خانه / در حاشیه / گیاهان دارو یی بی ضرر هستند؟
داروهای گیاهی یا شیمیایی
داروهای گیاهی یا شیمیایی

گیاهان دارو یی بی ضرر هستند؟

5 (100%) 1 vote

این مطلب در روزنامه شهروند چاپ شده است و نسخه اولیه  مطلب را می توانید از این لینک در این روزنامه بخوانید.

یکی از باورهای رایج مردم این است که داروهای شیمیایی مضر هستند و داروهای گیاهی زیانی ندارند. بنابراین وقتی که حق انتخاب داشته باشند، داروی گیاهی را به داروی شیمیایی ترجیح می‌دهند. همین قضیه به بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده دارو این فرصت را داده است که تبلیغات زیادی روی داروهای گیاهی انجام دهند.حال سوال این است که آیا داروهای گیاهی واقعا بهتر از داروهای شیمیایی هستند؟
برای اینکه به این سوال پاسخ درستی بدهیم باید به اول بتوانیم پاسخ این دو سوال را بدهیم که داروهای به قولی صنعتی یا شیمیایی چه طور تهیه می‌‌شوند و داروهای گیاهی چه طور اثر می‌کنند؟
برخی از داروهای شیمیایی رایج منشا گیاهی دارند. جالب است بدانید که حدود 25 درصد از داروهای تجویز شده از سوی پزشکان در ایالات متحده حداقل شامل یک جزو مشتق از گیاهان هستند. بعضی از این داروها از عصاره گیاهان تهیه شده و گروهی دیگر از ترکیبات شیمیایی با منشا گیاهی ساخته می شوند. در واقع وقتی یک داروی گیاهی استفاده می‌کنید،یک یا چند ماده موثر در این گیاه وجود دارد که با یک مکانیسم اثر خود را اعمال می‌کند.اگر ما بتوانیم این یک یا چند ماده موثر را از گیاه جدا کنیم و به صورت فشرده دربیاوریم دیگر نیاز نیست همه گیاه را که ممکن است مواد دارویی به درد نخور و حتی مضر دیگر در خود داشته باشد را مصرف کنیم.این عصاره گیاهی که ماده موثر مورد نظر ماست می‌تواند در قالب‌های متنوع از جمله قرص،شربت و … ارائه شود.عصاره صنعتی برتری بر نوع سنتی گیاهان دارویی دارد و آن اینست که در حین تهیه داروی گیاهی، اثرات آن می‌تواند تغییر کند.با جوشاندن بیشتر یا کمتر یک جوشانده، نگهداری گیاهان در شرایط نامناسب و … ممکن است اثرات داروی گیاهی تغییر کند.

روزنامه شهروند دکتر علی مرسلی
روزنامه شهروند دکتر علی مرسلی

دارو های شیمیایی یا صنعتی ماده موثر مشخص دارند دوزاژ( میزان مصرف دقیق دارو) تعیین شده است و در مورد اثرات این میزان مصرف دارو مطالعات زیادی صورت گرفته است(در قسمت‌های بعد در مورد اینکه یک دارو چه طور به مرحله تولید می‌رسد صحبت خواهیم کرد).بنابراین منطقی نیست که فکر کنیم مصرف داروهای گیاهی برتری خاصی بر داروهای صنعتی یا شیمیایی دارد.هر داروی گیاهی ماده یا مواد موثری دارد.علم امروز برخلاف علم صدها سال پیش این اجازه را به ما می‌دهد که ماده موثر گیاهان دارویی را بشناسیم و بتوانیم با خارج کردن و استفاده صنعتی از آن ماده موثر، کار خود را راحت کنیم و عوارض داروها را کم کنیم.
نکته بعدی این است که آیا داروهای گیاهی عوارض جانبی ندارند؟ دارو به طور کلی یک تعادل به هم خورده در بدن را دوباره متعادل می‌کند.داروهای گیاهی هم از این قاعده مستثنی نیستند.کم یا زیاد شدن این ماده موثر در گیاهان دارویی ممکن است که سلامت بیمار را با مخاطره مواجه کند.

عوارض داروهای گیاهی
عوارض داروهای گیاهی کمتر است؟

مثال‌های زیادی از این دست وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف داروهای گیاهی نیز مانند داروهای شیمیایی ممکن است عوارضی داشته باشد بنابراین باید هر دارویی حتی داروهای گیاهی با شناخت و به طور صحیح مصرف شود. توجه به این نکته ضروری است که استفاده از گیاهان دارویی به‌صورت خام و فراوری نشده می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد زیرا مقدار مصرف مواد مؤثره گیاهان دارویی خام تحت کنترل نیست.
لذا توصیه می‌شود همواره از داروهای گیاهی دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و داروی کشور استفاده شود. این داروها مراحل ثبت قانونی و تست‌های کنترلی را زیر نظر وزارت بهداشت و درمان طی کرده‌اند. در طی این مراحل دوزاژ این دسته از داروها تنظیم شده و مقدار مصرف مجاز آنها مشخص شده است. در حقیقت هر دارویی اعم از شیمیایی و گیاهی به مقدار مجاز مصرف شود به طوری که مصرف کمتر از حد تجویز شده می‌تواند نتیجه درمانی مطلوب را ایجاد نکند و مصرف بیشتر از حد هم سیر درمان را به‌جای سلامتی به سمت ایجاد سمیت در بدن هدایت کند
از طرف دیگر اتکا صرف به گیاهان دارویی در دنیای مدرن برای درمان بیماری‌های خطرناک،جدی و کشنده منطقی ندارد..دکتر علی بابایی محقق گیاهان دارویی در گفت‌وگو با ایرناگفته‌است: در درمان بیماری‌هایی همچون دیابت و فشارخون و حتی برخی سرطان‌ها نباید به داروهای گیاهی اتکا کرد چرا که عدم درمان و غافل شدن از درمان بیماری می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای فرد به وجود آورد.
گیاهان دارویی مفید هستند و قرن‌ها بسیاری از بیماران با این داروها سلامتی خود را بازیافته‌اند.اما تا پیش از شروع انقلاب صنعتی و عصر علم و دانش امروز، امید به زندگی(میانگین عمر) انسان‌ها کمتر از نصف میزان زمان ما بود.ما افزایش طول عمر بشر و درمان خیلی از بیماری‌ها را مدیون علم جدید هستیم. بنابراین باید گیاهان دارویی را هم از پنجره علم جدید دوباره بازنگری کنیم و نه به روش چهارصدسال پیش! گیاهان دارویی اگر به جا و با تجویز پزشک استفاده شوند بالطبع موثرند. همانطور که در تولید بسیاری از داروهای صنعتی از گیاهان استفاده می‌‌شود مصرف خانگی گیاهان دارویی هم به صورت علمی می‌تواند حاوی فوایدی باشد.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *