خانه / برای همکاران دندانپزشک / متخصص اندو Vs دندانپزشک عمومی؟
عصب کشی
پرمولر سه کاناله و کرو دار

متخصص اندو Vs دندانپزشک عمومی؟

File May 09, 9 25 06 PM
پرمولر با مورفولوژی نادر

عصب کشی
پرمولرهای سه کاناله و کرو دار

دندان چهار و پنج بالای تصویر سمت راست و دندان چهار پایین تصویر سمت چپ هر دو درمان های ریشه ایده آلی برای مورفولوژی های نا چندان شایع دندانی هستند. هر سه این دندان ها جز مواردی هستند که “کیس تخصصی” اندو محسوب می شوند و مختصات ارجاع به متخصص اندو را دارند. نکته جالب این است که هر دو مورد توسط دو تن از همکاران عمومی من( یکی خانم و دیگری آقا) که در اندو مهارت زیادی دارند صورت گرفته است! از نظر معیار رادیوگرافیک علیرغم پیچیده بودن درمان ریشه این دندان ها،درمان ریشه این دندان ها ایده آل از آب درآمده است .

“تخصص” امروزه عبارت دهان پر کنی است. “متخصص شدن” در یک رشته از منظر دندانپزشکی مستلزم عبور از سد امتحان ورودیه،گذراندن کورس های نظری و عملی و در نهایت بعد از متخصص شدن، گذراندن یک امتحان معیار دشوار به نام “بورد تخصصی” می باشد.کسانی که این مراحل را گذرانده اند حائظ شرایطی می شوند که می توانند درمان های پیچیده تری را انجام دهند و نظرات آن ها در آن رشته حکم مرجع را دارد.

اما به راستی آیا مرز متباینی بین متخصص و عمومی در اندو وجود دارد؟

پاسخ به این سوال هم بلی و هم خیر است. مرز متباینی بین متخصص درمان ریشه و دندانپزشک عمومی در درمان اندو از نظر حقوقی وجود دارد ولی مرزی بین کار تخصصی و عمومی وجود ندارد و مورد به مورد متفاوت است.توانمندی ها و علاقه افراد مختلف متفاوت است. یک نفر می تواند به دلیل علاقه و استعداد در یک رشته،مهارت بیشتری از خود در آن رشته بروز دهد.تجربه کاری فرد هم بسیار مهم است. یک دندانپزشک عمومی می تواند مهارت هایی داشته باشد که درمان بسیاری از موارد تخصصی را با همان کیفیت انجام دهد اما تاکید اصلی بر روی کیفیت درمان است.

استاندارد درمانی درمان ریشه برای متخصص درمان ریشه و دندانپزشک عمومی یکسان است! یعنی درمان ریشه ای که دندانپزشک عمومی انجام می دهد از نظر کفایت( و نه زوایایی بصری مانند فلیرینگ…) مشابه دندانپزشک متخصص باید باشد. به صرف نداشتن مدرک تخصصی دندانپزشک عمومی نمی تواند طول کارکرد دندان را کوتاه تر (اور) یا بلند تر (اور) از طول کارکرد واقعی بگیرد یا کانالی را پیدا نکند. در صورت پذیرش مسئولیت درمان و عدم ارجاع به متخصص ، درمان ارائه شده حائظ استاندارد درمانی باید باشد.استاندارد درمانی به معنی کیفیت بصری نمای رادیوگرافیک دندان نیست.بلکه کفایت یک درمان در برآورده کردن اهداف مکانیکال و بیولوژیک درمان ریشه را می رساند.

فرق بین کار تخصصی و عمومی را چه چیزی تعیین می کند؟

فرق بین کار تخصصی و عمومی به مهارت فرد بستگی دارد.اما همه فارغ التحصیلان دانشکده های با سطح استاندارد چه داخلی و چه خارجی، باید بتوانند که سطح معینی از کفایت درمان را از خود بروز دهند.افرادی که نتوانند که این سطح از کفایت را از خود نشان دهند، شایسته امر طبابت نیستند.اما در این میان در کتاب های درسی مواردی برای سختی سنجی یک درمان ریشه لحاظ شده است که مشابه تریاژ ارتودنتیست ها، مرزی را بین کار عمومی و تخصصی اندو مشخص می کند.فرم دشواری سنجی جامعه دندانپزشکی امریکا (AAE Case Difficulty Assessment Form) در این مورد برای دندانپزشکان عمومی به درد بخور است. چرا که آن ها را به شناخت بیشتر موارد دشوار اندو رهنمون می کند. دید تخصصی در اندو این نیست که ما بتوانیم همه موارد دشوار اندو را دست بزنیم و درمان کنیم ،دید تخصصی به این معنی است که تشخیص دهیم کدام یک از موارد درمان ریشه را نباید دست بزنیم.برای اینکه بدانید اندودنتیست ها چه ارجاع هایی را دوست ندارند این مطلب را بخوانید.

آیا متخصصین اندو از اینکه همکاران عمومی در اندو مهارت پیدا کنند متضرر می شوند؟

در مورد بقیه رشته ها علی الخصوص رشته هایی مانند ارتودنسی شاید اتفاقی نظری وجود نداشته باشد اما بالشخصه بر این باور هستم که افزایش مهارت و توانمندی اندو همکاران عمومی به نفع همه متخصصین این رشته است. عصب کشی در اصل بیشترین حجم کار مطب ها و کلینیک های ما در ایران را تشکیل می دهد.درمان ریشه، پایه ای ترین درمان و زیر بنایی ترین درمانی است که سرنوشت درمان های بعدی را هم تعیین می کند.اندو کار اصلی دندانپزشک است و حق تک تک دندانپزشکان است که در آن مهارت کافی پیدا کنند.از طرف دیگر درمان ریشه به جرات می توان گفت “پزشکی” ترین قسمت دندانپزشکی محسوب می شود. چون با درد سر و کار داشته و درمانی حقیقی در راستای ذات طبابت( کاهش و رفع آلام بیمار در عین جفظ تمامیت وجودی بیمار) به شمار می رود. در موارد دیگر مثل جراحی و پروتز که دندان بیمار خارج شده یا با پروتز جایگزین می شود ،با وجود رفع آلام بیمار تمامیت وجودی بیمار هرگز حفظ نمی شود.درمان اندو ضعیف ذات کارآیی اندودنتیکس به عنوان یک درمان معتبر تاریخی را زیر سوال می برد و بیماران را نسبت به کلیت دندانپزشکی بی اعتماد می سازد.

نگرش صحیح و مهارت کافی دندانپزشکان، به ارجاع صحیح می انجامد و هر سه طرف ( بیمار، دندانپزشک عمومی و دندانپزشک متخصص ) از این قضیه سود می برند.از طرف دیگر در نظر داشته باشید که اندودنتیست ها علاوه را همکار کلینیسن یک منبع آموزشی همان برای همکارنشان تلقی می شوند.

آموزش مداوم اندو ، در مقایسه با بقیه رشته ها

چند درصد از حجم کنگره ها و بازآموزی ها برای آموزش افزایش دانش،آگاهی و مهارت دندانپزشکان در مورد درمان ریشه صرف می شود.این حجم را با حجم کلاس های آموزش ایمپلنت و درمان های زیبایی مقایسه کنید! بسا دندانپزشکانی که در چندین کلاس ایمپلنت، تزریق ژل موضعی، بوتاکس، لامینیت و … شرکت می کنند اما از ارائه درمان ریشه یک دندان سانترال در حد استاندارد درمانی ناتوانند.

به دلیل حاکمیت بازار بر روند آموزش های مداوم دندانپزشکی، به جای اینکه بیشتر وقت دندانپزشکان صرف مهارت یافتن در مورد بیشترین حجم کار روزمره شان شود، صرف درمان های جنبی اما پرهزینه تر برای بیماران می شود.در این میان بیماران هم به دلیل مهارت ناکافی دندانپزشکان در برآورد نیاز اصلی آن ها ( اندوی خوب) دو برابر متضرر می شوند. با افزایش میزان شکست های درمان اندو،تنش بین همکاران در ارجاع هم افزایش می یابد.

الان بیش از آنکه دندانپزشکان متولی سلامت دهان و دندان مردم باشند، شرکت های کالای دندانپزشکی این وظیفه خطیر را به دوش گرفته اند و نوع آموزش دندانپزشکان را آن ها تعیین می کند.به واسطه سود بیشتر، دندانپزشکان متقاضی آموزش در مورد درمان هایی مانند ایمپلنت و ارتودنسی می شوند در حالی که اولی ترویج “بی دندانی” است و دومی به بیشتر کالای لوکس سلامت به شمار می رود و نیاز پایه ای بسیاری از مراجعین نیست.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

4 نظرات

 1. كمال دستجردي

  بسیار استفاده کردیم از مباحث اقای دکتر مرسلی با سپاس از ایشان

 2. دکتر علی مرسلی
  دکتر علی مرسلی

  موجب افتخار بنده است

 3. سلام. تشکر برای مطالب خوبی که ارایه دادین. شما فرمودید “مرز متباینی بین متخصص درمان ریشه و دندانپزشک عمومی در درمان اندو از نظر حقوقی وجود دارد” میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید؟

 4. دکتر علی مرسلی
  دکتر علی مرسلی

  من حقوقدان نیستم، ولی مرز انجام یک درمان برحسب توانمندی فرد است و نه الزامن مدرک تحصیلی، ولی اگر مشکلی پیش بیاید، متخصص قادر به دفاع از عملکردش ممکن است باشد چون با تخصص و آگاهی دست به کار زده است ولی دندانپزشک عمومی غیر از قصور در درمان ، به انجام کاری که در آن مهارت کافی ندارد متهم می شود. باز هم تاکید می شود در رشته اندو خیلی از دندانپزشکان عمومی درمان های بسیار با کیفیت و استانداردی ارائه می کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *