faen
خانه / دندانپزشکی و درمان ریشه / درمان ریشه / تورم صورت ناشی از عفونت دندان و درمان تورم و آبسه
آبسه و تورم صورت
آبسه و تورم صورت

تورم صورت ناشی از عفونت دندان و درمان تورم و آبسه

تورم صورت بعد از شروع درمان، بین جلسات درمان یا بعد از اتمام کار عصب‌کشی (درمان ریشه) برای مراجعین ممکن است که امر عادی و پذیرفتنی نباشد، ولی جقیقت این است که این دست حوادث برای دندان‌پزشکان امر عجیب و غریبی نیست.

در مورادی پیش می‌آید که بعد از شروع یا خاتمه درمان ریشه (عصب‌کشی) با تورم متوسط تا زیادی مواجه می‌شویم. اکثر بیماران این تورم‌ها را عفونت دانسته و آن را خطرناک تلقی می‌کنند که در مواردی هم ممکن است حق داشته باشند.

علل آبسه و تورم:

تورم و آبسه صورت با منشا دندانی علت عفونی ویا التهابی دارد. آبسه‌های دندان انواع مختلفی دارند ولی تورم‌هایی که در اینجا مد نظر ما هستند بیشتر تورم‌هایی هستند که از ریشهٔ دندان منشأ می‌گیرند. در واقع پشت هر نوع تورمی از این دست یک دندان پوسیده یا ضربه‌دیده یا دچار نقص تکاملی وجود دارد. در مورد آبسه دندانی اینجا را بخوانید.

درمان تورم صورت:

بعد از درمان ریشه در فرد سالم، تورم صورت معمولاً خود به خود و با گذشت زمان برطرف می‌شود. چرا که دستگاه ایمنی فرد سالم می‌تواند که به‌طور طبیعی عوامل عفونی و التهابی را از محیط حذف کند و به تدریج تورم کاهش یابد. در مواردی همین واکنش دستگاه ایمنی می‌تواند خود عامل تورم باشد (فلیرآپ) که در این مورد هم خود دستگاه ایمنی به‌طور طبیعی قادر به رفع تورم است. ولی تمهیدات دارویی و غیردارویی می‌تواند رفع تورم را تسهیل کند. تورم صورت به معنی کیست نیست.به طور کلی کیست دندانی مبحث جداگانه ای است که به این مطلب در مورد کیست دندانی  می توانید مراجعه کنید.

به‌طور کلی وقتی یک دندان علت تورم صورت یا تورم داخل دهان باشد، دو درمان برای آن مورد تصور است. اولی درمان ریشه و حفظ دندان در صورتی که قابل انجام باشد، دوم کشیدن دندان؛ بنابراین درمان قطعی آبسه و تورم با منشأ دندانی این دو راه حل است. بعد از درمان ریشه یا بین جلسات درمان ریشه هم تورم می‌تواند اتفاق بیفتد که تقریباً همیشه موقتی و گذراست و در این حالت درمان بیشتر کنترلی و دارویی است.

درمان دارویی:

در تورم‌ صورت داروهای ضدالتهاب می‌توانند تورم را کاهش دهند. ایبوپروفن ساده بر روی کاهش تورم مؤثر است. کورتون‌ها هم بر روی تورم موثرند هر چند که در موارد التهابی بیشتر ممکن است از آن‌ها استفاده شود و در موارد عفونی استفاده نمی‌شوند.

تورم و آبسه صورت
تورم و آبسه صورت

درمان‌های کمکی غیردارویی:

آب نمک: آب ولرم و یا گرم ملایم می‌تواند خونرسانی ناحیه را افزایش دهد و موجب شود که تورم سریع‌تر برطرف شود. آب نمک ولرم احتمالاً کمک بیشتری خواهد کرد. آب نمک را با حل کردن یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب می‌توانید درست کنید. بعد آن را در دهان در موضع تورم نگه‌دارید تا سرد شود و بعد خارج بریزید.

درناژ ناحیه: با یک نیشتر در ناحیه به روش جراحی می‌توا تجمعات آبسه را تخلیه و در نتیجه فشار و درد را کاهش داد. تخلیه عوامل التهابی و عفونی در گذشته برای تورم‌های دندانی زیاد استفاده می‌شد اما امروزه با توجه به مطالعات انجام شده، خیلی رایج نیست. چون بدون درناژ که ذاتاً یک جراحی است و با برش بافت همراه است و بالاخره در ناحیه زخم هرچند کوچکی ایجاد می‌کند. تورم در افراد سالم خود به خود و معمولاً بدون درناژ و مداخله می‌تواند برطرف بشود.

درمان‌های سنتی تورم صورت: برخی درمان‌های به اصطلاح سنتی برای آبسه و تورم وجود دارند که بعضاً در میان برخی از افراد مشاده می‌شود. استفاده از سیر، روغن زیتون، سماق و … توسط برخی توصیه می‌شود ولی حقیقت این است که اثر هیچکدام از این موارد در کاهش تورم مشخص نشده‌است که واقعیت داشته باشد.

سرد کردن موضع تورم: برخلاف استفاده از آب نمک گرم داخل دندان، در روزهای اول تورم، پک یخ سرد ادعا شده است که تورم را کاهش می‌دهد. یخ نباید مستقیم با پوست در تماس باشد.

تورم‌ با منشا دندانی چه زمانی خطرناک می‌شود؟

تورم‌هایی که سریع گسترش می‌یابند ممکن است خطرناک باشند. تورم‌هایی که همراه با تب و بی‌حالی باشند، گوشهٔ چشم را طوری درگیر کنند که موجب بسته شدن چشم بشوند یا در فک پایین زبان را هم جابه‌جا کرده و زیر گلو گسترش پیدا کنند و تنفس را مختل کنند، به‌طور اورژانسی موجب بستری شدن بیمار در بیمارستان می‌شوند چون تهدیدکننده حیات بیمار هستند. این موارد به‌خصوص در سال‌های اخیر با توجه به افزایش سطح بهداشتی مردم به‌ندرت مشاهده می‌شوند.

پیشگیری از تورم صورت:

رعایت بهداشت دهان و دندان کمک زیادی به پیشگیری از عفونت و آبسه می‌کند. مراجعه منظم به دندان‌پزشک و درمان‌های پیشگیرانه باعث می‌شود که پوسیدگی‌های اولیه درمان شوند و کار به گسترش عفونت به استخوان، آبسه و تورم نکشد.

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج، خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی، ساختمان پزشکان نور واحد 20 /تهران، پل گیشا 02188283006

36 نظرات

 1. سید ارش حسینی

  سلام اقای دکتر ، من دیروز دندان اسیابم را عصب کشی کردم که تو مرحله انجام شد ، اما از دیروز عصر که تمام شده ، صورتم متورم شده و هر ساعت تورمش بیشتر میشه ، خیلی درد میکنه ، این موضوع طبیعیه ؟ ایا نیاز نیست که از انتی بیوتیک استفاده کنم ؟ خیلی نگرانم ، یک طرف صورتم مثل توپ باد کرده .خیلی تشکر میکنم اگر پاسخ بدید .

 2. سلام دکتر
  دیروز دندون عقل جراحی کروم بیش از حد باد کرده
  قرص ایبوپروفن تورم رو کم میکنه؟

 3. سلام آقای دکتر من دو روز پیش دندون عقلمو جراحی کردم از دیروز لپم به شدت باد کرده و بیشتر میشه الان زیر گلوم هم باد کرده و درد میکنه ولی محل جراحی اصلا درد نمیکنه و میتونم راحت غذا بخورم،ورم میتونه از عفونت باشه؟
  آمپول پنی‌سیلین زدم و هر ۸ ساعت نوافن و آموکسی‌سیلین میخورم

 4. سلام اقای دکتر من دیروز رفتم دندانپزشکی دندان خرابمو درست کنم دکتر چهارتا امپول داد که چرک خشک کنه بزنم الان صورتم ورم کرده.طبیعی هست ورمش؟؟؟؟

 5. باسلام خدمت اقای دکتر.من حدود یک سال پیش دندانم ابسه کرد به حدی تورم وچرک کرده بود که از بیرون صورت ولپم دیده میشد ودرد زیادی داشت ومن برای تخلیه چرک ابسه باسوزن داغ شده یا همون استریل شده چرک صورتم راتخلیه کردم وتورم برطرف شد اما از اون موقع به بعد از صورتم اب به صورت چرک میاد بیرون وجای سوزن که سوراخ کردم برطرف نشده برای درمان چه باید بکنم باتشکر.

 6. سلام اقای دکتر خسته نباشید.من هفته پیش دندون اسیاب پایین رو عصب کشی کردم.گلو درد شدید دارم حتی نمیتونم اب دهنم رو قورت بدم.گوشم به شدت درد میکنه و صورتم ورم کرده.ایا طبیعی هست و خودش خوب میشه؟؟

 7. سلام امیدوارم سوالم رو جواب بدین ممنون میشم
  من دندونم رو خیلی وقت پیش پر کرده بودم ک خیلی وقت هم هست توش خالی شده بود. چند روزیه خیلی شدید درد میکنه رفتم دندون پزشک گفت عفونت داره و داخل دندونم ی چیزی گذاشت و گفت ی هفته دیگه بیا. حالا ی طرف صورتم باد کرده دوباره رفتم پیش دکتر گفتم برام قرص اموکسی سیلین و ی قرص ضد عفونت نوشت. اما الان دندونم خیلی درد میکنه حس کردم چون درمانگاه دولتی رفتم دکتر از سر باز کنی کرد. من واقعا ی هفته چطوری با این درد زنده بمونم?سرم گوشام چشام درد میکنه

  • دکتر علی مرسلی

   سلام، یک مرحله از درمان انجام شده و درمان شما هنوز تمام نشده است . با داروهای مشکن هر نوع درد دندانی به هر حال کنترل می شود. جلسه ی دوم دندانپزشک تلاش خواهد کرد مشکل را حل کند

 8. سلام آقای دکتر
  من این دو روزه که دندان یکی مونده به آخری سمت چپ رو کشیدم و دندانم رو بخیه زدن
  الان دو روزه که درد دارم و لپم ورم کرده
  و دور ور دندانی که کشیدم سفید شده و ازش آب بد بو و بد مزه در میاد?
  میشه بهم بگین چیکار کنم آیا این عفونته؟

 9. سلام خسته نباشید من یک دندون پوسیده دارم باعث شده ورم کنه ورمش بزرگتر شده در عرص چند ساعت زده به لبم که ورم کرده طبیعیه ایا؟؟؟؟؟

 10. سلاام کاشت دندون برا چه مدت میمونه؟بعدش اذیتی نداره؟

 11. سلام خسته نباشید من شب خوابیدم صبح بیدار شدم دیدم صورتم ورم کرده نمیدونم بر اثر چیست ایا دندونه
  اگر دوندونه درمانش چیه
  من میخوام برای چتد روز دیگه نوبت تکرار بگیرم

 12. سلام اقای دکتر
  من ورزشکار هستم. دندونم بعد از عصب کشی تورم پیدا کرده و روز یکشنبه مسابقه دارم.
  ایا میشه این تورم یک روزه خوب بشه.

  • دکتر علی مرسلی

   سلام
   تورم در روز دوم کاهش می یابد ولی کامل فروکش نمی کند. اگر ورزش حرفه ای نمی کنید و تست دوپینگ قرار نیست بدهید می توانید از کورتون ها استفاده کنید تا سریع تر تورم فروکش کند

 13. سلام دکتر خسته نباشید من حدوده یک سال پیش چشم راستم حالته افتادگی پیدا کرد مثلا دوماه عادی بود و دو سه روز حالت کوچیک میشد و پلکم میافتاد البته در این یک سال چندین دکتر رفتم دکتر جراح زیبایی پلک و دوتا چشم پزشک و انرژی درمانی و اخرین دکتر منو فرستادن پیش دکتر مغزو اعصاب و دکتر اعصاب گفت برو ازمایش بده که ببینیم عضلات چشمت اگر با اوت ازمایش باز شد اشتباه نکنم فلج بل است ..ومن چون گوش درد داشتم به دکتر دندانپزشک مراجعه کردم و گفتن التهاب لثه داری و دوتا دندون بالا سمت راست به عصب رسیده و چند دندون پوسیده و باید لثه هات هم جراحی بشه چون عفونت داره..حالا میخواستم بدونم ایا تورم چشم من به طوری که انگار مردمک چشمم کمی بالاتر از اون یکی ه ربط داره به این نوع التهاب و عفونت لثه و اگر جراحی و انجام بدم و دندونامو درست کنم چه قدر زمان میبره که عفونت کلا رفع بشه و چشمم به حالت عادی برگرده…اصلا دندونو لثه و فک ربط بهحالت چشم وتورم چشمو اینا داره تروخدا جواب منو بدین …همش استرس فلج عصب و دارم

 14. با سلام و تشکر به خاطر مزالب خوبتون…
  من دبروز دندون 6 بالا راست رو عصب کشی انجام دادم و همون دیروز کمی دندانم قبل از عصب کشی ملتهب بود. ولی بعد از عصب کشی خیلی ملتهب شده و تا زیر چشمم رفته… البته نه درد دارم و نه مسکن مصرف کردم و نه تب و … آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟
  دکترم به من پنی سیلین و مترونیدازول 250 داده که مترونیدازول رو خوردم ولی پنیسیلین رو نزدم… اگر نخوام پنی سیلین بزنم میشه قرص دیگه ای مصرف کرد؟
  اصلا وقتی تب و … ندارم ایا لازم هست پنیسیلین بزنم؟

 15. سلام من چند روز یه دندون خراب ازم درد داشت بعد از چند روز دردش متوقف شده اما یه زرف صورتم باد کرده چیکار باید بکنم ممنون راهنمایی کنید

 16. با سلام
  من یکی از دندون دائمی مو کشیدم و صورتم کمی متورم هست آیا صورتم از کشیدن دندان متورم هست یا از عفونت جای دندان کشیده شده ؟
  و یه سوال دیگه هم دارم این هست که اگه جای دندون کشیده شده عفونت کنه چی میشه ؟

  • دکتر علی مرسلی

   در افراد با ایمنی سالم کشیدن دندان به ندرت ممکن است باعث عفونت شود و از این بابت نگران نباشید.
   تورم بعد از درمان موارد زیادی طبیعی است و در صورتی که افزایش پیدا نمی کند و حال عمومیتان خوب است جای نگرانی نیست.به زودی فروکش می کند

 17. بهمن اسماعیلی

  سلام،من یکی از دندونام کلا پوسیده از بین رفته و فقط جاش یکم سیاهی از ریشه زده بیرون که اضافه دندونم پوسیده هستش،الان دو روزه درد داره،از دیروز صبح صورتم متورم شده و پف کرده الان هم زیاد شده نسبت به دیروز،آیا غیر از دندونپزشک راه دیگه ای داره؟راهنمایی کنین

 18. سلام و وقت بخیر
  ممنون از مطالب خوبتون
  بنده یه سوال داشتم
  من 2 سال پیش دندون های عقلم رو کشیدم. از اون موقع یک طرف صورتم یکم ورم داره که البته محسوس نیست ( یا بهتره بگم الان یه طرف صورتم پر تر از طرف دیگم شده)
  میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟
  بعد 2 سال میتونه عفونت مونده باشه و همین علتش باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *