خانه / در حاشیه / چه کسی عباس کیارستمی را کشت؟
عباس کیارستمی
عباس کیارستمی

چه کسی عباس کیارستمی را کشت؟

Rate this post

عباس کیارستمی کارگردان نامی کشور و تنها برندهٔ نخل طلای کن (تا به امروز) درگذشت. خبر کوتاه، اندوه‌بار و ناراحت‌کننده بود. کیارستمی جهانی‌ترین فرد سینمایی ایران بود که سال‌ها قبل از هنرمندانی مانند اصغر فرهادی سینمای ایران را جهانی کرده بود. در طول دوره‌ی بیماری ایشان صحبت‌های زیادی در مورد درمان‌هایی که ایشان برای بیماری خود در ایران انجام دادند در مطبوعات و فضاهای مجازی منتشرشده است. شایعه‌ای که بیشتر در فضای مجازی دامن زده شد و از صفحهٔ آقای محمد شیروانی نقل‌شده بود که ادعا می‌کرد که در درمان آقای کیارستمی قصور رخ‌داده است. ایشان ادعا کرده‌اند که دکتر آقای کیارستمی ایشان را نمی‌شناخته (وباید می‌شناخته؟) و پسر دکتری که باید ایشان را عمل می‌کرد ایشان را جراحی کرده است. در ضمن آن را هم به دستیارش (؟) سپرده است.

چند نکته در مورد این ادعا وجود دارد که نادرستی برخی قسمت‌های آن را نشان می‌دهد. در درجه اول جراحی در بیمارستان خصوصی انجام‌شده است که در این بیمارستان‌ها دستیار، رزیدنت و یا کسی که بتوان جراحی را به او محول از اساس وجود ندارد. بنابراین جراح باید خودش کار را انجام می‌داده و اصولاً با در نظر گرفتن کادر زیاد متصدی در یک جراحی، چنین امری ازنظر عملی ممکن نیست.

درمان یک نفر در ایران و هر نقطهٔ دنیا پیش‌نیازی به شناخت تاریخچه زندگی افراد ندارد. چراکه اصلاً ازنظر اخلاق پزشکی نمی‌توان به‌صرف اینکه یک بیمار ناشناس است در درمان او کوتاهی کرد! برای همهٔ بیماران باید بهترین درمان و حداکثر آنچه قابل انجام است، در هر مرکز درمانی انجام شود. شما به‌عنوان خواننده این مطلب طبیعی است که انتظار ندارید وقتی گذرتان یک روزبه بیمارستان افتاد، چون کارگردان معروفی نیستید و کسی شمارا نمی‌شناسد، درمان باکیفیت پایین‌تری برای شما صورت بگیرد! نتیجه اینکه اگر دکتر آقای کیارستمی ایشان را نمی‌شناخته فقط می‌توان ایشان را انسان بی‌علاقه یا کم معلوماتی درزمینهٔ سینمای ایران و جهان دانست و قصوری متوجه او نیست. چون درمان یک بیمار به اسم‌ورسم و شغل او ربطی ندارد.

آقای شیروانی ادعا کرده‌اند که پسر دکتر میر به‌جای خود دکتر میر ایشان را عمل کرده است. اول اینکه دکتر احمد میر

فارغ‌التحصیل از دانشگاه لوزان سوییس، عضو انجمن جراحان سوئیس، عضو هیئت‌مدیره جامعه جراحان ایران، جراح دستگاه گوارش، متخصص بیماری‌های پستان، تیروئید و کیسه صفرا ـ متخصص لاپاروسکوپی هستند. از طرف دیگر آقای محمدرضا میر که متولد 1328 هستند هم جراح عمومی فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران هستند و دوره‌های تکمیلی جراحی سرطان را در انگلستان و فرانسه گذرانده‌اند. بنابراین فارغ از اینکه کدام‌یک پزشک معالج آقای کیارستمی بوده است، هر دو صلاحیت طبابت، درمان و جراحی را در سطح بالا دارا هستند. پزشکی هم مانند صرافی یا طلافروشی نیست که به‌صورت سرقفلی از پدر به پسر به ارث برسد بلکه هر فرد به‌عنوان شخص حقیقی بامطالعه، تلاش و تحقیق خود را سا به مدارج علمی و مهارتی دست می‌یابد. اما اگر قرار بوده است که یک جراح خاص عمل را انجام دهد ولی او انجام نداده و فرد دیگری بدون اطلاع و رضایت بیمار این عمل را صورت داده است، (چه پسرش باشد و چه هر فرد دیگری) تخلف واضح صورت گرفته است اخلاق حرفهٔ طبابت زیر پا گذاشته‌شده و باید با آن برخورد شود. اما باید به‌وضوح مشخص شود که آقای کیارستمی در مورد سابقهٔ کسی که جراحی را روی او انجام می‌داده شناخت کافی داشته و انتخاب را خودش انجام داده است یا خیر، انتخاب جراح را به بیمارستان محول کرده است.

متأسفانه درمان‌های پزشکی همگی نمی‌توانند جان انسان‌ها را نجات دهند. از طرف دیگر درمان‌های پزشکی بدون خطا نیستند. یک جراحی ساده هم حتی ممکن است که برای یک بیمار مرگ‌آفرین باشد چه برسد به جراحی‌ها در مقیاس وسیع که ذاتاً با ریسک بالای از دست رفتن جان بیمار همراه است. مدتی قبل رئیس سازمان انرژی اتمی کشور بعد از یک بررسی تشخیصی دستگاه گوارش مجبور شد تحت عمل جراحی قرار بگیرد. این نوع پیشامدها غنی، فقیر، مشهور، گمنام، کارگر و کارگردان نمی‌شناسد و برای هرکدام از تک‌تک بیماران ممکن است پیش بیاید. چه در ایران و چه در فرانسه نظام درمان قادر نیست که همهٔ مراجعین را درمان کند و به زندگی برگرداند. اگرچه در ایران ممکن است ایرادات زیادی به‌نظام درمانی کشور وارد شود، ولی حقیقت این است که در مقایسه با تصادفات جاده‌ای در سیستم حمل‌ونقل، نظام اداری، مالی، صنعت، بازار، خدمات غیرپزشکی و … شاید کارآمدترین و بروزترین نظام در کشور ما همین نظام درمان باشد که البته مردم ما لایق نظام سلامت به روزتر و کارآمدتری هستند.این متن دفاعیه از پزشکان و همکاران نیست.همه ما واقفیم که در نظام سلامت کشور قصور، بی مبالاتی ،بی اخلاقی و اشتباهات درمانگران وجود دارد و قابل انکار نیست.در هیچ جای دنیا هم این قضیه به صفر نمی رسد.اما برخی سعی دارند هر فقدان و مرگی را به ناکارمدی پزشکان و نظام سلامت و نه کارآمدی مرگ نسبت دهند! متأسفانه در حال حاضر روشی برای فرار از تقدیر مرگ و رسیدن به جاودانگی از مسیر پزشکی وجود ندارد. عباس کیارستمی با آثار فیلم و عکس و باشخصیت بی‌بدیلش جاودانه است و نه‌فقط در سینمای ایران که در جهان نام‌آشنا و ابدی خواهد ماند.

لینک این مطلب در هیوانیوز

لینک این مطلب در مداپل

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

61 نظرات

 1. هر چی که نوشتید مزخرف بود و خودتون هم به این موضوع واقفید. من مدت طولانی داخل بیمارستان از مادرم مراقبت کردم و از نزدیک شاهد رفتارهای کادر بیمارستانی و پزشکان به ویژه جراحان بودم. تنها چیزی که خوب در اون تخصص دارید پول گرفتنه و هیچ بویی از وجدان کاری نبردید. به نظرم بهتره سوگند نامه تون رو عوض کنید و بیش از این نام بقراط بیچاره رو لکه دار نکنید. شاید بتونید از یکی از بازارهای دلالی یک سوگند نامه جدید بگیرید.

  • دکتر علی مرسلی

   شما اگر در حرفه ی خود رایگان کار میکنید و پول نمیگیرید انسان بلند نظری هستید. در هر صنفی انسان های با وجدان و بی وجدان وجود دارند. ولی آنچه که ما نیاز داریم سیستم درمانی حرفه ای و تحت نظارت است و نه اتکا به وجدان فردی.

  • حمید خاکزاد

   کاملا موافقم
   پزشکی در کشور ما تبدیل شده به یک شغل پر درآمد که هدف اصلیش فقط خالی کردن جیب مردم است و بنده به عینه دیدم که منشی دکتر متخصص گوارش در اصفهان حتی حاضر نبود پیش پرداخت آندوسکپی که برای یگ هفته آینده بود را کمتر از 50 هزار تومان بگیره

 2. با سلام
  دکتر عزیز متنتونو خوندم. شما صدایتان از جای گرم در می آید. اگه برای درمان بیماری خودتون یا بستگانتون در روزهای پایانی اسفند ماه منتهی به عید نوروز و همچنین تا پایان تعطیلات 14 روزه نوروز گذرتون به بیمارستان ها افتاده باشد دیگر اینگونه یکطرفه به قاضی نمی روید. وقتی پزشک on call با وقاحت تمام بر بالین مریض حاضر نمی شود و شما مجبور باشی ذره ذره برای بیمار خود گریه کنی و هیچکس صدای تو را در این بیمارستانهای لعنتی نشنود دیگر اینگونه طلب کارانه نخواهید نوشت.
  بهتر است فکری به حال وضعیت ویران بهداشتی و پزشکی مملکت کنید. اگر بخواهیم از مشکلات درمانی بگوییم که به قول مولانا مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.
  من از مفصل این نکته مجملی گفتم … تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
  خوشحال میشم جوابیه شمارو بخونم.
  با سپاس فراوان
  علی

  • دکتر علی مرسلی

   هیچ کس نمی گوید که سیستم بهداشتی و درمانی مملکت گل وبلبل است ولی اگر روزهای پایانی اسفند ماشینتان در جاده خراب شود وضع بدتری دارید، اگر سقف خانه تان ریخته باشد و در به در دنبال دو تا کارگر و یک بنا باشید وضعتان اسفناک تر است… شما در ایران زندگی می کنید و از سیستم بهداشتی مملکت انتظار سوئیس را دارید ولی از آرایشگر و راننده و سیاستمدار این انتظار را ندارید این قضیه عجیب است .

   • حرف شما درسته و در همه بخش های این مملکت مشکلات فراوان وجود داره. در همه صنف ها و در سطوح مختلف شغلی از مهندس گرفته تا معلم تا وزیر و …. ناکارآمدی و بی لیاقتی وجود داره اما قیاس شما مع الفارق است و از این حرف شما بسیار متعجب شدم. شما نباید مسائلی که با جان بیمار در ارتباط است رو با نبود کارگر و بنا در فلان وقت سال مقایسه کنید. سیستم درمانی ما چون با مهمترین مسئله یعنی جان انسانها سر و کار دارد باید بسیار سخت گیرانه تر عمل کند که متاسفانه اینطور نیست. از پزشکان که بگذریم سایر مشاغل بیمارستانی مانند پرستارها نیز بسیار بی توجه هستند و انگار که بیمار و همراهان بیمار طلبکار پرستارها می باشند. من با حرف شما موافقم. همه چیزمان به همه چیزمان باید بیاید. سیستم درمانی ما نمیتواند از وضعیت اقتصادی ما جلوتر باشد. وقتی وضعیت معیشت ما اینگونه است، از سیستم درمانی بیشتر از این انتظاری نیست.

    • دکتر علی مرسلی

     متاسفانه ما ایرانی ها جایگاه واقعی خودمان را نمی دانیم .ما کشوری در حد آذربایجان ترکمنستان و عراق هستیم ولی سیستم بهداشت و درمانمان به طور کاذب بسیار پیشرفته تر از صنعت و فرهنگمان است… در صنعت ما یک دوچرخه نمی توانیم تولید کنیم ولی در پزشکی بیشتر بیماری هایی که در امریکا درمان می شوند در ایران هم درمان می شوند. از کشورهای عربی با آن همه برج سازی و پول نفت برای پیوند کبد به شیراز می آیند. بیمارستان های تبریز پر از بیماران بستری جمهوری آذربایجان است و عراقی ها و کویتی ها برای درمان دندانپزشکی به قم می روند…. اگر نظام درمان مملکت قرار باشد مثل صنعت خودرو یا وضعیت جاده ها یا راندمان کار اداری اداراتمان باشد…وضع باید خیلی خیلی بدتر از آنچه که شما با آن مواجهید و راضی نیستید باشد! خطای فردی یا سیستم درمان اصلا حتی در یک مورد قابل اغماض نیست. ولی توجه کنید که تا همین دوره قاجار میانگین عمر در ایران زیر چهل سال بود و الان به بالای هفتاد رسیده … همین آقای کیارستمی که که در 76 سالگی فوت شده اند، برای ادامه درمان به فرانسه رفتند ولی واقعا در آنجا چه کاری بیشتر از اینجا برایشان صورت گرفت؟ آیا همه ی مردم امریکا فرانسه در 120 سالگی میمیرند؟ پدربزرگ یا جد من و شما در چه سنی فوت شده اند؟

     • وزیر فرهنگ گفتن:(اگر دکتر هاشمی(وزیربهداشت) اون شب حال کیارستمی رو پیگیری نمیکرد ، کیارستمی همون شب مرده بود!)؛ برادر من این یعنی قصوری رخ داده؛ چیز پیچیده ای نیست.
      من نمیدونم این دفاع انتحاری شما واسه چیه؟
      بله آقای دکتر
      اعراب حاشیه خلیج فارس نه برای دکترها ؛ بلکه برای اهدا کننده ی ارزان و متنوع کبد به ایران میان! فرمودین ایران از لحاظ فرهنگی و غیره در حد ترکمنستان و آذربایجان وغیره است ولی پزشکانش سرآمد! دنیا هستن!!!یک نگاه به مقالات و پژوهشهای مهندسی بندازین، خودشیفتگی عجیبی در بین پزشکان موج میزنه!
      بله درست میفرمایین ایران بدون کیارستمی هایی که غربیها بیشتر میشناسنش در زمینه فرهنگ به اندازه آذربایجان و ترکنستان و عراق هم میشه
      وقتی پزشک معالج کیارستمی میگه((گویا ایشون در خارج از کشور آدم سرشناسی هستن!!!)) دیگه قائله ی عمق شناخت فرهنگی یک پزشک و تحصیلات سوربون با پول بابا رو بخون.
      شما خودتون رو سپر نکنین
      موج عظیمی در راه هست

     • دکتر علی مرسلی

      نظرات شما درست نیست .وزیر بهداشت چنین حرفی نزده و بیانیه وزارت بهداشت در سایتها موجود است( واضح درمان در همان بیمارستان و تحت نظر همان پزشکان بدون تغییر ادامه یافتهو بیمار از همان بیمارستان مرخص شده)ایران قطب پیوند کبد خاورمیانه است .در مورد جراحیهای قلب و پیوند کلیه هم همین طور. در مورد مهندسی هم بنده نظری نمی دهم ولی شما برای سرطان خود می توانید در ایران درمان شوید ولی خودروی چینی ،کره ای و … سوار می شوید .تمام تکنولوژی های پزشکی کشور را هم مهندسان خارجی ساخته اند( و نه داخلی) و در استخراج نفت و پتروشیمی هم فکر نمی کنم بدون شرکتهای خارجی کاری از پیش برود. به هرحال علم پزشکی هم وارداتی است با این تفاوت که این علم بیشتر متکی به مهارت ،دانش و اپراتوری تکنولوژی وارداتی است و نه ساخت تکنولوژی. از نظر مقالات هم اصلا مقالات تمام زمینه های مهندسی قابل رقابت با پزشکی نیست و حرف شما غیر مستند است. حدود30 درصد تولید علم ایران در زمینه پزشکی است.در علوم پزشکی و سلامت ،ایران با ۴۴۸۱ مقاله در سال ۲۰۱۲ میلادی در جایگاه ۲۰ جهان و رتبه دوم منطقه خاورمیانه قرار داشت! در زمینه ی مهندسی این عدد سه رقمی است! بنا براین لطفا حرف بدون منبع نگویید!
      البته موج پزشک ستیزی در جامعه قابل انکار نیست و در این زمینه علل و نتیجه آن ( که به ضرر خود مردم است تا پزشکان) می توانید به مقالات مفصل در حاشیه مراجعه کنید.

     • جناب دکتر منظورم حرف مستقیم وزیر فرهنگ به گزارشگر صدا و سیماست؛ ایشون در همون زمان(حدود 12الی13فروردین) این حرف رو زده(رجوع شود به فیلم مصاحبه زمان عفونی شدن پس از عمل)
      در ضمن دکتر ربانی که در خود ماجرا بوده قصور تیم پزشکی رو اعلام کرده؛(رجوع کنید به حرفهای ایشون) ؛ بنا به حرف دکتر ربانی دکتر عفونی رفته تعطیلات؛ بخاطر عفونت خانم حکمت به دکترهاشمی(وزیر)خبر میده دکتر هم میره بیمارستان و کیسه صفراش رو دکترها عمل میکنن که تو همین حین لوله حالب(مربوط به کلیه!!)هم آسیب میبینه(خیلی ساده بگم:پولیپ روده عفونی میشه؛ دکتر نیست؛ کیسه صفراش رو درمیارن ولی اشتباهاَ لوله حالبش رو هم قطع میکنن)؛ و سوند دبل جی کار میذارن که باز کیارستمی برای گرفتن سوند بعد از مدتی عمل میشه ؛ آخرشم کیارستمی میبینه با هر عمل یه جای دیگش خراب میشه فرار میکنه بره فرانسه که کار از کار گذشته و عفونت به ریه هاش زده(آمبولی) .
      اینها حرفهای کسی ه که تو قلب ماجرا بوده و با تمام شواهد جور در میاد.
      اشتباه اول:دکتر عفونی تشخیص احتمال عفونت نمیده(شاید بخاطر رفتن به تعطیلات و نموندن این رو خواسته)
      اشتباه دوم:عمل برداشتن کیسه صفرا به آسیب رسوندن به لوله حالب منجر میشه!
      و…

      در ضمن آقای دکتر مشکل کشور ما مدیریت غیر علمی است که تمایل به آماده خوری و واردات دارن هیچ دخلی به مهندسین کشور نداره
      اگر نه دانشجویان فارغ التحصیل آزاد و سراسری مهندسی تا این حد در خارج موفق نبودن(برای مثال دانشگاه آزاد یکی از شهرستانهای معمولی کشور در مسابقات ربوکاپ همین هفته تیم رباتیکش، تیم آمریکا رو هم شکست میده) این رو برای مثال گفتم؛ ولی چقدر مدیران صنعت کشور حاضرن روی پروژه سرمایه گذاری کنن؟ مشکل مدیریت غیر علمی ه.
      درمورد مقالاتISIبا حرفتون موافق نیستم، تعداد مقالات علمی پزشکی ایجابی است و اگه بخوام به زبان ساده بگم (مجبورن)تا ISIداشته باشن مثل دوره های تخصصی ای که باید بگذرونن(یک دکتر تا مقالهISI نداشته باشه دکتر نیست!). ولی در مهندسی اوضاع فرق میکنه همه تمایل دارن برن تو بازارکار اون هم تو این وضعیت اشتغال!
      امیدوارم مطالبم رو سانسور نکنین
      موفق باشین

     • دکتر علی مرسلی

      0.من با اینکه رشته ام مربوط به حوزه ی پزشکی است به خودم اجازه نمی دهم در مورد حالب و عفونت و این ها این طور که شما راحت حکم داده اید اظهار نظر کنم.متاسفانه بزرگترین مشکل جامعه ما همین است که هر کس به خودش اجازه میدهد در هر زمینه ای به طور تخصصی و براساس شنیده ها اظهار نظر کند!
      1. آقای کیارستمی 6 تیرماه در حالی که هوشیار بوده اند با درخواست خودشان به فرانسه رفته اند و بعد از یک هفته درمان فوت شده اند و این یعنی فرصت برای درمان هم داشته اند .
      2. ارئه مقاله در مقطع دکتری حرفه ای اجباری نیست و در دوره تخصصی هم اصلا ملاک ISI و حتی پاب مد نیست .ولی در phD که دکتراهای فنی در این زمره هستند اجباری است بنابراین این قضیه برعکسش صادق است.( یعنی مقالات فنی ها اجباری است)
      3.المپیادی ها و تیم روباتیک نشانه پیشرفت نیست. چرا که دو تا پیچ خودرو هم نمی توانیم بسازیم! ولی اگر خدای ناکرده بیمار شدید نیاز نیست مانند سی سال قبل به خارج بروید .صنعت عقب مانده ی کشور تقصیر مهندس ها نیست ولو اینکه پزشکی پیشرفته هم به خاطر دکترها نیست. ولی آنچه که به عنوان واقعیت موجود هست این است که پزشکی کشور ده ها سال از صنعت و سایر خدمات جلوتر است .
      4.وزیر فرهنگ دکتر نیست. خود دکتر هاشمی وزیر بهداشت آنقدر اهل مصاحبه است که نیاز به نقل قول ندارد و ایشان خودشان به طور شفاف قضیه را توضیح داده اند (که خلاف گفته های نقل شده است)

 3. مهتاب شاهی

  ساده، بی‌طرفانه و منطقی نوشته اید.مایه‌ی خوشحالیست که نه به افراط و نه به تفریط در باب آنچه از آن آگاهی دارید، نظر داده اید. پیش از دانستن قطعی همه‌ی ما وقع،بدون صدور حکم و نتیجه‌ای کلی،کسی را متهم/از کسی رفع اتهام نکرده‌اید.مرحبا!

 4. متاسفانه پزشکان اصلا وجدان ندارند و در مورد بیماران مقداری مسن بسیار کوتاهی میکنند.
  قبلا درسی به نام اخلاق در پزشکی بود فکر کنم تازگی ها به پول در پزشکی تغییر یافته است

  • دکتر علی مرسلی

   این که چرا پرشکان فقط در مورد بیماران مسن قصور می کنند نکته ای است که شاید بیشتر باید به آن بیاندیشیم! شاید علت آن است که مرگ و میر در میان افراد مسن بیشتر است و کمتر به درمان جواب می دهند و پزشکی قادر به درمان مرگ نیست!

 5. سلام اقای دکتر.با شما موافق نیستم.تا زمانیکه دکترها خودشونو با تعمیرکار ماشین کارگر ساختمون مقایسه کنن معلومه که وضع همینه.اگه هر دکتری یکم وجدان داشت و مثلا دلش میسوخت واسه مریض و وابستگان مریض مطمینا نصف ادمایی که الان مردن یا به قول شما مردنی !!!بودن.الان داشتن کنار عزیزانشون زندگی میکردن.هیچکس نگفته پزشکی کار اسونیه.کاش اون موقعی که همه پشت کنکور دارن نذر و نیاز میکنن که پزشکی قبول بشن توجه داشته باشن که حتی اگه نصف شب بهشون تماس بگیرن واسه حال بد مریض باید از خوابشون بزنن و برن واسه ویزیت.نه اینکه با توجیه شما که خوب مگه تعمیرکار نصفه شب میره کار کنه بگیرن بخوابن.برعکس خیلی ها من معتقدم پولی که از پزشکی بدست میاد حلالترین پوله.چون یک پزشک خیلی زحمت کشیده تا به اینجا برسه و مثلا با یه بازاری که تلفنی معامله میکنه و پولهای کلان در می اره خیلیی فرق داره.ولی پزشکای قدیمی همه اول عاشق کارشون بودن و بعد پولدار شدن درحالیکه پزشکهای جدید همه اول عاشق پولن و موفقیتشونو با میزان پولشون میسنجن نه نجات ادما

 6. متاسفانه سیستم درمانی ضعیف هست و اگه یه وقت می بینی یه پزشک آنکال نمیاد به خاطر شیف های زیاد و تماس های مکرر و بعضا بیجا بیمارستان ها هست که موجب خستگی روحی و بدنی فرد میشه و دیگه اون پزشک از نظر توان کم میاره و متاسفانه خطای سیستم و ناکارمدیش به پای اون پزشک نوشته میشه . و اگر خودت پزشک بودی میدونستی هیچ پزشکی نمیخواد بیمارش خوب نشه و اگه بیمار بهبود پیدا نکنه یا دچار عوارض بشه خیلی استرس و بار روحی روانی داره و یه جوری اعتماد بنفس کاریت از بین میره ….

 7. سلام و درود بر شما. من متن شما رو اتفاقی دیدم و خوندم. در همه مشاغل انسان های متعهد و متخصص و در مقابل اونها افراد طماع و بی وجدان وجود دارنو حرفه پزشکی هم مستثنا نیست. اما پزشکا به شکل کاملا مستقیم با جان مردم سروکار دارن، به همین دلیل اشتباه یه پزشک کمتر از دید افکار عمومی قابل پذیرشه. نکته دیگه اینکه متاسفانه در دهه اخیر درصد پزشکان غیرمتعهد پول پرست خیلی بیشتر شده و واقعا جامعه پزشکی یه نزول اخلاقی داشته. شاید دلیلش نبود نظارت کارامده و همینطور عدم اشباع بازار کار رشته پزشکی.
  آقای دکتر! زمانی که ما دبیرستان بودیم، زرنگترین دانش آموزا میومدن رشته ریاضی و بعدش توی کنکور رشته های فنی رو انتخاب می کردن. یه دانش آموخته دکترای مهندسی( با 9 سال درس خوندن) در بهترین حالت ممکن با پاس کردن اونهمه واحدهای درسی سخت می تونه دلخوش باشه به هیات علمی شدن. اونم نهایتا با حقوق 3-4 ملیون. اما مثلا شما با 6 سال درس خوندن، بدون نگرانی و استرس پیدا کردن شغل یه مطب شیک باز می کنین که وام میدن بهتون برای اجاره یا خریدش، و به طور متوسط با 6-7 ساعت کار در روز چند ملیون درآمد دارین. یا همکارای متخصص پوستتون با 10-11 سال درس خوندن، به طور متوسط روزانه 7-10 ملیون درآمد دارن. این درآمدای بی حساب و کتاب که بابتش مالیات واقعی هم نمی دین و بابت اشباهات فردیتونم اصلا جوابگو نیستین، باعث میشه گمان کنین برتر از بقیه مردمین و کسی هم حق انتقاد ازتون رو نداره.
  درصد کسانی که در ایران فقط و فقط به دلیل خطاهای پزشکی می میرن، خیلی زیاده. درصد کسانی که به دلیل اشتباهات فردی کادر پزشکی صدمه های جبران ناپذیر می بینن، از اینم بیشتره. پزشکی که استاد کیارستمی رو عمل کرده، باید در پیشگاه خداوند جوابگو باشه و بعدش در برابر افکار عمومی اگر قصوری کرده باشه. من دانش پزشکی ندارم، در این مورد هم هیچ نظری ندارم.
  خوبه همه یادمون باشه، عاقبت این دنیایی مون همون جاییه که استاد کیارستمی و بقیه رفتن و میرن. شاید اونوقت وجدانهای خاک خوردمون کمی صیقل پیدا کنه
  پ. ن. دایی، داماد، 4 تا از پسرخاله ها و تعدادی دیگر از بستگان من پزشک هستن.

  • دکتر علی مرسلی

   ممنون از نظر شما
   درآمد پزشکان در ایران نسبت به سایر نواحی دنیا بالا نیست و راه پزشکی خواندن در دانشگاه های دولتی برای همه باز است …مشکلات پزشکی خواندن و طرح رفتن و سختی کشیدن هم انقدر زیاد است که معمولا بچه های خانواده های مرفه اگر علاقه نداشته نباشند کمتر به سمتش می روند. قصور هم قابل توجیه نیست و مسئله ی وجود قصور در پزشکی امری قابل انکار نیست. معمولا هم قصور بیشتر در بیمارستانهای دولتی و گریبان بی بضاعت ها را میگیرد که دستشان به جایی بند نیست. هزینه ی یک شب بستری شدن در بیمارستان جم که آقای کیارستمی در آن بستری شده اند بیشتر از حقوق یک ماه یک کارمند ساده است بنابراین به نظرم کلن جایی را که باید اصلاح شود اشتباهی گرفته ایم !
   نزول اخلاقی در جامعه یک روند کلی است و کسی نمی تواند در این جامعه زندگی کند و از اثرات ان مبرا باشد. این قضیه در پزشکی هم قابل انکار نیست .ولی جامعه ای که به کوچکترین اخلاقیات در هیچ زمینه ای پایبند نیست نمی تواند انتظار داشته باشد که فقط پزشکان اخلاقی باشند …

 8. دکتر من تحصیلاتم مهندسی و مدیریت است، موضوعی که مطرح میکنم ارتباط زیادی با مرگ آقای کیا رستمی ندارد . من آزاد اندیش هستم اجازه نظر دادن در حرفه پزشکی را به خودم نمی دهم. اما شما هم آزاد اندیش باشید و این مطلب را منتشر کنید.
  یک مسئله ای که باید مطرح شود ولی نه حقوق دانان که این مسئل بیشتر مربوط به حوزه کار آنهاست و شاید هم شما و ما و دیگران درباره آن صحبت نمی کنیم و سرچشمه بسیاری از مفاسد است، قانون مرتجعانه دیه است که نقش قصور در آن بسیار کمرنگ است. نواقص آن آنقدر زیاد است که در پزشکی، سوانح رانندگی، صنعت بیمه ، دادگاه ها و دستگاه قضایی و از این طریق همه جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.
  1- در پزشکی سبب این شده که بسیاری از پزشکان از یک جراحی ساده هراسان باشند و استرس فراوان حرفه آنها هم نسبت به بقیه جراحان در سراسر دنیا بیشتر است. برخی از اشتباهات پزشکی غیر قابل اجتناب هستند و پزشکان هم مثل بقیه نوع بشر جایزالخطا ، بنابراین بیمارستان ها قبل از عمل می خواهند تعهد عدم شکایت و فرم رضایت از اطرافیان بیمار بگیرند و هم پزشکی معروف که بیمار یا اطرافیانش بشناسند باید معرف آنها باشد. این مسئله برای بیماران هم مشکل و خطر جانی بوجود می آورد و اگر شخصی معرف پزشک نداشته باشد چه بسا جانش به خطر افتد.
  2- در صنعت بیمه بیمه گر ها مجبور به صدور بیمه نامه های صد در صد ضرر ده مسئولیت مدنی در قبال خسارات به اشخاص ثالث( همان ثالث خودمان) هستند. تعدادی از آنها نیز سر این نوع بیمه ورشکست شدند(مثل بیمه کار آفرین). موضوع این بیمه که برای همه اجباری است همان پرداخت دیه است که به جای اینکه تنها عوامل و متغیر های مربوط به نوع قصور و در صد قصور مطرح باشند عواملی مانند نرخ خالص حال شده قیمت شتر ! و حرام یا عادی بودن روز حادثه! بیمه گر ها نیز ناچارند ضرر ده بودن بیمه ثالث و بیمه های مسئولیت ( از جمله بیمه های مهندسی ) از بقیه انواع بیمه ها کسب کنند که همیشه دعوای آنها را با بیمه های درمانی و نظام پزشکی در مورد دستمزد های پرداختی را شاهد هستید!
  3- در رانندگی شاهد هستید که موتور سواران اکثرا توجهی به قوانین راهنمایی رانندگی ندارند چون در صورتی که قصور از آنها هم باشد خسارتی که به اتومبیل میزنند در مقابل دیه ناچیز است و موتور سوار چون در مقابل حوادث و تصادفات بسیار بیشتر از خودرو آسیب پذیر است ، وقتی تصادفی اتفاق بیافتد همیشه حق با موتور سوار می شود. لذا موتور سواران با علم به این موضوع بسیار بد رانندگی می کنند و خطرات زیادی برای خود، افراد پیاده و دیگران به وجود می آورند.
  4- دستگاه قضایی پر از پرونده های مربوط به دیه است و این پرونده ها در شورا های حل اختلاف و دادسرا ها و دادگاه های عمومی سراسر کشور انباشته شدند که سیر به سایر پرونده های مورد وصول را دشوار می کنند که سختی ههای سیر شکایت و در کل رویه های قضایی را نیز خودتان شاهد هستید. حتی همین تازگی من از یکی از دوستانم شنیدم که یک تصادف خسارتی غیر جانی داشته و مقصر آن متواری شده است که تقریبا بعد از متواری شدن عامل حادثه کاری از شما بر نمی آید و ضابطان قوه قضاییه تنها به خسارت های جانی ( آنهم به خاطر دیه) در صورت متواری شدن عامل تصادف می پردازند و به آن بیشتر از تصادف خسارتی ولو هنگفت می پردازند!
  5- در مورد دیه باید گفت جان افراد ، خسارت آسیب به اعضای بدن ثابت است و بستگی به دیه اعلام شده از مراجع رسمی دارد و مثلا درصد قصور و موقعیت کمتر سنجیده میشود و مثلا به عنوان مثال ، پول جان آقای کیارستمی و معتادی متجاهر که شیشه مصرف کرده است و به ناگاه وسط اتوبان می دود یکی است به شرطی که هر دو همزمان باشند!(یعنی هر دو در ماه حرام یا عادی باشند و یک روز)
  6- برای بنده پیش آمده است که دزدی را در حین سرقت در مغازه دوستم به همراه دوستان دستگیر و خلع سلاح کردیم و او قصد فرار داشت و یک مشت به ما زد و ما هم ناچار به کتک زدن او شدیم و چون او موفق به دزدی نشده بود بعد از رسیدن پلیس و تشکیل پرونده آزاد شد ، از ما شکایت کرد و ما محکوم به پرداخت دیه شدیم علی رغم اینکه آقای دزد پرونده داشت و سابقه دار بود! در دادسرا طوری خودش را زیر چتر قانون! میدید که پاسخ گو ی کسی نبود.عاملی که حتی در بیشتر شدن وقاحت سارقان به عنف و بیشتر شدن آنها در این روزها بی تاثیر نیست.

  ولی کسی جرات مطرح کردن این آسیبها را ندارد ( خودتون میدانید چرا و به سر کسانی که با قصاص مخالف بودند چه آمد)

  • دکتر علی مرسلی

   فرمایشات شما البته خیلی ربط مستقیمی به قضیه نداشت . اما فقط یک نکته وجود دارد که قرار نیست مجازات با جرم برابر باشد و قرار نیست هرگز مجازات ، جرم را جبران کند. مجازات بیشتر عامل بازدارنده قار است داشته باشد. محصوصا در جرایم غیرعمد که بالاطبع برابری نتیجه خالص جرم و مجازات نمی تواند وجود داشته باشد

 9. با سلام متاسفانه دکتر…. کار همیشگی شان سپردن مریض به دانشجو زیر دستشان است ایشان خاله من را جراحی کردند بعد برای تعطیلات تشریف بردند سوییس بدون هیچ وجدان کاری بعد بخیه باز شد و ما مجبور شدیم با صرف هزینه مجدد بیمارستان ایشان را به دانشجوی زیر دستشان بسپاریم به نام دکتر……. در مطبشان هم الان یک دانشجو به نام دکتر ….. ویزیت میکنند و خودشان فقط لبخند میزنند و پول مردم بیچاره را جمع میکنند و میروند عشق و حال اروپا

  • دکتر علی مرسلی

   نام پزشکانی که آن ها را متهم کرده اید با لطبع اخلاقا حذف شدند .
   ولی اگر دکتری که شما اشاره کرده اید خوشنام نبودند این قدر بیمار نداشتند و با معلوماتی که شما از ایشان دارید و بقیه هم بالطبع دارند این قدر متقاضی درمان توسط ایشان وجود نداشت. افراد مشهوری مانند آقای کیارستمی که در بیمارستان های افراد مرفه مانند جم بستری میشوند هم چشم بسته سراغ آن ها نرفته اند .
   تعطیلات رفتن هم حق همه است. به نظرم نگاهتان کلا به مقوله دست نیست . در بیمارستان های خصوصی دانشجو یا رزیدنت ( که دانشجو نیست و دکتر صاحب صلاحیت است) وجود ندارد . جایگرین پزشک ، پزشکی در همان رده و با همان تحصیلا ت است. در بیمارستان های دولتی رزیدنت حضور دارد ولی مسئولیت درمان با استاد مربوطه است

 10. پسرم امیدوارم همیشه سلامت و شاد باشی. یکی از عزیزانم که از اتفاق دقیقا با شما هم صنف بود (یعنی دندانپزشک) باز هم مانند شما در هر گفتگویی به دفاع سخت و جاجانه از پزشکان می پرداخت. متاسفانه گرفتار بیماری سرطان شد و زاویه برخوردش با پزشکان تغییر کرد. در این مدتی که گرفتار درمان بود آن قدر رفتارهای غیر اخلاقی ، سر دواندن مریض برای پول، تشخیص غلط، تکبر و ایجاد درد و رنج بیهوده برای بیمار و اطرافیان دید که کلا نظرش درباره جامعه پزشکی برگشته. دوست دیگری هم دارم که دقیقا از وقتی گرفتار درمان پدر شده نگاهش به جامعه پزشکی تغییر کرده. خدا را شکر که هنوز گرفتار چنین مشکلاتی نشده اید. اما به نظر چنان شریف می ایید که گمان نکنم از این مشکلات برکنار بمانید. اگر گرفتار شدید دقت کنید که وضعیت مشکلات با این بخش از جامعه از جنس دیگری است. من می دانم و شما هم می دانید که تکبر چطور در بنیاد فکری بخش بزرگی از جامعه برتر پزشکی ریشه دوانده و چطور خودمحوری و یقین به عدم پاسخگویی وجدان را آرام آرام تحویل برده.

  • دکتر علی مرسلی

   هیچ کس در بیمارستان احساس خوبی نخواهد داشت. حتی در بهترین بیمارستان های دنیا قرار نیست خاطرات شیرین برای بیماران ایجاد شود چون از سر دلخوشی برای معالجه کشی بیمارستان نمی رود و در بهترین حالت سلامتی را که قبلا صاحبش بوده است به دست می آورد.
   ولی برای شما که ظاهرا معلم هستید و در سیستم آموزش و پرورش می توانم اینطور مقایسه کنم که نظام درمان ایران با همه ی کاستی ها که شما به حق به آن ها اشاره کرده اید و من همه ی آنها را قبول کنم ده ها بار از سایر سیستم ها از جمله همین آموزش و پرورشی که ما را تربیت کرده است به روز تر و کارآمد تر است. این یک مقایسه دو سیستم است و تقصیری را متوجه قشر فرهنگی نمی کند و لی یک واقعیت موجود است. خروجی همین آموزش و پرورش پزشکان هستند و من با اطمینان می گویند که شبیه معجزه است که خروجی از خود سیستم جلوتر است و شاید در ایران فقط این معجزه را شاهد باشیم! باز هم تاکید می کنم که فرمایشات شما در مورد نقص های نظام درمانی کاملا صحیح است .

 11. دکتر عزیز بخاطر تفریح دکتری که شاید در ایران کسی نام او را هم ندادند باعث شد انسان بزرگی که به ندرت مثال او به دنیا خواهد آمد را از دست بدهیم
  از تاثیری که او بر دنیا نهاد تا دکتری که حتی نتوانست پای عمل خود هم وقت بگذارد تفاوت ها زمین تا آسمان است
  او برای گرفتن یک سکانس ماهها وقت صرف میکرد برای زیبا دیدن من و شما برای ارزش نهادن به مخاطبی که هر چرندی را نبیند اما در مقابل دکترش نماند او.برای فرهنگ و هنر من و شما چه تیزبینانه و موشکافانه سختی کشید مادامی که دکتری برای جان که بزرگترین دارایی یک انسان است وقتش را ننهاد

  • دکتر علی مرسلی

   به نظر من قضیه را باید در قالب سیتم و شخصی دید … دکتری از حق مرخضی خود استفاده کرده و به مرخصی رفته و اگر سیستم بیمارستان جایگزینی برای او نداشته در آن صورت باید بازخواست شود. و الا بنده یا شما که کارگردان معروفی نیستیم انتظار نداریم در بیمارستان ها جانمان به خاطر گمنامی به خطر بیفتد . سیستم باید برای جان انسان ها ارزش قایل باشد و نه فقط برای جان سلبریتی ها و کارگردان ها

 12. سلام
  دوست عزیز و دکتر گرامی
  من شما رو نمی شناسم و نظری ندارم در مورد خودتان .
  اما توضیحات و دفاعیه شما غیر قابل پذیرش برای من به عنوان یک انسان و شهروند که خود طمع قصور پزشکان را در نزدیکانم چشیدم هست .
  در کشور های توسعه یافته قصور پزشکی ( اسمش هست کم کاری غیر عمدی و الا عمدی که قتل هست ) به شدت برخورد و جرایم سختی در بر دارد و کسانی هم که بر پزشکان نظارت می کنند جدا از کاد نظام پزشکی هستند و در کنار این کادر نظارت می کنند چون مثلا وقتی یک دزد را دستگیر می کنند برای صدور حکم نزد دزد دیگری که نمی برند بلکه نزد دادگاه می برند . هیچ گاه یک گروه رو نمیشه در میان هم صنفیان عادلانه محکوم کرد .
  هر چه باشد این اتفاق کم کاری بوده که به شدت در میان شما پزشکان ( نه همه ) زیاد است و لازم است با قشر پزشکی به شدت برخورد شود تا یکم مانند سایرین سر به زیر شوند و مسئولیت پذیر .
  اینم اتفاق را با سفسطه و مغلطه نیاین بپوشونین و از پزشک دیگری که به شما ربطی ندارد دفاع کنید .

  • دکتر علی مرسلی

   در همه جای دنیا قضاوت در مورد خطای پزشکی بر عهده ی نظام پزشکان است. چون نظام پزشکی یک نظام خوداصلاحگر است و شان و اعتبار حرفه برایش اهمیت زیادی دارد .فقط متاسفانه در ایران است که شما می توانید از پزشک در دادگاه شکایت کنید و به نظام پزشکی نروید. اگر منظور شما این است که مهندسین یا وکلا یا قضات در مورد خطای پزشکی که حیطه ی تخصصی است نظر بدهند نظرتان منطقی نیست. شما اگر تعمیرکار ماشینتان هم شکایت بکنید، کارشناسی را تعمیرکار دیگری انجام خواهد داد و نه پزشک یا وکیل
   شما در مورد کشورهای دیگر اطلاع ندارید . در همین امریکا اگر شما هزینه ی وکیل نداشته باشید متاسفانه نمی توانید هیچ پرونده ای را علیه پزشک به جریان بیاندازید و شکایت از پزشک در هیچ جا به اندازه ایران راحت نیست .
   هر چه باشد این اتفاق کم کاری بود( جمله ی شما) صدور حکم است و شما و من در جایگاه صدور حکم نیستیم و اشکال ما این است در مورد چیزهایی که نمی دانیم حکم صادر می کنیم

   • نظام پزشکی که تو دست خود پزشکاس بهیچ عنوان زیر بار هیچ خطایی نمیره دلیل اصلی بیفکری و بی خیالی این قشرم همین سازمان نظام پزشکیه که تبدیل شده به یه مافیا بجای اینکه مشکلات و حل کنه پشتیبانی میکنه از پزشک و صورت مسئله رو پاک میکنه

    • دکتر علی مرسلی

     در مورد نظام پزشکی متاسفانه شما اطلاعات غلطی دارید. در همه جای دنیا کارشناسی توسط خود صنف صورت میگیرد. نظام پزشکی صرفا در جایگاه کارشناس است و نه قاضی صادر کننده ی حکم .

 13. سلام
  من خودم دانشجوی دکتری رشته علوم انسانی هستم به دلایلی با دانشجویان دانشکده پزشکی ارتباط دارم که از سطح تحصیلات من اطلاعی ندارند به همین خاطر میتوانم روحیات آنها را در برخورد با دیگران را با دانشجویان غیر پزشکی مقایسه کنم خودخواهی ، تکبر و برخورد از بالا به پایین آنها نمونه منحصر بفردی است دوست دارم آقای دکتر دلیل این کبر و غرور را از زبان شما که یکی از هم صنفان ایشان هستید بشنوم شاید کمی به این احساس بد در مورد پزشکان در پرونده درمانی آقای کیارستمی کمک بکند

  • دکتر علی مرسلی

   وقتی شما صفتی را به گروه نسبت می دهید باید مبنایی داشته باشید و با احتیاط بیشتری حکم را بر مبنای مفروضات خود صادر کنید . مشاهده ی شخصی یک نفر ارزش زیادی در علوم تجربی ندارد. مثلا من هرگز نمی توانم استناد کنم که چون آی کیوبالاها به رشته های تجربی و ریاضی می روند، در رشته های انسانی درصد تجمع ای کیوپایین ها بیشتر است… چون حتی اگر یک نفر مانند آقای جلایی پور رتبه ی برتر کنکور انسانی شده باشد و در آکسفورد درس خوانده باشد یا یک نفر مانند محمد قوچانی در دانشگاه آزاد علوم سیاسی خوانده باشد حکم کلی من نقض می شود . در ضمن من مطالعه ای در این مورد در دست ندارم و بر اساس مشاهدات خودم نمی توانم حکم صادر کنم. امیدوارم در مقطع دکتری رشته های علوم انسانی حساسیت بیشتر در مورد صدور حکم کلی در مورد گروه ها نژاد ها، فرقه ها وملت ها … نشان داده شود . چون اگر رویه استدلال روش تحقیق مانند استدلال جنابعالی باشد فاتحه ی علوم انسانی کشور خوانده شده است .

   • سلام
    من دیپلم ریاضی -لیسانس برق – فوق علوم اقتصادی هستم و دکتری فلسفه اقتصاد دارم میگیرم و مطمئنا انقدر در مورد منطق استدلال ، استقرا ، مثال نقض و تفاوت روش اثبات در علوم تجربی و علوم انسانی اطلاعات دارم در استدلال شما این دو اثبات اشتباها مورد استفاده قرار گرفته است ولی من نخواستم چیزی را اثبات کنم یادداشت من فقط یک فکت بود که بنظر میرسد با نظرات بسیاری از نویسندگان کامنتها همخوانی دارد شما نهایتا میتوانستید موافقت یا مخالفت خود را با نظر من و نه حکم من اعلام کنید که در آخر متن در فحوی کلامتان مستتر است شاید این هم یک فکت دیگر باشد.

    • دکتر علی مرسلی

     اشکال بزرگ دنیا همین است که هر کس گفته های خودش را فکت می داند و فکت بقیه را هم بالطبع نمی تواند قبول کند. متاسفانه در علوم تجربی برخلاف نظر شما گفته های یک فرد فقط گفته های او و در بهترین حالت تجربه ی صرف شخصی با پایین ترین درجه ی اعتبار است و ما فکت شدن یک موضوع نیاز به مطالعات با روش تحقیق نظام مند دارد که نه ربطی به تعداد معتقدین به آن و نه جایگاه فرد دارد.

     • د ر علوم تجربی فکت به معنی حقیقت یا وجود مسلم است ولی در علوم انسانی و بخصوص در مورد نظر گروه های مختلف مردم مشخصا در مورد یکی از صفات هیچوقت هیچ چیزی بعنوان حقیقت یا وجود مسلم که در علوم تجربی است وجود ندارد بلکه بطور نسبی و با احتمال (مثلا با 90 درصد یا 95 درصد یا 99درصد احتمال) میتوان حکمی را صادر کرد و هر نظر اگر بدون ریاکاری باشد بعنوان یک نظر میتواند حکم بقول شما با روش نظاممند بدست آمده را تایید یا تکذیب کند و بر خلاف فرمایش جنابعالی در چنین مواردی تعداد معتقدین و مخالفان آنها میتواند تعیین تکلیف کند

     • دکتر علی مرسلی

      هیچ “علمی” بر اساس تعداد معتقدین فکت نمی شود … آنچه شما به عنوان علم تصور می کنید شبه علم است

 14. دکتر علی مرسلی خیلی خوشحالی داری از چندتا قاتل دفاع میکنی اکثر دکترای ایرانی چندتا سلاخن در لباس سپید که چون مدرک پزشکی دارن مامانشون گفته درد و بلای بچه م بخوره تو سر بقیه اینه وضعیت ما خودمونم زیادی تحویلشون گرفتیم باید عواقبشو ببینیم شما وقتی خاستی جواب بدی اون پیشوند دکترو بردار حداقل چون اگه اونم نذاری میتونی جواب ملت و بدی جهان سوم و دکترو مهندسای پوچ و توخالی که فقط با اسم مدرکشون دوس دارن بقیه رو بخرن و بفروشن تا کی خودمون و گول بزنیم بابا بسه بیخیالی و بی فکری

  • دکتر علی مرسلی

   من پیشوند دکتر دارم چون دکتر هستم .در همه جای دنیا هم دکترها “دکتر” هستند و کشی به آن ها مهندس یا معلم نمی گوید. حتی در سیاست های رسانه های بزرگ دنیا (مانند بی بی سی) تنها اقشاری که با عنوان دکتر خطاب می شوند صنف پزشکی هستند ( و نه مثلا دکترای مکانیک یا دکترای حقوق)
   اعتبار صنف پزشکی منشا ذاتی دارد و خیلی به عوامل محیطی وابسته نیست.پزشکان در همه جای دنیا محترمند .در مورد فرمایشات شما هم باید تاکید کنم از نظر حقوقی قتلی وجود ندارد و قاتلی هم بنابراین وجود ندارد . شما اکثر دکترهای ایرانی را سلاخ می دانید و نظرتان به نظر من به غایت مغرضانه و غیر منطقی است .

 15. من فکر میکنم در مدت حداقل 7 سال درسی که شما تو دانشگاه میخونین عوض اینکه علم روز و شیوه درمان بیماری ها و متدهای جدید درمان را بهتون یاد بدن بهتون یاد میدن که چه طوری از هم صنفی های خودتون دفاع کنید و پشت هم در بیایید،واقعامتاسف و متاثرشدم که شماجون یک انسان را با خرابی ماشین و ریختن سقف خونه تو اواخر اسفند مقایسه کردید، البته وقتی هم صنفی های شما عکس های سلفی خودشون را با جنازه ها منتشر میکنن و تو گروه های خصوصی عکسی از بیمار میذارن و با شوخی های رکیک به مرض و بیماری یک نفر میخندن جای تعجب نیس که شما هم جون انسان را به خرابی ماشین و ریختن سقف خونه تشبیه کنید و بگید آخر اسفند هیچکدوم از این مشکلات راحت حل نمیشه، آقای دکتر بیشتر از این شعور مردم را به سخره نگیرید، در آینده ای نزدیک مردم با جون دل هزینه رفتن به کشورهای اطراف را واسه یه ویزیت ساده سرماخوردگی به جون میخورن

  • دکتر علی مرسلی

   اول اینکه من نه سال ( ونه هفت سال ) در دانشگاه درس خوانده ام
   دوم اینکه تلفات جاده ای و تلفات حوادث در ایران بسیار بیشتر از تلفات خطاهای پزشکی است . بنابراین این مقایسه کاملا درست است. این مقایسه برای روشن کردن اذهان افرادی مانند شماست که در جهان سوم زندگی می کنید و پراید سوار می شوید اما از بیمارستانی که در آن بستری می شوید انتظار خدمات جان هاپکینز را دارید. نظام درمانی ایران خوب یا حتی عالی نیست ولی در مقایسه با نظام سیاسی، نظام اجتماعی، صنعت، تجارت ، سطح اقتصادی مردمی که به آن ها خدمات می دهد از همه نظر برتر است.
   در مورد کشورهای اطراف هم اگر منظورتان عراق، افغانستان ، آذربایجان ارمنستان ترکمنستان پاکستان کویت و … است ، طرح جالبی است ، چون بیماران همین کشورها برای درمان های ساده ی خود به ایران می آیند!
   شما مطمئن باشید که هزینه ای که مردم بابت بی اعتمادی به پزشکان می دهند بسیار بیشتر از این خواهد بود .

   • اول اینکه از قید حداقل استفاده کردم و انتظار داشتم وقتی مخاطبم یه پزشک فهمیده باشه معنی این کلمه را بدونه و نیاد بگه 7 سال نه 9 سال درس خوندم، شما 9 سال درس خودندی خسته نباشی، بعضی از همکارهای شما هم 11 سال درس خوندن که بازم تضادی با حرف من که گفتم حداقل 7 سال نداره، دوم اینکه ببخشید من متوجه نبودم که دارم با یک جراح دندانپزشک ساکن نیویورک صحبت میکنم من فکر میکردم شما مطبتون تو کرج باشه ببخشید که یه نفر از جهان سوم با شما که توی پیشرفته ترین کشور دنیا درس خوندید و ساکن هستید هم کلام شده، سوم اینکه اگه افتخار بدید در راه برگشت از مطب همراهیتون کنم هم متوجه میشید من چه ماشینی سوار میشم و هم میتونیم یه نوشیدنی با هم بخوریم و خستگی روزمونو در کنیم، چهارما نخیر منظورم این کشورها که فرمودید نبود منظورم کشورهایی مثل ترکیه و دوبی بود، پنج اینکه آدم اگه تو تصادفات جاده ای و بخاطر حماقت خودش جونشو از دست بده خیلی بهتر از اینه که بخاطر جهل و نادانی یه فرد دیگه جون بده، و در آخر اینکه دوست داشتم نظرتون را در مورد سلفی گرفتن همکاراتون با جسدهای مردم هم میگفتید

    • دکتر علی مرسلی

     قید حداقل شما هم درست نیست دندانپزشکان شش سال، پرستاران چهار سال در دورهی پایه درس می خوانند . مهم این است که شما در مورد آنچه نمی دانید نظر می دهیدو در گفتمان مبتنی بر شواهد پزشکی جرف مفت جایگاهی ندارد .
     کسانی که در جاده های کشور جان می دهند بر خلاف نظر شما احمق یا جاهل نیستند، سربازانی هم که در جاده اخیرا کشته شدند شاید مانند شما باهوش نبودند که نوشیدنی بخورند و ماشین مدل بالا سوار شوند و آن را به رخ بقیه بکشند. کشورهایی مثل دوبی و ترکیه از نظر پزشکی نسبت به ایران مزیت خاصی ندارند و در بیمارستانهای خاص ویژه توریست ها البته خدمات عالی به قیمتش ارائه می شود. در دوبی که باز هم زیر دست پزشکان ایرانی خواهید بود، در ترکیه اما اگر زیر تانک نروید ، خدمات خوبی در انتظارتان خواهد بود.بنابراین همان نیویورک به نظر گزینه ی بهتری باشد .

     • واقعا خنده داره که من باید با دکتر مملکت در مورد معنی کلمه حداقل بحث کنم، می فرمایید دندانپزشکان 6 سال و پرستاران 4 سال درس میخوانند، پزشکان عمومی هم که 7 سال درس بخوانند و متخصص هایی که 11 سال و خود شما که 9 سال درس خوندید اینا همش زیر مجموعه حداقل 7 سال میشه جناب دکتر، در کامنت قبلی متهم به جهان سومی بودن و پراید سواری شدم واسه همین گفتم اگه میخواید بدونین مخاطبتون کیه و چی سوار میشه افتخار یه نوشیدنی را بدید، شما بسیار جوونید و خام جناب دکتر، حرف آخر اینکه اگه شما دارید واسه مردم کار میکنید و رضایت مردم واستون مهمه باید بدونید به هیچ عنوان پیش مردم جایگاهی ندارید و عموم مردم رضایتی از عملکرد شما ندارن، بهتره عوض نوشتن نامه های بلند بالا در نقد سریال در حاشیه یا ماله کشیدن روی اتفاقاتی مثه مرگ استاد کیارستمی و امثالهم که گریبان بسیاری از خانواده ها را گرفته سطح مطالعه و سواد خودتون را زیاد کنید، و کلا بجای زیاد حرف زدن یکم بیشتر کار کنید و بدونید جون انسان خرابی ماشین و ریختن سقف خونه نیس که اینقدر راحت در موردش نظر میدید، حداقل به اندازه پول ویزیتی که میگیرید وجدان به خرج بدید، در پناه حق جناب دکتر، هر چند که اطلاق واژه دکتر در ایران خیلی احتیاط میخواد ولی اصل همچنان بر برائته

     • دکتر علی مرسلی

      من فکر می کنم شما شوخی می کنید! چند بار خواندم تا بفهمم واقعا جدی هستید ! وقتی می گویید دکتر ها حداقل هفت سال درس می خوانند و من می گویم خیر دندانپزشکان شش سال می خوانند حداقل هفت سال شما زیر سوال می رود! به نظرم بهتر است به همان ماشین سواری و نوشیدنی خوردن بپردازید…شش سال می شود حداقل هفت سال؟ این ها همه اش می شود هفت سال؟ :)))) حداقل معنی زیر مجموعه می دهد آیا؟ وقتی شما حداقل دوهزار تومان دارید می توانید فقط هزارتومان داشته باشید چون هزار تومان زیر مجموعه دوهزار تومان است؟ هوا خوب است؟ ببخشید بابت وقتی که برایتان گذاشتم .
      امسال 60 درصد متقاضیان کنکور در رشته ی تجربی ، 18 درصد ریاضی 18 درصد انسانی بودند … از این تعداد درصد کمی پزشک یا دندانپزشک خواهند شد…. بدیهی است در جامعه ی سرخورده ی امروز درصدی از این افراد احساسی مانند شما پیدا خواهند کرد و واکنشی مانند شما خواهند داشت . متاسفانه تصورات شما در مورد طبابت و پزشکی بالکل نادرست است. قصور و خطای پزشکی هرگز قابل انکار نیست ولی سیستم طبابت ایران (که پزشک هم یک جز آن است و نه همه ی آن) به طور میانگین قابل اعتماد تر و سطح بالاتر از بیشتر خدماتی است که اتفاقا با جان مردم سر و کار دارد و مردم دریافت می کنند. اعتماد به پزشکان نیاز بیماران است و نه فقط نیاز پزشکان . تا زمانی که این نکته ی ظریف را درک نکنید در تصورات خود دارید به جنگ یک طبقه ی اجتماعی به نام پزشکان می روید درحالی که طبقه ای به این نام وجود ندارد .
      شما اجازه دارید مرا هر چه دوست دارید بمانید و تائید کامنت های شما در وبسایت شخصی من و پاسخگویی به خوبی نشان می دهد که هر کس از چه موضعی حرف می زند

 16. بنده در دانشگاه تدریس می کنم و آموزش و پرورشی نیستم. از ناکارآمدی سیستم آموزشی هم خبر دارم اما نکته آنجاست که بخش اعظم مشکل در سیستم آموزش و پرورش نبود بودجه کافی است اما مشکلات اصلی در بخشی از جامعه پزشکی (و نه همه آن) بحران اخلاقی است. دادن اطلاعات به مریض وظیفه شماست. انجام دقیق معاینات وظیفه شماست. گفتن دقیق تبعات درمان وظیفه شماست. گفتن نمی دانم و ارجاع به پزشک متخصصتر وظیفه شماست. شمای دندان پزشک وقتی دقت و ظرافت کارتان با کار بیش از حد پایین می آید. باید کمتر کار کنید. این باید در کشورهای دیگر قانونی است.
  در مورد جناب آقای کیارستمی به خودم حق نمی دهم نظر بدهم. اما وجود بحران اخلاقی در جامعه پزشکی کاملا واضح است.

  • دکتر علی مرسلی

   کسی منکر ناکارامدی و فساد نیست . ولی در همین هفته ی قبل در تهران در یک مدرسه ی غیرانتفاعی مدیر و معلم و آشپز مدرسه به جرم تجاوز به پسربچه ها در زیرزمین مدرسه محاکمه شدند! فساد و ناکارامدی در سیستم بسیار فراتر از ناکارامدی نظام درمان است و ای کاش سایر سیستم های کشور در سطح ارائه خدمات پزشکی بودند

 17. دانشجوی پزشکی

  متاسفم. از اینکه درباره چیزی که که نمیدانند اظهار نظر می کنند از اینکه از فوت یک هنرمند برای تخلیه احساسات استفاده می کنند. برای همه افراد یک قشر حکم صادر می کنند و متاسفانه جهل این ها تنها چیزی است که به اشتراک میگذارند.

 18. دکتر وقت شما بیش از کلکل با مردم ارزش دارد.بنده هزاران بیمار معالجه کردم با تعرفه پایین و کیفیت مطب خصوصی.به مقدس ترین قسم که از چند هزار بیمار سه بیمار برگشتی داشتم میدونم باورکردنی نیست بنده شناخته شده هستم در محل کارم ولی بازهم همان رفتار را با بنده دارند و با طرز فکر مسمومی مراجعه میکنند.بیماران حتی توانایی پاسخگویی به سوالاتی که ما در مورد علایم بیماری خودشان میپرسیم را ندارند و در کمال بی ادبی و کج فهمی عمل میکنند و دنبال درگیری و تشنج هستند،در همه علوم خود را عالم میدانند.اینها دنبال درمان رایگان هستند و اصلا دنبال کیفیت نیستند !!! با تجربه این حرف را میزنم که نفهمی عجیبی بینشون رواج داره!بطوریکه حرف همسایه بیسوادشون رو بیشتر از دانشمندان آمریکایی با سابقه تحقیق هزاران ساله قبول دارن.یکهزارم درمان انجام شده در این مملکت از سرشان هم زیادیست.ولی بازهم با همان وضعیت دارم براشون زحمت میکشم.بی لیاقت تر از اونی بودن که فکرشو میکردم.قریب به 6000 بیمار درمان کردم و با تجربه این حرف رو میزنم.

 19. بنده ناشناس هستم و قصد تعریف از خودم را ندارم و نداشتم ، چرا که عبث است! بنده دکتری هستم که قبل از شروع درمان غیر روتین و یا استفاده از مواد غیر روتین قبل از شروع درمان بیمارم در مقالات ثبت شده سایتهای معتبر آمریکایی و غربی در موردش تحقیق میکنم و بهترین رو برمیگزینم ولی باز هم شاهد پررویی و بی احترامی و کجفهمی و … بیماران هستم و خواهم بود.این درصد خطای پزشکی صدبرابرش هم براشون باید طبیعی باشه چرا که بارها شاهد سرپیچی از دستورالعمل های درمانی بودم که بهشون داده بودم و این درمورد کلیه رشته های بهداشتی جامعه صادقه! مشکل از مردم و نظامه نه از دکترها.ضرر اصلی رو مردم میکنند.خدماتتان را به مردمی ارائه کنید که لایقند.پاینده و پدرام باشید.

  • دوستدار Dentist

   خیلی باحالی جناب Dentist
   پس خوب شد فهمیدیم مشکل از مردم و نظامه. و خدماتتون رو هم به مردم لایق ارائه می‌کنید.

   پیشنهاد می‌کنم در مورد مردمی که ولی نعمت شما هستند بیشتر احساس مسئولیت و دقت کنید و تعداد معدودی رو که دارای منش های خاص هستند رو با همه جمع نزنی.

   جهت سنجش میزان لیاقت افراد هم واحدی در نظر بگیری.

   در ضمن همه مردم مانند شما پزشک عزیز درس خونده و با سواد نیستند و هم هیچ تجربه درمانی ندارند، و طبیعی به نظر میاد که با وجود دانش کم و بعضا اولین سابقه مراجعه به پزشک و حتی وسع مالی تنگ، از توصیه ها و برنامه درمانی به صورت کامل سر در بیارن و یا از پس مخارج ادامه درمان و یا تهیه ملزومات درمان بر بیان.
   پس کمی انصاف داشته باشیم.

 20. کامنتایی که مردم محترم گذاشتن نشان از بی اطلاعی و سطح فرهنگ پایینشونه.بعضیا حتی نمیتونن یک اصطلاح پزشکی رو درست تلفظ کنن اونوقت نظرات تخصصی راجب علم پزشکی میدن!اکثر کسایی که انقد توپشون پره یا خودشون یا بچشون آرزو به دل پزشکی موندن واس همین الان اصرار بر این دارن که پزشکا قاتل و….من دانشجوی پزشکی هستم و به جرات میتونم بگم تمام استادان پزشک بنده انسانهایی بسیار شریفن که با وجود کثرت مراجعین در مراکز درمانی دولتی نسبت به همه بیماران و همراهانشان حوصله بخرج میدن وتمام مراحل درمانی را توضیح میدن.مردم عزیز یکم انصاف داشته باشین.
  اگه واقعا این احساس رو دارین که پزشکان قاتلن لطفا پیش این قاتلا نرین.برین درخواست بدین از بنگلادش و هند پزشک بیارن تا جونتونو نجات بدن.
  آدم نادون رو میشه قانعش کرد اما اونایی رو که خودشونو زدن به نادونی نه!آقای دکتر وقت باارزشتونو صرف دسته دوم نکنین.جامعه ای که فقر اقتصادی غوغا میکنه طبیعتا چشم میدوزه به صنف موفق و پرکار و به تبع این موارد نسبتا مرفه.

  • یک حسود نادان

   بالاخره نفهمیدیم مردم محترم هستند یا حسود و نادان
   ولی فهمیدیم که دکترها اکثرا کامنت دادن که بقیه کامنت گذارها نادان هستند
   نتیجه گیری را به نادانها و دکترهای دانا واگذار میکنم ولی خداییش {راجب } رو خوب اومدی دونستم خیلی با سواد و پرکاری امیدوارم کاملا مرفه باشی

 21. با سلام
  جناب دکتر مرسلی اکثر کامنت های شما رو خوندم.
  در جایی شما سطح علوم غیر پزشکی ایران رو با عراق و آذربایجان مقایسه کردید و علوم پزشکی کشور رو هم تراز کشورهایی مثل امریکا دونستید و مدعی شدید مهندس های ایرانی توانایی ساخت یک پیچ رو هم ندارن اما پزشک های ایرانی پیچیده ترین عمل ها رو هم انجام میدن و فرمودید که تعداد و سطح مقالات مهندسی ایرانی خیلی پایین تر از پزشکیه.
  به نظر من قیاس شما یک قیاس مع الفارقه، بله پزشک های ما پیچیده ترین عمل ها رو انجام میدن، اما میشه بفرمایید کدامیک از این عمل ها رو خودشون ابداع کردن، ( بای پس، روت کانال، پیوند عضو ایمپلنت، لیزیک و …)، تمامی این عمل ها توسط غربی ها ابداع شدن، و شما این عمل ها رو کپی کرده و مثل اونها انجام میدین، تازه این عمل ها و تجهیزات پزشکی کلا با همکاری مهندس های برق و مکانیک و متالورژی و … به وجود اومدن . ببینید فرق زیادی بین تولید علم و به کار گیری علم هست، به عنوان مثال صنعت حفاری رو در نظر بگیرید، سطح حفاری ایرانی در خشکی در خیلی از جنبه ها هم تراز امریکا هست، حتی کشوری مثل کویت بعد از جنگ از حفار های ایرانی برای مهار چاه هاش استفاده کرد ( نه امریکایی ) ولی ایرانی ها حفاری رو از شرکت های امریکایی یاد گرفتن و از تجهیزات اونا استفاده کردند در پزشکی هم همینطوره
  ببینید نمیخوام ارزش کار پزشک رو پایین بیارم اما شما بیاین و یک عمل مثل لیزیک رو بررسی کنید، اولا از دستگاهش که کاملا مهندسیه بگذریم و اینکه اصل کار رو نرم افزار و دستگاه انجام میده، دستگاه و تکنیک لیزیک رو هم غربی ها ابداع کردن، و متخصص چشم ایرانی فقط ازش استفاده میکنه البته بگم همین هم کار کمی نیست ولی اینکه حالا این متخصص مدعی بشه سطح علم چشم پزشکی ایران با امریکا قابل مقایشه هست به نظر من ادعایی دور از واقعیته. یا از این همه دارویی که در داروخانه ها پیدا میشه چند تاشون رو پزشک های ایرانی ساختن؟ یا درمان چند تا بیماری رو ایرانی ها کشف کردن البته اگه از ابن سینا و رازی بگذریم در عصر جدید اگر هم بوده در مقایسه با دست آورد های غرب هیچه. شما یه طوری سطح پزشکی ایران رو با امریکا مقایسه کردید که انگار دانشگاه های پزشکی ایران در سطح جان هاپکینز امریکا هستن
  در همون کشورهای غربی حقوق یک مهندس و جراح نزدیک همه، اما در ایران حقوق اکثر مهندس ها پایینه اما در مورد خیلی از دکترها درآمدشون با دکترهای غربی برابری میکنه ( میتونید توی اینترنت 20 شغل پردرآمد در امریکا رو سرچ کنید و در آمد سالیانه یک دکتر و و یک شغل مهندسی در ایران رو هم محاسبه کنید )
  از همه این ها بگذریم تمامی مشاغل بر اساس پاسخ دهی به یک نیاز جامعه به وجود اومدن و برای خودشون محترم هستن، چه مهندس چه پزشک چه کفاش. بحث سر اینه که هر شغلی با توجه به حساسیتش باید در اون شغل نظارت بشه، یک تعمیر کار دوچرخه یک نظارت میخواد یک تعمیر کار موتور جت هواپیما یک نظارت دیگه پزشکی هم با توجه به اینکه با جان آدم ها سر و کار داره ، باید ساز و کار های نظارتی بیشتری داشته باشه. متاسفانه بنا به دلایلی ساز و کار های نظارتی در بخش پزشکی کشور ضعیف هستن و اکثر پزشک ها و کادر درمانی ترسی از دستگاه های نظارتی ندارن.
  در سیستم پزشکی کشور افراد شریف بسیاری از جمله شما هستن، اما با توجه به حساسیت موضوع دستگاه های نظارتی باید قوی تر باشن .

  • دکتر علی مرسلی

   فرمایش شما دقیقا درست است و تمام علم پزشکی کشور (تاکید می کنم تمامش ) وارداتی است و به اقتضای اینکه رشته تجربی و اپراتوری است و تجهیزاتش قابلیت واردات دارد تقریبا مثل امریکا و اروپا انجام می شود. ولی در بیشتر رشته های مهندسی این قضیه صادق نیست. یعنی همان اتوموبیلی که در امریکا ساخته می شود در ایران ساخته نمی شود یا همان جاده یا همان دستگاه های دقیق الکترنیکی را نداریم … . درامد مهندسی در ایران به طور عمومی ( نه استثناها) خیلی پایین تر از امریکاست ولی درامد پزشکان به هیچ وجه همتراز امریکا نیست. شما برای یک درمان ریشه در امریکا 1500 دلار پرداخت می کنید ولی در ایران این مبلغ 200 دلار هم نیست . ولی دندانپزشک شما تجهیزات را به همان قیمت دلار امریکا می خرد و اگر دندانپزشک خوبی باشد باید با کیفیت امریکا شما را درمان کند.

 22. جناب دکتر در مورد خودروسازی که باید عرض کنم که اگر ایران اراده کنه میتونه در ظرف مدت یک سال خط تولید لامبورگینی رو به ایران وارد کنه تا از صفر تا صد بعضی از مدل هاش توسط ایرانی ها تولید بشه ولی با این وجود باز ما نمیتونیم ادعا بکنیم که سطح خودروسازی ما با کشورهای پیشرفته در یک سطحه. حالا چرا ما لامبورگینی تولید نمیکنیم دلایش واضحه یکیش اینه که توجیه اقتصادی نداره، در مورد تجهیزاتی که در پزشکی تولید میشن چون حساسیت جامعه جهانی در حوزه سلامت بالاست اجازه نمیدن تجیزاتی که استاندارد های لازم رو ندارن به راحتی تولید و فروخته بشن اگر دقت کرده باشین با وجود اینکه چین توی اکثر تجهیزات بازار رو در دست خودش گرفته اما در مورد تجهیزات پزشکی هنوز تجهیزات غربی بازار رو در دست دارن.
  در مورد دستمزد لطفا یک سری به لینک زیر بزنید:
  http://www.zoomit.ir/2014/8/14/13244/the-best-paying-jobs-of-2014
  دو نکنه در این لیست هست:
  1- درآمد مهندسی نفت همسطح دندانپزشکه
  2- در آمد دندانپزشک ایرانی با امریکایی برابری میکنه :
  ببینید من خودم در یک جلسه دومیلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان به دندان پزشک دادم
  با این وجود بیایید فرض کنیم سود خالص (با در نظر گرفتن مواد مصرفی و دیگر هزینه ها )یک متخصص دندانپزشک در ایران 2 میلیون تومان در روز باشه ( که من فکر میکنم اکثرا بیشتر درآمد داشته باشن) و ایشون 25 روز در ماه کار کنن و قیمت دلار رو هم 3900 تومان در نظر بگیریم:
  در آمد سالیانه در ایران: 154 هزار دلار
  درآمد سالیانه در امریکا: 146 هزار دلار
  اما توی ایران باقی مشاغل در آمدشون قابل مقایسه با امریکا نیست و دکتر های دندانپزشک پول برقکار ،لوله کش ، بنا ، آب و برق و مالیات رو با مقیاس عراق و آدربایجان میدن. البته نوش جونشون باشه ولی کاش حقوق باقی مردم هم خوب بود، همین مهندس نفت اگه شانس داشته باشه شاید متوسط 4-5 میلیون در ماه در ایران حقوقش باشه. یا یک استاد دانشگاه که دکترای مهندسی داره دستمزدش در همین حده.

  • دکتر علی مرسلی

   مورد ادعایی شما در مورد درآمد دندانپزشک در ایران و امریکا درست نیست. وقتی شما برای عصب کشی در ایران کمتر از دویست دلار و در امریکا بیشتر از 1500 دلار میدهید( یعنی بیش از هفت صد درصد اختلاف!) درآمد امکان ندارد که برابر باشد. ولی در عوض هزینه های مواد و تجهیزات مصرفی چون در ایران تولید نمی شود به دلار است و برای دندانپزشک ایرانی و امریکایی یکسان است.
   ایران هرگز نمیتواند صفر تا صد لامبورگینی را یکساله بسازد چرا که خود لامبورگینی هم یکساله این کار را نکرده است. علم یک ثروت است و ثروتی انباشتی است و دانش تولید لامبورگینی یک ساله به دست نیامده و نیاز به صنایع مادر و تکنولوژی بالاست. در مورد پزشکی هم همین قضیه صدق می کند فقط این را اضافه کنم که چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات و تکنولوژی های پزشکی دنیاست که صادرات زیادی هم به امریکا دارد .

 23. رتبه یک رقمی دکترا

  مهندسها با بدبختی و مصیبت و شب بیخوابی تلاش میکنند و در آمد ناچیز دارن با چندرغاز پولی که میگیرن اگر کارشون خوب باشه نمیمونن. ولی پزشکا پول خون باباشونو ازت میخوان و اگه پولو ندی و قبلش رضایت ندی که مردی با پزشک کاری نداری عملت هم نمیکنن. تمام دستگاههای پزشکی رو مهندسها میسازن و یه مهندس خارجی در امدش از پزشکهای خارجی بیشتره. با این پولی که پزشکی مافیایی تو ایران در میاره جونشم بزاره برای بیمار کمه ولی دریغ از یک ذره وجدان. سواد تو هیچ کشوری فرق نداره یه مهندس ایرانی هر جتای دنیا میتونه مهندسی کنه ولی مافیا اجازه طراحی و ساخت به مهندس بیچاره رو نمیده متاسفانه.

 24. متاسفانه امروزه پزشکان ما فقط به پول فکر میکنند. بنده در بیمارستان خصوصی توسط شخص معروفی ( البته به ظاهر) عمل شدم و مورد خطای پزشکی هم قرار گرفتم. از کارمند انجا هم متوجه شدم که رزیدنت عمل میکنن. زیر میزی هم دادم و شکایتمم به جایی نرسید و فیلم عملم را هم ندادند. لعنت برپزشک بی تعهد پول پرست

  • دکتر علی مرسلی

   فیلم عمل؟مگر سینماست؟ چرا فکر کردید از عمل جراحی فیلم تهیه می شود؟
   در بیمارستان های خصوصی رزیدنت وجود ندارد و رزیدنت فقط در دولتی ها می تواند وجود داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *