خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / درمان ریشه / درد دندان بعد از عصب‌ کشی تا چند روز طبیعی است؟
درد بعد از درمان عصب کشی
درد بعد از درمان عصب کشی

درد دندان بعد از عصب‌ کشی تا چند روز طبیعی است؟

مراجعین دندانپزشکی اغلب نگران درد بعد از درمان ریشه (عصب‌کشی) دندان خود هستند. آن‌ها نگران‌اند که چون درد دارند لابد درمان ریشه آن‌ها به خوبی انجام‌نشده است. درحالی که درد بعد از درمان ریشه یک فرآیند طبیعی و قابل انتظار است و حضور یا حتی عدم حضور درد در یک بازه زمانی بلافاصله بعد از عصب‌کشی، نشانه شکست درمان یا حتی موفقیت درمان عصب‌کشی نیست!

ممکن است این سؤال را دارید که چرا اصلاً دندانی که برایش عصب‌کشی شده است (به گفته مردم: عصبش کشیده شده است، اینکه عصب کِشی درست است یا عصب کُشی اینجا را بخوانید) درد دارد. درد بعد از عصب‌کشی به دلایل مختلف می‌تواند وجود داشته باشد. این دلایل می‌تواند به نوع درمان، درد قبل از کار، واکنش التهابی، عوامل تکنیکی حین کار و … مربوط باشد. مهم این است که در بیشتر موارد درد بعد از کار تاثیری روی موفقیت درمان ندارد و برطرف می‌شود.

چه تمهیداتی می توانید پیش بینی کنید که عصب کشی راحت تری داشته باشید؟

سوالی که مراجعین ما در ذهن خود می‌توانند داشته باشند این است که چه قدر درد دندان بعد از عصب‌کشی طبیعی است؟

حقیقت این است برای جواب این سؤال عدد دقیقی وجود ندارد. درد یک احساس کیفی است. آن‌چه که شما آن را «حساسیت» می‌نامید، ممکن است توسط فرد دیگری به صورت درد آزار دهنده احساس شود. آدم‌های مختلف ممکن است درد را به صورت‌های مختلف تفسیر کنند و شدت آن‌را هم بر حسب تجربیات قبلی متفاوت ارزیابی کنند؛ اما با همه این توضیحات بر اساس یک سری از فاکتورها می‌توان به‌طور حدودی محدوده ای برای درد و حساسیت بعد از درمان عصب‌کشی در نظر گرفت.

معیار ارزیابی درمان ریشه موفق درد بعد از درمان نیست. ارزیابی موفقیت کوتاه مدت درمان ریشه با استفاده از رادیوگرافی ممکن است. ولی این روش موفقیت یا شکست درمان را حتی در زمان حاضر به‌طور صددرصد نمی‌تواند نشان دهد یا پیش بینی کند. در کوتاه مدت اما رادیوگرافی (عکس دندان) معیار بهتری نسبت به درد بعد از درمان (که بیشتر موارد طبیعی است) برای ارزیابی موفقیت یک درمان است.

 • درد شدید بعد از عصب‌کشی همیشه شایع نیست ولی در یک الی دو روز اول طبیعی است. این طبیعی بودن به این معنی نیست که بعد از همه عصب‌کشی‌ها درد اتفاق می‌افتد. بلکه به این معنی است که در صورتی که درد بعد از عصب‌کشی داشتیم، اتفاق طبیعی در حال روی دادن است و نمی‌توانیم بگوییم درمانمان دچار خطا بوده است. عصب کشی چند جلسه طول می کشد؟اینجا را بخوانید
 • درد خفیف بعد از عصب‌کشی شیوع بیشتر دارد و طول کشیدن آن ممکن است حتی تا هفته اول هم ادامه داشته باشد. درد تحریکی خفیف مانند درد موقع فشار یا ضربه ممکن است حتی تا پایان هفته دوم هم برطرف نشود. همچنین ممکن است درد مربوط به آسیب وارد شده در محل ورود سوزن تزریق یا محل قرارگیری کلامپ رابردم (وسیله‌ای که در عصب‌کشی استفاده می‌شود) باشد.
 • حساسیت مختصر بافت‌های دور دندان بعد از عصب‌کشی مدت‌ها ممکن است طول بکشد و حتی تا چند هفته زمان طی شود تا شما یک حس نرمال را روی دندان خود احساس کنید. این حساسیت با درد فرق دارد. خود به خودی نیست. ممکن است با فشار بر روی یک نقطه از لثه در محل پای ریشه احساس شود.
  فلیرآپ یا فوران درد و تورم بعد از عصب‌کشی
 • گاهی بعد از تمام شدن عصب‌کشی یا در بین جلسات درمان با فوران شدید درد بیم جلسات مواجه هستیم که می‌تواند توأم با تورم هم باشد. در فلیرآپ شدت درد زیاد است و ممکن است ناتوان‌کننده باشد و با داروهای ضد درد عادی هم به‌طور کامل کنترل نشود. فلیرآپ روی موفقیت درمان چندان تأثیر ندارد و به این معنی نیست که عصب‌کشی درست انجام‌نشده است یا اینکه مشکلی در ریشه دندان وجود دارد و تورم به معنی عفونت ایجاد خطرکننده برای بیمار نیست… خود فلیرآپ خیلی شایع نیست و با تجویز دارو توسط دندانپزشک معمولاً بدون مشکل خاص برطرف می‌شود ولی در موارد خیلی نادر گاهی درد آن‌قدر ناتوان‌کننده است که ممکن است کار بیمار را از شدت به درمانگاه یا بیمارستان بکشاند! گاهی فلیرآپ حتی تا یک هفته مراجعین ما را آزار می‌دهد (در پیش‌بینی فلیرآپ من نوبت بعدی بیمار را در هفته دوم قرار می‌دهم) درصورتی‌که تورم پیش‌رونده یا تب بعد از درمان ریشه مشاهده شد، بیمار باید بلافاصله به مرکز درمانی مراجعه کند.

در دندان درد شدید چه کنیم؟ اینجا را کلیک کنید.

بعد از عصب‌کشی چه داروهایی بخوریم؟

درد بعد از عصب‌کشی دندان با داروهای ساده ضد درد بدون نیاز به نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن، برطرف می‌شود. گاهی اما در دردهای شدید (مانند فلیرآپ) نیاز به تجویز داروهای بیشتری وجود دارد. در این صورت تجویز ضد دردهای مخدر یا حتی کورتون‌ها ممکن است در نظر گرفته شود.

درصورتی‌که تورم پیش‌رونده، تب و تورم غدد لنفاوی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که برای یک دوره محدود از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

توصیه های بعد از عصب کشی دندان را از اینجا بخوانید.

چه مدت بعد از عصب‌کشی دندان در صورت وجود درد نیاز به مراجعه است؟

درد عاملی مختل‌کننده حیات است و شما حق‌دارید که باوجود درد تا هر زمان بعد از برطرف شدن درد، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ولی ازآنجایی‌که در چند روز اول درد طبیعی است و ممکن است به‌صورت مزمن در بعضی افراد دیده‌شود تا دو هفته بعد از عصب‌کشی در صورت وجود درد می‌توان تا مراجعه تأمل کرد.
هر نوع درد افزایشی بعد از سپری شدن چند روز اول، هر نوع درد با تب و تورم پیش‌رونده بلافاصله نیاز به مراجعه دارد. روند درد (افزایشی، ثابت یا کاهشی) به شما و دکتر شما خواهد گفت که آیا مشکلی وجود دارد یا نه.

دندان درد ها
دندان درد ها

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

56 نظرات

 1. سلام، برای درمان تورم دندان بعد از عصب کشی چه دارویی باید استفاده کنیم؟ تا چند روز تورم دندان عادی است؟

  • دکتر علی مرسلی

   معمولا تورم موقت است. ایبوپروفن تا اندازه ای موثر است ولی در مواردی در توزم های پیش رونده آنتی بیوتیک ها هم ممکن است تجویز شوند . اما بدون دارو هم در بسیاری از موارد خود به خود مشکل رفع می شود

 2. سلام
  من بعد از شبی که عصب کشی کردم به شدت لرز داشتم این مرتبط به عصب کشی میتونه باشه یا نه!؟
  ممنون

 3. کدام روش عصب کشی مطلوبتر و صحیحتر:
  1.انجام کلیه مراحل درمان در یک جلسه
  2.عصب کشی و پانسمان دریک جلسه و پرکردن در جلسه ی بعد؟
  .

 4. با سلام
  من امروز یکساعت بعد از عصب کشی دندانم دچار درد شدم و انگار درون دندانم مانند نبض میزند و نمیتوانم دندانهایم را روی هم بگذارم. علتش چیست؟ آیا عادی است؟ چه مسکنی میتوانم استفاده کنم؟

 5. ایا ایتعمال سیگار یک روز بعد از عصب کشی باعث درد دندان میشود؟؟

 6. سلام عرض شد، من دیروز یکی از دندونهام رو عصب کشی کردم و دندونم به گفته دکتر چهار کاناله بود و کار مشکلی بود چون دندان شماره شش بود اما درد فوق العاده زیادی دارم زمانی که دندانم فقط به هم میخورند چه برسه به غذا خوردن میخواستم ازتون سوال کنم این درد طبیعی یا مراجعه کنم به دکترم؟ با تشکر

 7. باسلام ،آقای دکتر از اطلاعات کاملی که در اختیارمون قرار دادین بسیار سپاسگزارم .براتون آرزوی موفقیت دارم

 8. سلام . من دو روز پیش به دندان پزشک مراجعه کردم . ابتدا عصب کشی کرد و بلافاصله شروع به پر کردن دندانم کردند . به نظرتون اگر پر کردن و عصب کشی در یک روز انجام شود مشکلی ایجاد نمیشود؟

 9. سلام اقای دکتر
  انقد دیر ج دادین و اخرشم جواب ندادین که من کلا یادم رفت زیر کدوم پستتون سوال پرسیدم! بهرحال مرسی

 10. با سلام ، آقای دکتر من تقربا دو ماه از عصب کشی میگذره ولی وقتی به دندونم آروم ضربه میزنم درد خفیف داره و همچنین ریشه دندونم رو از روی لثه فشار میدم درد داره ولی موقع غذا خوردن هیچ دردی ندارم ، لطفا راهنمایی کنید

 11. سلام حدودا یک ماه پیش عصب کشی دندان ۵ را انجام دادم و روکش گذاشتم ولی الان با گذشت یک ماه با فشار آن دندان دردی خفیف دارم به نظر شما باید به دکتر مراجعه کنم؟

 12. سلام
  بنده در شرایطی که قبل از عصب کشی درد بسیییار شدیدی داشتم شده به پزشک مراجعه کردم و پس از عصب کشی آن دندان هیچ دردی دیگر نداشتم و در نقطه مقابل شده با درد بسیار کم به پزشک مراجعه کرده و پس از عصب کشی دندانم تا روزها درد بسیار شدیدی داشتم. به تعبیر بنده خود پزشکان هم هنوز به دلیل اصلی این درد پپس از عصب کشی دندان ی نبردند و این درد ناشی از یک ایراد کشف نشده از سوی دندانپزشکان در حین عصب کشی است که گاها برخی پارامترهای ناشناخته را رعایت می کندد و دردی بعد از آن بوجود نمی آید و بالعکس

  • دکتر علی مرسلی

   فرمایش شما در مورد درد بعد از درمان کاملا درست است ولی دلایل این حالت ها کاملا شناخته شده و بررسی شده هستند ولی تعداد موارد دخیل آن قدر زیاد و متنوع است که برای فرد به فرد آدم ها پیش بینی از قدرت دندانپزشک به طور دقیق خارج است. پارامترهای کمتر شناخته شده هم به قول شما می توانند وجود داشته باشند و به هر حال علم فعلی همیشه از علم آینده عقب تر است ولی مهم این است که دانش امروز بر خلاف دویست سال قبل می تواند دندانها را با درمان ریشه به طور دائمی حتی حفظ کند.

 13. سلام روز بخیر
  ایا عفونت دندان با عصب کشی برطرف میشود؟

 14. سلام.من دنودنمو دو ماه قبل عصب کشی کردم و درمان ریشه کردم و درد نداشت الان مدتی است که دوباره درد گرفته به نظر شما ممکنه ریشه دندونم شکسته باشه؟…..دنودونم کامل عصب کشی شده…..فقط وقتی دندونم به من می خوره درد میگیره…..در حالت عادی درد نداره

 15. سلام اقای دکتر واقعا ممنون از راهنمایی هاتون

 16. سلام آقای دکتر،
  من دیروز عصب کشی کردم،درد هم دارم که با قرص کمی بهترمیشود،ولی فردا شب پرواز دارم که نسبتا طولانی ست و میترسم در اثر فشار هوا درد دندانم بدتر شود، چه کنم؟ ممنون از پاسختون

 17. سلام اقاى دکتر
  من حدودا ۵ روز هست که عصبکشی کردم
  تا روز دوم درد داشتم ولى بعد روز دوم دردم اروم شد و مشکلى نداشتم
  الان که تو روز پنجم هستم بازم درد دارم
  باید به پزشک مراجعه کنم ایا؟

 18. سلام‌
  من امروز عصب کشی مجدد کردم موقع عصب کشی دردی حس نکردم اما یک ساعت بعدش تا ب الان … درد خفیفی نثل آتیش زیر خاکستر را در دندانم حس میکنم آیا این طبیعیه و تا چ مدت زمانی طول بکشه نیاز ب دکتر رفتن ندارد …
  مرسی

 19. سلام و عرض ادب، آقای دکتر حدود 10 روز میشه که عصب کشی کردم و هنوز دندانم پانسمان هست و پر نشده، در طی این 10 روز درد شدید دارم تا جایی که انقدر درد شدید بوده که به بیمارستان مراجعه کردم و تزریق مسکن داشتم، با توجه به اعتراضی که به دندان پزشکم کردم ایشون فرمودند طبیعیه و دندان خودت ملتهب میشه، برام آنتی بیوتیک داخل ریشه ها گذاشتن و دوباره پانسمان کردند، الان تورم داره و بروفن هم درد رو ساکت نمیکنه، نمیدونم باید چیکار کنم، میخواستم بدونم کار ایشون ناقص بوده یا واقعا مشکل از دندان منه

  • دکتر علی مرسلی

   در صورتی که در داخل دندان شما ماده ای قرار گرفته( مثل آنتی بیوتیک) در این صورت درمان شما ناقص است و هنوز تمام نشده است. در این صورت باید درمان خود را نزد همان دندانپزشک تکمیل کنید .

 20. سلام جناب آقای دکتر مرسلی، وقت بخیر و خسته نباشید
  آقا و 31 ساله هستم
  دندان عقل فک پایین سمت راست بنده بصورت نهفته است و هم بصورت زاویه 45 درجه نسبت به دندان شماره 7 رشد کرده و گوشه ش به کمر دندان شماره 7 رسیده. البته سطح و روی تاج دندون عقل کاملاً بیرون اومده و قابل رؤیته.
  عکس گرفتم و نشون دندانپزشک دادم، گفتند که باید جراحی بشه تا بشه خارجش کرد، درحال حاضر دندون عقلم بخودی خود دردی نداره و فقط دندون کناریش (شماره 7) نیاز به عصب کشی و روکش داشت که مشغول انجام کارهاش هستم. و بشدت هم نگران از جراحی کردن چون نزدیک به لوزه و غده های بزاقی هست و من هم بشدت حساسیت و حالت تهوع پیدا می کنم که شی خارجی بخواد در اون منطقه کار کنه.
  آیا حتماً باید این دندون عقل رو خارج کنم؟ و آیا حتماً فقط با جراحی خارج میشه؟ و اینکه در صورت جراحی دندانپزشک شکاف رو کدوم قسمت لثه ایجاد میکنه در قسمت رو و پشت دندان عقل یا قسمت درونی لثه که نزدیک غدد بزاقیه و لوزه هاست؟
  ممنون میشم راهنمایی م کنید چون واقعاً نگران جراحی و زجری که برای کشیدن این دندون باید تحمل کنم هستم.
  پیشاپیش خیلی ممنونم از پاسخی که می دهید.

 21. باسلام
  ببخشید یکی از دوستانم ۲تا عصب کشی در یه روز انجام دادن و آنتی بیوتیک بهشون تجویز شد ولی تب کردن والان ۲روزه که از عصب کشی میگذره و تب داره آیا این تب طبیعیه؟

 22. عرض سلام.
  من10 ساعتی هست که عصب کشی کردم ولی با وجود مصرف ژلافن و نوافن همچنان به شدت دندان درد دارم. آیا این نیز طبیعی ست. خواهش میکنم جواب بدید با این درد از زندگیم عب افتادم

 23. سلام
  من 24 ساعت پیش عصب کشی کردم و دندان درد شدید دارم همچنین جای سوزن توی لثه ام هم به شدت درد میکنه .امکانش هست که لثه اسیبی دیده باشه یا که درد لثه طبیعیه ؟؟؟

 24. سلام اقای دکتر ،ارزش دندان پر شده بیشتر است یا دندانی که عصب کشی شده ،ارتودنسی می خواستم بکنم ،کدوم رو باید بکشم

 25. سلام آقای دکتر
  بنده دوشنبه ینی دو روز پیش عصب کشی کردم
  بعد رفتن بی حسی به شدت دندان درد هستم
  و تا مسکن نخورم خوب نمیشم
  روزی حدودا 3تا مسکن میخورم
  حتی از روی لپ هم دست میزنم درد میگیره دندونم
  به من گفتن عفونت داره و آنتی بیوتیک دادن و پانسمان کردن
  گفتن دوشنبه بعد بیا برای پر کردن
  این درد هم طبیعی است؟
  ممکنه درمان خوب انجام نگرفته باشه؟
  چیکار باید بکنم؟

  • دکتر علی مرسلی

   در این مرخله علایم مبنای قضاوت در مورد کبفیت درمان ریشه نیست. درد بعد از این درمان با همین شرایط که گفتید طبیعی است و با مسکن در چند روز اول کنترل می شود . معمولا هم علت درد التهابی است و نه عفونت

 26. با سلام و احترام

  آیا امکان خرید ملزومات عصب کشی مانند نوع آمالگام و درجه کیفیت این نوع مواد برای خود بیمار میسر است ؟

  آیا بیمار حق بررسی نوع مواد ، کشور تولید کننده و ضمانتنامه در مورد مواد لازم برای درمان خود را دارد ؟

  به صورتی که در کشور آلمان برای درمان وقتی به دندانپزشک مراجعه میکنیم عنوان میکنه درمان قبلی در ایران فاجعه بوده
  امیدوارم در آینده تمامی بیماران در ایران از دندانپزشک خود گارانتی بگیرند

  • دکتر علی مرسلی

   امکان خرید به دلایل متعدد وجود ندارد. ضمنا آمالگام از مواد درمان ریشه نیست.
   آلمان الزاما کشور درجه اولی از نظر درمان های دندانپزشکی نیست و دندانپزشکان فارغ التحصیل آلمان اگر مهارت کمتری از دندانپزشکان فارغ التحصیل ایران نداشته باشند مهارت بیشتری ندارند.خوشبختانه بنیان آموزش دندانپزشکی در ایران امریکایی بوده و با توجه به تفاوت چشمگیر سطح دندانپزشکی اروپا و امریکا از نظر تاریخی ، ایران از این بابت خوش شانس بوده است.
   در کشور آلمان و هیچ نقطه ی دنیا گارانتی مبحثی نیست که از نظر حقوقی در درمان مطرح باشد. گارانتی شامل محصولات تولیدی است .

 27. سلام
  من بعد از جلسه دوم عصب کشی درد دارم و اصلا درد دندونم قطع نمیشه،الان دندونم پانسمانه قراره چند روز دیگه برم برای پر کردنش، اما دیگه دردش کلافم کرده، ممنون میشم اگه راهنماییم کنید آقای دکتر

 28. با سلام 8 ماه پیش دندان 6 پایین سمت راست را عصبانی کشی و پر کردم الآن عفونت کرده و ورم کرده راهی برای خشکاندن چرکش پیشنهاد می کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *