خانه / خاطرات و نظرات مراجعین / خانم مرجانه گلچین و تجربه عصب کشی
مرجانه گلچین
مرجانه گلچین

خانم مرجانه گلچین و تجربه عصب کشی

دندانپزشکی برای بیشتر مراجعین توام با اضطراب و گاهی ترس است. برخی از این ترس‌ها دلیل موجهی دارد. به خاطرات قبلی از درمان های قبلی، شنیده ها و تصورات (درست یا نادرست!) بر میگردد. برخی دیگر ازین ترس‌ها امابی دلیل و صرفا به خاطر ترس از ناشناخته هاست. مثلا ما دندانپزشکان می دانیم که تزریق ( آمپول بی حسی!) استرس زاست! بنابراین آن را از مقابل دیدگان شما عبور نمی دهیم و اسم آن را هم سعی می کنیم بر زبانمان نیاوریم!
خانم مرجانه دلدار گلچین از بازیگران تلوزیونی ایران هستند. هرچند من تا قبل از آشنایی با ایشان در جریان مراجعه دندانپزشکی،به دلیل مخاطب تلوزیون نبودن، خیلی موفق به پیگیری بازی های ایشان نشده بودم ولی با کمی جست و جو در اینترنت و مراجعه به صفحه ویکی‌پدیای ایشان، می‌توان متوجه شد که ایشان هنرمندی پرکار از یک خانواده هنری بوده و سابقه فعالیت تئاتری هم دارند و در سریال های تلوزیونی محبوب زیادی بازی کرده اند.
آن چه به عنوان یک مراجعه کننده به دندانپزشکی می توانم توصیف کنم، روی گشاده، روحیه مدارا کننده و صبور ایشان در جریان درمان دندانپزشکی ایشان بود.محبت متقابل ایشان با طرفداران و مردم هم برای من بسیار جالب بود.مردم همه ایشان را می شناختند و به ایشان اظهار محبت می کردند و خانم گلچین با روی باز پاسخ آن‌ها را می دادند. ایشان به درخواست من در پایان درمان ریشه ( عصب کشی) دندان خود، در مورد تجربه دندانپزشکی و عصب کشی خود نقطه نظرات بسیار با ارزشی داشتند. نظرات ایشان از چند جنبه برای من باارزش بود. اول اینکه به زبان روان مشکلات حین درمان و نگرانی‌های خود را بیان نمودند. دوم اینکه نگاه هنری در تفسیرشان از تجربه دندانپزشکی به وضوح مشخص بود. هنرمند کسی است که برای جاودانگی مبارزه می‌کند و نگاه ویژه به مقوله “مرگ” در تک تک لحظات زندگی از خصایص هنرمند تلقی می‌شود.

در پایین توضیحات خانم مرجانه گلچین را در مورد درمان دندانپزشکیشان می خوانید:

یادداشت خانم مرجانه گلچین
یادداشت خانم مرجانه گلچین

یادداشت خانم مرجانه گلچین
یادداشت خانم مرجانه گلچین

یکی از مشکلات مراجعین درمان های دندانپزشکی که در درمان ریشه( عصب کشی) هم وجود دارد، حس پرشدن گلو با مایعات و احساس خفه شدگی است. در افرادی که تنفس دهانی دارند، این حس شدید تر است.چون خود من تجربه در زمینه “بیمار” دندانپزشکی بودن را دارم به خوبی می دانم که نمی توانم از مراجعینم انتظار داشته باشم که حس “خفه شدن” را تحمل کنند یا با آن کنار بیایند! این حس حتی با وجود ساکشن قوی و بستن رابردم،علاوه بر این که اذیت کننده است، استرس زا و اضطراب آور هم می باشد.حتی همان طور که خانم گلچین در بالا اشاره کرده اند، حس “مرگ آنی” را منتقل می کند. به همین دلیل روش کار من این است که از بیماران حین کار می خواهم که هر زمان که نیاز داشتند دهان خود را خالی کنند و بشورند.بسیاری از مراجعین خجالت می‌ کشند که مدام در کار وقفه ایجاد کنند و ته گلوی خود را خالی کنند، ولی من سعی می‌کنم با شناسایی این افراد،خودم به آن‌ها پیشنهاد خالی کردن دهان و شستن ته گلویشان را بدهم تا حس آرامش بیشتری روی یونیت دندانپزشکی داشته باشند. به نظرم احساس امنیت و آرامش و درک متقابل دندانپزشک، حتی از کیفیت درمانی که برای یک نفر انجام می شود، مهم تر است.
خانم گلچین بسیار درست اشاره کرده اند،حس خفه شدن در حین کار دندانپزشکی حس بسیارناخوشایندی است. جالب این است که نوعی از شکنجه به نام “القای غرق شدگی” وجود دارد که تا همین اواخر CIA امریکا علیه متهمین القائده استفاده می کرد! در این نوع شکنجه با بستن فرد به تخت پارچه ای را در دهانش قرار داده یا روی صورتش می پیچند و آب روی آن میریزند.در این شکنجه در اثر ورود آب حالت تهوع و حس خفه شدن به فرد دست می دهد و حتی به گفته ی برخی “تجربه نزدیک مرگ” را تجربه می کند. البته یونیت دندانپزشکی شباهت زیادی به صفحه شکنجه القای غرق شدگی (waterboarding) ندارد!

القای خفگی مصنوعی
القای خفگی مصنوعی

اما برای تعداد معدودی از مراجعین،روی یونیت، ممکن است ناخودآگاه چنین احساسی دست بدهد! بیشتر افراد البته مشکلی با این قضیه ندارند.بیشترمایعاتی که وارد دهانشان می شود اغلب قابل بلع می باشند چون بهداشتی و اغلب آب لوله کشی شهری یا سرم هستند.اما در صورت ترس از خفه شدن، می توانند با دندانپزشک خود، آن را در میان بگذارند تا دندانپزشک به آن ها در نداشتن این حس کمک کند.
در کار بر روی دندان‌های خلفی( عقب) و مخصوصا دندان های خلفی بالا، این مشکل نمود بیشتری دارد. موقعیت قرار گیری بیمار روی یونیت در این دندان ها اغلب سر موازی زمین و حتی رو به پایین است و همین موقعیت درازکش به حد کافی استرس زاست! عمل بلع هم در این حالت به دلیل زاویه گردن، می تواند مختل بشود.مهم این است که به مراجع در این حالت اطمینان داده شود که همه چیز تحت کنترل است! دندانپزشک هوای شما را دارد، احساس شما را درک می کند و سعی دارد که کمترین حس بد را زیر دستش داشته باشید و شما می توانید با کوچکترین درخواست ( حرکت دست) کار را متوقف کنید!
به عنوان یک دندانپزشک که روزانه با دندان خراب شما و درد شما سر و کار دارم، می دانم که مراجعینم از سر دلخوشی به من مراجعه نمی کنند.وظیفه من کاهش آلام و برطرف کردن درد، اذیت و درنهایت درمان قطعی دندان‌های آن‌هاست. بنابراین باید تمام سعی خود را بکنم که در جریان این رفع آلام و درمان درد، اذیت، درد و نگرانی دیگری بر آن ها تحمیل نکنم و هوای آن ها را از تمام جهات روی یونیت دندانپزشکی داشته باشم!

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *