خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟
نوبت دندانپزشک
وقت دندانپزشک

چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

Rate this post

اغلب توصیه می شود که همه افراد باید سالی دو بار برای معاینه دندان هایشان به دندانپزشک مراجعه کنند. اما این سوال ممکن است وجود داشته باشد که آیا همه باید همین تناوب را برای مراجعه به دندانپزشک رعایت کنند یا اینکه ممکن است عده ای نیاز کمتر یا بیشتری جهت مراجعه به دندانپزشک داشته باشند. در این مطلب به مرور مواردی میپردازیم که ممکن است نیاز شما را برای مراجعه به دندانپزشک به بیش از دوبار و حتی تا چهار بار در سال برای معاینه و چکاپ افزایش دهند.
1.عدم رعایت کافی بهداشت دهان و دندان: اگر نگهداری شما از دندان هایتان ضعیف است، اگر با مسواک، نخ دندان و دهانشویه میانه خوبی ندارید یا جز افرادی هستید که مسواک زدن را به بهانه های مختلف میپیچانید و شب ها تنبلی میکنید، بهتر است بیشتر به دندانپزشکتان سر بزنید و از وضع دندان هایتان بیشتر خبر بگیرید!
2.رژیم غذایی: بیشترین مصرف روزانه مواد غذایی شما را قند ها تشکیل می دهند؟ در طول روز با دهانتان مدام در حال خوردن، مکیدن، سک زدن ، جویدن و نوشیدن هستید؟ مواد غذایی شیرین چسبناک و نوشیدنی های حاوی قند استفاده میکنید؟ شما جز کسانی هستید که حتی ممکن است تا چهار نوبت در سال نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت معاینه داشته باشید.
3.خانم های با قصد بارداری : قبل از بارداری بسیار مهم است که تمامی مشکلات بهداشت دهان و دندان شما برطرف شده و برای پیشگیری از مشکلات حین بارداری هم پیشگیری های لازم صورت گیرد.شما نیاز دارید که در ماه های منتهی به بارداری مدام بهداشت دهان و دندان خود را توسط دندانپزشک چک کنید.سلامت دهان و دندان شما حتی ممکن است بر سلامت فرزندی که متولد می کنید تاثیر داشته باشد.
4.سن بالا یا مصرف داروهای کاهش دهنده جریان و میزان بزاق: افراد مسن بزاق دهانشان کاهش میابد و کیفیت بزاق هم ممکن است دچار نغییراتی شود. . جریان بزاق با مکانیسم های مختلف می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. در مصرف داروهای مختلفی هم بزاق کاهش پیدا می کند.داروهای ضد فشار خون و برخی داروهای ضد افسردگی از جمله داروهای کاهش دهنده بزاق هستند.داروهای درمان سرطان و رادیوتراپی هم می تواند بزاق را کاهش داده و شیوع پوسیدگی را بیشتر کند. اگر جز این دسته هستید، باید دفعات مراجعه خود به دندانپزشک را افزایش دهید.
5.انجام درمان ارتودنسی یا شلوغی و روی هم بودن دندان ها در فک به طور طبیعی : وقتی درمان ارتودنسی را شروع می کنید، با توجه به حضور وسایل ارتودنسی در دهانتان ، نیاز به معاینه و معالجه بیشتری نسبت به سایر افراد ممکن است برایتان وجود داشته باشد.شلوغی طبیعی دندان ها هم ممکن است استعداد دندان هایتان را برای پوسیدگی بیشتر کند.
6.انجام درمان های پیچیده دندانپزشکی در گذشته: دندان هایی از شما که تحت درمان های دندانپزشکی قرار گرفته است، ممکن است نیاز به چکاپ های دوره ای داشته باشد.یکبار مراجعه به دندانپزشک برای درست کردن دندان ها ، برای افرادی که درمان های دندانپزشکی پیچیده برایشان انجام شده است، ممکن است کافی نباشد!
7.ابتلا به بیماری خاص یا وجود جرم دندانی و علایم خونریزی از لثه ها:برخی بیماری های عمومی بدن ممکن است بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر بگذارند.( برعکس این قضیه هم درست است ومشکلات دهان و لثه می تواند بر روی برخی بیماری های عمومی بدن شما تاثیر منفی داشته باشد). بیماری هایی که دستگاه ایمنی شما را تضعیف کنند یا بیماری های خونی از این دسته از بیماری ها هستند. در صورتی که کاندیدای پیوند عضو یا جراحی قلب باشید هم باشید هم باید دوره های معاینه دندانپزشکی خود را افزایش دهید. جرم دندانی و مشکلات لثه ای هم نیازهای شما را برای معاینات دوره ای افزایش میدهد.

8.دندان های ضربه دیده و دندان هایی که دندانپزشکتان برای آن ها معاینات دوره ای زمانبندی شده معین کرده اند: در تروماهای دندانی(ضربه وارد شده به دندان ها) و برخی درمان های پیچیده ممکن است که دندانپزشکتان برایتان معاینات زمانبندی شده تعیین کرده باشد. حتمن در این تاریخ ها مراجعه کنید . سهل انگاری در این موارد ممکن است به بهای از دست رفتن دندان هایتان تمام شود.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

4 نظرات

 1. با سلام دندان 4 بالا در صورت نیاز به درمان ریشه چقدر هزینه خواهد داشت?

  • دکتر علی مرسلی
   دکتر علی مرسلی

   هزینه درمان ریشه بر اساس اینکه دندانپزشک عمومی یا متخصص انجام دهد شهر به شهر و حتی دندانپزشک به دندانپزشک ممکن است متفاوت باشد. برای اطلاع دقیق باید در مطب دکتری که می خواهید به او مراجعه کنید حضور پیدا کنید.

 2. سلام
  ایا فقط باید وقتی به دندانپزشک مراجعه کرد که روی دندانمان سیاه شده باشد ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *