خانه / برای همکاران دندانپزشک / اعتماد مراجعین به دندان‌پزشکی وراهکارهای افزایش آن
قصور دندانپزشکی و اعتماد
قصور دندانپزشکی و اعتماد

اعتماد مراجعین به دندان‌پزشکی وراهکارهای افزایش آن

ویژه همکاران دندانپزشک

اعتماد بین مراجعین دندان‌پزشکی و دندان‌پزشکان اخیراً دچار تزلزل شده است و این قضیه قابل‌انکار نیست. آنچه در فضای رسانه‌ای متعاقب درگذشت عباس کیارستمی و اخیراً محمدرضا رستمی (روزنامه‌نگار) پیش‌آمده به‌خوبی نشان می‌دهد که «اعتماد» حلقهٔ مفقوده در رابطه بیمار – درمانگر است. البته اینکه از فقدان این اعتماد چه کسانی متضرر می‌شوند، موضوع بحث مفصلی است که صحبت این مقال نیست.

در رابطهٔ دندان‌پزشکان و مراجعینشان هم این بی‌اعتمادی، نمودهای عینی پیداکرده است و احتمالاً بیشتر دندان‌پزشکان در کار روزمره خود، با آن مواجه شده و به‌طور محسوس تغییرات را احساس می‌کنند. در این مقاله به این موضوع که چه طور اعتماد بین دندان‌پزشک و بیمار را مستحکم کنیم می‌پردازیم. البته شایان‌ذکر است که بی‌اعتمادی به خدمات دندان‌پزشکی پدیدهٔ جدید یا فقط مختص به ایران نیست و در کشورهای پیشرفته دنیا هم بحث‌های زیادی را دامن زده است.

  • طرح درمان را شفاف شرح بدهید.

مراجعین دندان‌پزشکی حق‌دارند که در مورد جزئیات درمان، نحوهٔ انجام آن‌ها، تعداد جلسات و تمام جزئیات توضیحات کافی را دریافت کنند. حتی زمانی که بیمار سؤالی نمی‌پرسد ما به‌عنوان درمانگر وظیفه‌داریم این موارد را شرح دهیم. درواقع این قضیه در همان فرآیند رضایت آگاهانه قرار می‌گیرد.

اعتماد به دندانپزشکان
اعتماد به دندانپزشکان

  • مسئولیت فردی دندان‌پزشک را فراموش نکنیم

در بیمارستان‌ها با توجه به اینکه افراد مختلفی مسئولیت درمان را بر عهده‌دارند، مسئولیت در مواقع قصور احتمالی هم اشتراکی است. پزشکان متخصص، پرستاران، سوپروایزر بر فرآیند درمان بیمار نظارت دارند و هرکدام می‌توانند خطای احتمالی همکار دیگر را تشخیص داده و در مراحل مختلف اصلاح کنند؛ اما در مطب دندان‌پزشکی، دندان‌پزشک تنها مسئول درمان است و هر نوع خطا و مسئولیت هر خطا و اشتباهی با خود او خواهد بود. حتی برخلاف بیمارستان‌ها، دندان‌پزشک در برابر کار لابراتوار هم به‌طور فردی مسئول است چون ارتباط بیمار فقط با دندان‌پزشک است.

  • پیشنهاد مشورت با سایر همکاران را بدهیم

برخی مراجعین ما به طرح درمان‌های ما مشکوک شده‌اند. رسانه‌ها مدام اخباری را منتشر می‌کنند که به بی‌اعتماد شدن مردم نسبت به جامعه پزشکی منجر می‌شود. ازاین‌رو طبیعی است که در بسیاری از موارد طرح درمان پیشنهادی ما را قبول نکنند. در مواردی که احساس می‌کنیم که بیمار اظهارات ما را قبول ندارد یا آثار شک را در چهره یا بیان او می‌بینید، پیشنهاد بدهید که با همکاران دیگر مشورت دهد. هرگز نباید بیمار را از مشورت با همکار دیگر بر حذر داشت. به‌عنوان یک اندودنتیست در مواردی، از بیمار می‌خواهم که در موارد پیچیده حتی در کیس‌های اندو با همکاران دیگر مشورت کند

  • زیر بار درمان زور نرویم…

درمان اورژانسی در دندان‌پزشکی تقریباً وجود ندارد! آبسه لودویگ و ترومبوز سینوس کاورنوس دو موردی هستند که امروزه فقط در کتاب‌ها به آن‌ها برمی‌خوریم و بسیار نادر هستند. در ثانی درمان آن‌ها هم تقریباً در حیطه صلاحیت دندان‌پزشک عمومی نیست؛ بنابراین درمان اورژانس از نوع اورژانس‌های پزشکی که رد درمان جان بیمار را به خطر بی اندازد و موجب پیگرد قانونی برای دندان‌پزشک شود، وجود ندارد. پس دلیلی ندارد که دندان‌پزشک برای پذیرش درمانی که به هر دلیل قادر نیست یا مایل نیست انجام دهد، تحت‌فشار قرار گیرد. رد درمان در حیطه اختیارات دندان‌پزشک است و دندان‌پزشک حق دارد که بیمار جدید را که کار درمانش را شروع نکرده، به هر دلیل نپذیرد. به همین دلیل صرف درد بیمار، شرایط اورژانسی برای مبادرت به درمانی که از عهده اتمام آن برنمی‌آیید یا به هر دلیل قرار نیست تمامش کنید، ایجاب نمی‌کند.

  • به‌موقع ارجاع دهیم

ارجاع به‌موقع نه‌تنها نشانگر ضعف شما نیست، بلکه نشان مهارت تشخیصی شماست. هر وقت نیاز احساس کردید ارجاع دهید و آن‌ها به تعویق نیاندازید. ارجاع به‌موقع باعث اعتماد بیشتر به شما می‌شود ضمناً مسئولیت درمان‌های پیچیده را که حتی زیردست متخصصین هم از شیوع شکست بالایی برخوردار است، از سر شما باز می‌کند!

قصور دندانپزشکی و اعتماد
قصور دندانپزشکی و اعتماد

  • در همه حالشان حرفه را در صحبت با بیماران رعایت کنیم

به‌ندرت با بیماران غیرمنطقی مواجه می‌شویم که پرخاشگر هستند و ممکن است به ما و کادرمطب یا کلینیک فحاشی کنند. برانگیختگی علیه جامعه پزشکی شیوع زیادی پیداکرده است و حتی در رسانه‌ها می‌بینیم که عده‌ای مردم را به ضبط صدای پزشکان تشویق می‌کنند! در تمامی شرایط وظیفه ما حفظ خونسردی و خودداری از هرگونه درگیری لفظی و فیزیکی است. متأسفانه شرایط به‌گونه‌ای است که هر نوع واکنش خیلی ساده و طبیعی از روی خشم می‌تواند به یک ماجرای رسانه‌ای در حد کشیدن بخیه تبدیل شود.

  • بی‌اعتمادی بیماران را درک کنیم و بپذیریم

در مواردی بیماران نسبت به ما «حق» دارند که بی‌اعتماد باشند. بسیاری از موارد کار ما از نوعی نیست که بیماران بتوانند آن‌ها ارزیابی کنند. شکست‌های درمان‌های ما گاهی در کوتاه‌مدت نیست. مراجعین ما واقعاً نمی‌دانند که ما چه‌کاری روی دندان‌های انجام می‌دهیم و آیا کارمان را با رعایت تمام جوانب استاندارد درمانی و بهداشتی انجام می‌دهیم یا خیر. قیاس مع‌الفارق است اما خود ما زمانی که ماشین خود را به نمایندگی می‌بریم و بعد از یک روز، با یک لیست سرویس‌ها و قطعات تعویضی مواجه می‌شویم ممکن است که حس بی‌اعتمادی در اعماق وجودمان پدیدار شود! توضیح درمان‌ها، عوارض درمان و اطمینان از قانع شدن بیمار در مورد دلیل درمان‌ها می‌تواند اعتماد بین ما و مراجعینمان را تقویت کند.

  • در رابطه با همکاران حرفه‌ای باشیم:

دو رویکرد افراطی در مورد رابطه با همکاران دندان‌پزشک بیماران را نسبت به ما بی‌اعتماد می‌کند. یکی تائید بی‌قیدوشرط همکاران و نادیده‌گیری اشتباهات آن‌ها و دیگری زیرآب زنی و بی‌اعتماد کردن بیماران نسبت به درمان دندان‌پزشک قبلی. در اظهارنظر در مورد هر درمان قبلی باید بسیار محافظه‌کار و دقیق باشیم. قضاوت در مورد کار دیگران بدون در نظر گرفتن شرایط درمان امر ساده‌ای است ولی تبعات ناخوشایندی به دنبال دارد و اعتماد بیماران را از بین می‌برد. به‌عنوان یک درمانگر در مورد مشکل و درمان متمرکز شویم تا اینکه در کسوت قاضی به قضاوت بنشینیم.

  • نگرانی‌های بیماران را بپرسیم و برطرف کنیم.

مواردی هستند که بیماران در مورد آن‌ها نگران‌اند ولی شاید ازنظر ما نگرانی آن‌ها غیرمنطقی باشد. نگرانی در مورد ابتلا به ایدز، خطرات رادیوگرافی، سرطان‌زا بودن درمان‌ها، کیفیت مواد و وسیله‌ها، یک‌بارمصرف بودن یا استریلیزاسیون، درد حین کار و … گاهی نگرانی‌های عمده‌ای هستند که موجب بی‌اعتمادی مراجعین ما می‌شوند. با توضیح این موارد و پاسخ جامع به سؤالات بیماران، می‌توانیم اعتماد بیمارانمان را داشته باشیم.

  • مراجعین را به درمان‌های زیبایی که خودشان داوطلب انجام آن‌ها نیستند تشویق نکنیم:

تشویق بیماران به انجام درمان‌های زیبایی با ذات درمانگری ما در تضاد است و در چشم بیماران هم ما را به‌صورت بیزنس‌من های زیبایی جلوه می‌دهد. ایجاد نیاز کاذب زیبایی زمانی که خود بیماران در مورد آن متقاضی نبوده‌اند مردم را نسبت به ما ممکن است بی‌اعتماد کند

درباره دکتر علی مرسلی

دکتر علی مرسلی
دندانپزشک – متخصص درمان ریشه – بورد تخصصی اندودانتیکس کرج:خیابان شهید بهشتی جنب شهرکتاب مرکزی ، ساختمان پزشکان نور واحد20/تهران،پل گیشا02188283006

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *