خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / سرطان ،آلرژی،ایمپلنت و دندانپزشکی:پاسخ به نگرانی ها در مورد دندانپزشکی
دندانپزشکی ایمپلنت و سرطان
دندانپزشکی ایمپلنت و سرطان

سرطان ،آلرژی،ایمپلنت و دندانپزشکی:پاسخ به نگرانی ها در مورد دندانپزشکی

دنیای آزاد اطلاعات امکان دسترسی بیشتر مردم را به دانش در تخصصی‌ترین حالت فراهم کرده است؛ اما حقیقت این است که صرف دسترسی به داده‌های تخصصی بدون وجود دیدگاه لازم یا قدرت تفسیر این داده‌ها به تنهایی کمک زیادی به فهم علم نمی‌کند و حتی ممکن است که به برداشت اشتباه از علم در دنیای عمل منجر شود.

این روزها در فضاهای مجازی مطالب زیادی در مورد خطرات درمان‌های دندان‌پزشکی علی‌الخصوص ایمپلنت منتشر می‌شود. در مورد سرطان‌زا بودن درمان‌های دندان پزشکی با تاکید روی ایمپلنت‌های دندانی مدام مطالبی در قالب ادعا، مقاله یا خبر منتشر می‌شود. همچنین بحث‌های زیادی در مورد آلرژی به ایمپلنت‌های دندانی (آلرژی به تیتانیوم) وجود دارد.

آیا ایمپلنت‌ها سرطان زا هستند؟

هیچ یافته‌ای در مورد سرطان‌زا بودن ایمپلنت‌ها به دست نیامده است. تمام مطالبی که در مورد ارتباط ایمپلنت‌ها و سرطان وجود دارد در حد شایعه است و هیچ مطالعه علمی ارتباط این دو را نشان نداده است. یک نفر ممکن است که در اطرافیان یا دوستان خود فردی را مشاهده کند که درمان ایمپلنت انجام داده‌است و بعدها به سرطان مبتلا شده است. این قضیه به معنای ارتباط علت و معلولی نیست. ایمپلنت یک درمان برای بی‌دندانی است. اغلب افراد مسن به این درمان‌ها نیاز پیدا می‌کنند. طبیعی است که بیشتر این افراد در معرض بیماری‌های مختلف از جمله سرطان، ناراحتی قلبی و … باشند و لزوماً یک یا دو مورد مشاهده به معنای ارتباط حقیقی بین این موارد نیست. ارتباط واقعی علت و معلولی زمانی است که مطالعه طراحی شده نشان دهد که بروز سرطان در میان افرادی که ایمپلنت دندانی دارند بیشتر از کسانی باشد که ایمپلنت دندانی ندارند. تاکنون هیچ مطالعه‌ای نتوانسته‌است کوچک‌ترین ارتباطی بین کاشت ایمپلنت دندانی و سرطان نشان دهد؛ بنابراین در حال حاضر نتیجه می‌گیریم که نگرانی بابت سرطان‌زا بودن ایمپلنت‌های دندانی وجود ندارد.

آیا درمان‌های دندان‌پزشکی برای سلامتی شما خطر دارند؟

به کمک درمان‌های دندان‌پزشکی علاوه بر اینکه امروزه می‌توانیم دندان‌های خود را حفظ کنیم و از دست ندهیم، می‌توانیم به سلامتی کلی بدن هم کمک کنیم. بهداشت پایین دهان، دندان‌ها و لثه می‌توانید به بروز و تشدید بسیاری از بیماری‌ها منجر بشود. درمان‌ها دندان‌پزشکی به سلامتی کلی ما کمک می‌کنند. پس به شایعاتی که ممکن است از روی ناآگاهی در مورد خطرات درمان‌ها رد و بدل می‌شود نباید اعتنا کرد.

آیا درمان‌های دندان‌پزشکی آلرژی‌زا هستند؟

برخی از مواد دندان پزشکی ممکن است به ندرت برای برخی افراد حساسیت‌زا باشند؛ اما شیوع این آلرژی‌ها آنقدر زیاد نیست که نگرانی زیادی در مورد آن‌ها داشته باشیم.

نیکل موجود در پروتزهای دندانی، اوژنول، کامپوزیت رزین،آمالگام، آکریل، مواد قالبگیری و … موادی هستند که می‌توانند برای برخی از افراد به ندرت آلرژی‌زا باشند؛ اما در مورد حساسیت‌زا بودن ایمپلنت‌ها یافتهٔ قابل استنادی وجود ندارد. در ژورنال‌های پوست مطالعاتی در مورد حساسیت‌زا بودن تیتانیوم منتشر شده است اما تاکنون شواهدی دال بر حساسیت‌زا بودن ایمپلنت‌های دندانی وجود ندارد.

نگرانی در مورد آلرژی به مواد دندان‌پزشکی محدود نیست. حتی آلرژی به دستکش‌های دندان‌پزشکان از نوع لاتکس در موارد بسیار نادری به واکنش‌های حساسیتی حتی خطرناک منجر شده است.

واکنش‌های حساسیتی به مواد و درمان‌های دندان‌پزشکی شایع نیستند و در موارد بروز هم بیشتر حساسیت‌ها ممکن است در حد یک واکنش مخاطی یا پوستی ساده باشند و خود به خود بدون درمان برطرف شوند. پس در مورد آن‌ها نباید نگرانی داشته‌باشیم.

دندانپزشکی ایمپلنت و سرطان
دندانپزشکی ایمپلنت و سرطان

در مورد شایعات مجازی «علمی» پزشکی بیشتر جست و جو کنیم!

علم یک‌روزه به دست نیامده است. سال‌های سال تلاش محققین آجر به آجر بر بنای ساختمان دانش بشری افزوده است. علم دچار تغییر و تحول می‌شود ولی این تغییر و تحول یک‌شبه با چاپ نتیجه یک مطالعه در یک ژورنال به دست نمی‌آید بلکه تائید یا رد یک روش درمانی بارها و بارها نیاز به مطالعه و اثبات دارد؛ بنابراین به‌صرف شنیده‌ها و شایعات نمی‌توان اتکا کرد و آن‌ها را در زندگی روزمره به کار بست.

در مورد دندانپزشکی بیولوژیک یا هولیستیک اینجا را بخوانید .

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

2 نظرات

  1. سلام اقای دکتر دختر من ۴ سالش هست و دندان ۴ پایین سمت چپش دچار پوسیدگی شده بود به دندانپزشک مراجعه کردم و دکتر داخل دندان رو خالی کرد و گفت چون این دندان خونریزی نکرد پس یه دندان مرده هستش من اینو پانسمان میکنم و تا یک هفته صبر کن اگه ابسه کرد باید بکشمش اگه خوب بود پرش میکنم بهم گفت از هیچ انتی بیوتیکی استفاده نکنم حالا نگران هستم ایا باید این دندان رو بکشم اگه ابسه کرد بدون اینکه هیچ دارویی استفاده نکنم اینم بگم این دندونش قبلا هیچ دردی نداشت من خودم بردمش دندانپزشکی

  2. دکتر علی مرسلی

    سلام
    دندان پزشکی اطفال در تخصص من نیست و پیشنهاد می کنم این مورد را با یک دندان پزشک «متخصص اطفال » مطرح کنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *