خانه / برای همکاران دندانپزشک / فایل های روتاری و بیست نکته که در استفاده از آنها
rotary-files
rotary-files

فایل های روتاری و بیست نکته که در استفاده از آنها

فایل های روتاری (چرخشی)  NiTi ( نیکل تیتانیوم) از 1960 به دندانپزشکی اندودانتیکس معرفی شده اندو دارای مزایای فوق العاده ای هستند.ویژگی سوپرالاستیک این فایل ها آن را به ابزار های موثر در انواع آناتومی های کانالی تبدیل کرده است.در این مطلب نکات کاربردی در مورد استفاده از روتاری های NiTiبا چرخش کامل مطرح می شود.هرچند که برخی نکات آن می تواند برای سیستم های Reciprocating وانواعی مثل ژیروماتیک هم قابل تعمیم باشد.( در مورد خرید و انتخاب اندوموتور اینجا را بخوانید)
1.ابتدا در نظر باشید فایل های چرخشی( روتاری) تاثیری بر موفقیت یا شکست درمان شما ندارند.هیچ وسیله ای در درمان کانال ریشه(اندو) در صورتی که اصول درمان را رعایت نکنید منجر به موفقیت نمی شود.به بیان ساده فایل روتاری برای شما اندو نمی کند و کماکان رعایت اصول اندو،دانش و مهارت شماست که فاکتور موفقیت درمان شماست.
2.قدم اول در شروع استفاده از فایل های روتاری این است که از کاربرد فایل های روتاری نترسید! مطمئن باشید که این وسایل سرعت و کیفیت درمان “اصولی و صحیح” شما را افزایش می دهند و خطاهای حین کار را کاهش می دهند.بنابراین کاربرد آن ها در دندانپزشکی معاصر توصیه می شود.
3.برای شروع استفاده از یک سیستم روتاری،ابتدا بر روی دندان کشیده شده تمرین کنید.
4.انتخاب سیستم روتاری سلیقه ای و شخصی است.مسائل اقتصادی هم عامل تعیین کننده است.اما برای شروع استفاده از روتاری ها،نظر شخصی نگارنده این است که از سیستم های با تعداد فایل کمتر و کاربرد ساده تر (مثلProTaper،BioRaceیاRevoS )استفاده کنید.بعد از اینکه بیشتر بر رابطه سرعت،تیپر و تورگ مسلط شدید می توانید از سیستم های با تعداد فایل بیشتر به راحتی استفاده کنید.
5.موتورهای کنترل تورگ و قابلیت چرخش معکوس خودکار دارند،کار شما را راحت می کنند.صدای کمی دارند و بیماران را کمتر مضطرب می کنند.ولی تجربه و مهارت شما می تواند در ایرموتور معمولی هم همین مزایا را ایجاد کند.
6.با مشخصات هر سیستم روتاری آشنا شوید و طبق دستورالعمل ارائه شده به وسیله کارخانه وسیله را استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید الزامن تمام دستورالعمل های کارخانه براساس مطالعات مبتنی برشواهد نیست.بنابراین از تجربه و دانش همکارانی که از سیستم مورد نظر شما استفاده می کنند بهره بگیرید. .
7.اکثریت فایل های روتاری به روش کراون داون استفاده می شوند.آن هایی هم که به روش های دیگر مثل استب بک استفاده می شوند در صورتی که آماده سازی کرونالی قبل از کاربرد روتاری صورت گیرد عمر بیشتری می کنند و خطاهای کمتری ممکن است پیش بیاید.
8.تقریبا همه فایل های روتاری را باید در کانال های با مسیر باز وارد کرد.بنابراین اگر نتوانید مثلن یک فایل شماره ده یا پانزده را به طول کارکرد برسانید نمی توانید از فایل چرخشی در آن طول استفاده کنید.
9.از لوبریکنت ها استفاده کنید.هر چند درمورد نوع لوبریکنت مورد استفاده با فایل های روتاری و تاثیر آن بر تورگ وسیله نظریات متناقضی وجود دارد ولی به کلی شکی وجود ندارد که در کاربرد روتاری کانال نباید هرگز خشک باشد.
10.حساب تعداد دفعات استفاده از فایل های روتاری را داشته باشید تا در دفعات توصیه شده از این فایل ها استفاده کنید.ضمنا به خاطر داشته باشید در کانال های کرودار و باریک عمر وسایل روتاری کمتر است.
11.دستیارتان باید بعد از هر کاربرد فایل های روتاری آن ها را از نظر تغییر شکل،باز شدن پیچ ها و کوتاه تر شدن نوک فایل چک کند و از چرخه استفاده خارج کند،خود شما هم قبل از بردن هر فایل داخل کند باید آن را بازبینی کنید.دستیارتان را برای بی دقتی یا صرفه جویی بی موردش در این مورد مواخذه کنید! توجه داشته باشید خساست در این مورد برایتان گران تمام می شود!
12.فایل های روتاری حتی وقتی نو باشند ممکن است به دلایل مختلف در کانال جدا شوند( به جای اصطلاح شکستن فایل از اصطلاح جدا شدن استفاده می شود که بار دراماتیک کمتری برای دندانپزشک و بیمار دارد!)
13.تقریبا در اکثر فایل های روتاری فشار وارد در جهت آپیکالی باید کم باشد( مثلن به اندازه نگه داشتن نوک یک مداد تیز روی کاغذ) در بعضی سیستم ها مانند Race نیروی بیشتری هم قابل اعمال است.به طور کلی نیروی آپیکالی موجب شکستن وسیله می شود.
14.برای شروع یک اندو همیشه به گرافی اولیه نیاز داریم ولی در کاربرد روتاری ها تفسیر گرافی باید دقیق تر باشد.به کرو های یک سوم آپیکال و رابطه کانال ها با هم توجه ویژه داشته باشید.
15.دربرخی کشورها مثل انگلیس روتاری ها بیشتر یکبارمصرف استفاده می شوند.بالطبع در کشورما این امر صرفه اقتصادی ندارد.ولی با کاربرد ترکیبی ابزار های چرخشی دیگر مثل گیتس،فایل های دستی هدستروم و آماده سازی اولیه کانال با ابزار های دستی عمر فایل هایتان را چندین برابر کنید و استفاده از آن ها را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه کنید.
16.بعد از خارج کردن فایل از داخل کانال قبل از کاربرد مجدد به الگوی تجمع دبری ها توجه کنید.در فایل های با تیپر یکنواخت(اکثریت سیستم ها غیر از چند موردمثل ProTaper، BioRaceکه تیپر متفاوت در طول فایل دارند)دبری ها باید آپیکال و در کرونال باشد.اگر دبری ها در ناحیه میانی فایل باشند فایل با تیپر نادرست انتخاب کرده ایدو
17.بعد از هربار خاج کردن فایل از داخل کانال دبری ها را با گاز مرطوب تمیز کنید.این کار قدرت برداشت دبری را بیشتر و احتمال جداشدن وسیله داخل کانال را کمتر می کند.
18.فایل ها را بعد از هر نوبت استفاده حتمن استریل کنید.اتوکلاو و چرخه های فور در این مقیاس ضرری برای فایل های شما ندارد ولی از نگهداری طولانی مدت فایل هایتان درون هیپوکلریت سدیم و محلول های ضدعفونی کننده خودداری کنید.
19.درصورتی که فایلی در کانال شکست،برخودتان مسلط باشید!قبل از دست زدن به هرکاری یک گرافی تهیه کنید.محل جداشدن فایل هرقدر کرونالی باشد،مشکلات شما کمتر است.در صورتی که بتوانید با یک فایل کوچک از کنال وسیله جداشده عبور کنید و مسیر کانال دوباره باز شود کمترین احتمال شکست درمان وجود دارد.
20.تلاش برای عبور از کنار وسیله شکسته می تواند به خطاهای بزرگتر مثل لج و پرفوراسیون بیانجامد.بنابراین قبل از اینکه مشکلات را بیشتر کنید بیمار را به اندودونتیست که اختصاصا برای این امور آموزش دیده است ارجاع دهید.حتمن نامه ارجاع و گرافی را هم بفرستید.به بیمار توضیحات ضمنی بدهید اما توضیح دقیق در مورد پروگنوز و اثر حادثه بر درمان را به اندودانتیست واگذار کنید و به همکار خود در دفاع از درمان اصولی و اعتبار کاری تان اعتماد کنید.
برای دریافت توضیحات دیگر میتوانید به مطلب زیر در سایت انجمن اندودونتیست های امریکا مراجعه کنید:
http://www.aae.org/uploadedfiles/publications_and_research/endodontics_colleagues_for_excellence_newsletter/winter08ecfe.pdf

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *