خانه / در حاشیه / رسانه ها و انتقال اخبار دندانپزشکی
وسیله فلزی داخل کانال دندان
وسیله فلزی داخل کانال دندان

رسانه ها و انتقال اخبار دندانپزشکی

مته در دندان !
مته در دندان !

رسانه ها نقش زیادی در شکل دهی افکار و عقاید مردم ایفا می کنند.بسیاری از نظرات مردم در مورد موضوعات مختلف را رسانه ها شکل می دهند.امروزه البته در رسانه ها،سعی می شود از خبرنگاران تخصصی در زمینه های مختلف استفاده شود.به خصوص در زمینه هایی مانند” سلامت” که با جان مردم سر و کار دارد و حساسیت بیشتری وجود دارد، سعی می شود که خبرها از صحت علمی کافی برخوردار باشند تا سلامت مردم به خطر نیفتد.به همین دلیل رشته تخصصی به نام “مدیکال ژورنالیسم” ( روزنامه نگاری پزشکی) وجود دارد که به این نیازهای رسانه ای پاسخ می دهد.از طرف دیگر بسیاری از رسانه ها از پزشکان و درمانگران سایر رشته ها در سطوح مختلف از مشاور گرفته تا مجری و برنامه نویس و دبیر سرویس استفاده می کنند.
خبر زیر با تیتر پزشک‌ها می‌ترسند این مته را از فک این خانم دربیاورند “نمونه ای از مخابره خبر بدون ملاحظه و مشورت توسط یک رسانه است که منجر به  دامن زدن به وحشت بی مورد مردم از درمان های دندانپزشکی می شود.در حالی که اگر از هر دندانپزشکی در داخل کشور خودمان،درمورد امکان صحت این قضیه بپرسید، می فهمید که نمی تواند این ادعا درست باشد.

” به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مشرق به نقل از سایت «دیلی میل»، خانم آلیسون ساوت وود 44 ساله پیش پزشکان مختلفی رفت اما هیچکس حاضر نشد این مته را بیرون بیاورد، چون می‌ترسند به اعصاب او آسیب برسد و نیمه پایینی صورتش بی حس شود.
این مته 2 سال است که در فک او مانده و خانم ساوت وود سرانجام پس از 16 ماه مبارزه قانونی، سرانجام رضایت داد با دریافت 5500 پوند از شکایت علیه دندانپزشک انصراف دهد.

به گزارش سلامانه، حالا دندانی که قرار بود عصب کشی شود، فقط پر شده و کم کم در حال خراب شدن است و باید کشیده شود. آلیسون امیدوار است دست کم با کشیدن دندان، جراح‌ها بتوانند مته را بیرون بیاورند و نگرانی او را از بین ببرند چون می‌ترسد، این قطعه فلز بدنش را مسموم کند.”

وسیله فلزی داخل کانال دندان
وسیله فلزی داخل کانال دندان

لنتولو(احتمالا) داخل کانال دندان
لنتولو(احتمالا) داخل کانال دندان

آن چه از این دو عکس مشخص و واضح است در درجه اول این است که دو گرافی متعلق به یک نفر نمی توانند باشند! هیچ کدام از گرافی ها هم “مته” دیده نمی شود!
در عکس بالا، یک وسیله فلزی داخل کانال دندان دیده می شود ( نه داخل استخوان و نه داخل فک!) که به راحتی قابل خارج شدن است.معلوم است که این وسیله به طور موقت داخل کانال قرار گرفته است چون بیش از نصف آن در خارج از کانال قرار دارد! این دندان به هیچ وجه نیاز به کشیده شدن ندارد و به راحتی بعد از خارج شدن آن وسیله فلزی، با درمان ریشه ( عصب کشی ) درمان می شود و با اطمینان می توان گفت، هر دندانپزشک فارغ التحصیل دانشگاه های ایران، قادر است به راحتی درمان این دندان را انجام داده و دندان را حفظ کند!
عکس پایین یک کلیشه رادیوگرافی را نشان می دهد که یک وسیله اندودنتیک ( که احتمالا وسیله ای به اسم لنتولو است) . از انتهای کانال ریشه خارج و وارد استخوان شده است. احتمالا منظور مخابره کننده خبر همین تصویر بوده و عکس بالاتر را به منظور زیاد کردن پیازداغ ماجرا و به اصطلاح ژورنالیستی کردن آن از نگاه خودش قرار داده است که خیلی هم ناشیانه از آب درآمده است!
با بسیاری از روش های بزرگنمایی و اولتراسونیک ، امروزه یک ادودنتیست می تواند این وسیله را با احتمال موفقیت بالا از داخل کانال ریشه خارج کند! در صورتی که این امر ممکن نشود، با جراحی ریشه می توان این وسیله را از داخل کانال خارج کرد.احتمال آسیب به عصب در جراحی وجود دارد ولی با روش های دقیق میکروسکوپیک جراحی امروز، زیاد نیست! بی حسی احتمالی ایجاد شده- که بعید است ایجاد شود- اغلب موقت بوده و تا گوشه لب می تواند باشد. در نهایت اینکه این دندان با دانش اندودنتیکس امروز، قابل نگهداری بوده و تمامی متخصصین درمان ریشه وطنی از عهده آن بر می آیند و قضیه این قدر که این خبر در صدد نشان دادن آن است پیچیده نیست!
حتی با وجود باقی ماندن این جسم خارجی( لنتولو) داخل دندان تنها عارضه ای که ممکن است بیمار شاهد آن باشد واکنش جسم خارجی و “درد”و التهاب متعاقب آن است.هرگز این به اصطلاح “قطعه فلز” نمی تواند بدن را مسموم کند یا عارضه سیستمیک دیگری ایجاد نماید یا حرکت نماید و به جایی از بدن آسیبی برساند!
وظیفه رسانه ها انتقال صحیح اخبار است. همه ما باید در کار خود حرفه ای باشیم. من نوعی به عنوان یک دندانپزشک و مدیر رسانه در جایگاه خود باید حرفه ای باشیم. حرفه ای بودن به معنی تخصصی نگریستن به حرفه و اجرای صحیح اصول آن است. هرچند که در جریان آن نیازمند کمک گرفتن از “افراد حرفه ای” رشته های دیگر باشیم.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *