خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / لب آبی: آگاهی رسانی در مورد سرطان دهان
سرطان دهان و نوامبر
سرطان دهان و نوامبر

لب آبی: آگاهی رسانی در مورد سرطان دهان

*مینو نجار نوبری ( دانشجوی دندانپزشکی):

ماه نوامبر (که در آن به سر می‌بریم)، ماه آگاهی بخشی جمعی در مورد سرطان حفره دهان نام گذاری شده است و هرساله در همین راستا کمپین‌های گوناگونی در سراسر جهان برای اطلاع رسانی در مورد سرطان دهان تشکیل می شود/. در کمپین اطلاع رسانی در مورد سرطان دهان، رنگ آبی لب به عنوان نماد اطلاع رسانی در مورد سرطان‌ های دهانی به کار گرفته شده است (یکی از محل‌های شایع ایجاد سرطان در ناحیه دهان، لب می‌باشد) و دندانپزشکان و دست اندرکاران بهداشتی درصدد هستند تا با عکس‌های سلفی با رژ آبی لب یا با تصاویر لب‌های آبی رنگ، توجه عمومی را به مسئله سرطان‌ های دهانی جلب کنند. در وبسایت سرطان دهان از اینجا می توانید در این مورد بیشتر بخوانید .

نوامبر و سرطان دهان
نوامبر و سرطان دهان

طی دهه‌های گذشته تعداد افراد مبتلا به سرطان حفره دهان افزایش یافته است و ازاینجاکه دندانپزشکان نقش حیاتی را در شناسایی اولیه ضایعات دهانی و افزایش آگاهی بیماران در این زمینه دارند؛ لذا به بررسی این بدخیمی رو به رشد می‌پردازیم.
سرطان دهان سومین بدخیمی ناحیه سروگردن و ششمین بدخیمی شایع در سراسر بدن می‌باشد. حفره دهان شامل لب‌ها، زبان، کف دهان، کام سخت و لثه می‌باشد و ضایعه سرطانی می‌تواند در هر نقطه از این حفره ایجاد شود.
بیشترین علت بروز سرطان‌های حفره دهان مرتبط با سیگار (بیش از ۲۰ نخ در روز)، الکل و همچنین تنباکو چه بصورت تدخینی و چه غیر تدخینی می‌باشد (در برخی فرهنگ‌ها تنباکو را به صورت جویدنی هم مصرف می‌کنند) مصرف توأم این مواد فرد را در معرض دو چندان بروز بدخیمی قرار می‌دهد. همچنین سابقه مشکلات پزشکی و کهولت سن که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شوند، داروها، عفونت‌های ویروسی، رژیم غذایی نامناسب و عاری از میوه و سبزیجات تازه و نیز مشاغل مرتبط با آلاینده‌های شیمیایی و مواجهه طولانی مدت با نور خورشید بدون پوشش محافظ شانس بروز انواع بدخیمی‌های سر و گردن را افزایش می‌دهد.
ضروری است افراد در صورت بروز نشانه‌های عمومی در بدن مانند تب و تعریق شبانه، کاهش وزن زیاد طی مدت کوتاه و نیز هرگونه ضایعات دهانی به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

لب آبی و سرطان دهان
لب آبی و سرطان دهان

شایع‌ترین علامت در بدخیمی‌های ناحیه دهان و سرطان دهانی،  وجود زخمی است با یا بدون درد که با گذشت بیش از دو هفته بهبود پیدا نکرده است. همچنین ضایعات سفید یا قرمز، سختی و درد حین بلع و تکلم، خونریزی، لقی دندان، عدم تطابق مناسب دست دندان و بوی بد دهان در حالی که چندین علامت از این دست با هم باشند، یافته‌های مهمی برای وجود بدخیمی می‌باشند گرچه این علایم می‌توانند در سایر شرایط نامناسب دهانی نیز ایجاد شوند تشخیص آن‌ها از بدخیمی‌های حفره دهان ضروری است.
دندانپزشک با معاینه ساده در عین حال جامع حفره دهان، حلق، زبان بخصوص کناره‌های طرفی و کف دهان که مناطق پرخطر در ایجاد ضایعه می‌باشند؛ می‌تواند به تشخیص مناسب از نوع و علت ضایعه ایجاد شده دست یابد و درصورت لزوم با انجام یک جراحی ساده (بیوپسی) جهت برداشت قسمتی از ضایعه که به تشخیص کمک می‌کند، نگرانی را برطرف سازد.
باید در نظر داشت که نادیده گرفتن علایم و عدم مراجعه به موقع می‌تواند سیر ضایعه را از یک ضایعه خوش خی‌ام و درمان دارویی به درگیری غدد لنفاوی گردنی و جراحی‌های پیچیده تر تبدیل کند.
ازاینجاکه شانس درمان و میزان بهبودی سرطان دهان به تشخیص اولیه آن وابسته است افراد باید با مراجعه منظم (حداقل هر ۶ ماه یک‌بار) به دندانپزشک و حذف عوامل خطرساز این بیماری از سلامت دهان و دندان‌های خود اطمینان حاصل کنند تا در صورت بروز از پیشرفت ضایعه جلوگیری شود.

*زحمت تهیه این نوشته را  خانم دکتر مینو نجار نوبری کشیده اند و نوشته توسط من ویرایش و بازبینی  شده است .

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *