خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / هومئوپاتی در دندانپزشکی
هامیوپاتی و دندانپزشکی
هامیوپاتی و دندانپزشکی

هومئوپاتی در دندانپزشکی

خانمی سی و چهار ساله برای درمان دندان‌های خود مراجعه کرده است.نه دندان او نیاز به درمان ریشه دارد. سه مورد از دندان‌هایش به دلیل عود پوسیدگی در مدت زمان طولانی دچار درگیری فورکا(بین ریشه‌های دندان) شده است و باید کشیده شوند.معلوم است که سال‌هاست به دندانپزشک مراجعه نکرده است. با او سر صحبت را باز می‌کنم و علت سهل انگاری در مراجعه را از او می‌پرسم. توضیحات تکان دهنده‌ای می‌دهد. به دلیل تومور غده پاروتید،چهار سال تحت درمان بوده است! آن هم نه درمان علمی پزشکی! چهار سال برای این مشکل تحت درمان هومئوپاتی (هامیوپاتی) قرار گرفته است و بعد از چهار سال بدون اینکه نتیجه ای در بر داشته باشد،با بزرگ شدن سایز ضایعه سرانجام با مراجعه به پزشک جراح،در یک روز با جراحی مشکل او حل شده است! اما در این چهار سال دوران سختی بر او و دندان‌هایش گذشته است! درمانگری که درمان هومئوپاتی را روی ایشان اجرا می‌کرده است او را از استفاده از خمیردندان عادی منع کرده است.چهارسال تمام از خمیردندان اطفال استفاده می‌کرده است. نکته قابل توجه منع استفاده از بی حسی موضعی توسط معالجه کننده به روش هامیوپاتی بوده است! چون درمانگر معتقد بوده است که بی حسی موضعی دندانپزشکی اثر داروهای هومئوپاتی را از بین می‌برد! نتیجه این شده است که این خانم نتوانسته است هیچ درمان دندانپزشکی در طول این چهار سال انجام دهد.
درحالی که لیدوکایین (داروی بی حسی موضعی دندانپزشکی) جز گروه B بارداری بوده وحتی بی حسی دندانپزشکی برای خانم‌های باردار ضرری ندارد، این خانم به دلیل یک سری موهومات بی‌پایه و اساس به اسم هومئوپاتی از درمان دندانپزشکی به مدت چهارسال محروم مانده است!

هومئوپاتی در دندانپزشکی
هومئوپاتی در دندانپزشکی

هامیوپاتی چه طور دندان‌ها را درمان می‌کند؟

هامیوپاتی ایده و راه حل مشخصی برای مشکلات دهان و دندان ندارد. نوع خاصی از دندانپزشکی امروزه در رسانه‌ها با عنوان دندانپزشکی بیولوژیک یا هولیستیک تبلیغ می‌شود که هامیوپاتی خود را زیر بال و پر این شاخه قرار داده‌است. ( چرا دندانپزشکی هولیستیک یا بیولوژی کلاهبرداری است را اینجا بخوانید) هامیوپاتی در مورد درمان دندان درد البته به نظر می‌رسد خیلی موفق نتوانسته در جذب بیماران خودی نشان دهد! Hypericum برای برخی از دردهای دندانی،Myristrica Sebifera برای پیشگیری از آبسه قبل از جراحی، Belladonna در شروع ناگهانی آبسه و • Ferrum Phos برای کنترل خونریزی بعد از جراحی و … توسط درمانگران هامیوپاتی تجویز می‌شوند! اما “درمان” دندان به معنی برطرف کردن مشکل دندان توأم با حفظ آن با پروگنوز مناسب است.اما هامیوپاتی از ارائه این خدمات ناتوان است! هامیوپاتی ادعا می‌کند که به‌جای تمرکز بر دندان روی کل بدن نگرش دارد و علت اصلی مشکلات را رفع می‌کند! آن‌ها دندانپزشکان آکادمیک را آلوپات خطاب می‌کنند و علم مبتنی بر شواهد را زیر سؤال می‌برند.ولی جالب این است که درمان هامیوپاتی برای دندان‌درد در نهایت کشیده شدن دندان خواهد بود! شما می‌توانید قبل از درمان اصلی داروی هامیوپاتی ضد اضطراب مصرف کنید و بعد از کشیده شدن دندانتان هم داروی هامیوپاتی انعقاد خون مصرف کنید ولی حتی اگر این داروها موثرباشند( که احتمالاً اثرندارند!)، شما دندان خود را با هامیوپاتی از دست خواهید داد!

هومئوپاتی چه طور توجیه می‌شود؟

درمانگران هومئوپاتی کسانی هستند که از این بیزنس پول درمیاورند و هیچ‌کس به‌هرحال حاضر نیست از این سود کلان چشم‌پوشی کند.اگر کوچک‌ترین انتقادی به این رشته وارد کنید آن‌ها شمارا به بی‌اطلاعی و ناآگاهی در مورد هامیوپاتی متهم می‌کنند! درواقع به‌جای اینکه این افراد صحت نتایج روش درمانی خود را در قالب مطالعات طراحی‌شده به جامعه علمی نشان دهند،جامعه علمی را به نادان بودن در خصوص هومئوپاتی متهم می‌کنند.
دندانپزشکی امروز در درمان درد دندان و ارائه خدمات درمان‌های جایگزین و ازدست‌رفته بسیار موفق عمل کرده است. درمان ریشه و ایمپلنت هرسال میلیون‌ها دندان را دهان مردم دنیا حفظ یا اضافه می‌کند.این علم مبتنی بر شرایط و دانش وسیع رایگان به دست نیامده است و هزینه‌های انسانی و مالی زیادی برای رسیدن به این نقطه پرداخت کرده است.به این راحتی درمان‌های غیر مبتنی بر شواهد علمی نمی‌توانند جایگزین درمان‌های مبتنی بر شواهد علمی شوند.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

یک نظر

  1. رفیع کافیه

    علی جان درمان هومیوپاتی یک درمان خاص است شیادی افراد دلیل بر کارایی درمانهای مکمل نیست.سر فرصت با هم صحبت میکنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *