خانه / برای همکاران دندانپزشک / عصب کِشی یا عصب کُشی دندان ؟
دندان و عصب کشی
دندان و عصب کشی

عصب کِشی یا عصب کُشی دندان ؟

حقیقت این است که در زبان علمی دندانپزشکی اصطلاحی به نام “عصب کشی”( چه با ضمه و چه با کسره) وجود ندارد.اصطلاح علمی و آکادمیک Root Canal Therapy (درمان کانال ریشه) است که اختصارا RCT نامیده می شود.حتی اصطلاح “اندو” برای درمان کامل ریشه اصطلاح صحیحی نیست. عبارت صحیح “درمان اندودونتیک” است که باز هم RCTنسبت به آن اصطلاح دقیق تر و صحیح تری است. ( افسانه های واهی در مورد عصب کشی را در اینجا بخوانید)

دندانپزشکان باید سعی کنند که در صحبت با بیماران از ترمینولوژی درست استفاده کنند. جا افتادن صحیح ترمینولوژی در بلند مدت امکان پذیر است و مزایای زیادی برای حرفه دارد و می تواند به از بین بردن بسیاری از برداشت های نادرست و شبهات بیماران کمک کند.مثلن اگر اصطلاح “درمان کانال ریشه” به جای عصب کشی در بین بیماران ما جابیفتد،راحت تر می توانیم علت طول کشیدن مدت درمان و همچنین درد های بعد از درمان ریشه را به آن ها توضیح بدهیم.

در هر صورت چه دلمان بخواهد و چه نخواهد اصطلاح “عصب کشی” در بین بیماران و حتی دندانپزشکان رواج دارد.

پاسخ به شایعاتی در مورد عصب کشی
عصب کشی دندان

ولی عصب کُشی دندان درست تر است یا عصب کِشی؟

با چند استدلال می تواند استناد کرد که “عصب کِشی” دندان  اصطلاح صحیح تری نسبت به عصب کُشی است و بار عوامانه و غیر علمی کمتری نسبت به دومی دارد!

در یک دندان نکروز و آسمپتوماتیک منطقا ” کشتن” عصب مفهومی ندارد و ممکن است با این سوال بیمار مواجه شوید که دندان من درد ندارد پس چه طور عصبش را می کشید؟

اصطلاح “عصب کِشی ” با کمی اغماض می تواند به مفهوم “پاکسازی”(Cleaning) به کار رود که یکی از مراحل درمان علمی کانال ریشه است.البته در این مرحله علاوه بر اعصاب،عروق خونی،لنفی و تمام اجزای پالپی به همراه عاج عفونی خارج می شوند.

البته تاکید میشود که ما دندان پزشکان باید سعی کنیم که از اصطلاحات علمی و صحیح ( مانند درمان کانال ریشه) استفاده کنیم و همین اصطلاحات را هم بین بیماران جا بیاندازیم اما در استفاده از دو اصطلاح غلط رایج هم بهتر است اصطلاحی را که کمتر غلط تر است برگزینیم!

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی

دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس
کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

4 نظرات

 1. مخمد علی پور

  سلام آقای دکتر ممنون از توضیحات مفیدتون خیلی ساده و قابل فهم برای همگانه نه فقط دندانپزشکها و این یه مزیت برای نویسندگیه. اگه لطف کنید RCT رو Step by step اونجور که دقیقا خودتون انجام میدید به اشتراک بذارید که بنده و بقیه همکاران استفاده کنیم.
  باتشکر فراوان

 2. دکتر علی مرسلی
  دکتر علی مرسلی

  سلام همکار عزیز. ممنون از محبت شما. چشم در آینده مطلبی به اسن شکل تدارک میبینم

 3. سلام و خیلی ممنون از بابت توضیحات خوبتون. تقریبا خیلی از قسمت های سایت رو خوندم و واقعا توضیحات عالی بود.
  در ضمن دانشجوی ارشد علوم کامپیوتر هستم و تزم در مورد شناسایی خودکار پوسیدگی دندان از روی رادیوگرافی با استفاده از پردازش تصویر هست، اگر مقدور باشه برای ارتباط آدرس ایمیلتون رو بهم بدید.
  با تشکر نصیری

 4. دکتر علی مرسلی

  سلام، موضوع تز جالبی دارید. البته چون تکنولوژی های جدید ccd , cmos امروزه بر اساس پیکسل ها می باشد و بالطبع آنالیز خطی یا تک تک اینها ممکن است ، طرح شما قابل اجرا می باشد و البته نمونه های اجرا شده دارد. از لیزر هم ( غیر از روش ایمج پروسسینگ) استفاده شده است… ولی مشکل این طرح ها کاربردی بودن آن ها در کلینیک است… ای میل من Ali.morsali@gmail.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *