خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / ایمپلنت‌ ها و جایگزینی دندان‌های کشیده شده
بریج یا روکش پل دندانی
بریج یا روکش پل دندانی

ایمپلنت‌ ها و جایگزینی دندان‌های کشیده شده

ایمپلنت‌ های دندانی امروزه موضوع صحبت بسیاری از دندانپزشکان و مراجعین دندانپزشکی هستند. گاهی در دندانپزشکی با شرایطی مواجه می‌شویم که قادر به حفظ یک دندان نیستیم، یا اینکه قصد جایگزینی یک دندان یا چند دندان را داریم. در این شرایط ممکن است برحسب نیاز فردی که به جایگزینی دندان نیاز دارد، از بین درمان‌های مختلف دست به انتخاب بزنیم. در این مطلب به توضیح جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته می‌پردازیم.

ایمپلنت‌ های دندانی

ایمپلنت‌ ها جدیدترین و به روزترین درمان‌های جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته هستند. انواع مختلفی دارند. به طور ساده ایمپلنت دندانی، قطعه ای فلز از جنس تیتانیوم است که با جراحی داخل استخوان فک کاشته می‌شود و بعد از مدتی به استخوان جوش می‌خورد. روش‌های مختلفی برای قرارگیری ایمپلنت وجود دارد (مانند کاشت بلافاصله بعد از کشیدن دندان) ولی این روش‌ها هیچکدام برتری بر دیگری به طور کلی ندارد و انتهاب روش صرفاً به شرایط خاص بیمار و ناحیه جراحی بر می‌گردد.
ایمپلنت‌ ها می‌توانند جایگزین یک دندان، چند دندان و حتی همه دندان‌ها بشوند. می‌توانند حتی پایه روکش‌های بریج (پل مانند) پایه دست دندان کامل هم بشوند. دست دندان‌های کاملی که همه دندان‌های کشیده شده را در برمی‌گیردند و از پایه‌های ایمپلنت هم استفاده می‌کنند، کیفیت و عمر بیشتری می‌توانند داشته باشند.
آیا ایمپلنت درمان بدون نقصی است؟
ایمپلنت دندانی درمانی با موفقیت بسیار بالا می‌باشد؛ اما هیچ درمانی نمی‌تواند در صددرصد موارد بدون شکست باشد. ایمپلنت‌ ها هم به دلایل مختلف می‌توانند دچار شکست بشوند. عارضه شناخته شده‌ای برای ایمپلنت گزارش نشده است. آنچه در مورد حساسیت به ایمپلنت و ارتباط برخی بیماری‌ها با ایمپلنت توسط یک سری از افراد (مثلاً دندانپزشمان بیولوژیک) گفته شده است، پایه علمی ثابت شده ندارد. هزینه ایمپلنت فعلاً در مقایسه با درمان‌های جایگزین از نظر ریالی بیشتر است ولی به طور کلی هزینه‌ها در مقایسه با منافع قابل سنجش است. ایمپلنت‌هم مانند بقیه درمان‌ها، نیاز به نگهداری و رعایت بهداشت دهان‌و دندان‌ها دارد.

ایمپلنت
ایمپلنت دندان

درمان بریج (پل)

در این روش یک دندان‌ یا چند دندان می‌تواند با استفاده از دندان‌های مجاورشان به عنوان پایه، جایگزین شوند. بالطبع زیر دندان‌های جایگزین شده خالی خواهد بود و اتصالی به استخوان فک نخواهد داشت. دندان‌هایی در این روش به عنوان پایه استفاده می‌شوند و جور نیروهایی که موقع استفاده از دندان‌ها به آن‌ها وارد می‌شود، بر دوش این دندان‌ها می‌افتد.

بریج یا پل دندانی
بریج یا پل دندانی

مزایای بریج (پل)

بریج به طور ثابت دندان‌ها را جایگزین می‌کند و از ظاهر و زیبایی قابل قبولی برخوردار است (ایمپلنت‌ هم این مزیت‌ها را دارد) درمانعلی الظاهر کم هزینه‌تری نسبت به ایمپلنت است (البته هزینه‌ها مورد به مورد ممکن است فرق کند) و در ضمن درمانی است که معمولاً خیلی زودتر از ایمپلنت دندان یا دندان‌های ازدست‌رفته را جایگزین می‌کند (ایمپلنت در مواردی ممکن است درمانی زمانبر باشد). با انتخاب بریج حتی ممکن است در آینده در صورت نیاز، کماکان بتوانید درمان ایمپلنت را به عنوان جایگزین و انتخاب داشته باشید.

معایب بریج (پل)

از دندان‌های مجاور جایی که دندان‌نیست به عنوان پایه استفاده می‌شود. ممکن است این دندان‌ها سالم باشند و برای روکش‌شدن تراش بخورند. این تراش خوردن البته اگر اصولی انجام شود عارضه‌ای در پی ندارد. ولی در بلندمدت ممکن است پایه‌های مورد استفاده دچار آسیب شوند یا نیاز به درمان‌های دیگری پیدا کنند. زیر روکش‌ها خالی است و نیاز به تمیزکردن دارند. در ضمن عمر این درمان در مقایسه با ایمپلنت‌ها احتمال دارد که کمتر باشد.

دندان‌های تکه‌ای روی لثه (پروتز پارسیل)

یارسیل دنچر یا تکه ای
یارسیل دنچر یا تکه ای

این درمان البته جز درمان‌هایی است الان با وجود ایمپلنت‌ ها دندانپزشکان سعی می‌کنند کمتر انجام بدهند. دست دندان تکه‌ای یا پروتز پارسیل، در واقع یک ناحیه بی دندانی وسیع را پوشش می‌دهد و قدرت اتکای خود را از دندان‌های باقی‌مانده و لثه می‌گیرد. این درمان صرفاً برای حل مشکل غذا خوردن و یا زیبایی است یعنی پروتز باید از دهان شب‌ها و مواقعی که استفاده نمی‌شود، خارج شود و تمیز شود. دندان‌های باقی مانده که پروتز به آن‌ها گیر دارد، باید به خوبی نگهداری شوند چون مستعد خراب شدن هستند. این درمان نسبت به درمان‌های قبلی اشاره شده، درمان ارزان‌تری است، متحرک است و ممکن است نیاز به سرویس و مراجعه مکرر داشته باشد و مزیت‌های اندکی دارد. دندان‌های باقی مانده هم با حضور پروتز پارسیل در خطر پوسیدگی، آسیب و مشکلات پربودنتال (لثه و استخوان دور دندان) هستند.

دست‌دندان کامل (پروتز کامل)

دست دندان کامل
دست دندان کامل

دست دندان‌کامل (دنچر) برای افرادی است که همه دندان‌های خود را کشیده‌اند. دست‌دندان‌های کامل تمام گیر و ماندشان در دهان، بر اساس گیری است که از لثه‌ها. استخوان زیرین بافت دهانی می‌گیرند. اگر استخوان فک تحلیل رفته‌باشد، گیر خوبی نخواهند داشت. البته دست‌دندان‌های کامل متکی بر ایمپلنت و دست‌دندان‌های کامل با حمایت یک یا چند دندان یا ایمپلنت به صورتی که دست دندان روی این‌ها قرار بگیرد (اوردنچر) هم وجود دارد. دست دندان برای کسانی که همه دندان‌های خود را از دست داده‌اند کمک زیادی می‌کند. ولی چون متحرک است (وثابت نیست) و گیر زیادی هم ندارد، صرفاً با عادت کردن به آن می‌توان از یک سری مزایای آن بهره‌مند شد.

خلاصه

برای جایگزینی دندان و یا دندان‌های ازدست‌رفته روش‌های مختلفی برحسب مورد، شرایط، بودجه و … استفاده شود. ولی آنچه مسلم است این است که هیچ گزینه‌ای بهتر از داشتن دندان‌های سالم طبیعی نیست. نه ایمپلنت و نه هیچ درمان دیگری نمی‌تواند جایگزین دندان سالم طبیعی خود ما باشد. تمامی این درمان‌ها مزایا و یا معایبی دارند که برحسب مورد دندانپزشک آن‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهند و انتخاب درمان را شما با نظر و مشاوره دندانپزشک انجام می‌دهید.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

2 نظرات

  1. سلام. ببخشید شما ایمپلنت هم انجام میدهید ؟ 31 سالمه.
    پنج تا دندان میخوام ایمپلنت کنم. مشکل آریتمی قلبی دارم آیا میتوانم ایمپلنت کنم ؟…. یا مجبورم بریج کنم. تشکر

  2. دکتر علی مرسلی

    سلام
    من ایمپلنت کار نمی کنم ولی آریتمی مشکلی برای ایمپلنت ایجاد نمی کند. با شماره مطب تماس بگیرید تا برای کاشت ایمپلنت با یکی از همکاران مجرب راهنمایی شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *