلی چهاربرابر بقیه رشته ها درآمد داشته باشید و زحمت هم نکشید راه را اشتباه آمده اید و بهتر است تا دیر نشده به فکر تغییر رشته به یک رشته ی پولسازتر و کم زحمت تر باشید .

 33. من که سربازی رفتم یعنی باید طرحم برم؟
  کسی اطلاع داره؟ ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره جوابمو بده

 34. سلام آقای دکتر
  بنده سال آینده کنکور دارم و وضع مالی خوبی نداریم بعد خوندن این متن به خاطر نوشته شماره دوم اعصابم به هم ریخت
  اینجوری اگه بخوای تخصص بگیری و سربازی هم بری میشه تقریبا 15 سال(7 سال عمومی+2 سال کار برا دولت+2 سال سربازی+تقریبا 4 سال تخصص)
  میشه لطف کنید بگین هزینه ای که باید یه دندان پزشک بعد از اینکه 2 سال کار برای دولت انجام میده چقدره؟؟؟

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   سربازی و طرح اگر سربازی نرفته باشید واحد حساب می شود. ولی طرح تخصص جداست و در این مدت اجازه کار خصوصی ندارید و بین چهار تا شش سال است و در شهرهای بزرگتر ممکن است بیشتر هم باشد .

   • اقای دکتر اون چیزی که دندان پزشک ها میگذرونن طرح نیست من تعداد زیادی از دوستام دندون پزشکن اون که شما اسمشو گذاشتید طرح در واقع کار کردن در شهرستانها با اراده خود شما برای جمع کردن امتیاز لازم برای ایجاد مطب در تهرانه یا شهرهای بزرگ اون طرح رشته پزشکی کاملا با طرح دندانپزشکی فرق داره تازه دندانپزشکان خانم که خیلی راحتر هستند چون اگه همسرشون در تهران یا شهرهای بزرگ ا
    دیگه لازم نیست برن جایی دیگه و در تهران میتونن مطب بزنن

    • دکتر علی مرسلی

     دندانپزشکان در همان مراکز درمانی طرح می گذرانند که پزشکان می گذرانند و در همان پانسیون ها اقامت می کنند. کسی هم با اراده به طرح نمی رود.

 35. خسته،نباشید اقای دکتر واقعا تشکرمیکنم بابت زحمات و وقتی که برای ادراه ی این سایت وجواب دادن به مخاطبین میکشین ولی اقای دکتر به نظرتون بهتر نیست به جای این همه وقتی که اینجا برای بحث وجوای دان به نظرات میزارین یکم تخصصی تر درموردروش های سلامتی دندون ورفع درد کار کنید مخلص کلام این که خیلی با مخاطب بحث نکنیدکه بی فایده ست

  • دکتر علی مرسلی

   مطالب جامعی در سایت در موضوعاتی که اشاره کردید وجود دارد. شما به جای صرف وقت برای کامنت گذاری می توانستید این مطالب را مطالعه کنید . احترام به شعور مخاطبین و پاسخگویی به آن ها در همه ی رشته ها اعم از همکاران، مهندسین و … سیاست من در اداره ی سایت است.

 36. دکتر عزیز فضای نظرات کل کل بود . ولی بنده با آرامش دلایل زیاد بودن درآمد دندان پزشکان میگم. برادر عزیز همه میدانند به دلار درآمد دندان پزشکان در آمریکا زیاد است. ولی این دلیل نیست. شما باید نسبت درآمد خودتون در هر کشور با سرانه آن کشور مقایسه کنید. سرانه عزیز سرانه. من این مطلب سرانه را به پزشکان و دندان پزشکان نتوانستم جا بندازم. با این حساب درآمد پزشکان متخصص و دندان پزشکان در ایران از سرمایه داری ترین کشور یعنی آمریکا تا بیش از 5 تا 7 برابر بیشتر است. خواستید جزئیات محاسبات رو هم ارسال میکنم. با توجه به سرانه ما ایرانیان ، حتی اگر از نسبت درآمد مشاغل مختلف در آمریکا هم استفاده کنیم . درآمد یک مهندس در حدود 4 میلیون ، درآمد یک دندان پزشک در حدود 6 میلیون و درآمد یک پزشک متخصص در حدود 10 میلیون باید باشه. این درآمد ها با احتساب سرانه ایران و نسبت درآمد های مشاغل مختلف در آمریکا محاسبه شده. همه این درآمد های محاسبه شده میانگین هستند. امیدوارم بدون تعصب تایید کنید که درآمد دندان پزشکان در ایران نسبت به سرانه ما ایرانیان زیاد هست و این را بخت با لطف خدا برای خودتون بدانید.

  • دکتر علی مرسلی

   محاسبات شما درست نیست. چرا که نسبت درآمد دندانپزشکان امریکا به ایران بیش از حدود چهار برابر است . در امریکا درآمد خالص دندانپزشکان عمومی به طور میانگین 126هزار دلار در سال است . یک متخصص اندو اما بیش از 500 هزار دلار در سال به طور میانگین درآمد دارد.
   اما وقتی به هزینه ها می رسید ، تجهیزات و مواد مصرفی به دلار بوده و تفاوت قیمتی وجود ندارد. سرانه ی درآمد در این میان معنا ندارد. وقتی سرانه ی درآمد کشوری پایین است مردم آن کشور نمی توانند به خدمات تخصصی دسترسی داشته باشند. کما اینکه در کابل یا دوشنبه که پایتخت های دوکشور همسایه ما هستند دسترسی به خدمات تخصصی پزشکی و دندان پزشکی بسیار بسیار در مقایسه با تهران اندک است. ولی قیمت این خدمات نمی تواند از حد معینی پایین تر باشد

 37. آقایون دکتر هرچقدر درآمد دارید نوش جانتان،فقط خواهشا برای بیمار به اندازه کافی وقت بگذارید و طوری رفتار نکنید که مردم فکر کنند به جای مطب وارد بنگاه اقتصادی شده اند،جناب دکتر پیشنهاد میکنم شما اولین پزشکی باشید که منشور حقوق بیماران را در مطب خود نصب میکند.

  • دکتر علی مرسلی

   سالهاست در در و دیوار های شهر ما احادیث و جملات قصار مشوق نیکی نوشته می شود ولی اخلاقیات جامعه با نصب بنر و دیوار نوشت بهبود نیافته است. در مورد نصب منشور در مطب ها و بیمارستان ها که هم اکنون مد شده است و بالاطبع بنده اولین نفر نخواهم بود همین قضیه صادق است .

 38. سلام جناب دکتر
  میخواستم نظرتونو بدونم از اینکه الان با بیشتر شدن دندان پزشکان و اشباح شدن ان بازم درامد دندان پزشکی مثل قبل خواهد بود یا تغییر خواهد کرد

 39. سهیل کریمی

  سلام دکتر عزیز خسته نباشید
  برای اینکه متوجه بشین این متنی که نوشتین تا چه حد اشتباهه دو تا کار بسیار ساده انجام بدین:
  ۱. غیر از امریکا بقیه کشورها جهان تفاوت دستمزد دندان پزشک با یک دکترا یک رشته مهندسی رو داخل گوگل سرچ کنین جوابتون رو دریافت میکنین. مطمینا شما نه باهوش تر نه زحمت کش تر از دکترا برق دانشگاه سراسری نیستید. درامد شما باید با درامد مردم ایران مقایسه بشه چون اگر غیر این باشه هرروز شما ملک و عزت و ..
  رو به مرور از دست بقیه مردم خواهید گرفت. در هیچ جای دنیا همچین اختلاف چشمگیری وجود نداره در اکثر کشور ها دنیا در امد یک دندان پزشک به طور میانگین ۱.۵برابر یک مهندس هستش البته توجه کنید گفتم یک مهندس نه یک دکترا مهندسی. اون هم به دلیل زحمت بیشتر در تحصیل کردن هستش و گرنه استرس و اهمیت همه رشته برابره. شهر ما بدون کار کارگرها شهرداری ۳۰ روز دوام نمیاره ولی بدون دندان پزشک شاید با شرایط سخت با دندان هایی داغون بشه تا اخر عمر زندگی کرد. پس شغل شما با ارزش تر و مفید تر از اون کارگر نیست تفاوت این که در همه دنیا تفاوت ها جزیی در میزان درامد بین شغل شما با بقیه رشته ها هست میزان زحمتی هست که دانشجو ها دندان پزشکی میکشند.
  ۲. در کشور ما افرادی مثل من که فوق لیسانس رشته مهندسی داریم یا حتی دکترا بگیریم نه صاحب درامد خوبی میشویم و نه افراد تحصیل کرده ای محسوب میشیم بهترین راه اینی هست که من و دوستان با هوشم انتخاب کردیم. جالبه چون خوب پول در نمیاریم مردم و شما جامعه پزشکها حس میکنین تحصیل واقعی یعنی پزشکی و بقیه حقشون نیست تحصیلاتشون پول خوب در بیارن. خداروشکر اگه مملکته ما ایراد داره بقیه جاها درسته توکل به خدا پذیرش یه دانشگاه مورد تایید رو گرفتیم و مثل خیلی ها دیگه میریم و برمیگردیم دندان پزشکی رو از این انحصار در میاریم. البته توو سن بالا به جایی میرسیم که شما با شانس بهتر الان رسیدین البته همیشه جز زمان پول در اوردن مهندس خواهم موند نه دندان پزشک. ما هم دندان پزشک میشیم تا یادمون بمونه اینجا ایرانه هیچی حساب نداره. شما اسم من رو یادتون بمونه منم اسم شما رو. کاش متوجه میشدین چقدر دردناکه علاقم رو ول کنم برم دنبال پول.

  • دکتر علی مرسلی

   دوست گرامی ، من در مورد اطلاعاتی که در مورد درآمد ارائه کردید نظری نمی دهم چون برای همه این اطلاعات قابل دسترس است.ایرانیان زیادی در خارج از کشور زندگی می کنند و کافی است در مورد هزینه های درمان در اروپا،ترکیه،امریکای جنوبی ژاپن و …و همچنین سطح درآمد رشته های کلینیکال پزشکی و دندانپزشکی فقط پرسش ساده ای شود تا معلوم شود قضیه از چه قرار است .
   اما توصیه ی بسیار دوستانه ای به شما دارم ، در رشته ی ما هم آدم های ناموفق زیادی وجود دارند که درآمد آن ها خیلی پایین است و به سختی از عهده ی زندگی روزمره برمی آیند.بسیاری از این افراد مانند شما فکر کرده اند و تصور کرده اند که این رشته ها دستگاه های چاپ اسکناس هستند و بدون اینکه واقعا علاقه و توانمندی داشته باشند می توانند در این رشته ها پول دربیاورند در حالی که دوره این حرف ها مدت ها گذشته است.
   در ضمن شما نیاز نیست برای این تصمیم به خارج از کشور بروید، تعداد دانشکده ها نسبت به سالی که امثال من در کنکور شرکت کردیم نزدیک به شش برابر شده است.با کمی سعی و تلاش می توانید در همین ایران به تحصیل مشغول شوید و از خروج ارز هم از کشور خودداری کنید و زحمت تائید مدرک را هم متحمل نشوید.

 40. سلام.
  من اصن پزشکیو قبول ندارم چون همه ی جوونیمونو باید پای درس بذاریم بعدشم ماهی یه ذره پول در بیاریم خب همون پولو یا بیشترشو میشه از شغلای بهترم درآورد

 41. حسین فدائی

  سلام دکتر
  خیییییلییییی عالی صحبت کردی و برام جالب بود.
  یکی از بزرگترین آرزوهام آینه که وارد این رشته یعنی دندانپزشکی بشم.خیلی از دکترا و اشخاص دیگه رو دیدم که خیییییلییییی بد رفتارن و یجورایی میشه گفت مغرورن. کل این چیزایی که دیدم رو واقعا دوست دارم که برعکسش رو در حد اعلاء در حق بقیه مردم اجرا کنم .خیلی دوست دارم با مردم خوش رفتار باشم و همیشه باعث خوشحالی مردم بشم.
  امسال یعنی ۹۶ ، کنکور دارم.به شدت دارم درس میخونم و بابام هم که امتیاز ایثارگری داره. همه اینا باعث شده صد برابر اعتماد به نفسم بالاتر بره و در عین شیرین بودن درس خوندن ، دارم از خیلی از خوشی هایی که هم سن و سالام دارن میزنم و درسم رو میخونم. چون میدونم یه لذت بزرگی رو تو آینده تجربه میکنم و نتیجه زحمتام رو میگیرم. میدونم منو و سختی ای رو که دارم درک میکنی چون خودت هم یه روز حال و احوال من رو داشتی.
  خواهش میکنم دعا کن که به خواسته هام برسم.
  بازم ممنون.

 42. حرف دل ما رو زدید همکار گرامی

 43. آقایون دکتر اگه شما یه روز برید سر کار بنایی میفهمید 50 هزار تومون یعنی چی
  ضمنا ایران رو با هیچ جای دنیا مقایسه نکنید که خیلی پرتیم از دنیا

  • دکتر علی مرسلی

   اگر شما هم بیست و دو سال درس بخوانید و زندگی خود را این مدت به درس اختصاص دهید، بیشتر از توضیحات متن استفاده خواهید کرد. بالاخره تکلیف خود را به عنوان ایرانی باید بدانیم…یا مثل اروپا و امریکا در خور بهترین خدمات پزشکی هستیم، یا مثل پاکستان و سودان و … به روش هفتاد سال قبل بیماری ها و مشکلات پزشکی خود را حل کنیم.در این صورت نیازی هم نیست برای تربیت یک دندانپزشک این قدر وقت و هزینه صرف شود.

 44. سلام قبلا نیز این سوال را پرسیدم ولی هرچه سایت را جستجو کردم پیدا نکردم
  آقای دکتر به نظر شما یک فرد دارای آرتریت روماتویید خفیف و مهار شده ولی تبعا پیشرونده می تواند دندانپزشک خوبی شود یا در تخصص در شاخه خاصی ادامه تحصیل دهد که به شرایطش بخورد الان مثل بقیه زندگی می کند و مشکلی ندارد

  • دکتر علی مرسلی

   سلام،
   من در مورد کیفیت آرترید روماتوئید و تاثیر مستقیم آن بر عملکرد دست و کمر و گردن اطلاع ندارم …ولی برای دندانپزشکی نیاز به سلامت دست ها و ستون مهره ها ضروری است. اگر بیماری آن قدر خفیف است که روی فانکشن این موارد تاثیر نداشته باشد، بالطبع مانع به شمار نمیایید.
   در شاخه هایی مانند رادیولوژی و یا شاخه هایی که بیشتر جنبه ی آکادمیک داشته باشند، نیاز به کار یدی کم بوده و در نتیجه می توان با شرایط بیماری ادامه تحصیل داد

 45. داداش توضیحاتت واقعا مفید بود فقط من متوجه نشدم رتبه قبولی تو این رشته چنده؟ ودرامدش چه قدره بازم ممنون ایشالاه از اینم که هستین موفقتر بشین

 46. خیلی مفید و جالب بود !!

 47. علی مقیمی

  درود دکتر مرسلی چطوری و از کدام رابطه منطقی نتیجه گرفتین چون این یک مورد در امریکا کیفیتش پایین است پس کل سطح خدمات در ایران با ایالات متحده برابری میکند؟؟؟؟؟؟؟ در نوشته ای دیگر ادعا کردین هزینه مواد دندانپزشکی در ایران و امریکا یکی هست و درامد ما دندانپزشکان در ایران کم است اولا که شما پول مواد مصرفی کامپوزیت و… و هزینه ثابت مطب رو با سودی بالایه صد درصد از بیماران اخذ میکنید پس در این مورد ضرری نمیکند ثانیا میماند دستمزد یا همان حق فنی که این را هم توقع دارید به اندازه امریکا باشد!!!!! واخجالتا یعنی هزینه زندگی شما در ایران از برق و گاز و تلفن و بنزین و مسکن و… با امریکا برابری میکند که توقع دارید حق فنی شما به اندازه اونها باشه؟؟؟ تعرفه مصوب دندانپزشکی کاملا عادلانه هست اگر اینها رو رعایت میکردین اینگونه دستمزدهایه نجومی در این رشته ظهرو و بروز نمیکرد از طرفی دیگر میفرمایید رشته هایه علوم پزشکی فراطبقه ای هستند و باید دردانه طبقات اجتماعی باشند جناب مرسلی نظرات ماکیاولیستی و نظام کپیتالیسم الگویه جامعه ما نیست اقتصاد لیبرالی که عدالت در ان جایگاهی ندارد اخلاق تابع سیاست است مثل کمونیسم در زباله دان تاریخ خواهد رفت.در اظهار نظری عجیب دیگر فرمودید کسانی که در امریکا مدرک دندانپزشکی رو گرفتند جهت ورود به بازار کار ایران باید ازپس ازمونهایه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی برایند بعد مجوز طبابت دریافت کنند!!! تمام کسانی که امتحان usmleامریکا رو پاس کرده باشند بدون هیچ گونه ازمونی پروانه طبابت ایران رو دریافت میکنن ولی شما برایه ورود به بازار کار امریکا باید چهار تا ازمون بدین . در جایی دیگر گفتین اگر ظرفیت رشته دندانپزشکی زیاد شود هزینه درمان مردم فرقی نمیکند این جمله با کمی اغماض میتواند درست باشد اما قطعا درامد سرانه دندانپزشکان کاهش خواهد یافت و از شکاف طبقاتی جلو گیری خواهد کرد گرچه به دلیل رقابتی شدن ،دکتر ها مجبورند حق فنی کمتری بگیرند و سود خود را از مواد مصرفی کاهش دهند تا مشتری جذب کنند با کاهش رشد وپیر شدن جمعیت باید سرانه طبیب در کشور افزایش یابد نه کاهش

  • دکتر علی مرسلی

   یکی از مشکلات همه ی ما ایرانی ها این است که در هر مقامی باشیم مانند راننده ی تاکسی هایمان خیلی راحت در هر موردی اظهار نظر می کنیم چون خیلی وقت زیادی نمی گیرد و هزینه ای برایمان ندارد
   USMLE مطلقا به دندانپزشکی ربطی ندارد و شما احتمالا چیزی به گوشتان خورده است و خواسته اید اینجا ادای آدم های مطلع را در بیاورید. همه ی فارغ الحصیلان خارج از کشور نیاز به برابر سازی مدرک خود دارند.پروانه طبابت هم مستقل مدرک و بعد از تائید آن اخذ می شود.
   متن را هم درست نخوانده اید و در متن من جایی نگقته ام که دندانپزشکی ایران با امریکا برابر است.
   در مورد تعرفه ی مصوب هم اگر شما آگاهی و مطالعه داشتید می دانستید که متاسفانه به دلیل فشار اقتصادی بر مردم، دندانپزشکان مجبورند با تعرفه های پایین تر از تعرفه های مصوب کار کنند .
   در مورد هزینه ها هم در متن به طور کامل توضیخ داده شده است و مواد دندانپزشکی چون تولید ما نیست بنابراین هزینه ی تهیه آن با دلار امریکاست و برای دندانپزشک ایرانی و امیریکایی تفاوت چندانی ندارد.
   در مورد اقتصاد لیبرالی هم وضع مناسب مردم کشورهای غربی و وضع اقتصادی نامناسب ما به خوبی گویاست و معلوم است که کدام سرانجام از زباله دان سردرخواهد آورد!!!

 48. دندانپزشکان عزیز ماهانه پنجاه میلیون تومن درامد خالص داشته باشند حقشونه شما ببینید ملک پدرم گیر دولت بوده وکیل برایه ازادسازیش مبلغ یک میارد تومن را از مطالبه کرده با کدام عقو منطق جور در میاید

  • دکتر علی مرسلی

   ملکی که وکیل برای آزادیش یک میلیارد درخواست کرده است احتمالا چند میلیاردی میارزد و مطمئن با کار سخت کارگری و عرق جبین به دست آمده است چون با دندانپزشکی حتی اگر به قول شما پنجاه میلیون درآمد هم باشد نمی توان در عمر کاری دندانپزشک از این ملک ها خرید!

 49. محمدامین

  سلام
  نظرات جالبی بود بنده لیسانس برق و ارشد مهندسی هسته ای دانشگاه امیرکبیر هستم با اطلاعاتی که از بازار کار برق و کارمندان انرژی اتمی دارم بهترین افراد امیرکبیر و شریف با تجربه و …. هرگز نمیتونن درآمدی مثل دندانپزشک یا پزشک داشته باشن و از آقای دکتر میخوام درباره تفاوت درآمد پزشک و مهندس و کارگر در آمریکا بیشتر تحقیق کنند. در کشور ما به دلیل ساختارهای غلط در طول سالهای گذشته درآمد پزشکان بیش از حد بالا رفته….
  حالا منم تصمیم دارم از اول کنکور بدم . متاسفانه در دوران دبیرستان هیچ اطلاعی از تفاوت درآمدها نداشتم و صرف شاگرد اول مدرسه بودن و جو بچه های ریاضی وارد رشته ریاضی و برق شدم. فقط میتونم بگم شش سال از عمرم تلف شد. خیلی دوست دارم آقای دکتر یک نظری بدهند.

 50. سلام
  اکثر حرفهای شما اشتباهه. بنده کارشناس ارشد نرم افزار داشتم ولی چون درامد کافی نداشت دوباره کنکور دادم و الان دارم دندانپزشکی میخونم. چون نسبت به نرم افزار خیلی راحتتر و بدون استرس تر هست. همچنین درآمد خیلی بالایی در مقایسه با نرم افزار داره. البته این رو باید بگم مثلا در آمریکا متوسط درآمد یک دندانپزشک 1.5 برابر متوسط درآمد یک برنامه نویس هست ولی در ایران این رقم خیلی بالاست.

  • دکتر علی مرسلی

   به نظرم شما هنوز باید فارغ التحصیل و وارد بازار کار بشوید بعد ببینیم نظرتان چه خواهد بود. مطمئنا در دوران علوم پایه پاس نشدن آناتومی استرس زیادی قرار نیست به شما وارد کند .

 51. با سلام خدمت شمت جناب دکتر.به عرض جنابعالی برسانم که شما در مورد درامد دندان پزشکان و پزشکان کشورهای اروپایی و امریکا اطلاعات و مطالعه کافی رو ندارین.درامد با توجه به سرانه تولید ناخالص ملی سنجیده میشود.در اکثر این کشور ها درامد هم قشری های شما حداکثر 5 برابر سرانه تولید ناخالص ملی است.در ایران سرانه تولید 5 هزار دلار است و این یعنی هم قشری های شما باید حداکثر 25 هزار دلار درامد داشته باشید که میشود ماهیانه حدودی 7 یا 8 میلیون.ضمنا بدانید که اختلاف درامد سایر مشاغل از جمله پرستاری با هم قشری های شما در کشورهای توسعه یافته حداکثر 2 برابر است(سایر مشاغل منظور مهندسی،استادی و…)میباشد.درامد هم قشری های شما نشان از عدم رعایت عدالت اجتماعی دارد.با این تفاوت درامدی خطای پزشکی و همچنین غرور این قشر بسیار بالاست و خود را تافته جدا بافته میدانند.در صورتی که بسیار از دستگاه هایی که در کار و زندگی روزمره استفاده میکنید ساخته دست مهندسین است که اگر نبود زندگی برایتان ممکن نبود.قشر معلم قشر وکلا و…همه و همه ارزشمندند وفقط شما کار انجام نمیدهید.

  • دکتر علی مرسلی

   سلام ،درآمد سرانه ملی ربطی به درآمد مشاغل ندارد . آن وقت بنا بر استدلال شما در باید کشورهایی مانند بلغارستان ،بلاروس و ده ها کشوری که تولید ناخالص ملی آن ها کمتر از ایران است هزینه های دندانپزشکی باید پایین تر باشد! ولی این طور نیست و برعکس بالاتر است! شما به نظر می رسد مفهوم تولید ناخالص ملی را صحیح متوجه نشده اید و احتمالا آن را با سرانه درآمد خانوار اشتباه گرفته اید.
   GDP به دو روش حساب می شود که یکی روش برابری ارز است… در ایران از قضا رتبه ی جهانی قدرت برابری خرید درآمد سرانه خیلی بهتر از رتبه ی تولید ناخالص ملی است. در ضمن صرف نظر از این موارد ، شغلی که هزینه هایش با دلار است، هزینه هایش با کاهش یا افزایش درآمد مردم تغییری نمی کند. فوقش دچار رکود می شود ولی کاهش هزینه غیرممکن است.

 52. با سلام خدمت دکتر مرسلی بنده سایتتونو دیدم وممنون از مطالب مفیدی که تو سایتتون قرار دادین.بنده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه تبریز هستم میخوام تغییر رشته بدم ودندان پزشکی بخونم اونم به دلیل کمبود کار و درامد پایین تو رشته مهندسی مکانیک هستش.از شما خواهشمندم منو تو این زمینه راهنمایی کنید واقعا به زحمتش می ارزه که من دندان پزشکی بخونم یانه؟درضمن من فرزند جانباز هم هستم وتو کنکور سهمیه دارم 25سالمه ومعاف از خدمتم.از شما خواهشمندم به عنوان یه مدرس دانشگاه و صاحب تجربه تو این زمینه منوبه عنوان یه دوست اگه قبول کنیین راهنمایی بفرمایین
  نیازمند راهنمایتون هستم.با تشکر

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   هیچ وقت برای شروع کاری که فکر میکنید در آن موفق می شوید دیر نیست. ولی حقیقت این است که برخلاف ظاهر رشته، خواندن دندانپزشکی و فارغ التحصیل شدن در آن ممارست و تلاش می طلبد و صرف قبولی برای دندانپزشک شدن کافی نیست

 53. با سلام و عرض ادب
  به نظر بنده فرمایشات شما به طور کلی قابل قبول است اما متاسفانه برخی از دوستان کاملا نظرات بدون اساس می دهند. بنده مهندس شیمی هستم و جز رتبه های برتر کنکور و فارغ التحصیل یکی از برترین دانشگاه های ایران. باید به اطلاع برسانم در اینکه تفاوت حقوق یک دندانپزشک و مهندس(در صورتی که به عنوان کارمند فعالیت داشته باشد) زیاد است شکی نیست اما باید به یک سری نکات توجه کرد من جمله:
  1- بنده به شخصه با مدرک کارشناسی و در سن 22 سالگی استخدام شدم و صاحب درآمد.در دندانپزشکی کسب درامد از زمانی شروع میشود؟
  2- برای یک مهندس کاربلد با چند سال سابقه کاری، کسب ویزای کاری و مهاجرت کار ساده ای است در صورتی که تا انجایی من اطلاع دارم مهاجرت در شاخه های پزشکی به خیلی از کشورهای پیشرفته فرایند مشکلی است.
  3- کار دندانپزشکی به نوعی کار آزاد است و با گذاشتن سرمایه اولیه،درامدی حاصل میشود در صورتی که اگر یک مهندس با سرمایه اولیه ای همانند دندانپزشکی اقدام به تاسیس شرکت یا کارخانه شود قطعا درامدی کمتر از دندانپزشک نخواهد داشت.
  4- بنده به شخصه با محیط کاری یک دندانپزشک که یک اتاق است و الا ماشاالله بیمار دندان خراب نمیتوانم کنار بیایم و محیط کاری خودم که حضور به عنوان یک مهندس در یک شرکت است را بیشتر میپسندم.
  ور در آخر این را عرض کنم که دلیل اینکه اینقدر مردم ما بر روی درآمد مهندسان فوکوس میکنند این است که بیشتر مردم با انها و کمتر با مهندسان موفق در ارتباطند وگرنه در همه جای دنیا ثروتمند ترین افراد هر کشور بیشتر از قشر مهندسین هستند…

 54. با سلام
  من کارشناس آزمایشگاه هستم وبا 8 سال سابقه ی کار دولتی وخصوصی الان مدتهاست که بیکار وخانه نشین شدم.چرا؟چون پاتولوژیستها و صاحبان آزمایشگاهها دستشان بازست که حتی یک دیپلم انسانی رو هم بجای من با حقوق بسیار ناچیزی به کار بگمارند.اگر هم کاری گیر بیاید حقوق ما از حقوق کارگر ساده ی بیسواد هم کمتر ست یعنی با منت اگر همان حداقل قانون کار را بدهند.در بخش دولتی هم اگر از سد سهمیه ها رد بشویم 2 میلیون میشود ماهی.
  بنده همچنین کارشناس ارشد زبان انگلیسی هم دارم ولی به اموزشگاهها که مراجعه میکنم حداکثر دست مزدشان جلسه ای 10 هزارتومانست! یعنی من 4 ساعت بروم کلاس با احتساب 5 تومن هزینه تاکسی 15 هزارتومان نصیبم میشود!آنهم پس از 3 ماه تسویه میشود.
  بعد پزشکانی که درامد روزانه ی چند میلیون تومانی دارند از وضعیت خود گله مندند ومعتقدند کارشان سختست وهزینه ها زیاد ودرامدشان به دلار امریکا اونقدری نمیشود!
  سوال اگر اینجا بدست چرا به آمریکا واروپا نمیروید پس؟؟؟
  اگر من آزمایشگاهی در امریکا همین کارم رو داشته باشم سالانه حداقل 70 هزار دلار امریکا معادل 266 میلیون تومان ایران بدون اضافه کاری و تنها در یک شیفت کاری درامد دارم.ولی در ایران اگر بیکار نمانم که هستم سالی 10 میلیون تومان درامد دارم!سالی 10 میلیون!پولی که یک ارتوپد یا متخصص چشم یا زنان در 2 ساعت بدست می اورد!!!کجای دنیا ما همچین نظام پرداخت وعدالتی رو داریم؟کجا؟؟
  شمای پزشک اگر اینجا بدهست تشریف ببرید امریکا وآلمان ببینم چقدر کاسب میشوید.اگر بهتان کار بدهند!
  خواستن توانستنست البته من هم میشینم میخونم واسه پزشکی.

  • دکتر علی مرسلی

   تعداد پزشکانی که روزانه چندین میلیون تومان درآمد دارند آنچنان زیاد نیست. ارتوپدی هم با یک عمل ده میلیون درامد دارند،همان اورتوپدی است که بنده و شما جلوی در مطبش صف می کشیم و نمی خواهیم به ده ها ارتوپد دیگر مراجعه کنیم … چرا که باور داریم قابلیت خاصی دارد و ما حاضریم برای این قابلیت خاص هزینه گزاف بپردازیم. همانطور که هزینه جراحی دکتر سمیعی با یک جراح تازه فارغ التحصیل برابر نیست. این قضیه به هیچ وجه بی عدالتی نیست و در همه جای دنیا این دسته افراد وجود دارند و با هر منطقی عادلانه است.
   متاسفانه رشته های پاراکلینیک در ایران جایگاه واقعی خود را پی نکرده اند.این شاید به قول شما تقصیر صاحبان آزمایشگاه ها باشد ولی بسیاری از صاحبان این ازمایشگاه ها هم از خود شما هستند و در نهایت یک نهاد صنفی قوی نیاز است تا جایگاه حرفه را واقعی کند.

 55. با سلام خدمت همگی
  خواستم خدمت دوستان عزیزی که در مورد بالا بودن حق الزحمات دندانپزشکی گلایه مندند بگویم که نگاه خویش را بایستی تغییر دهیم و به قولی جور دیگر باید دید . شاید بهتر باشد بیمه های درمانی و تکمیلی جهت جبران هزینه های این درمان بروز گردند. در ضمن کار دندانپزشکی ، استهلاکات روحی و بدنی بسیار دارد و از آنجا که با این قشر مراوداتی دارم ضریب هوشی وافر آنها را دیده ام اثبات حرفم سختی بسیار در قبول شدن در این رشته می باشد. و با کمال احترام به سایر رشته ها ،بایستی به رشته دندان به دید تخصص ویژه نگریست. و توصیه میکنم اگر از پایین بودن سطح درآمد خود ناراحتیم بفکر اصلاح آن باشیم نه پایین کشیدن دریافتی رشته های تخصیلی پردرآمد . در ضمن با درآمد بالای بسیاری از دلالان و مشاغل کاذب و برخی از سیاسیونی که از انسانیت و شعور بی بهره اند و قس علیهذا چه می کنید. من به شخصه ترجیح میدهم اگر کسی هم می خواهد منفعتی نصیبش شود جزو اقشار تحصیلکرده باشد. البته منظور بنده این نیست که تمامی دندانپزشکان علیه السلام هستند ولی من این صنف را تحسین می کنم.
  در ضمن بنده پایه 2 نظام مهندسی (برق) هستم و از یکی از معتبرترین دانشگاههای دولتی این مملکت فارغ التحصیل در مقطع ارشد هستم و خواستم این را بگم که ما مهندسها هم باید مقداری از اتحاد و یکپارچگی جامعه پزشکی الگو بگیریم و به خاطر بعضی چیزها با یکدیگر رقابت منفی نکنیم و به حریم کاری یکدیگر احترام بگذاریم ، امضاء فروشی نکنیم و …

 56. سلام بر دکتر گرامی
  بنده ساکن امریکا هستم. در اینجا خدمات دنداانپزشکی واقعا بالاست و در امد دندانپزشک بسیار بستگی دارد به اینکه عملکرد یک دندانپزشک چقدر خوب بوده باشد چرا که بیماران بعد از دریافت خدمات دندانپزشکی میتوانند در مورد عملکرد دندانپزشک بصورت انلاین نظر بدهند و بیمار با سرچ در اینترنت از میزان مهارت دندانپزشک مطلع میشود. ولی سیستم بگونه ای طراحی دشه است که در آمد یک دندانپزشک معمولی بیش از چهار یا پنج برابر یک معلم نیست!!!! یک معلم دبیرستان حدودا سالیانه چهل هزار دلار در امد دارد . یک دندانپزشک بطور متوسط یکصد و شصت هزار دلار در امد دارد.
  متاسفانه در ایران اختلاف درآمدها بطور ناعادلانه ای بالاست که مغایر با عدالت در جامعه است. متاسفانه برخی از اطبا درامد بالارا حق خود میدانند چرا که شغلشان حساس و طاقت فرسا است و من نیز با انان موافقم. اما این حد از اختلاف غیر قابل قبول است.
  به دوست پزشکی عرض کردم اگر درامدت از برادت که یک معلم هست بیشتز است به حساب زرنگی خودت نزار. بلکه مملکت بی ضاححب است والا بقیه اقشار کمتر از شما زحمت نمیکشند.
  متاسفانه در جامعه عدالت حاکم نیست و برخی این بی عدالتی را حق خود میدانند.

  • دکتر علی مرسلی

   سخن شما در مورد اختلاف طبقاتی درست است . در ایران افرادی داریم که حتی کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند. درآمد واکسی های کنار خیابان، جوراب فروش های مترو و کولبرهای مرزهای کردستان مطمئنن عادلانه نیست و شک نداریم که این افراد زحمت بسیار زیادی برای کسب روزی متحمل می شوند . ولی راه برقراری عدالت، پخش علی السویه فقر و بی عدالتی نیست! درآمد میانگین دندانپزشکان ایرانی از یک چهارم درآمد دندانپزشکان امریکایی کمتر است. البته در مورد هزینه ها چون هر دو با دلار محاسبه می شوند اختلاف زیادی نداریم . تقویت مالی قشر پزشکی و قضایی در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا مرسوم است. دلایل جامعه شناسی آن هم واضح است که چرا که درآمد این افراد فراطبقه ای است و از طرف دیگر اثرات مثبت بر سایر ساختارهای اجتماع دارد.

 57. با سلام
  هرچی سعی کردم ساکت بمونم نتونستم
  هر کسی از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من
  اگر قرار باشه هر کسی کارشو درست انجام بده بدون شک در آمد خوبی خواهد داشت البته درامد خوب یک شبه بدست نمیاد . آقای دکتر بون شک شما سالها رنج بردید و کار با دقت و با اصول انجام دادید که حالا بیمار مدام دارید . بسیاری از دندانپزشکان هستند که پس از چند سال کار به علت عدم دقت و یا بی حوصلگی در مطبشان مگس می پرانند . در نتیجه وقتی یک مریض به طرفشان بیاد می خواهند جبران بیکاری را بنمایند
  جامعه پزشکی کلا با این مطلب درگیر است که چون پزشک است پس درامدش خوب است برای امتحان به بقالی سر کوچه بروید و نشان دهید پزشک هستید بلافاصله قیمت برای شما دو سه برابر می شود . این از قدیم در ایران و کل دنیا مرسوم بوده . همه فکر می کنند پزشکان و دندانپزشکان در تعطیلات حتما یه سر میرن خارج . در نتیجه تفکر جامعه نسبت به اینکه در امد فلان پزشک دویست میلیون در ماهه را نمی شود عوض کرد .
  مردم برای اینکه گرفتار پزشک نشوند باید مراقب خودشان باشند .علم مراقبت را دولت باید در جامعه نهادینه کند کاری که فقط شعار آنرا می بینیم . آیا تا حالا یک برنامه مستمر حتی برای مسواک زدن در رسانه ها دیده اید ؟ البته به طور نا منظم هر از گاهی یکی میاد میگه دندوناتونو بشورید آیا تا حالا درست مسواک زدن رو جایی آموزش دادند؟ بیشترین مسواکهای درون داروخانه ها زبر و بقولی (هارد ) مسواک نرم کمیاب چون ساخته نمیشه !!!!!!!!!!!
  ارزونترین دهانشوی آب نمکه تا حالا توی رسانه ها از اون صحبت شده اثرات بی نظیرش جایی به گوش جامعه رسیده؟
  یک دندانپزشک اگه کارشو دوست داشته باشه برای همه مریضاش وقت جور می کنه وقتی درست با اونا رفتار کنه میشه دندانپزشک خانواده در نتیجه بیشتر از چهل یا پنجاه خانوار را نمیتونه جوابگو بشه و دیگه همه میشن همدمش و اون میشه سنگ صبور بیمار . از یک جامعه ایده آل صحبت نمی کنم در همین تهران بزرگ هستند دادانپزشکانی که سنگ صبورند . به موقع هم از مریضشون پول میگیرند به موقع هم سرویس مناسب ارائه میدهند و اینطوری مجبورند گارانتی هم بکنند چون مریضشون جای دیگه نمیره . من فکر میکنم یه کارگر هم همینطوره وقتی کار درست ارائه کرد مشتری پاش وای میسته . ایراد اینه که هر کسی میخاد یه شبه خودشو ببنده در نتیجه در هر شغلی زور گو و بیتفاوت به جامعه میشه
  ببخشید خیلی درد دل کردم عذر می خواهم

 58. جناب آقای دکتر
  شماها با انحصاری کردن ورودی دانشگاهها به تعداد کم و تعرفه بالای پزشکی که قابل مقایسه با تعرفه نظام مهندسی نیست در حال حاضر به طور قطع یک مافیا تشکیل داده اید
  اگر شما پزشکان اعتصاب کنید به راحتی میتوان از هند و پاکستان دکتر با تجربه و ارزان وارد کرد و هیچ ضرری به درآمد نفتی و اقتصاد صادراتی و پروژه های عمرانی وارد نم شود
  اما اگر مهندسان با تجربه و با هوش به خارج از کشور بروند اقتصاد فلج و تولید علم نابود و پروژه های عمرانی با کیفیت بد اجرا میشود
  شما دکترها باید سر جایتان نشاند زیرا مهمترین افراد کشور مهندسان در حال از دست رفتن هستند

 59. من که هر وخت رفتم دندون پزشکم. …حرف ویزا و مسافرتهای خارجی بوده. …به روسیه به کانادا. …موقه درست کردن دندونم….
  با یه حساب سر انگشتی از پولی که از من و بقیه میگیرن حدود دویست میلیون تومن فقط درآمد یه ماهشونه. …
  اگه واقعن هزینه ای که ما میدادیم صرف مواد و وسیله میشد و هزینه کار دندون پزشک خیلی اندک بود اونوخ به نظر شما اینهمه سفرهای خارجی پولش از کجا میاد؟….
  منو یه هفته با دندون درد معطل کردن چون یه هفته تعطیلات کریسمس رفته بودن. …
  هزینه های دندون پزشکی هیچ ربطی به وسایل و موادش نداره. ..اگه هم هزینه اولیه ای کرده باشن سر یه ماه هزینه هاشون در میاد. …
  الان یه عصب کشی پول یه ماه کار یه مهندس هستش ….
  خیلی ناعادلانه و گرونه. …یکی از بیمارا میگفت تو آلمان هزینه دندون پزشکی مث ایران اینقدر گرون نیس. ..
  بعد هم که دیدم دارن در مورد مالیات شکایت میکنن که الان خوندم اگه در آمد سالانشون یه میلیارد باشه مالیاتشون فقط بیست و پنج میلیون تومنه. ..ینی هیچی…صفر….این پول تو دو الی سه روز درامدشونه. ..بعد میگفتن دستگاهای کارت خوان رو بر میداریم جم میکنیم که اداره مالیات نفهمه در آمد رو و مالیات نگیره…بیمار اومد باس پول نقد بده همینه که هست. …اینجوری نه بانک و نه جای دیگه از در امد میلیاردیشون خبر دار نمیشه. ..
  متاسفانه به بیمار بعنوان بیمار نگاه نمیشه فقط پول بده بعدی بیاد. ..

  • دکتر علی مرسلی

   جالب است که شما از بیماری نقل می کنید که ادعا کرده در آلمان درمان ارزان است ولی در ایران انجام می دهد. حرف های شما بیشترشان اشتباه و برداشت های غلط شماست و با جست و جوی ساده می توانید به اشتباه بودن بیشتر آن ها پی ببرید و نیازی به جواب من نیست.

 60. سلام آقای دکتر….توضیحاتتون خوب…هر چند کامل نخوندم…
  فقط یه سؤال…
  من امسال کنکوری هستم و با توجه به نتایج آزمون هام مطمئنم که میتونم هم پزشکی و هم دندان پزشکی دانشگاه اصفهان(شهر خودمون) رو قبول شم…
  کلا از نظر درآمد و زود ثمر دادن کدوم بهتره؟!
  قطعا پزشکی خعلی حجم درساش زیاده و قبول شدن توی تخصص خیلی سخته…
  مثلا تخصص جراحی فک که مربوطه به دندان پزشکی هست از یک متخصص خون و آنکولوژی که مربوطه به پزشکیه درآمدش بیشتره آیا؟؟
  بعضی ها میگن اگه توی پزشکی بتونی تخصص بگیری درآمدش از دندون پزشکی خیلی بیشتره اما باور کنید من توی شهر خودمون دیدم که یک جراح فک ماهیانه بیشتر از 50 میلیون هم درمیاره…
  خلاصه منو راهنمایی کنید که پزشکی یا دندان پزشکی؟
  البته من پشتکارم بد نیست و علاقه هم دارم…صرفا هم فقط برای پول درس نمیخونم اما گیجم…نمیدونم باید پزشکی انتخاب کنم یا دندان پزشکی…خیلی حساسه خب!
  خواهش میکنم کمکم کنید و پاسخمو بدید!
  مرسی

  • دکتر علی مرسلی

   انتخاب رشته بستگی به رتبه شما و شرایط ان موقع شما خواهد داشت. در مورد درآمد سطح درآمد تخصص های دندانپزشکی و پزشکی بسیار متنوع و فرد به فرد است. تعداد معدود افرادی که درآمد خیلی بالا دارند را نمی توانید ملاک انتخاب رشته قرار دهید .

 61. سلام گفتید اگر برگردید به گذشته دوباره همین رشته را انتخاب میکنید اما سوال من این اس که آیا اگر به زمان حال بیایید و کنکور دهید مجددا همینرشته را انتخاب میکنید…با تشکر…

 62. محمد مهدی

  سلام آقای دکتر من الان دانشجوی ترم 6 دندانپزشکی ام ولی اصلا علاقه ندارم نمیدونم چکار کنم

  • دکتر علی مرسلی

   علاقه یک واژه کلی و کیفی است … باید ببینید منظور از اینکه علاقه ندارید چیست. به هر حال “کار” یک فرآیند تکراری و خسته کننده است و معدود آدم هایی هستند که کارشان در عین تکرار لذت بخش است.حتی هنرپیشه ها وخواننده ها هم از تکرار کارشان در عین جذابیت و شهرت خسته می شوند…. بنابراین به دندانپزشکی به دید حرفه و کار بنگرید و نه یک سرگرمی که به آن علاقه ندارید … در ضمن همیشه برای تغییر مسیر دیر نیست

 63. اولا که واقعا از شما کمال تشکر رو دارم به علت اطلاعات مفیدی که در اختیار قرار دادین و علی رغم بسیاری مشخصه که واقعا به کارتون علاقه دارین که وقت گذاشتین و این اطلاعات رو برای ما ساماندهی کردین.

  اما چیزی که بدیهیه درآمد گزاف دندان پزشکی است که به نظرم منطقی نیست. بنده یه مهندس عمران هستم که الان شما اگر به وب سایت بنده سر بزنین، خواهید دید که صاحب بزرگترین وب سایت کنکور ارشد عمران هستم.

  بزارین این گونه خدمتتون عرض بکنم که قشر بسیاری از مهندسین به عنوان یک مشاور دائما از بنده این سوال رو می پرسند که بریم رشته دندان پزشکی یا ارشد عمران بخونیم؟ این لینک مقاله من درباره بیکاری مهندسان هست :

  https://goo.gl/Vjk9Qg

  جالبه حتی بسیاری از دوستان من که مدرک مهندسی خودشون رو از برترین دانشگاه ها (تهران و شریف و امیرکبیر) گرفته اند، این سوال رو از من می پرسند. یعنی افراد زیادی هستند که با این که مهندس هستند میرن و برای قبولی در رشته دندانپزشکی کنکور میدن.

  سوال من از شما استاد بزرگوار اینه که لطفا صریح و واضح بفرمایید که آیا درآمد ماهیانه 30 میلیون تومان برای یه دندانپزشک 30 ساله آیا همون طور که بسیاری میگن یه امر کاملا طبیعی هست؟ چون برخی دوستان اشاره دارند که دندانپزشکی بیزنس بسیار پرسودیه و درآمد ماهیانه 200 تا 300 میلیون برای یک دندانپزشک فعال در زمینه ایمپلنت و زیبایی نیز در میان این حرف ها به گوش می رسه..

  باز هم سپاس

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   به احتساب قیمت ملک و تجهیزات ،یک دندانپزشک برای خرید و تجهیز مطب در تهران حداقل یک میلیارد تومان به طور میانگین نیاز به سرمایه دارد. در بقیه شهرهای بزرگ هم اوضاع به همین منوال است. سودی که سالیانه بانک به این مبلغ می دهد حدود 17 میلیون تومان است. یعنی اگر در تهران کسی مطب دندانپزشکی داشته باشد و کار کند و با احتساب مواد مصرفی هزینه های جاری و حقوق منشی و … زیر سی میلیون تومان درآمد داشته باشد عملا دارد ضرر می کند. چرا که اگر چند عدد تاکسی داشته باشد یا با همین سرمایه پیتزافروشی باز کند با کار کمتر درآمد بهتری خواهد داشت از همین رو در شهرهای بزرگ عملا ورود دندانپزشکان جوان به چرخه ی بازار متوقف شده است چرا که اولا دندانپزشک سی ساله چنین سرمایه ای ندارد دوما که اگر داشته باشد بازگشت سرمایه ای وجود ندارد. دندانپزشکان قدیمی هم اگر درآمدشان از یک حد پایین تر بیاید عملا ماندن در شهرهای بزرگ و کار کردن برایشان توجیه اقتصادی ندارد. کما اینکه تعدادی از همکاران ما که در سالهای قبل در تهران مطب های آنچنانی در بالای شهر موفق به خرید شده بودند الان کار کردن در مطب برایشان صرفه ندارد و بدبختی مملکت ماست که کسی که بیست و پنج سال کرده و با قسط و وام و تورم مطبی خریده و قیمت ملک در آن منطقه الان 3 میلیارد شده و کارکردن در آن جا نسبت به قیمت ملک صرفه ندارد! اما در مورد دندانپزشکان جوان که بدون مطب و سرمایه وارد بازار کار می شوند به طور متوسط روی بیشتر یک سوم این مبلغ هم که گفتید با کار در کلینیک ها ازین به بعد نباید حساب کنند که نسبت به میانگین جهانی رقم درامد دندانپزشک مبلغ واقعا اندکی است . در نهایت ظرفیت این رشته مشخص و راه برای همه باز است. خود من با دیپلم ریاضی کنکور تجربی داده ام و کسی که قبول می شود از حق کس دیگری استفاده نمی کند!

   • با سلام
    آیا وقتی من یک ملک یک میلیاردی می خرم و بطور طبیعی سالیانه تقریبا معادل با سود بانکی یا تورم موجود در مملکت کمی بیشتر یا کمتر بالا می رود و اگر چند سال کمتر بالا برود بعدا قطعا جبران خواهد شد و این قانون اقتصاد هست این درست هست که بگویم آن یک میلیارد فلان قدر سود بانکی در سال دارد سایر هزینه ها هم بجز ملک خریداری شده که آنچنان رقم بالایی نیست
    ممنون از لطف شما

    • دکتر علی مرسلی

     خیلی قضیه ساده است و نمی دانم چرا این قدر قضیه را پیچیده می کنید. من ماهی سه و نیم میلیوم تومان اجاره مطب می دهم . سه میلیون تومان هم حقوق پرسنل من است. سایر هزینه ها را هم در نظر بگیرید اگر من کمتر از شش و نیم میلیون درآمد داشته باشم ورشکسته محسوب می شوم! شما می توانید بگویید که کارمند دو میلیون حقوق می گیرد و .. ولی مقایسه اسنطوری نیست.
     در پالادیوم تهران اجاره ی مغازه حدود ماهی 60-70 میلیون تومان است…. مطمئنا درامد این مغازه دار ها بدون تحصیلات دانشگاهی و … بالای هفتاد میلیون درماه است! آیا به کارمندها ستم نمی شود؟ به مهندس ها و دکتر ها چه طور؟

 64. سلام اگه به سختی باشه بخدا تو دوره لیسانس و فوق لیسانس نابود شدم _سیگاری ، روانی و…. دلم خوش بود شریف و پلی تکنیک مدرک می گیرم الان با ۱۴ سال سابقه حقوقم شده ۲ میلیون ولی نگاه میکنی طرف ظرف ۲ ساعت کار تو ۲روز ۳ میلیون ازم طلب کرده ! قبول کن هیچ سنخیتی بین کار و درامد وجود نداره!
  (دکترم یه خانمیه که تازه ۲.۵ فارغ التحصیل شده) اگه اون زمان می دونستیم می رفتیم تجربی اخه بچه های ضعیف تر اون موقع ها می رفتند تجربی! تا اینجوری نشه که یه بار که بری دندونپزشکی از لحاظ اقتصادی به صفر برسی و یک سال دوباره کار کنی تا یه بار دیگه…….

  • دکتر علی مرسلی

   هیچ رشته ای نسبت به رشته ی دیگر راحت نیست . در رشته های پزشکی هم درآمد رشته های جراحی نسبت به رشته های غیرجراحی اختلاف فاحشی دارد . درآمد یک نفر هم حقیقتا از سهم فرد دیگری نیست. شما بهتر است رشته ها را از دیدگاه عمر مفید کاری انتظاراتی که از ابتدای انتخاب رشته وجود داشته بنگرید

 65. سلام جنابِ آقای دکتر،

  مقالتون خیلی‌ عالی‌ بود و حقایق بسیاری رو ذکر کرد. من خودم مدال آور المپیاد بودم و می‌تونستم هر رشته و هر دانشگاهی رو انتخاب کنم. چون خیلی‌ علاقه به ساینس داشتم رشته بیوتکنولوژی رو انتخاب کردم (دکترای پیوسته). بعد از ۶ سال تصمیم گرفتم برای ادامه تحصیل برم خارج از کشور. ۶ سال هم در کانادا دکترا گرفتم و الان تازه سر کار رفتم با حقوقِ حدودِ ۱/۳ یک دندانپزشک جوان تازه از دانشگاه فارغ شده.
  منظورم این هست که همونطور که شما فرمودین، همه جای دنیا این اختلاف وجود داره. حتا بین کسایی که شاید بیشتر هم درس خوندن. اساتیدِ دانشگاه، اینجا باید دوره فوق دکتری رو هم بگذرونن که حداقل ۵ ساله. یعنی‌ حدود ۱۷ سال درس می‌خونن (۴ سال لیسانس، ۲ سال فوق، ۶ سال دکترا، ۵ سال فوق دکترا). حالا این که چرا باید فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی‌ این همه درامد بالاتر در همه جای دنیا داشته باشن احتمالا به علت احتیاج انسانها هست.
  امیدوارم این شکاف درامد کمتر بشه نه با پائین اومدن حقه پزشکان بلکه با بالا رفتن حقوق بقیه مشاغل. در آمریکا درامد پزشک ۲ تا ۳ برابر استاد دانشگاه هست. ولی‌ در ایران ۱۰۰ برابر.

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   حقیقت اینه که یک کار استارت آپی و یا یک اپلیکیشن فانتزی که توسط یک نوجوان 17 ساله نوشته میشه ممکنه میلیون ها دلار درآمد کسب کنه ولی شما اگر بیست سال در مورد ایدز تحقیق کنید و مقالات زیادی در این مورد منتشر کنید و گامی در جهت درمان بیماری بردارید درآمد چندانی نخواهید داشت. دنیا دنیای عرضه و تقاضاهای فوری هست و من و شما در شکل گیری این قضیه نقش نداشتیم هر چند که قلبا باهاش مخالف هستیم .

 66. سال اول پذیرش بین الملل دندان پزشکی بودم اما انصراف دادم به خدمت سربازی رفتم
  الان رتبه 358 کشوری در گروه ریاضی هستم و 4 ساله که مهندس مکانیکم
  سقف درامد در منطقه محروم برای اینجانب : 1/900/000
  شاید یک دکتر زیبا کلام خودش رو قانع کرده که درامدش حقشه
  اما هم من هم امثال من می دونیم که نه این همه حق اونه نه اینقدر حق ما
  شکایت رو تو دادگاهی که قاضی و متهم یکی هستن آوردین؟
  ایران بدون مهندس، حتی از هندوستان پر از پزشک هم فقیر تر خواهد شد
  البته تا قبل از رسیدن به فقر هندی، دکتر بلبل زبان با کوله باری از دلار راهی آمریکای صنعتی خواهد شد
  من می مانم و کشوری که به من بها نداد و احتمالا … یک رئیس جمهور که به من بگوید صنعت گر عزیز، برای رهایی از درامد نفتی تدبیری کن چون فقط چند بشکه دیگر نفت داریم
  مراقب مغزهای کوچک مدیرانتان باشید…

  • دکتر علی مرسلی

   مطمئنا با کاهش درآمد پزشکان درآمد شما زیاد نخواهد شد. همانطور که مفصل توضیح دادم درامد صنف پزشکان ایرانی از درآمد میانگین دنیا کمتر است. الان تعداد مهندسین ایران به دلیل سیاست های آموزشی اشتباه از ژاپن هم بیشتر است ولی حتی یک چهارم ژاپن صنعت برای اشتغال این عده وجود ندارد. در پزشکی اما متاسفانه هنوز تعداد از میانگین جهانی کمتر است. شما اگر رشته ی خود را بر اساس علاقه انتخاب کرده اید که حتما فارغ از درآمد انسان بسیار موفقی هستید ولی اگر معیارتان درآمد بوده است، انصراف شما منطقی نبوده است

 67. با سلام .
  دکتر جان من متن شما رو خوندم و تا حدودی صحبت هاتون رو قبول دارم اما درحال حاضر بهترین (cost benefit ) رشته” تحصیلی” (نه دلالی واملاکی و بازار. و .. ) صددرصد دندون پزشکی ه. من خودم داروسازم و خواهر برادرم دندون پزشک و روزی نیست که به خودم لعن ونفرین نگم از اومدن به این رشته ، شما صحبت از هزینه یونیت کردید که زیاده ، اون وقت ی داروساز که حداقل برا خریدامتیاز تاسیس داروخونه در تهرانحدود ۴۵۰ ملیون باید پول بده (یا ۲۰ سال در نوبت باشه! ) جدا از اجاره ملک و هزینه های دیگه تادر نهایت ی درامدی باز هم کمتر از ی دندون پزشک داشته باشه .البته شاید بگید کار ما کاری فرسایشی و بعد از ی سنی دیگه نمی شه انجام داد و کار داروخونه سرمایه گذاری که درست هم هست ولی سرمایه ای که در ۵۰،۶۰ سالگی جواب می ده و برای ورثه !!!
  در مجموع خواستم عرض کنم خدمتتون که بسیار قدر رشته اتون رو بدونید که امثال من که می تونستن در کنکور رشته دندون رو قبول بشن و نزدند و به علاوه به دندون پزشک ها بسیار نزدیک اند، به شدت ازرفتن به پزشکی یا اروسازی پشیمان هستن .
  برقرار باشید.

  • دکتر علی مرسلی

   واقعیت این است که مشکلات رشته های علوم پزشکی مشترک هستند. شما حداقل با پول قادر به خرید امتیاز هستید ولی برای مطب تهران علاوه بر ملک ( که خرید آن در تهران غیرممکن است!) باید 360 امتیاز داشته باشید که اگر در روستاهای اطراف خرمشهر مطب بزنید حداقل 3 سال طول می کشد ولی اگر در اطراف کرج کار کنید همان 10 -15 سال می شود که به قول شما به درد نمی خورد . ولی مشکل داروسازان بیشتر الان تعداد زیاد فارغ التحصیل است که دندان پزشکی هم به همین سمت می رود

   • با سلام یک فرهنگی
    1-چیزی که واضح است درآمد پزشکان و دندانپزشکان بالاست اما نه همگی تعداد کمی که با سختکوشی و گذراندن موانع زیاد موفق می شوند البته افرادی هم هستند که درآمد یک ماه یک پزشک رو با یک تلفن درمی آورند منتها چون در دید نیستند مورد توجه قرار نمیگیرند و این آسیبهای اقتصاد ماست که به خاطر ذینفع بودن خیلیها در این قضیه ترتیب اثر داده نمی شود و هر کس از مردم که بتواند گلیم خود را از آب بکشد به اقشار ضعیف که عامه مردم هستند ظلم می کند و توجهی به روحیه انساندوستی دستگیری و ایثار به هم نوع را ندارد حال چه پزشک یا دندان پزشک باشد چه غیر آن مادیات در مغز جان انسانها رسوخ کرده و حرف اول را می زند که این نیز خود عواقب زیادی دارد و پایان ماجرا نیست و اثرات روانی خود را به مرور خواهد گذاشت
    2-در ملتی که جزو غنی ترین ملل است متاسفانه شاهد ضعیفترین و شکننده ترین اقشار جامعه از حیث مادی هستیم قطعا مقایسه کردن چنین جامعه ای که بی ارزشترین پول دنیا را دارد با جامعه اروپایی و آمریکایی کار شایسته ای نیست همه ما مردم ایران هستیم و باید به یکدیگر علی الخصوص در بهبود صحت و عافیت و سلامت جسم رحم داشته باشیم و افزونخواهی مانع از خدمت رسانی به اقشار تهیدست نگردد
    3-طبق فقه اسلام 2 رشته قضاوت و طبابت باید از محل درآمدهای دولت و ساماندهی زیر شاخه های تخصصی ان صورت گیرد که متاسفانه حکومت از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و درست عکس آن اجرا می گردد بالطبع فشارهای ناشی از آن بر گرده مردم سنگینی خواهد کرد وقتی نیازهای سلامت جامعه به حاشیه رانده شود و همه چیز حتی جان انسان با دلار سنجیده می شود چاره ای جز منقرض شدن فقیران نمی ماند.
    4-شکاف بسیار درامدها در جامعه باعث شکاف طبقاتی و دور شدن از عدالت اجتماعی حاکم بر جامعه می شود لذا وظیفه دولت است که خلا بوجود آمده را ترمیم کند در غیر اینصورت مدیران بانکی که درامد ماهانه 200 میلیونی برای خود مصوب می کنند هم حق دارند و تمام جامعه به دنبال ماراتن به دست آوردن قدرت و ثروت سعی در ربودن گوی سبقت از هم دارند و به نظر شما عاقبت ابن اجتماع به کجا خواهد رفت قطعا به قهقرای سقوط انسانیت و ارزشها منتهی خواهد شد و بازندگان آن محکوم به فنا هستند
    5- اگر نظامی خواستار کمک به مردم خود باشد قطعا با آسان گرفتن بر مردم و اصلاح قوانین و تمهیدات متنوع و کوتاه کردن دوره های تحصیل و تخصص -افزایش افراد متخصص و متعهد قادر به خدمت رسانی به مردم خواهد بود.
    موفق باشید

 68. آقای دکتر مقصر خودتان هستید که توضیح میدهید..این جوی که علیه قشر پزشکی رسانه ای شده از اذهان عمومی به سختی پاک میشود..بنده با حقوق ۶۸ هزار تومانی باید در یک بهداری از صبح تا عصر رایگان خدمات دندانپزشکی رو ارائه بدم..دست آخر هم سرباز صفر بیسواد و مسئول بیسواد آن جای تشکر در را با لگد باز کنند..دوستانی که به درآمد دندانپزشکان ایراد میگیرید آیا خودتان تا به حال تلاشی در جهت بهداشت دهان خود کرده اید که هزینه هایتان را صرف دندانپزشکی نکنید؟آیا از رسانه ها انتظار ندارید که درجهت آموزش وپیشگیری اطلاع رسانی بیشتری بکنند…آیا دستمزد یک مشاور املاک را با سختی کار ایشان مقایسه کرده اید؟مسلما قصد من جسارت به بنگاه های املاکی یا سایر مشاغل نیست..فقط خواستم عرض کنم که مشکل از سیستم ضعیف بیمه ای و آکادمیک و رسانه ای و تصمیم گیری های غیر منطقی برخی مسئولان و در آخرحتی در بین خود ما اقشار پزشکان به همان دلایل سیستمیک است..

 69. فقط یک دندانپزشک سختی کار دندانپزشکی رو درک می کنه نه هیچ کسی دیگر.برای عموم جامعه هرچی بگی به این دلیل و ان دلیل کار دندانپزشکی سخت هست و در نتیجه هزینه اش بالا هست درک نمی کنند.برادرانم اگه می گویید دندانپزشکان زیاد می گیرند شما هم دندانپزشک شوید تا درامدتان زیاد شود کسی جلو وارد شدن شما به رشته دندانپزشکی رو نگرفته است.از الان شروع کنید انشالله 7 یا 8سال دیگه دندانپزشک می شوید.اگه می گید دیگه از شما گذشته برای درس خواندن مجدد ، خب برای فرزندتان برنامه ریزی کنید.

 70. وکیل پایه یک

  سلام جناب دکتر سالانه هزارو پانصد نفر ورودی رشته دندانپزشکی داریم که این تعداد با توجه به نرم جهانی بسیار کم است در همان امریکایی که شما میفرمایید به ازایه هر هزار نفر ،یک و شش دهم نفر دندانپزشک موجوده اما در ایران این عدد سه صدم هست!!!! اتفاقا چون بازار انچنان رقابتی نیست و دندانپزشکان سرشان شلوغ است این اتفاقات میافتد و در صدر تخلفات حوزه سلامت قرار دارد گرچه تخلفات این حوزه کار بنده را پر رونق کرده و در دفاع از بیماران همیشه پیروز بودم اما این وضع روحم را به درد اورده .

  • دکتر علی مرسلی

   نرم جهانی بر اساس رشد جمیت است و نه شرایط فعلی.بر اساس رشد کاهشی جمعیت ایران در عین رشد چندصدبرابری ظرفیت دانشگاه ها در سال های اخیر با مشکل مازاد دندانپزشک مواجه خواهیم بود ولی هزینه های دندانپزشکی ربطی به رقابت ندارد و حتی با وجود مازاد دندانپزشک به هیچ وجه پایین نخواهد آمد. چرا که در همین امریکا که به قول شما سرانه دندانپزشک چند برابر ایران است هزینه ها حتی نسبت به حداقل دستمزد بسیار بیشتر از ایران است .
   مسئله مهم این است که شکایت از قصور در ایران برخلاف امریکا نیاز به وکیل ندارد و پرونده اولیه اصلا حقوقی نیست و اعلام نظر کارشناسی است و وکیل غیر از اینکه صرفا نایب شاکی باشد کوچکترین دخالتی در مسیر پرونده نمی تواند داشته باشد . شغل شما در مورد این پرونده ها کاذب بوده وبا عرض معذرت صرفا خالی کردن جیب مراجعین بی اطلاع است… عجیب است که این قضیه را اینجا مطرح می کنید. بعد از اعلام قصور و درصد آن، تعیین دیه هم بر اساس فرمول مشخص بر عهده ی قاضی بوده و معلوم نیست وکیل این وسط چه نقشی دارد!

   • سلام جناب دکتر،من فارغ التحصیل مامایی هستم میخواستم دوباره کنکوربدم وپزشکی یادندون قبول شم میخوام نظرتون روبه عنوان کسی که تواین رشته اس بدونم اگه دندون پزشکی برم ارزشش روداره یارشته ی خودم روادامه بدم؟؟؟

    • دکتر علی مرسلی

     من در مورد آینده ی رشته ی مامایی و افق های پیش رو برای این رشته اطلاع چندانی ندارم. ولی باور دارم که کار مامایی بسیار کار ارزشمندی است. اما در مورد دندانپزشکی می دانم که آینده ی این رشته برای دندانپزشکان خوب و با انگیزه خوب است .

 71. حقوق یک متخصص دندان پزشکی چقدر است ؟

 72. در ضمن اینم بگید اگه یه بیچاره ای تو ایران در اثر یه تصادفی دندان هاش رو از دست بده، دولت هیچ حمایتی ازش نمیکنه ولی تو آمریکا هم اینجوریه؟ تو آمریکا هم کسی اگه دندان درد داشته باشه به درموندگی می افته؟؟مسلما خیر. پس اونایی که تو آمریکا میرن هزینه گران برای دندانپزشکی میپردازن مجبور نیستن مثل مردم تو ایران بلکه خودشون انتخاب میکنن!!

  • دکتر علی مرسلی

   بسیاری از مردم امریکا قدرت پرداخت هزینه های دندانپزشکی را ندارند.همه ساله تعداد زیادی از آن ها برای انجام درمان دندانپزشکی به کشور مکزیک (کشورهمسایه ) می روند. در امریکا هم پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی خیلی چشمگیر نیست هر چند که بیمه دندانپزشکی شرایط بسیار بهتری از ایران دارد.در ضمن هزینه ی بیمه ها از جیب مردم است و نه دولت.

 73. خب شما دندانپزشکها چرا نمیرید آمریکا اگه اینقدر ناراحتید؟؟ نکنه آمریکا مدرک دندانپزشکی ایران را قبول نداره؟؟ ماشاا.. اینقدر فارغ التحصیل دندانپزشکی به قدر لازم هم در کشور هست که از قضا یه موقع دندانپزشکی ناراحت رسیدگی و خدمت به مردمش نباشه.

  • دکتر علی مرسلی

   دندانپزشکان ایرانی زیادی هستند که به امریکا مهاجرت کرده و کماکان مهاجرت می کنند. امریکا اتفاقا مدرک دندان پزشکی ایران را با طی مراحل آن قبول می کند.همچنین اگر دندانپزشکی از امریکا یا هر جای دنیا مدرک بگیرد باید برای طبابت در ایران مراحل تائید مدرکش را طی کند .

 74. سلام
  توجیحات شما کاملا منطقی هستند.
  ولی برای چه درآمدی در ماه؟
  20میلیون؟
  30. 40 یا100 یا بیشتر؟
  من یک استاد دانشگاه با درآمد حدود چهار میلیون در ماه هستم. یازده سال درس خوندم و بیشتر توجیهات شما در مورد من صادق است.

  • دکتر علی مرسلی

   میانگین درآمد دندانپزشکان مختلف متفاوت است. از طرف دیگر در همه جای دنیا کلینیسین ها درآمد بیشتر از مدرسین همان رشته حتی دارند. تدریس من در دانشگاه هم از نظر مالی به زیان من است ولی خوب گاهی علاقه باعث می شود که قید زیان مالی را بزنم . من دندانپزشکان متخصصی را سراغ دارم که با همان حقوق پایه استادی در دانشگاه مشغولند و درآمدی از طبابت ندارند . ولی در همه جای دنیا کار کلینیکی درآمد بیشتری دارد و در مورد ایران از قضا میانگین درامد دندانپزشکان حتی نسبت به سرانه درامد خانوار بیشتر از امریکا و اروپا نیست که متاسفانه کمتر است

 75. عالم کارگرهنردوست

  دکتر پراید مالیاتو نمیدونم.اکثرا دندانپزشکان خونه خوب و ماشین خوب وروحیه با اعتماد به نفس دارن.استرس شما هم از کادگر چاه کن 25 متری زیاده.تو رو خدا خندمونو در نیار.

  • دکتر علی مرسلی

   بعید است کارگر چاه کن 25 متری ، رتبه برتر کنکور باشد . استرس رشته های علوم پزشکی به احتمال آسیب بقیه انسان ها مربوط می شود

   • مهندسین خیلیاشون رتبه های زیر هزار کنکور بودن و هیچ در امدی ندارن. شما بادکترای مهندسی و کلی چاپلوسی و پارتی بازی و 4 5 تا مقاله ی ای اس ای اگه شانس بیارید ( احتمالا توی یه شهرستانی) بهتون ماهی 4.5 می دن و تازه باید حدودا دو مقاله ی ای اس ای چاپ کنید در سال بمدت 5 سال تا دانشیار بشید و حقوقتون بشه 6.5 اگه نتونید اخراجید! ( حساب کنید چقدر استرس داره!) من که خودم دکترای برق دارم با 33 سال بی کارم حالا باید بدوام به این ماهی 4.5 برسم چون ساعتی بخوام توی دانشگاه های معمولی درس بدم ماهی 13 هزا می دن که شما 700 تومان برای یه عصب می گیرید ظرف همون یه ساعت….

    دوستم که الان استاد دانشگاه گیلان هست با 200 سایتشن و کلی پارتی بازی چند روز پیش می گفت سبزی فروش می شدم بهتر بود. خلاصه فقط شما درستون خوب نبوده ما اگه نرفتیم سمت رشته ی شما بچه بودیم راهنما نداشتیم وگرنه الان مثل خیلی از همکاراتون فایل می شکوندیم توی ریشه کلی هم پول می گرفتیم طلب کار هم بودیم. ( بلایی که سر من اومده…)

    • دکتر علی مرسلی

     در ایران مهندسان زیادی درآمد بالا دارند و پزشکان زیادی هستند که به سختی درآمدشان کفاف زندگی شان را می دهد.اگر کسی هدفش کسب درآمد بالا است و در عین حال به دنبال استخدام دولتی و تدریس در دانشگاه است این قضیه جمع اضداد است. در دندانپزشکی هم همین طور است … در خود امریکا هم در رشته ی ما کلینیسین های خوب به ندرت در دانشگاه هستند.چون کار دانشگاهی درآمدی محدودی دارد.
     در ایران راه کنکور و تحصیل برای همه باز است و خوشبختانه ظرفیت ها هم آنقدر زیاد شده است که الان درصد زیادی از شرکت کنندگان کنکور تجربی را قارغ التحصیلان رشته های مهندسی و ریاضی تشکیل می دهد.

 76. سلام من برا کنکور سراسری تبریز دندان پزشکی میخوام بخونم چه رتبه لازم هست وبرای عمومی وتخصصی چند سال باید خوند ممنون

 77. سلام ،
  خسته نباشید?
  من پیش دانشگاهی هستم
  میخواستم بدونم که رشته دندانپزشکی که هر ساله حدود ۱۵۰۰ نفر از کل دانشگاه های ایران فارغ از تحصیل میشن و حدود ۱۰۰۰ نفر هم از دانشگاه های خارج کشور میان،
  و بعد هم امروزه با وجود دندانپزشک با تجربه (قدیمی) فراوان
  هر شخصی تقریبا برای خودش یک دندونپزشک داره و پیش اون میره،
  فرصتی برای مانور فارغ از تحصیلان ۶ سال دیگه هست؟؟
  در ضمن اگر هم تا ۶ سال دیگه حدود ۱۵ هزار نفر به دندانپزشکان ایران اضافه بشه،?

 78. سلام من میخوام دندانپزشک شم و امسال کنکور دارم با این وضع پس نمیشه دندون پزشک شد و پول در اورد اول کار اینهمه باید سرمایه بدیم بعدش برای دولت کار کنیم شده 40 سالمون دیگه

 79. سلام آقای دکتر. حرفتون کاملا درسته. ولی یه جور دیگه به این قضیه میشه نگاه کرد.مثلا من فک کنم به هر کسی پیشنهادی بدی که کلی سختی بکشه اما بعد از هفت هشت سال ماهی صد میلیون درمیاری فک کنم هر که قبول نکنه احمقه.پس تا وقتی که تقاضا برای چنین پیشنهادی خیلی بالاست پس نباید مظلومانه صحبت کنیم.تازه سختی دوران تحصیل دندان پزشکی با سختی تحصیل مثلا دکتری مهندسی برق قابل مقایسه نیست؟ نکته سوم برای تجهیزات دندان پزشکی وام به راحتی در اختیار قرار میگیرد چون وام دهنده خیالش جمه که وام با سودشو پس میگیره. اما یه مهندسی که میخواهد کارآفرینی کنه مگه بهش کسی وام میدهد؟آره درآمد دندون پزشکی نسبت به شرایط شما خیلی هم زیاد نیست اما خیلی خیلی نسبت به سختی که بقیه رشته های میکشن و در نهایت ماهی چهار پنج تومان میگیرن زیاده. هیچکس از بالا بودن کسی ناراحت نمیشه ولی از اختلاف بالا بودن دیگری با خودش ناراحت میشود. البته اگه اونم تلاش کرده و نرسیده به اون سطح. خواهشا سرتونو بالا بگیرید و بگویید آره درآمدمون زیاده و این مزد همه شرایط زندگیمه از کودکی تا به الان.این حرفو کسی داره میگه که خودش فوق لیسانس مکانیک از بهترین دانشگاه کشوره و الان دانشجو دندون پزشکی دانشگاه آزاده. چون میدونم پولی که قراره توی ده سال کار مهندسیم به عنوان کارمند بندازن جلوم در عرض یک سال با کلی عزت و احترام درمیارم. از اینکه شما انتقاد پذیری سپاسگذارم.

 80. سلام ميشه بپرسم درآمد پزشک زياده يا دندان پزشک اگه در آمد سطح عمومي يا تخصص رو در هر دو رشته مقايسه کنيد ممنون ميشم

 81. سلام دکتر
  حقوق طرح دندان پزشکی چقدره؟
  اگه منطقه محروم رو انتخاب کنیم چقدر میشه؟

 82. با این اوصاف اگه شما دوباره حق انتخاب رشته داشتید دندونپزشکی رو انتخاب میکردید؟!

 83. سلام
  من سال سوم تجربیم که میخوام دندان بخونم
  میخواستم بپرسم که تو این رشته برای یه درامد خوب حتما باید تخصص گرفت یا اینکه همکاران عمومی هم از درامد خوبی برخوردارند?
  و یه سوال دیگه اینکه ایا دانشگاهی که توش درس خوندیم توی درامد تاثیر میزاره یا خیر

 84. سلام
  من سال سوم تجربیم که میخوام دندون بخونم
  میخواستم بپرسم که توی جامعه دندانپزشکی حتما باید برای درامد خوب تخصص گرفت یا اینکه همکاران عمومی هم از درامد خوبی برخوردار هستند???

 85. کاملا سخنانتون صحیح و به جاست زمان تحصیل پزشکان و دندانپزشکان و همچنین سختی تحصیل و استهلاک کاریشون با توجه به پراسترس بودن کارشون واقعا به جاست اینکه درامدهای پایه برای شغل های دیگه در جامع نامعقول و پایینه یک مقوله جداست که با پایین کشیدن درامد پزشکان و دندانپزشکان قابل حل نیست … در ضمن نداشتن حق بیمه برای دندانپزشکان واقعا سهل انگاری است ..

  • دندانپزشک اینده

   من هم موافقم ..اقای دکتر حرفهایی خوبی زدند و استدلال های بجایی داشتند…ممنونم اقای دکتر منم در اینده ی خانوم دکتر میشم…ب زودی..اقای دکتر تو رو خدا اگه میشه ب ایمیلم یک پیام بفرستید میخام باهاتون مشاوره کنم ..من پشت کنکوری ام علاقه زیادی ب دندون دارم…بزاری باهاتون صحبت کنم و ازتون مشاوره بگیرم خواهشا?

 86. دکتر مهدی

  با سلام
  آقای دکتر برید خوشحال باشید که دندانپزشک شده اید
  اگر خدای ناخواسته به هر دلیلی منجمله پول کلاس تضمینی کنکور نداشتن یا استعداد نداشتن یا مثلا مشکلات بدنی یا فکری، یک رشته ی دانشگاهی دیگر قبول شده بودید و می رفتید و درآمد آن رشته مانند رشته های فنی مهندسی یا علوم پایه یا حتی کارمندی و معلمی و کارگری کم بود و هزینه ی حتی پر کردن یا کشیدن یک دندان را نداشتید و از درد به خود می پیچیدید آنوقت این حرف ها را نمی زدید!
  می دانید آقای دکتر من فکر می کنم ما انسان ها خیلی بدبخت و بیچاره ایم چون فکر می کنیم همیشه نوبت همسایه و دوستان ماست ولی هیچوقت نوبت ما نمی شود؟!
  به نظرم دولت باید همانند تعیین حقوق و دستمزد بقیه ی مشاغل حقوق دندانپزشکان را هم تعیین کند.
  به نظرم الگو قرار دادن کشورهای آمریکایی و اروپایی فرار به جلوست.
  ما ایرانی هستیم با شرایط و مقدورات و مقتضیات ایران
  سلامت باشید
  یا علی

  • دکتر علی مرسلی

   در همه جای دنیا فقیر غنی با استعداد بی استعداد پزشک مهندس کارمند کارگر و … وجود دارد و در همان کشور امریکا هم کارتون خواب و فقیر وجود دارد . بهتر است .
   دولت ها حق ندارند حقوق هیچ کاری را تعیین کنند. اگر دولت حقوق کارگر را تعیین می کند حداقل دستمزد برای این صنف در نظر میگیرد. اگر قرار باشد با شرایط و مقدورات ایران از خدمات دندانپزشکی بهره مند باشید، مقدورات ایران در حد همان دلاک های 60 سال پیش یا حداکثر دندانسازان تجربی 40 سال پیش است . اما انتظارات مردن ایران و آگاهی هایشان دیگر اجازه نمی دهد که به مقدورات بسنده کنند. شما متاسفانه متن را یا نخواندید یا متوجه نشدید… قیمت بعضی چیزها پایین آمدنی نیست! طلا را نمی شود چون کارگر حقوقش کم است به قیمت مس در بازار با اجبار دولت قیمت گذاشت! ای کاش این همه دلسوزی های امثال شما در جهت ارتقای سطح معیشت مردم بود . در کشوری که تا همین چند سال پیش نفت را 120 دلار بشکه ای می فروخت و معیشت مردمش با الان که به زور 40 دلار هم بشکه ای نمی تواند بفروشد تفاوتی نکرده است ، افرادی مانند شما که زورشان به خر نمی رسد پالان را کتک می زنند

 87. سلام آقای دکتر

  مقاله بالا رو خوندم. اتفاقا چند وقتی هست که باز هم ناچارا در پروسۀ درمانی دندان پزشکی افتادم؛ اما این بار دارم دندونهای روکش شدۀ خودم رو که بعد از دو سه سال دوباره خراب شدند (بعلت کیفیت پایین کار بنا به نظر چند دندان پزشک) رو ترمیم میکنم. مقاله شما تا حدی قانع کننده هست برای خیلیها و تا حد کمی برای من اما من اعتقاد دیگه ای دارم. بحث زیادی در مورد دندون پزشکها وجود داره؛

  1) دندون پزشکها هزینه زیادی رو ز بیمار دریافت میکنن ولی هیچ گارانتی ای ارائه نمیدن؛ من چند تا از دندون هام رو با صرف هزینه زیاد روکش کردم ولی همونها عینا خراب شدن و نیاز به روکش کرد مجدد دارن ولی دندون پزشک من هیچ تعهدی نسبت به اونها نداره. تازه روکش هر کدوم از دندونهام هم بعد از مدتی شل میشه و هر دفعه هزینه چسب مجدد رو هم ازم میگیرن و جالبه که من یک بار گفتم این روکشها چرا اینطوری زود میفتن، که این دفعه یک چسب آلمانی (به قول خودشون) استفاده کردن که روکش فعلا 9 ماه هست که سر جاش ایستاده! در حالیکه شما اگر یک موبایل ساده بخرید، طبق قانون اصناف، فروشنده تا یک هفته موظف به پس گرفتن جنس در صورت وجود اشکال هست.

  2) هیچ کدوم از دندون پزشکایی که من بهشون مراجعه کردم، وقت کافی رو برای مشورت با بیمار اختصاص نمیدن؛ حتی قبل از پروسه درمان اصلا توضیح نمیدن که میخوان چه کار کنن و بعد از تموم شدن کار هم بیمار بعدی سریع روی تخت یونیت نشسته و تو رو از مطب یه جورایی بیرون میکنن، در حالیکه من دارم هزینه بسیاری انجام میدم و باید وقت خیلی بیشتری به من اختصاص بدن. عملا احساس میکنی که با دید مالی و درآمدی بهت نگاه میکنن. شما این رو مقایسه کنید با خریدن یک موبایل ساده؛ من میتونم یک ساعت ب فروشنده در مورد اون موبایل صحبت کنم و آخرش حتی نخرم یا نهایتا بخوام مبلغی ناچیز در مقایسه با هزینۀ دندون پزشکی نصیبش کنم.

  3) اونها اصلا بابت اینکه از چه ماده ای برای درمان استفاده میکنن، پاسخگو نیستن و حتی در صورت پرسش، هر جواب ممکنه بدن و بیمار هم تخصص کافی برای شناخت این مواد نداره.

  حتما موارد دیگه ای هست که اینجا گفتنش وقت گیر خواهد بود؛ من خودم یک مترجم و مدرس زبان هستم. مطمئنا در آینده ای نچندان دور، رباتها انقدر خوب ترجمه میکنن که نیازی به امثال من نیست. اونها بهترن! و جای امثال من رو میگیرن! رباتهای دندون پزشک هم احتمالا خیلی خوب خواهند بود؛ ما زیاد وقت نداریم، باید بهترین عملکردمون رو ارائه بدیم. و اینکه شرم آوره که در سال 2016 مردم نگران دندون باشن و مردم رو با دندونهایی خراب و زشت ببینیم.

  با تشکر از وقتی که برای خوندن گذاشتید

  • دکتر علی مرسلی

   سلام دوست گرامی
   ممنون از نظرات شما. نظرات شما در مجموع منطقی است و متاسفانه بیشتر فرمایشات شما درست است. متاسفانه برخی از همکاران ما در قبال کار خود مسئولیت پذیر نیستند. اما واقعیت این است که مخصوصا با افزایش تعداد دندانپزشکان ( هر سال نزدیک 1500 نفر ورودی این رشته است) دیگر مثل قبل نیست و همه می توانند در بازار رقابتی دندانپزشک خود را انتخاب کنند.
   یکی از مشکلات درمان در ایران به این برمی گردد که شمای نوعی ( و بیشتر بیماران) به حقوق خود آشنا نیستید. حق شماست که در مورد درمان سوال بپرسید و قانع شوید. درمان جایگزین را بدانید. عوارض درمان و میزان موفقیت را بدانید و … ، وظیفه ما دندانپزشکان است که این موارد را به شما توضیح دهیم.
   اما متاسفانه از طرف دیگر خیلی ها دوست ندارند برای مشاوره دندانپزشک حق ویزیت بپردازند … یعنی حتی نگاه عمومی جامعه برای این مشورت ارزشی قایل نیست و آن را نیاز نمی بیند در حالی که برای یک وکیل پرداخت حق مشاوره عادی است.
   در نظر داشته باشید که هزینه های دندانپزشکی در سالهای اخیر برخلاف رشد تورم ، تغییر چشمگیری نداشته است. چون وضع مالی مردم رو به وخامت بوده است. ما مستقیم از مردم پول میگیریم و بیمه یا حقوق ثابت نداریم. امسال مجوز وزارت بهداشت برای افزایش تعرفه 10 درصد بوده است درحالی که افزایش دستمزد نیروی کار بیشتر و نرخ تورم خیلی بیشتر بوده است. دندانپزشکی در همه جای دنیا گران است و در ایران این هزینه ها ارزان است ولی مردم ما آنقدر در فشار اقتصادی هستند که از عهده هزینه ها بر نمی آیند. این قضیه نه تقصیر دندانپزشکان و نه مردم است ولی نمی تواند بهانه کیفیت پایین درمان یا ارائه خدمات زیر استاندارد باشد… من شخصا معتقدم که حتی در ارائه درمان رایگان باید بهترین درمان ارائه شود و حق افول از استانداردها را نداریم. اگر همه ی ما به حقوقمان آشنا باشیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
   ترجمه یک هنر است . همانطور که هیچ ماشین مترجمی نمی تواند هیچ کتابی را مانند نجف دریابندری یا محمد قاضی ترحمه کند، هیچ رباتی هم نمی تواند هنر دندانپزشکی را در آینده نزدیک به تنهایی روی دندان های ما اجرا کند

   • بنده یک وکیل هستم و برای مشاوره هیچگاه هزینه ای نمی گیرم. و فکر می کنم بسیاری از مشاغل در ایران نیز برای مشاوره صرف هزینه نمی گیرند. پس لطفا حق مشاوره در پزشکی یا دندانپزشکی را به میان نیاورید که می پندارم جنابعالی خود را مجزای مشاغل دیگر می دانید.
    اکثر دندانپزشکان با سهمیه وارد دانشگاه شده اند چه سراسری و چه دانشگاه آزاد پس لازم است حداقل یک دوره خدمت بروند.

    • دکتر علی مرسلی

     حرف شما آنقدر خنده دار است که فقط تائید می کنم و اجازه می دهم خود خوانندگان نظر بدهند.

    • به نظر من حرف شما به اصطلاح دکتر مرسلی خنده داره.چون چشمای شما مراجعه کننده رو به چشم دلار میبینه.من فارغ التحصیل اقتصادم و خوب میدونم اقتصاد به چشم یه دندونپزشک یعنی چه.پس نظر نده عزیز

    • دکتر علی مرسلی

     ما به ریال حق الزحمه دریافت می کنیم جناب فارغ التحصیل اقتصاد!!!!

 88. سلام
  توضیحات جالبی بود!
  ولی با همه این اوصاف باز هم دستمزد دندانپزشکان و برخی از پزشکان جراح نسبت به سرانه درآمدی کشور و یا نسبت به سایر مشاغل بالاست
  توی هیچ جای دنیا این همه اختلاف دستمزد بین دندانپزشکی و برخی مشاغل دیگه نیست

  • دکتر علی مرسلی

   شما می توانید به لیست درآمد پزشکان و دندانپزشکان در امریکا و مفایسه آن با سایر مشاغل مراجعه کنید. اختلاف خیلی خیلی بیشتر از ایران است. در بیشتر کشورهای اروپایی هم همین است .

   • دکتر جان اینقدر شعر نگو. شما مراجعه کن به درآمد مشاغل مختلف در امریکا، بعد اینقدر شعر بگو. درآمد یک مهندس شاغل در بخش نفت امریکا، پایاپای با درآمد پزشکه. اما در ایران درآمد یک پزشک ماهی صد میلیونه و درآمد یک مهندس شاغل در نفت چهار میلیون!!

    • دکتر علی مرسلی

     ببینید چرت و پرت و بدون مدرک حرف زدن کار راحت و البته مشخصه بارز بسیاری از ما ایرانی هاست. در همین چند سال اخیر به دلیل افت قیمت نفت خیلی از شرکت های دنیا کارکنان خود را اخراج کرده یا حقوق ها را کم کرده اندمخصوصا زیرمجموعه هایی که روی نفت شیل کار می کردند کلن تعطیل شده اند. نه درامد همه ی پزشکان ایرانی صد میلیون است و نه درآمد همه ی مهندسان چهار میلیون.

    • حق مطالعه یک پرونده الان در تهران بالای یک میلیون تومانه جناب وکیل …
     منم یه مهندسم ولی به لطف دانشگاه های ضعیف دولتی در شهرستان های کوچک و بیش از 95 درصد خروجی های دانشگاه آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی بیش از 95 درصد مهندسان این مملکت لیاقت اسم مهندسی رو ندارن طرف با درصد های منفی و زیر ده درصد الان ارشد مهندسی آزاد تهران قبول میشه ،لطفا منصف باشید اگر زیر بیست دانشگاه مملکت مهندس باسواد میدادن بیرون الان همه مهندس مهندس نمیکردن….

    • شعر نیست حقیقته…شما اگر پزشکی یا دندون خوندی بودی میفهمیدی چی میگه….مرده نصف عمرشو درس میخونه+کارهای دوره ای+طرح…پس نسبت به زحمتی کشیده مزد میگره…دکتره 8 ساعت در اتاق عمله…بدن یه قسمت از بدنشو درمیاره و دوباره میذاره سرجاش…بعد میگن حقشون نیست…و دراخر نه درامد همه ی پزشکان ایرانی صد میلیون است و نه درآمد همه ی مهندسان چهار میلیون.

   • این جانب خودم کار آزاد دارم با یک درامد معمولی
    اما بسیاری از اقوام و بستگانم در خارج و داخل دکتر مهندس هستند
    ضمن اینکه با یک سرچ اینترنتی می توانید به تفاوت درامد ها پی ببرید
    اولا قرار نیست الگوی ما در بحث درامد ها و نظام سلامت آمریکایی باشد که
    خودش در این ضمینه دارای مشکلات فراوانی است و خود مردم آنجا از جمله اقوام بنده
    هم به این موضوع اذعان دارند ضمنا مقایسه درامد فلان قشر در ایران با آمریکا با این استدلال که همه چیز با قیمت دلار تعیین می شود غلط است چون در آمریکا همه چیز تقریبا 2-3 برابر اینجا قیمت دارد از غذا گرفته تا لباس یا هر چیز دیگر مگر مورد خاصی باشد البته بطور متوسط ضمن اینکه در همان آمریکایی که قرار نیست الگوی ما باشد و علی القاعده ما در اقتصاد بایستی دنباله رو کشور هایی مثل ژاپن و سوئد و آلمان و غیره و ذالک باشیم اما در همان آمریکا یک استاد دانشگاه ارشد اگر سالیانه 100 تا 150 هزار یا یک معلم 50 هزار یا یک روانشاس معمولی 70 هزار دلار درآمد دارد درآمد یک دندانپزشک از 150 یا 160 هزار دلار بعد از کسر مالیات تجاوز نمی کند یا یک ارتوپد از 4 برابر یک استاد یا یک جراح مغز و اعصاب از 5 تا 6 بابر یک استاد این در حالی است که در اروپا درامد قشر پزشکی تقریبا نصف یا کمتر از نصف آمریکا و درآمد سایر اقشار 2/3 آمریکا می باشد ضمنا مسئله سلامت گوجه فرنگی نیست که قیمت آن را بازار تعیین کند بماند که حتی قیمت گوجه فرنگی هم در تمام دنیا نه بصورت مستقیم و دستوری بلکه از طریق مکانیسم بازار کنترل می شود حال سوال من این است که وقتی یک معلم در بهترین حالت 2 میلیون یک مهندس آنهم در مناطق دور افتاده 5 میلیون تازه اگر کار پیدا کند یک راننده تاکسی 2 یا شاید 3 میلیون یا یک استاد ارشد دانشگاه 7 یا 8 میلیون در آمد دارند آیا درست است که …
    جواب من این است که نه ولی راه حل آن همانطور که وزیر بهداشت بارها در برنامه های مختلف اعلام کرده اند افزایش تعداد پزشک متخصص و … است که به دلایل نا معلومی در سالهای گذشته علی رغم وجود همه امکانات برای افزایش آن انجام نشده
    تا هم مردم دسترسی بیشتری یه دکتر داشته باشند هم درامدها معقول تر باشد و البته دولت هم می تواند تا آن زمان بر قیمت ها نظارت کند و اصولا ارتباط مالی پزشک و بیمار بایستی قطع گردد
    البته همه این اعداد تقریبی بود
    با تشکر

    • دکتر علی مرسلی

     علت مقایسه با نظام امریکا این است که نظام آموزش دندانپزشکی و همچنین درمانی ما از امریکا کپی شده است.
     در مورد تعیین قیمت توسط بازار چه من و شما بخواهیم و چه نخواهیم تعیین قیمت نهایی توسط بازار است! جایی که بازار ناکارآمد است مانند انگلستان مردم ظاهرا تحت پوشش بیمه هستند ولی کسی که پول دارد از خدمات سریع تر و با کیفیت تر بهره مند می شود! هموطنان انگلستان نشین ما بیش از شما این نکته را درک کرده اند و حاضرند رنج سفر را به جان بخرند و در ایران از جیبشان هزینه کنند تا از خدمات دندانپزشکی مفت NHS استفاده کنند!
     شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسم کتاب تعیین تعرفه کد بستری که در ایران هم به آن استناد می شود کتاب کالیفورنیا می باشد! اگر قیمت تمام شده ی یک خدمت با هزینه ی دریافتی در پزشکی safety zoneنداشته باشد، سلامت مردم به خطر می افتد. درک این قضیه شاید برای شما سخت باشد ولی امثال منی که یک فایل Wave one را به قیمت هفتاد هزار تومان می خرم و می توانم آن را برای یک بیمار (توصیه سازنده) یا ده بیمار استفاده کنم و صرفا سلامتی شما و صرفه کار من در دو سوی ترازو قرار می گیرد درک می کنم.
     جوامع بشری به این نتیجه رسیده اند که اعتقاد و وجدان و زور حتی بازدارنده بی اخلاقی نیست بلکه به “مکانیسم” برای اخلاق حرفه ای نیاز داریم .

    • با سلام خدمت دوست عزیز
     این اعداد شاید درست باشد اما قبل از کسر مالیات حدودا 25 تا 40 درصدی برای درامد های بالای 3000 اگر بعد از کسر مالیات اعداد را با هم مقایسه کنیم به نتیجه بهتری خواهیم رسید اینها اعداد تقریبی و متوسط هستند
     برگرفته از سایت payscale
     دندانپزشک عمومی 90000
     متخصص اندو 150000
     استاد ارشد دانشگاه 100000
     جراح مغز و اعصاب 250000
     چشم پزشک 150000
     معلم 40000
     و این در حالی میباشد که اگر هزینه زندگی یک فرد در ایران بدون هزینه مسکن و بدون فشار حدودا 700000 تومان است این در امریکا حدودا 700 دلار است پس اگر کسی مثلا 25000 دلار در ماه درامد دارد یعنی به پول ایران مثلا 25 میلیون تومان

   • اقای دکتر آمریکا و کشورهای اروپایی به هیچ وجهه با ایران قابل مقایسه نیست چون درامد سرانه آمریکا ۳۵۰۰۰ دلار و درامد سرانه ایران ۵۰۰۰ دلار است در کشور های پیشرفته پزشک و دندانپزشکان تعداد معینی از بیمار را حق ویزیت در روز دارند دو روز در هفته باید مطالعه انجام دهند و اکثرا کارمند مراکز درمانی هستند کوچکترین خطایی باعث شکایت بیمار و عواقب بسیار سنگین برای پزشک میشود مالیاتهای بسیار بیشتری از ایران میدهند و هزینه ها ده ها برابر ایران است این منصانه نیست که شما وقتی در ایران که هزینه نیروی انسانی ده درصد کشورهای غربی نیست خودتونو با پزشکای آمریکایی مقایسه کنید

    • دکتر علی مرسلی

     دوست گرامی ، بسیاری از همکاران ما هر روز در حال مهاجرت به امریکا هستند و بسیاری از فارغ التحصیلان ایران در امریکا طبابت می کنند. آن ها درآمد چندین برابر ما با هزینه هایی نزدیک ما دارند . ما الان در دنیای حدس و گمان و تخیل زندگی نمی کنیم … ما هر روز مردم دنیا تماس داریم و می بینیم در دنیا چه می گذرد. در امریکا هم درصد زیادی از مردم دندان های خراب دارند و پول دندانپزشک ندارند ! در امریکا شما اگر از دکتری بخواهید شکاست کنید باید وکیل داشته باشید و برای وکیل باید پول وکیل داشته باشید! دندانپزشکان امریکا کارمند نیستند چون کل دندانپزشکی امریکا بخش خصوصی است . بنابراین بهتر است به واقعیات و آن چه هست استناد کنیم نه قصه ها و شنیده ها و شایعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *